Cumulo-Stratus

l. Felhőalakok.

Cumulus

(lat.) a. m. rakás; a Howard-féle felhőfölosztásban a gomolyfelhő.

Cunard

Sámuel, amerikai kereskedő és hajótulajdonos, született Halifaxban (Uj Skócia) 1787., meghalt Londonban 1865 ápril 28. Ő létesítette 1840. New-York és Liverpool között a legelső közvetlen gőzhajóközlekedést: British and North American Royal Mail Steam Packet-társulat. 1859. megkapta a baronet cimet. Nyolc millió franknyi vagyont hagyott hátra.

Cunctator

(lat.) a. m. késedelmező, Quintus Fabius Maximus római diktátor mellékneve.

Cundinamarca

(ejtsd: kundinmarka), Kolumbia D.-amerikai állam egyik departamentója; a Magdolna középső medencéjét és a K-nek, a sikság felé huzódó Andokat foglalja magában. Területe: 206400 km2, (1884) 537658 lak., akik nagyobbára a fensikokon és az Andok völgyeiben telepedtek le és főképen földműveléssel, kukorica-, dohány-, a melegebb vidékeken pedig banána-, kávé- és cukornád-termeléssel foglalkoznak. A fő kiviteli cikk a khinafahéj.

Cuneo

1. Piemont compartimento egyik tartománya Olaszországban, Torino, Alessandria, Genova, Porto Maurizio és Franciaország közt, 7136 km2 területtel és (1881) 635400 lak. Nagyobbára a Tengeri-Alpok ágai takarják; egy része a Pó-síksághoz tartozik. A Pón kivül a Bormida, Belbo, Tanaro és Stura öntözik. Hegyeiben vas-, ólom-, ezüstérceket, márványt és gránitot bányásznak; Valdierinál és Vinadionál ásványvizforrások fakadnak. A számos öntöző csatornától átszelt vidéken gabonát, eperfákat, kendert és gyümölcsöket termesztenek. Iparágai: selyem-, gyapjuszövés, üveg és fayencekészítés. A tartomány 4 circondarióra oszlik; ezek: C., Saluzzio, Alba, Mondovi. - 2. Az ugyanily nevü tartomány fővárosa a Gesso és Stura összefolyásánál, 517 m. magasban, püspöki székhely, (1881) 13272, mint község 24853 lak., selyemfonókkal és szövőkkel és gyapjuszövéssel, élénk gabona-, kender- és selyemkereskedéssel, amely főleg Lombardia, Svájc és Németország felé irányul. Az egykoron körfalakkal megerősített város falait a franciák lerombolták; helyöket szép ültetvények foglalják el. Főutcája széles, arkádok szegélyezik, többi részei nagyobbára szük utcákból állanak. Kiválóbb épületei: egy gót templom, a városháza magas toronnyal; a Piazza Vittorio Emmanuelen áll Barbaroux emlékszobra. Az 1382 óta a savoyai hercegeknek alárendelt város egykoron erőd volt és több ostromnak volt kitéve, így 1741., midőn a franciák falai alatt Szardinia királyát legyőzték, de csakhamar ismét visszavonulni kényszerültek. 1796. a franciák, 1799. az osztrákok és 1801. ismét a franciák foglalták el.

Cuneo d'Ornano

Gusztáv, francia politikus, szül. Rómában 1845 nov. 17. Annak a C.-nak unokája, aki mint Napoleon hű bajtársa, ennek bukása után a Bonaparte-családot Rómába kisérte. C. jogot tanult és Párisban mint ügyvéd telepedett le. Az 1870-iki háboru alkalmával a főváros gárdájában szolgált. Később több bonapartista lap munkatársa lett; 1876. bejutott a kamarába és itt mint buzgó monárkista a Broglie-kabinetet 1877. védelmébe vette. Azóta folyton tagja a kamarának és mint dühös bonapartista ismeretes. 1890 elején néhány bonapartistával egyetemben ellenzéket képezett az 1875. alkotmánnyal szemben. Boulangerval összeköttetésben volt.

Cunette

vagy Cuvette (ejtsd: künett és küvett), a sáncárkokba jutó eső- és hóvizet levezető kis árkok, amelyek néha megközelítési akadályokul is használtatnak fel, amikor szélesebbek és mélyebbek.

Cuneus

(lat.), az ókori rómaiaknál a hajóhadnak ékalaku harcalakzata, amelyet némelykor rostrumnak is neveztek. - C.-nak nevezték a római szinházban a nézőtér egy-egy körkszeletét is, ezek között lépcsőzetes feljárások voltak, amelyeken a nézőtér (Cavea) körfala felé mindinkább magasabban fekvő üléssorokhoz lehetett jutni. A csapat-éket a görögök embolon-nak, a szinház cuneusát Kerkides-nek nevezték.

Cunha

(ejtsd: kunja), 1. Tristam da, portugál tengerész, megh. 1550 kör. Résztvett a portugálok több tengeri vállalatában a XVI. század elején. Követte Almeidát, India alkirályát a kalkuttai indus király ellen s öt, prédával és kincsekkel megrakott hajóval tért vissza Európába. Mint a portugál kormány követe X. Leo pápánál adománylevelet eszközölt ki Portugália számára, mely mindazon tartományokra szólt, melyeket a portugálok a hiteletlenektől a jövőben el fognak hóditani. Emlékét Camőes a Lusiada X. énekében örökítette meg.

2. C. Nuno da, az előbbinek fia, szül. 1487., megh. 1536. Követte atyját Indiába és Rómába, 1528. pedig III. János király India kormányzójává nevezte őt ki. E minőségben elfoglalta Mombasast, és a királyt adófizetésre kényszerítette. Ellenben Diunak elfoglalása előszörre meghiusult. De 1535. erősséget épített Diu mellett s csellel hatalmába kerítette a várost. Udvari ármányok következtében méltóságától megfosztották és visszahivatták; visszautazás közben halt el. Camőes az ő nevét is megörökítette. V. ö. Peschel, Gesch. des Zeitalters der Entdeckungen (2. kiad.).

3. C. József da, a portugál uralom alatt keresztény hitre tért brahman családból származó angol orientalista. Szül. Goaban 1844-ben. Angolországban orvossá képezve ki magát Bombayban telepedett le, hol mint orvos működik. Szabad idejét a keleti nyelvek tanulmányának szentelte. Csaknem valamennyi árja eredetü indiai nyelvet beszéli. Főbb művei: Memoir on the history of the Tooth Relic of Buddha (Bombay 1875); Notes on the history and antiquity of Chaul and Bassein (Bomb. 1876): Sahyâdrikhanda of the Skandapurâna (Bombay 1877, első kiadása ennek a szánszkrit szövegnek). A firenzei orientalista kongresszuson (1868) ötszáz frank jutalmat nyert az ind mívelődéstörténetről szóló dolgozatával. Egyéb munkái sorából kiemelendő Dengue its History symptoms, and treatment (Bombay 1872).


Kezdőlap

˙