Kezdőlap

Haller Ferencz (hilibi),

földbirtokos, szül. 1774. márcz. 21. (Egyik őse mint katona a Székelyföldre kerülvén, így lett ezen ág székelylyé, mint írja 3. sz. munkájának előszavában: «bár atyai elejimről hajdan Németországból eredtem: de anyai elejimről a székelyeknek úgynevezett Fiu-Leány törvények szerint már 250 esztendőktől fogva a fiú-ág megszünvén, székelynek születtetni előre elrendeltettem volt».) Sokoldalú munkásságot fejtett ki, de különösen a szőlőmívelésről írt munkáját ma is becsesnek tartják. Rendkívül vallásos ember volt és vallásos munkáihoz a rézmetszeteket maga készíté; ezenkívül számos szent-kép rézmetszeteit, valamint több hímzett és festett szentképeit őrzik utódai. Neje fuldai Eckhardt Johanna nővére volt fuldai Eckhardt Ágostonnak, ki Ferencz Károly főherczegnek, ő felsége atyjának nevelője volt. Egyetlen fia H. Sándor bányatanácsos; ennek egyik fia H. Károly a kolozsvári egyetemi tanár.

Munkái:

1. A kereszt útja XIV. stácziókban. Kolozsvár, 1827.

2. A szent nagyhét. Kolozsvár, 1831. (500 lapra terjedő ájtatosságok).

3. Az ugaros szőlő-mívelés. Minden eddigi szőlőmívelés módgyához alkalmaztatva. Összejegyezgette 15 esztendei tapasztalási alatt. Egy atya a maga fijának számára. A kolosvári tájékhoz mérsékelve. S most sok fő, s más nagyobb és kisebb úri rendek óhajtására közhaszonra kibocsáttatott. 26 rajzzal. Kolozsvár, 1834.

Kéziratban: Az új testámentomi sz. religyiónak történetei. Krisztus urunk fogantatásától kezdve a Szentlélek eljöveteléig. A 4 szent evangyélisták szerént versekben. A jó lelkű katolikus községnek elmebéli tehetsége szerént, erkölcsi vezetésére, együgyűen historiai módon magyarázva. Készítgette... Egy mappával. Kolozsvár, 1835. (8-rét 250 számozott és 12 számozatlan lapon nyomtatásszerű betűkkel írva, a 4-ik példány H. F. által sajátkezűleg írva unokájának H. Károlynak birtokában van).

Szinnyei Könyvészete és unokájának Haller Károlynak szíves közlése.