A HALLGATÁS ÖSSZEESKÜVÉSE 7 69

külügyminisztérium számára, melyben Riegnert „komoly és kiegyensúlyozott egyénnek" értékelte, és kérte, hogy az üzenetet továbbítsák Ste-phen S. Wise rabbinak. A táviratot a State Department először visszatartotta, de amikor rájött, hogy a brit külügyminisztérium a maga példányát továbbította a Zsidó Világkongresszus londoni részlegéhez, augusztus 28-án tájékoztatták Wise rabbit.

Minden jel arra vall, hogy a britek ugyanolyan korán, ha nem korábban szereztek tudomást a fuhreri parancs létezéséről és jelentőségéről, mint az amerikaiak. Más bizonyítékok szerint ugyanis Riegner forrása is dr. Chaim Pozner, a Jewish Agency Palesztina Hivatalának genfi társigazgatója volt, aki elsőként az angolokat értesítette.19 A végleges megoldásra vonatkozó fuhreri paranccsal kapcsolatos hírt e verzió szerint nem egy „német gyáriparos" továbbította, hanem egy meggyőződéses antifasiszta tiszt, Arthur Sommer alezredes. Mint nagyra becsült közgazdász. Sommer az 1940-es évek elején került a Wehrmacht hadvezetőségéhez.20 Miben a minőségben és egy német közgazdászküldöttség tagjaként gyakran látogatott Svájcba, színleg a német gazdasági érdekeket szolgálva. Sommer kapcsolatot létesített és tartott fenn korábbi tanárával, Edgár Salin professzorral a bázeli egyetemről, és felbecsülhetetlen értékű információk szállítójává vált a szövetségesek számára. Valamikor 1941 júniusában például értesítette Salint a németeknek arról a tervéről, hogy rövidesen megtámadják a Szovjetuniót. Sommert megdöbbentette a nácik eltökéltsége, hogy kiirtják a zsidókat; ezt az értesülést is átadta Salinnak, azzal a kéréssel, hogy továbbítsa Churchillnek és Rooseveltnek. Titokban eljuttatott memorandumában, mely cselekvésre vonatkozó konkrét javaslatot is tartalmazott, hangsúlyozta:

Keleten egyre-másra létesítik azokat a táborokat, amelyekben az európai zsidókat és az orosz hadifoglyok nagy részét fogják gázzal elpusztítani/Kérem, azonnal továbbítsa ezt az információt személyesen Churchillnek és Rooseveltnek. Ha a BBC nap mint nap szót emelne a gázkamrák működtetése ellen, akkor talán nem helyeznék működésbe őket, mert ezek a bűnözők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a német nép előtt titokban tartsák, amit terveznek, és amit mindenáron meg szeretnének valósítani.21

Salin nemzetközi hírű közgazdász-szociológus és hasonlóképpen elszánt antifasiszta volt; a Sommertől kapott információt egy másik tanítványának, dr. Chaim Poznernak is továbbította. Pozner pedig azonnal eljuttatta az információt az angolokhoz V. C. Farrell, a genfi brit údevél-el-lenőrzési hivatal vezetőjének közreműködésével, aki egyúttal a Svájcban működő brit hírszerzés főnöke is volt.22 Dr. Pozner ezzel egyidejűleg tájékoztatta dr. Benjámin Segalowitzot, a Svájci Zsidó Közösségek Egyesü

A fenti szöveg egy egyoldalas részlet az alábbi műből:

Braham, Randolph L. : A népirtás politikája : a holocaust Magyarországon - 2. bőv. és átd. kiad. - Budapest : Belvárosi Kvk., 1997. - ill. megjelent "A magyar holocaust" címmel is. - Ford. Zala Tamás et al. - Az előszót Berend T. Iván írta.   Az itt olvasható változat forrása: Nagy Péter Tibor-Troján Anna: Randolph Braham Holocaust monográfiájához készült adatbázis. (Szociológiai adatbázisok No. 3., sorozatszerkesztő Nagy Péter Tibor, WJLF-CEU, Budapest, 2013).

A htm file nevében látható 1-4 jegyű arab szám azt mutatja, hogy e szövegdarab hányadik oldalon van. Az előző és következő oldal megtekintéséhez csak ezt a számot kell módosítania!

A htm file OCR-rel készült, s nem korrektúráztuk. Nevek és számok ellenőrzéséhez javasoljuk az alábbi pdf file megtekintését! Az előző és következő oldal megtekintéséhez csak ezt a számot kell módosítania!

 

 

 

https://mek.oszk.hu/11500/11506/html/oldalankent1/Braham773.pdf

Az egész kötetet lásd:

https://mek.oszk.hu/11500/11506/html/