Rólunk

Bemutatkozás

A Magyar Elektronikus Könyvtár (továbbiakban: MEK) a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár kiemelt tagintézmény (a továbbiakban: MNMKK OSZK) első, legismertebb és leglátogatottabb online tartalomszolgáltatása. A MEK 1994-ben magánkezdeményezés útján jött létre, majd a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program karolta fel, s 1996 és 2001 között szervert és szolgáltatási helyet biztosított a honlap számára. 

A projekt 1999 szeptemberében került az MNMKK OSZK kötelékébe, így a digitális könyvtár 2001 óta a jól ismert mek.oszk.hu címen érhető el. A MEK az elmúlt több mint 20 év alatt a magyar internet egyik legismertebb szolgáltatásává és legnagyobb szövegarchívumává vált. A gyűjteményben minden felhasználói réteg talál magának olvasnivalót, a tudományos értekezésektől kezdve a szépirodalmi műveken, gyerekkönyveken át a szórakoztató irodalomig, sőt, akik szeretnek hangoskönyvet hallgatni, szintén találhatnak az érdeklődési körükbe tartozó anyagokat. 

A MEK jól ismert weboldala az elmúlt két évtizedben nagy szolgálatot tett a magyar művek felhasználókhoz való eljuttatásában. 

A gyűjteményről

A MEK tudományos, oktatási és kulturális témájú, könyvjellegű, a könyv formai követelményeinek eleget tevő műveket gyűjt, archivál, szolgáltat nyilvánosan és ingyenesen. Állományában digitalizált és eleve elektronikusan készült (born digital) dokumentumok egyaránt megtalálhatók, sokféle témában és műfajban: a lexikonoktól kezdve a szakkönyveken át a szépirodalmi alkotásokig. 

A gyarapítás több forrásból történik. Elsősorban az MNMKK OSZK Digitalizáló Osztálya által digitalizált művekkel, másrészt a webtéren online elérhető, magyar vonatkozású, tünékeny műveket igyekszünk megőrizni az utókor számára. Számos, az MNMKK OSZK részvételével történő intézményközi együttműködési megállapodás keretében digitalizált művel is gazdagítjuk a MEK virtuális szabadpolcát. 

Elektronikus időszaki kiadványaink (folyóiratok, hírlapok) megtalálhatók az Elektronikus Periodika Adatbázis- és Archívum (EPA) nevű tartalomszolgáltatásunkban, míg képi digitális dokumentumainkat keressék a Digitális Képarchívumban (DKA)

Számos, más dokumentumtípusú gyűjteményi darabok digitális másolatainak elérhetőségét biztosító tartalomszolgáltatásaink az alábbi címen és tartalommal tekinthetők meg (link mindegyikre): 

  • Copia - digitalizált kéziratok 
  • Földabrosz - különleges, digitalizált térképek 
  • Fotótér - digitalizált fotók 
  • RégiRitka - ritkaságszámba menő, legkorábbi nyomtatványaink digitalizálva 
  • Könyvjegytár - digitalizált ex librisek/könyvjegyek 
  • Hangtár - gramofonlemezek digitalizált változata 
  • Plakáttár - digitalizált plakátok és röplapok 

Szakmai oldalak

Partnerek, támogatók