[Kezdő lap]

TEI elemek

A következő táblázatok írják le azt, hogy az egyes szemantikus elemek milyen TEI elemnek felelnek meg. Ezekből a TEI elemekből épülnek fel a különböző műfajú műveket leíró dokumentum típus deklarációk.

Szépirodalmi művek struktúra elemei

Kötet

Leírás

A kötet a konkrét kiadvány, amely alapján a digitálizált változat készül. A kötet tartalmazza a művet illetve műveket és a műhöz, kiadványhoz tartozó egyéb részeket. Kiadványhoz tartozó részek: pl. szerző vagy a kiadó előszava a kiadványhoz, kolofón. A kiadványhoz és a műhöz tartozó részek is részei lesznek a digitálizált változatnak, változó mértékű mélységben feldolgozva. A kötet rendelkezhet önálló címmel, címlapokkal, tartalomjegyzékkel, előszóval, utószóval, ajánlással, mottóval, amelyek jellemzőek a műre illetve a kötetben összegyűjtött művek összességére.

Példa

regény, novellás kötet, verses kötet, dráma, antológia, folyóirat rovat

TEI

text

 


Leírás

Önálló szövegrész. Rendelkezhet önálló címmel, címlapokkal, tartalomjegyzékkel, előszóval, utószóval, mottóval.

Példa

regény, novella, vers, dráma, folyóirat cikk

TEI

text

 


Ciklus

Leírás

Ha egy kötetben több mű szerepel, a köteten belül a műveket bizonyos szempontok szerint ciklusokba rendezhetik, pl. téma, keletkezés időszaka. A ciklus rendelkezhet önálló címmel, címlapokkal, előszóval, ajánlással, amelyek jellemzőek a ciklusban összegyűjtött művek összességére.

TEI

text

 

Folyóiratok struktúra elemei

Rovat

Leírás

Egy folyóirat rovatokból áll. Cikkeket tartalmaz. A rovat tematikus blokk is lehet, amikor egy témához kapcsolódó cikkeket fog össze,  vagy a cikkeket jellegük alapján csoportosíthatják, pl. hírek rovat. A rovatnak lehet címe, de ha nincs akkor is jól elkülöníthető a többi rovattól. A rovatok elnevezése nem egységes, még akkor sem, ha ugyanazt az egységet jelölik.

Példa

rovatok elnevezései: közlemények, tanulmányok, hírek, szemle, recenziók, szerkesztőségi rendezvények

TEI

text

 


Cikk

Leírás

A folyóiratban közölt önálló publikáció. Egy vagy több szerzője van. Mindig valamelyik rovat része. Nagyobb cikkek önálló jegyzetanyaggal is rendelkeznek, ami a cikk végén helyezkedik el.

TEI

text

 

Minden dokumentum típusra jellemző tartalmi elem

Ajánlás személynek

Leírás

A szerző által tett személynek szóló ajánlás. A mű elején és a végén is előfordulhat.

Példa

K.B.-nek

TEI

salute

A salute tag jelölhet még előszóhoz csatolt üdvözlést, dedikálást vagy egy levél levél végén található üdvözlést. A szövegegység elején van.

signed

A signed tag is üdvözlést, dedikálást jelöl, de a szövegegység végén találhatót.


Szerzőségi közlés

Leírás

A címlapon, a mű vagy egy egység elején, végén előforduló szövegrész, szerzőségi közlés, ami valakinek (személy, intézmény) a művel kapcsolatos szerepét írja le.

Példa

Szerkesztette: Melegh István

TEI

byline

A byline tag elsődleges szerzőségi közlést jelöl.


Mottó

Leírás

Általában a mű elején szereplő szövegrész, ami egy idézetet tartalmaz. Több mottója is lehet egy műnek. Szerzőségi közlés és bibliográfiai hivatkozás is kapcsolódhat hozzá.

Példa

’Minden rajongás, ami nem valami absztraktumra irányul,

beteges, ennélfogva gyöngeség, s megvetendő.

S elaltatni a kínt egy hazárd nyoszolyán. ’

(Baudelaire)

TEI

epigraph

 


Jegyzetek

Leírás

Valamilyen megjegyzés, amely a megjelölt szövegrészhez tartozik. Elhelyezkedése szerint meg kell különböztetni a láb-, vég- és  széljegyzetet. A megjegyzést teheti a szerző vagy a szöveg gondozója (nem a szerző).

Példa

Példa lábjegyzetre
 
…ugyan miről is? 1
…………
…………
1 Történetünk jócskán eltér a bibliabelitől. Így tanulsága is más, mint amannak.

Feldolgozása

Jegyzetként értelmezzük azokat a keltezési adatokat is pl. verseknél, amelyeket nem a szerző, hanem a szöveggondozója tett a műhöz.

A jegyzet szövegét a hivatkozás után kell beilleszteni. A széljegyzet annak a bekezdésnek az elejéhez kötődik, ahol a nyomtatásban megjelent.

TEI

note

 

 

 


Cím

Leírás

A mű egy egységének a címét mutatja. Hierarchiája az egység hierarchiájával azonos. A címzés többszintű is lehet, pl. alcím.

Példa

kötetcím, cikluscím, mű címe, fejezetcím, cikk címe

TEI

title

 


Szerző

Leírás

A szépirodalmi mű szerzője. Egy műnek több szerzője is lehet. Ilyenkor mindegyiket külön kell megjelölni, de más módon nem teszünk különbséget köztük.

TEI

docAuthor

 

 

 


Bekezdés

Leírás

A prózai szöveg a részen belül bekezdésekre tagolódik. A bekezdésnek általában nincs jól leírható belső struktúrája, ezért ezt tekinthetjük a prózai szöveg alapelemének.

TEI

p

 


Kiemelések

Leírás

Szegmens kiemelés – A bekezdés szövegétől eltérő olyan szövegrész, amely jelölésére nincs TEI ajánlás.

Pl. központozás nélküli szövegrész jelölésére, típus feltüntetésével.

Tipográfiai kiemelés A körülvevő szövegtől eltérő tipográfiával szedett szövegrész. Ilyenkor a kiemelést tartalmi szempontból nem kell megvizsgálni, csak a jellemző tipográfiát kell megadni. Pl. dőlten, félkövéren szedett.

Logikai kiemelések – A körülvevő szövegtől eltérő tipográfiával szedett szövegrész, de a kiemelt szövegrész tartalmi szempontból is különbözik a körülvevő szövegtől.

Pl. idegen kifejezés

Tartalmi elemek tipográfiájának jelölése is szükséges lehet, ha a formázást is meg szeretnénk tartani. Pl. speciális betűtípussal szedett cím

TEI

seg, hi, foreign, emph, distinct, @rend

 


Idézet

Leírás

Jellemzően idézőjelek közé helyezett szövegrész, amely valamilyen külső forrásból származik. Az idézet forrását megkülönböztethetjük: 

- másik személy beszédéből vagy gondolataiból;

- más műből származó szövegrészből, bibliográfiai hivatkozással.

Az különböző fajta idézetek egymásba is ágyazódhatnak.

TEI

q, quote, cit

 


Keltezés

Leírás

Egy mű keletkezésének időpontja.

Példa

1937. január 1., 1940. aug-szept.

TEI

dateline

 


Évszám

Leírás

A keltezésen belül megadott évszám.

Példa

1937.

TEI

year

 


Lista

Leírás

Főleg a folyóiratnál fordul elő. Lehet számozott vagy felsorolásos lista.  Felsorolásos listánál a listát jelölő szimbólumot (label) nem kell jelölni.

Használata szépirodalmi műveknél más elemekkel nem jelölt listaként formázott megoldásoknál képzelhető el, pl. tartalomjegyzék, index, szereplőlista.

TEI

list

 


                                                                                                                

Táblázat

Leírás

Főleg a folyóiratnál fordul elő.

Használata szépirodalmi műveknél bonyolult, más elemekkel nem leírható tipográfiai megoldásoknál képzelhető el.

Példa

táblázat egy folyóiratcikkből

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feldolgozása

 

Előfordulhat, hogy ha túlságosan bonyolult egy táblázat, akkor kép formájában kerül be a digitális változatba.

TEI

table

 


Hiányzó szövegrész

Leírás

Az a pont, ahol a szöveg valamilyen okból hiányzik. Tipográfiai jelölése általában: […]

TEI

gap

 


Bibliográfiai hivatkozás

Leírás

Amikor a szövegrész idézet egy másik műből, a szerző hivatkozhat a forrásra. A hivatkozás formája nem következetes. Fel szokták tüntetni a szerzőt, a mű címét, megjelenési évét, az oldalszámot, ahol az idézet szerepel.

Feldolgozása

 

A hivatkozást a TEI-MEK- bibliography.dtd-vel lehet leírni, ha szükséges.

TEI

bibl, mek-bibliography

 

Szépirodalmi művek tartalmi elemei

Rész

Leírás

Prózai mű szövegét bizonyos szempontok szerint részekre tagolhatja a szerző. A rész a prózai mű legnagyobb egysége, a köteten vagy a cikluson belül.  A rész rendelkezhet címmel, mottóval, stb. A részek további részeket tartalmazhatnak. A rész elnevezése függ a prózai mű műfajától és a szerzők is alkalmazhatnak egyedi jelöléseket.

Példa

fejezet, levél

TEI

div

 

Versre jellemző elemek

Verssor

Leírás

A vers egy sora. Egy vers műfajú mű mindig sorokból áll. Verssornak tekintjük a tipográfiai sort, kivéve, ha azért van sortörés, mert a sor nem fért ki az adott oldalméretben. A vers nyomtatási képének tükrözése elsősorban a sorok tipográfiai jellemzőinek megadásával történik. Pl. a verssorok lépcsős elhelyezkedése, sorok különböző mértékű behúzása, sorok hátrazárása. Némely esetben indokolt lehet a verssorok ritmikai szempont szerinti feldolgozása, pl. cezúrakor nem sortörés, hanem több szóköz szerepel; versszakok közötti cezúra. Ilyenkor nem a tipográfiai sort jelöljük, hanem a tényleges verssort.

 

Példa

Radnóti: Erőltetett menet

TEI

l

 


Verssorok csoportja

Leírás

A verssorokat a versen belül különböző szempontok (pl. ritmika) szerint csoportosítják. A verssorok funkcionális csoportokat alkotnak, aminek elnevezése típusoként változhat, pl. legáltalánosabb a versszak elnevezés. A versen belüli nagyobb egységeket is egy csoportnak tekintjük, pl. ének.

TEI

lg

 

Drámára jellemző elemek

Felvonás

Leírás

A dráma felvonásokból áll. Tartozhat hozzá szerzői utasítás, színpadi mozgás, színpadi beállítás. Műtől függően, ha az csak felvonásokra tagolódik a megszólalásokat  is itt  találjuk.

TEI

div

 

                                                                                                                       

Szín

Leírás

Egy felvonás színekre is tagolódhat. A színhez is tartozhatnak szerzői utasítások, színpadi mozgások, színpadi beállítások. Ha egy színt nem osztanak további képekre, akkor a különböző utasításokon kívül megszólalásokból áll.

TEI

div

 


Színpadi kép

Leírás

Egy szín több képből állhat, de nem biztos, hogy egy szín képekre van bontva. Tartozhat hozzá szerzői utasítás, színpadi mozgás, színpadi beállítás.

TEI

div

 


Előadás leírása

Leírás

A mű egy konkrét előadásához kapcsolódó leírás. Szerepelhet itt az eredeti szereplő lista a darabban fellépő művészek felsorolásával, az előadás helye, ideje, az előadás körülményeinek leírása.

TEI

performance

 


Szereplő lista

Leírás

A mű elején a műben szereplő karakterek felsorolása, általában lista formájában.

TEI

castList

 


Történet körülményeinek meghatározása

Leírás

Különálló részt alkot az a leírás, ahol a szerző meghatározza a darab cselekményének körülményeit, hol és mikor játszódik, kik a szereplők, és röviden vázolja a történetet.

TEI

set

 


Színpadi beállítás

Leírás

Megadja egy egység, pl. szín vagy kép körülményeit, leírja a díszletet, kik vannak a színpadon és mit csinálnak éppen, amikor a szín vagy kép elkezdődik.

TEI

stage

 


Szerzői utasítás

Leírás

A megszólalások szövegében vagy a megszólalások között is lehet többfajta, olyan leírás, ami a színpadon történteket határozza meg. Ez lehet, pl. egy szereplő utasítása színpadralépésre, a színpad elhagyására vagy utasítás zene bejátszására.

TEI

stage, move

 


Megszólalás

Leírás

A megszólalás a mű egy karakteréhez tartozó beszéd.

A megszólalás részei:

Beszélő – a megszólaló karakter

Beszéd – verses vagy prózai szöveg is lehet, amit a beszélő mond

Szerzői utasítások – vonatkozhat a beszélőre vagy a többi jelen lévő szereplőre és a jelenet körülményeire

TEI

sp, speaker

Az sp elem jelöli a beszédet, a speaker pedig a beszélőt.

Folyóirat cikkre jellemző elemek

Metadatok

Leírás

Egy cikk metadatai a tei-mek-bibliography.dtd-vel lesznek leírva.

 

Adatok:

folyóirat neve, ahol szerepel
cikk címe
cikk szerzője
megjelenési év
szám
a rovat elnevezése, ahol szerepel
terjedelem (kezdő oldalszámtól a befejező oldalszámig)
sorozat (a cikk egy sorozat része, valami miatt több részben (nem ugyanabban a számban) közlik a cikket,  a címadatban szerepel ez az információ pl. 3/1. )


A cikk szerzőjének adatai

Leírás

Folyóiratnál fel szokták tüntetni, annak az intézménynek a nevét, ahol a szerző tevékenykedik, a szerző tudományos fokozatát, tudományos díjait.

TEI

affiliation

 


Tartalmi összefoglaló

Leírás

Általában a mű elején szereplő szövegrész, a cikk rövid tartalmi összefoglalója, amelynek célja, hogy felkeltse az olvasó érdeklődését. Lehet egy részlet a cikkből, egy mottó, de lehet az absztrakt is.

Feldolgozása

A tartalmát a szöveg jellegének megfelelően kell feldolgozni, pl. prózai szöveg esetén a bekezdésekre tagolni. Minden olyan szövegrészt meg kell (lehet) jelölni,  amit a specifikáció leír, pl. mottó, aláírás, szerzőségi közlés.

TEI

div

 


Szakasz

Leírás

A cikk szakaszokra tagolódik. A szakaszok további szakaszokra oszthatók. Általában számozva vannak, és a számozás tükrözi a szakaszok egymásba ágyazottságának szintjét. Pl., 1. szakaszon belül 1.1 az első alszakasz. Szöveges címe is lehet. Általában bekezdésekből áll.

TEI

div

 


Irodalomjegyzék

Leírás

A cikkben hivatkozott irodalom bibliográfiája, vagy a cikkben szereplő rövid bibliográfiai hivatkozások kifejtése.

TEI

div

 


Vitasorozat

Leírás

A szerző valamilyen kötetlen formában, általában a cikk elején hivatkozik a másik cikkre vagy vitára. A cikk egy vita része, válasz vagy vélemény egy korábban megjelent cikkre. Általában ugyanabban a folyóiratban jelennek meg egy vita részei.

Feldolgozása

Bibliográfiai hivatkozásként feldolgozva a tei-mek-bibliography dtd-vel pontosan leírható a hivatkozott cikk.

Metaadatként is fel lehet tüntetni, szintén a tei-mek-bibliography dtd-vel leírva, kapcsolódó cikk-ként (dc_relation) értelmezve.

TEI

dc_relation

 


Absztrakt

Leírás

A cikk rövid, tartalmi kivonata. Idegen nyelvű változatai is lehetnek. Ilyenkor cikk címe és a szerző neve idegen nyelven is megjelenik.

TEI

div

 


Cikkhez vagy a folyóirat kötethez tartozó részek

Leírás

A cikk után vagy a folyóirat végén közölt egységek, amelyek a digitális változatba is bekerülnek. Pl.: köszönetnyilvánítás, függelékek, glosszáriumok, végjegyzetek, életrajzok

TEI

div

 

A kiadványhoz köthető elemek

Címlapok

Leírás

A kötet elején szereplő egység. Tartalmazza a mű bizonyos adatait, pl. cím, szerző. A kiadvánnyal kapcsolatos adatok is szerepelhetnek rajta, pl. megjelenési adatok.


Típusa

címlap, címlap-verzó

Feldolgozása

A címlapon szereplő adatok közül csak a mű címét, szerzőjét, és az esetleges szerzőségi közléseket kell megjelölni, a címlap többi része folyó szövegként értelmezhető.

TEI

titlePage

 


Előszó

Leírás

A műhöz vagy a kiadványhoz kapcsolódó bevezető írás. Szerző vagy szerkesztő, kiadó, stb. is készítheti.

Feldolgozása

Az előszó tartalmát a szöveg jellegének megfelelően kell feldolgozni, pl. prózai szöveg esetén a bekezdésekre tagolni. Minden olyan szövegrészt meg kell (lehet) jelölni,  amit a specifikáció leír, pl. mottó, aláírás, szerzőségi közlés.

TEI

div

 


Utószó

Leírás

A műhöz vagy a kiadványhoz kapcsolódó írás, amely a mű után szerepel. Szerző vagy szerkesztő, kiadó, stb. is készítheti.

Feldolgozása

Az utószó tartalmát a szöveg jellegének megfelelően kell feldolgozni, pl. prózai szöveg esetén a bekezdésekre tagolni. Minden olyan szövegrészt meg kell (lehet) jelölni,  amit a specifikáció leír, pl. mottó, aláírás, szerzőségi közlés.

TEI

div

 


Mutatók

Leírás

A címlapon vagy a mű végén található indexek.

Példa

Tartalomjegyzék, névmutató, tárgymutató

Feldolgozása

A kiadványban szereplő eredeti mutatókat struktúrált listaként értelmezve megtartjuk.

A tartalomjegyzéket a TEI ajánlásban szereplő elemeket használva a különböző feldolgozások alkalmával újra kell generálni.

TEI

div

 


Kolofón

Leírás

A kiadvány technikai kivitelezéséről szóló adatok.

Feldolgozása

Nem szükséges a kolofón teljes feldolgozása, de ha meg kell jelölni a támogatókat, illusztrátorokat és a borító készítőjét.

TEI

div

 


Sortörés

Leírás

A tipográfiai sor elejének jelölése az adott kiadványban.

Feldolgozása

A sorok elejét nem szükséges minden esetben megjelölni. Alkalmazása például akkor indolkolt, amikor egy vers nyomtatott formájának visszaadása a cél.

TEI

lb

 


Oldaltörés

Leírás

Az oldalhatárok jelölése az adott kiadványban.

Feldolgozása

Alkalmazásának leginkább a folyóiratcikknél van jelentősége. Ilyenkor a teljes feldolgozási szint eléréséhez az oldalszámot is meg kell adni. Így válik lehetővé az, hogy a papíralapú folyóiratoknál szokásos oldalszámra való hivatkozást meg lehessen valósítani.

TEI

pb

 


Hasábtörés

Leírás

A hasábhatárok jelölése az adott kiadványban.

Feldolgozása

Alkalmazásának leginkább a folyóiratcikknél van jelentősége, de csak akkor, ha az xml forrásból készülő publikációknál követelmény az eredeti nyomtatási kép visszaadása.

TEI

cb

 


Fejléc, lábléc

Leírás

Bizonyos kiadványoknál, az oldalak nyomtatási képének tükrözésére. Fontos információ lehet a folyóirat cikkeknél.

Feldolgozása

Ha szükséges a fejléc/lábléc megtartása, csak akkor kell külön jelölni, ha a fejlécben olyan adat is szerepel, ami nem nyerhető ki a dokumentum többi részéből.

TEI

A pb tag n attribútumába kell ezeket az információkat tenni, ha szükséges.

 


Tipográfiai elemek

 

Alsó/felső index

Leírás

Alsó illetve felső indexben szereplő szövegrész.

Példa

hivatkozás lábjegyzetre

TEI

vertical-align (top|middle|bottom)

globális block attribútum


Kép

Leírás

A dokumentumok tartalmazhatnak beillesztett képeket. A grafikonok is kép formájában kerülnek digitalizálásra, ilyenkor a grafikon magyarázata is a kép része. Képhez tartozhat képaláírás.

TEI

figure

 

 

TEI DTD modulok

A TEI modulok közül a következő modulokat használtuk fel.


Core modul

TEI.core

Base modul



TEI.prose

TEI.verse

TEI.drama

TEI.mixed

TEI.structure

TEI.front

TEI.back

Additionalmodul

TEI.linking

TEI.figure

 

Kiegészítések

 dtd:  xhtml-table

Az xhtml-table dtd a folyóirat cikkekben található táblázatok miatt került be a dtd-be.

A caption elem nevét tcaption – ra változtattuk, mert a TEI-ben is szerepel ugyanez az elem, de más értelmezéssel.

Tipográfiai jelölések

Arra az esetre, amikor szükség van a nyomtatási kép megőrzésére a következő tipográfiai jelölések megadására lesz lehetőség.

Figure – Kép elemnél

Lb – Sortörés elemnél List - lista elemél Minden elemnél megadható jellemzők Minden elemnél megadható block típusú jellemzők