Cabral

v. Cabrera, 1. Péter Alvarez, Brazilia felfedezője, szül. 1460., megh. 1526. Manuel por tugal király öt nevezte ki ama 13 hajó tengernagyává, amelyeket Vasco de Gama szerencsés visszaérkezése után 1200 emberrel Indiába küldött. C. 1500 márc. 9. indult el Lissabonból és hogy, az afrikai partoknál uralkodó szélcsendek övét elkerülje, nem mindjárt délre, hanem előbb nyugatra vitorlázott és egy hónap alatt Dél-Amerika azon részéhez jutott, amelyet most Braziliának nevezünk, ö pedig Terra da Santa Cruznak nevezete el és Portugália számára elfoglalt. Tovább utaztában Afrikánál hajóinak egy része mindenestül elveszett, a hires Diaz Bertalan is, C. pedig elérte Mozambiqueot amelyről ő értesített először, azután Indiában Kalikutot. Minthogy öt megsértették, a várost bombáztatta, azután Kocsin és Kananor fejedelmével kereskedelmi szerződést kötött és dus rakománnyal jutott vissza Lissabonba 1502 jul. 31. Utazása le van irva Ramusio Navigazioni e viaggi (Velence 1563, 3 kötet, uj kiad.) címü művében.

C. Antal Bernát da Costa, thomari marquis, portugál államférfiú, szül. Fornas de Algostrában (Felsö-Beira) 1803., megh. 1889 szept. 1. Coimbrában jogot tanult, ügyvéd lett Oportóban, majd magas birói hivatalokat viselt. 1835, a cortes tagja lett, hol elöbb az ellenzékhez csatlakozott, de hamar az udvari párthoz szegődött. Jutalmul 1838. Lissabon polgári kormányzója, 1839. pedig igazság- és vallásügyi miniszter lett. Ezen állásában a királyi hatalmat meg akarta szabadítani az alkotmány által eléje vont korlátoktól s 1842 január 27. Oportóban forradalmi juntát alakítva, dom Pedro kártájának életbeléptetését sürgette. Egy királyi rendelet látszólag megfosztotta ugyan állásától, de az udvar által támogatva csakhamar visszatért Lissabonba, mire mint belügyminiszter korlátlan hatalmat gyakorolt. A rendet - igaz - helyreállította s nem egy célszerü intézkedést tett, de önkényes uralma, az állami pénzek elpazarlása, a nyomasztó adók, a birói függetlenség megsértése oly gyülöletessé tették, hogy több izben zendülés tört ki ellene. Az 1846 máj. 17-iki oportói felkelés következtében kénytelen volt lemondani és menekülni, de már 1847. visszatért; 1848. nagy megbizatással Madridba ment, 1849. a király megint miniszterré, sőt a minisztérium elnökévé nevezte ki. Most is önkényesen kormányzott s ujból tönkre tette Portugália pénzügyét. 1851 ápr. 26. Saldanha felkelése menekülésre kényszerítette Angliába, de 1862. ujra visszatért s 1859-61. követ volt Braziliában.

Cabrera

a Baleárok (l. o.) egyike, 20 km2 területtel; Majorcatól 14 km.-nyire, erdőkkel van borítva. Igen egészséges az éghajlata, jó kikötővel, nehány paraszt lakossal.

Cabrera

Ramon don, morellai gróf, a spanyol karlistapárt tábornoka szül. 1806 dec. 27., Tortosában Kataloniában, megh. Wentworth-ban (Angliában) 1877 május 24. Teologiát tanult, de mivel a papi pályára kedvet nem érzett, 1834. egy karlista csapatba lépett. 1835-töl kezdve mint önálló vezér müködött, nagy merészséget kegyetlenséggel párosítva, különösen 1836 óta midőn 72 éves anyját Mina tábornok Tortosában főbe lövette. Rancon-nál csatát veszítvén és megsebesülvén egy ideig bujdosott, de 1837. ujra megjelent 40,000 emberrel és 80 ágyuval s a Krisztinapárti tábornokok fölött több gyözelmet aratván Madrid kapujáig nyomult. Don Carlos parancsára azonban a fővárosnak megint hátat fordított. Morella elfoglalása után (1839-ben) don Carlos grófi méltóságra emelte s Valencia, Murcia és Aragonia kormányzójává nevezte ki. Még don Carlos eltávozása után is, saját felelősségére folytatta a küzdelmet, mignem Espartero tábornok őt 1840 jul. 6. francia területre szorította át. A francia kormány ekkor a hami várba záratta, de már ugyanazon év végén szabad lábra helyezte. Franciaországban való tartózkodása alatt meghasonlott a trónkövetelő környezetével, amiért öt don Carlos 1842. rangjától megfosztotta, Don Carlos lemondása után fiának, Montemolin grófnak C. legbizalmasabb tanácsadója lett s érdekében 1848. még egyszer kitüzte Spanyolországban a karlista felkelés zászlóját, de a szerencse most sem kedvezett C.-nak. A pasterali ütközetben (1849 jan. 27.) megveretett s sulyosan megsebesülve Franciaországba menekült, hol rövid fogság után ismét szabadon bocsátották. Ezután Angliába ment, hol mint a dúsgazdag miss Richards férje állandóan megtelepedett. A karlista mozgalmakban 1855 után nem vett többé részt, s az 1871-ki karlista inváziót sem helyeselte. V. ö. Rahden, C. Erinnerungen aus dem spanischen Bürgerkrieg (Frankfurt 1840); Ugyanaz, Cabrera. Aus Spaniens Bürgerkrieg (Berlin 1851); Rosbella, Historia de C. y de la guerre civil en Aragon stb. (Madrid 1844) Hubbard, Histoire contemporaine de l'Espagne (1891).

Cabrerit

a kobaltvirághoz (erythrin) hasonló; magnézia és viztartalmu nikelkobalt-arzenát. Egyhajlásu; rostos, szemcsés veséded, almazöld. Spanyolország: Sierra Gabrera.

Cabriel

a Jucarnak 200 kilom. hosszu, fausztatásra használt mellékfolyója Spanyolországban, a Montes Universalesben, a Tajo közelében ered.

Cabriolet

l. Cab.

Cabuna

község Verőce vmegye verőcei járásában, 1202 horvát-szerb lak., posta- és táviró hivatallal, postatakarékpénztárral és vasuti megállóval, mint politikai községnek 4394 lakosa van, közte 1486 magyar.

Cabuya

tartós rostfonál az Agave tuberosa leveleiből, főleg kötéláruk, övök sat. készitésére.

Caca

(lat.), római istennő, Cacus (l. o.) testvére. Midőn bátyja ellopta Herculesnek a barmait, ő ezt Herculesnek elárulta. Minthogy Rómában szentélye volt, melyben örök tűz égett, s minthogy a Vesta-szüzek is állítólag neki áldozatot szoktak bemutatni, azt következtetik, hogy ó-itáliai istenség volt, kinek kultuszát a Vestáé szorította ki és feledtette el.

Cacadores

portugálul a. m. vadász; igy nevezik különösen a portugál vadászcsapatokat is, amelyek a középkor óta a portugál sereg szine-javát teszik.


Kezdőlap

˙