CÍMLAP
|
Színdarab hat képben ISMERTETŐ |
Az alföldi kisváros álmos levegőjében a legcsekélyebb esemény is szenzációnak hat. A nagyvendéglőbe érkező jóképű könyvügynököt, Lekenczeyt kinevezik "grófnak", hogy ilyenformán megtréfálják a várost. A legnagyobb tréfamester Csörgheő Csuli eszeli ezt ki, a nagy murira meghívja az egész társaságot a tanyájára. Van más ok is a nagy murira: visszatért közéjük Szakhmáry Zoltán, aki évek óta csak munkájának, a mintagazdaságnak élt, nem sokat törődve úri barátaival. Zoltánnak a gazdasághoz nagyobb kölcsönre lenne szüksége, de el van adósodva, s újabb kölcsönt csak úgy kaphat, ha a váltót a felesége, Eszter is aláírja.
Zoltán kiviszi Esztert a tanyára, hogy megmutassa neki eddigi munkája eredményeit, és rávegye a váltó aláírására. Az asszony féltékeny a férfi munkájára, s nem is bízik abban, hogy munkával kiverekedhetnek az adósságokból. A házaspár összezördül, Eszter visszatér a városba, Zoltán pedig megismerkedik egy bájos, kacér summáslánnyal, Rozikával. - Az ügyvéd hozza a váltókat, de Eszter véletlenül rádönti a tintát, s ezt isteni jelnek véli: nem is fogja soha aláírni. Zoltán elkeseredik, s ráveszi Csulit, hogy a nagy murit ne a Csörgő-tanyán, hanem nála, a Szakmáry-tanyán tartsák meg. - A Szakmáry-tanyán három csugari földmunkás várja Zoltánt a pénzzel, de Csuli egy vérlázító tréfával elzavarja őket, még mielőtt Zoltán kiérne. Zoltán meg is érkezik, ismét összetalálkozik Rozikával, s elhatározza, hogy magához emeli, és a szeretőjévé teszi.
A nagy muri éjszakáján megérlelődik Zoltán és Rozika szerelme, de a férfinak arra is rá kell jönni, hogy akit kiválasztott, született prostituált. Eszter is kijön egy félreértés következtében. Rozika megszökik Lekenczeyvel. Zoltán fölgyújtja a házát és főbelövi magát.
Forrás:
http://www.moriczszinhaz.hu/oldal.php?o=archivum&kod_darab=7