Olvasmánytörténeti dolgozatok
VIII.

 

Varga András

A szeged-alsóvárosi ferences
rendház könyvtára
1846

 

 

 

Szeged, 1998



TARTALOM

Előszó
A szeged-alsóvárosi ferences rendház könyvtára


The Library of the Franciscan Monastery in Szeged-Alsóváros

Dubecz József
Szegedi Üdvözítői Ferencziek Együlete Könyvtárának Lelettára






Előszó

A szeged-alsóvárosi ferences rendház könyvtára

A Szűz Máriáról elnevezett (mariánus) rendtartományhoz tartozó ferencesek szegedi jelenlétéről első ízben 1316-ban emlékezik meg oklevél. Templomuknak a hagyományos felfogás a mai Várkert területén emelt Szent Erzsébet templomot tartja, de nem tűnik megalapozatlannak az a vélemény, amely szerint a váron kívül a Palánkban állt s a Szentháromság tiszteletére építették. A barátok aktivitásával magyarázható a rendház kiemelt szerepe: 1329 és 1536 között négy alkalommal tartottak náluk rendi közgyűlést. A lelki gondozás mellett a betegek ápolását is magukra vállalták, ám jelentőségüket az ország művelődésügyének előremozdításában, az anyanyelvű prédikáció és egyházi irodalom megindításában kell látnunk. Templomukban az átutazó Betrandon de la Brocquiere burgundi lovag 1433-ban "kissé magyaros istentisztelet"-et hallgatott, s egy itt használatos, 1518-ban megjelent misekönyv bejegyzései is arra utalnak, hogy a magyar nyelv a szegedi ferencesek liturgiájában korán polgárjogot nyert. Amikor az egyházi fegyelem általános fellazulása nyomán támadt eretnek irányzatok a XV. század első felében a megújulás útjára kényszerítették a ferences mozgalmat, a szegedi tábor is két részre szakadt. 1444-ben Cesarini Julián pápai küldött az eretnek tanok és a növekvő török veszély elleni küzdelem jegyében a rend szigorúbb, obszerváns ágának ítélte a mariánusok rendházát és templomát. Az átadásra azonban nem került sor, ezért az obszervánsok az Alsóvároson, az omladozó Szent Péter-templom mellett építettek kolostort. A mariánusok zárdája - bár 1454-ben Igali Fábián provinciális vezetésével maguk is a reform útjára léptek - lassú hanyatlásnak indult. 1495-1497-ben még elnyerték Váradi Péter kalocsai érsek pártfogását az obszerváns szalvatoriánusok jelenléte elleni küzdelemben, de a kezdődő reformáció és a török hódoltság rendtartományukat valósággal megtizedelte. 1530-től nyomuk vész, s második letelepedésükre csak 1726 után kerül sor.

Az alsóvárosi templomalapítás a válságokkal, ellentmondásokkal terhes egyház önmagára találását, a pasztorizáció megváltozott kötelességeinek felismerését szimbolizálja. Az obszervánsok a laikus műveltség szolgálatával, a közvetlen kapcsolaton alapuló tanítással és a hagyományos szerzetesi életmód visszaállításával felkészültek az elveszett pozíciók visszaszerzésére. Az egyszerre több fronton fellépő ellenféllel a saját földjén vették fel a harcot. A szegénységhez való szigorú ragaszkodás és az anyanyelvű pasztorizáció az eretnek mozgalmak, főként a huszitizmus és a Bolgárország s Bosznia felől behatoló bogumilizmus vitorlájából fogta ki a szelet. Tudjuk, hogy a hittérítést magukra vállaló dominikánusok - az ő szegedi rendházuk épp az alsóvárosi templomépítés idején indult hanyatlásnak - oly korán feladták ezt a fárasztónak és meddőnek ítélt munkát. A félhold elleni világnézeti propaganda és katonai felkészülés egyházi vonatkozásai ugyancsak magyarázatul szolgálnak arra, hogy Szeged lett az Megváltóról elnevezett (szalvatoriánus) rendtartomány egyik legjelentékenyebb fészke. A török ellen induló seregek lelki szolgálatát obszervánsok látták el, ám az igazi misszió 1543 után várt rájuk, amikor másfél évszázadon át egyedül vitték mindazt, amit korábban jól szervezett apparátus végzett. S bár sem a kor, sem a rendalapítóktól hírdetett rigorizmus nem kedvezett az elmélyült tudományos munkának, az egyházi retorika és bölcselet terén is alapos ismeretekre tettek szert. Így írhatta a megújuló szentírástudomány szellemében Szegedi Balázs fráter Temesvári Pelbárt egyik 1498-as kiadását kommentálva, hogy a biblia többféleképpen értelmezhető: 'oraliter, historice, allegoriter, analogice, vulgo: erkölcs szerint, lött dolog szerint, lelki értelem szerint, mennyei értelem szerint' Ez a szellemi muníció a fiatal reformáció legyőzésében is elegendőnek bizonyult.

Az alsóvárosi kolostor 1455-ben még nem állhatott, hiszen Kapisztrán János ez év őszén Szegeden járva Figedy Benedek várnagy palánki házában volt kénytelen megszállni. 1459-ben viszont már felépült, mert Mátyás király ebben az esztendőben a Szűz Mária-kolostor előtt ('ante claustrum beate Marie virginis') engedélyezett hetivásárt az alsóvárosiaknak. Péter László szerint nincs bizonyíték arra, hogy az idézett oklevél Alsóvárosra vonatkoznék, s más forrás híján vissza kell térnünk arra a rendi hagyományból merítő adatra, amely a rendházat és a templom újjáépítését 1468-ra keltezi. Bármelyik adatot fogadjuk is el, az alsóvárosi zárda és templom együttese időben és jelentőségében a pannonhalmi után következik, maga a mozgalom pedig Szeged kora-újkori művelődésének jellemzéséhez az egyetlen hasznosítható tényező. Az itt működő premontrei apácakolostor 1511-ben Somlyóvásárhelyre költözött át, az utolsó szegedi dominikánus 1529-ben hagyta el a rendházat, a minoriták pedig - mint láttuk - 1530 után vonulnak vissza. Az obszervánsok ez idő tájt nemcsak a város lelki szolgálatát vitték, hanem innen küldték a legtöbb magyar hallgatót is a külföldi egyetemekre. 1500-tól 1543-ig több, mint 60 külföldön tanult szegedi diákról tudunk, akik valószínűleg nemcsak a betűvetést, hanem a könyvek használatát is a zárda falai között sajátították el.

A török fenyegető közelségét a ferences barátok is megszenvedték: házukat 1525-ben gyújtotta fel az első rablócsapat, a következő évben pedig a Budáról visszavonuló sereg rabolta ki. Talán ennek tulajdonítható, hogy 1535-ben mindössze nyolc szerzetes - öt miséspap és három segítőbarát - tartózkodott itt. A város 1543-ban történt megszállása Szegedet mint khász-birtokot a szultán közvetlen fennhatósága alá sorolta, s ettől kezdve 'a templom és a kolostor hódoltsági története kétszáz esztendőn keresztül majdnem azonos a város történetével'.

A török uralom a világi papokon és apácákon kívül a város műveltebb, vagyonosabb rétegét, de az egyszerűbb családokat is menekülésre késztette. Egy 1553-ból való adódefter szerint az 1053 ház közül csak 246 után fizették meg a fejadót: a többi 807 tehát lakatlanul állt. Amíg az ittmaradottak életét a fennmaradásért folytatott harc jellemezte, addig a magyar művelődés posztjain egyre-másra bukkannak fel a Szegedről elszármazott literátusok, művészek, prédikátorok és írók. A debreceni, kassai és nagyszombati diaszpóra számbavétele - közvetlen adatok híján - kényszerűen azonos a város 16. századi művelődéstörténetével. Itt csak röviden utalunk arra, hogy Debrecenben jelent meg 1569-ben Szegedi Gergelynek, a kálvinizmus egyik úttörőjének énekeskönyve, Szegedi Lőrinc 'Theophania' című iskoladráma-fordítása (1575) és nyilvánvaló, hogy Méliusz Juhász Péternek a megjelenés helyeként Szegedet feltüntető Újszövetség-fordításához is valamilyen módon köze volt a Debrecenben élő szegedi polgárközösségnek. Mint Kulcsár Péter figyelmeztet rá, a korábban felgyülemlett tartaléknak szét nem szóródott része csak a szellemi mozgalmakban, mégpedig a ferencesek korábbinál jóval nagyobb jelentőségű tevékenységében és a török hódítással egyidőben megjelenő reformációban nyilvánulhatott meg.

A török hódoltság 143 éve épp a megnövekedett terhek miatt jelenti a szegedi obszerváns kolostor fénykorát. Működését nem veszélyeztette alapjaiban a leigázottak vallási élete iránt egyébként közömbös uralom. A török egyedül Szent Ferenc dervisekre emlékeztető szegény fiait tűrte meg az egyháziak között, s mivel az immár adófizetésre kötelezetett nép leginkább az alsóvárosi templom körül, a lelki vígaszt nyújtó barátok közelében húzódott meg, a megszálló hatóság korán felismerte a lakosságot helybentartó ferencesek működésében a jövedelemszerzés egyik biztosítékát. A erőszakosságok ugyan mindennaposak voltak, megtorló hadműveletté azonban csak Tóth Mihály szegedi főbíró 1552-es sikertelen felszabadító vállalkozása következtében váltak, amikor is a város népének egy részét kiirtották, s a ferencesek közül Szegedi Tamás, Zádori László, Újlaki Ferenc és Lippai Bernát 'az igaz hitért vérekkel festették a Szögedi mezőket s határokat'. A kolostor ezután négy évig üresen állt. A kizsákmányolásra alapozott hatalom azonban nemcsak támogatta az obszervánsok gyors visszatérését, hanem a három szegedi molla 1562-ben kelt ítéletlevelével meg is erősítette őket templomuk és rendházuk birtokában. A határozat döntő fordulatot hozott az obszerváns és protestáns egyház harcában.

A magyarországi reformáció történetírásában régóta számontartott tény, hogy a protestantizmus derékhadát feltűnően nagy számban gyarapították Szegedről elszármazott hitújítók. Amíg a város társadalma 1526-ig jelentős személyiségeket adott a katolikus egyháznak, addig a következő évtizedekben a reformáció képviselői kerülnek előtérbe. A kutatás idesorolja a már említetteken kívül Szegedi Pap Benedeket, Szegedi Lajost, Szegedi Mátét és Kálmáncsehi Sánta Mártont, bár ez utóbbi szegedi származása további bizonyításra szorul. A helvét irányzat úttörője, a ferences iskolázottságú Szegedi Kis István szinte minden jelentősebb hódoltsági településen megfordult, de tudunk szegedi lelkészről, aki 1545-ben egyenesen Konstantinápolyban terjesztette az új hitet. A város első reformátora Abádi Benedek volt, kinek török által is támogatott működését Gyalui Torda Zsigmond a reformáció sikeres térhódításai közé sorolta. Híradása nem állhat messze az igazságtól, mert az egyház 1539-ben Várallyai János, 1542-ben és 1544-ben Cserőgyi Benedek, 1546-ban Kolozsvári Pál és 1548-ban Csanádi Márton személyében újabb igehírdetőket rendelt ide a protestantizmus elleni hadsor megerősítésére. Tinódi Lantos Sebestyén tudni véli, hogy Tóth Mihály hajdúi 1552-ben 'jámbor prédikátort' találtak a városban. Felemlítve azt az adatot, mely szerint az új és régi felekezet hívői a Boldogasszony-templomot közösen használták, megállapíthatjuk, hogy Szeged a 16. század közepén a reformáció egyik hazai fészkévé vált. A megcsappant létszámú, ám elszántan küzdő obszerváns közösség azonban folyamatosan ellenállt a protestáns hódításoknak s megőrizte befolyását a hívők többsége felett. Ennek magyarázata lehet, hogy 'a nagy exodus után a városirányítás olyan elemek kezébe ment át, amelyeket érintetlenül hagytak az időszak meghatározó szellemi mozgalmai'. A szegedi származású reformátorok a század közepétől valóban elkerülik a várost, s ennek okát nem a török fenyegetettségben kell keresnünk. A reformáció kezdeti lendületének megtorpanásáról vall a 18. században lejegyzett, s később Dugonicstól, Mikszáthtól és Gárdonyitól novellisztikusan is megörökített anekdota, amelyben egy egyszerű segítőbarát a hatóság kegyét s vele a templomot elnyerte. Az említett 1562-es török ítéletlevél pedig már az erőviszonyok megváltozását dokumentálja, bár 1588-ból adatunk van itt működő protestáns lelkészről, s Bálint Sándor feltételezi, hogy a helvét hitközség az egész hódoltságot átvészelte. A katolikus egyháznak mindenesetre csak ott sikerült megőriznie pozícióit, ahol a ferences közösségek nem enyésztek el a hitújítás támadásainak kereszttüzében. Szerepüket Pázmány Péter is elismerte egy 1627-ben írt levélében. A város vezetésének 1652-ben kelt méltatása szerint 'miután Magyarországnak eme részei a török kegyetlensége által elpusztíttattak, a keresztény nép pedig uralmuk alá vettetett, az egyházi férfiak hiánya miatt a katolikus vallás köztünk oly veszélybe került, hogy a mi időnkre annak emléke is alig maradt volna fenn, ha a Krisztusban tisztelendő atyák, a Szent Ferenc szigorúbb reguláit követő, a salvatoriánus rendtartományhoz tartozó minorita rendi testvérek a veszendőben levőt meg nem tartják'.

A hódoltságban működő szegedi ferences misszió veszélyes és áldozatos munkáját a csendes helytállás körülményei között, erősen megfogyatkozott létszámmal végezte. Az 1546-os defter az alsóvárosi kolostort üresen találta, ám nem alaptalan a feltételezés, hogy az obszervánsok a védtelen Alsóvárosból a mariánusok 1529 óta lakatlan rendházában húzódtak meg. Az ide lokalizálható adóösszeírás ugyanis tíz egyházi férfiút és három szolgát (segítőbarátot) említ. 1551-ben előbb Gyulán, majd Ecseden, végül Szécsényben találtak menedéket kincseik számára, a következő év márciusában pedig - a megtorló hadműveletek nyomán - maguk is elhagyták a várost. 1556-ban újra visszatértek, mert a gyulai rendház tagjai ekkor menekítik ide Jenei Pál kódexét, az egyetlen ma ismert könyvet a Mohács előtti Békés területéről. A templom visszaszerzése után, 1563-ban és 1577-ben is csupán hat szerzetes, köztük öt miséspap (Gyulai Mátyás gvárdián - aki tizenkét évig vitte ezt a tisztet -, Gyulai Ambrus igehirdető, Szentandrási Miklós, Újlaki Mátyás és Széplaki Demeter gyóntató), valamint egy segítőtestvér szolgált a városban. A 17. század elejéről három, 1626-ból hat szegedi barátot ismerünk, s számuk csak az 1644-1646-os években, az itt tanuló növendékekkel együtt emelkedett 12-14 főre. Az adatok mögött rejlő tendencia a szalvatoriánus provincia egészére is érvényes: amíg a hódoltság előtti 10 custodiatus 70 kolostorában 1500 szerzetes működött, addig a 16-17. század fordulóján öt omladozó kolostorban harminc obszerváns húzódott meg.

E csekély látszámú közösség - mint Pázmány Péter levele említi - Szegeden és a környező falvakon kívül számos távolabbi helységben lelkészkedett. Nemcsak prédikált és a szentségeket szolgáltatta ki, hanem az általa vezetett keresztelési anyakönyv tanúsága szerint világi papi feladatokat is ellátott. Az egyházmegyétől távol, Pozsonyban vagy Nagyszombatban lakó csanádi püspökök a régóta fennálló gyakorlatot ismerték el, amikor a kolostor gvárdiánjait - jóllehet Szeged eredetileg a kalocsai egyházmegyéhez tartozott - vikáriusukká nevezték ki. Elsőként Jászberényi Gáspárt ruházta fel Zongor Zsigmond csanádi püspök (1644-1648) a helynöki hatalommal, s ezt a megbízást a későbbi püspökök, Tarnóczy Mátyás (1648-1650), Rohonczy István (1651-1652), Pálffy Tamás (1653-1657) és mások is megerősítették. Az első vikárius 1647-ben főpásztora felszólítására összeírta azokat a helyeket, amelyek a csanádi püspök javai voltak. A felsorolt 42 puszta és 60 lakott hely alkothatta azt a területet, amelyeket a ferencesek bejártak, s amelyre működési területük kiterjedt. 'Credo constabit, quanto affectu, eruditione, et divinis servitiis patres gvárdiáni Szegedienses ferebantur erga populum catholicum in dioecesi mea Csanadiensi constitutum, ut paternas quoque Vestra similem affectum ab eis non abstrahat, rogo' - írja Pálffy Tamás 1656-ban Szlávity Jeromosnak, elismeréssel nyugtázva a szegedi ferencesek áldozatos munkáját. A pápai kiváltságlevelek ugyancsak megengedték az obszervánsoknak, hogy fesztelenül érintkezhessenek a néppel és szabadon hírdethessék Isten igéjét. Tehették ezt azért is, mert a pápa 1625-tól a megmaradt dél-magyarországi híveket és az itt működő ferenceseket a belgrádi misszióspüspök felügyelete alá helyezte. 1659-ben Benlich Máté misszióspüspök székhelyét éppen a szegedi kolostorban jelölték ki, ám a tervet - talán a csanádi püspök kihelyezett jogkörére tekintettel - elvetették. 1643. július 7-én Boncarpi Jakab, a magyarországi török területek apostoli helytartója szentelte fel az alsóvárosi templom oltárát, 1649. október 3-án pedig Ibrissimovits Marián belgrádi püspök ejtette útba a várost. A bosnyák rendtartomány felügyelete ellenére a szegedi ferences misszió megőrizte alapvetően magyar jellegét, s pasztorizációs területe folytán mindvégig a magyarországi egyházszervezet része maradt. Gyakorta adott bizalmas politikai tájékoztatásokat a magyar királyság javára; az ilyen irányú tevékenysége Bécs 1683-ban történt felszabadításával mind céltudatosabbá vált. Ez a tény, illetve a gyengülő hatalom fokozódó terrorja magyarázza, hogy a török a házfőnököket kémkedésért vagy - miként 1684-ben Fülöp András gvárdiánt - élelmiszerrejtegetésért többször megkínozta. A szegedi barátok működése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a rend belső szervezete átvészelte a hódoltság hosszú időszakát. Az alföldi kolostorokon (Kecskemét, Gyöngyös) kívül szoros kapcsolatban álltak a kassai és galgóci rendházzal, s a vikáriusi utasítások, illetve a püspök által felszentelendő liturgiai kellékek miatt többször megfordultak Nagyszombatban. Az itt élő lakosság nemzeti összetételének megváltozása sem érte felkészületlenül őket. Milován György személyében már 1535-től találunk közöttük szlovén gyóntatót, szerbül tudó ferences foglalkozott a szabadkai bunyevácokkal, s a felszabadulás után a várbeli német katonáknak is anyanyelvükön prédikáltak. Az 1650 táján Raguzából és vidékéről Szegedre költözött dalmatákkal 1653-tól külön prédikátor és gyóntató foglalkozott. Az első ilyen név szerint ismert lekészük az említett Szlávity Jeromos volt. A görög-keleti egyházzal való kapcsolatukat azonban a gyakori konfrontáció jellemezte. A metropolita nem titkolt célja volt ugyanis, hogy a ferencesek kiszorításával és a lakosságtól szedett adóval a délvidéki magyarságot a keleti egyház kötelékébe terelje. Csak 1619-1620-ban sikerült előbb a szultán, majd a budai pasa pártfogásával elérni, hogy az oláh és rác papok az obszerváns ferencesek koldulásait ne akadályozzák.

A visszafoglalás után a szegedi ferencesek privilegizált helyzete megszűnt. A másfélszáz éve elmenekült világi és egyházi hatóságok fokozatosan visszatértek, s a nem mindig épületes vitákkal terhes megtelepedésük elsőszámú kárvallottja az alsóvárosi obszerváns közösség volt. Mind a csanádi püspök, mind az esztergomi érsek egyszerre kívánta jogait érvényesíteni. 1702-től Dolnai István, majd 1710-től Nádasdy László csanádi püspök vette fel a harcot a városi tanács kegyúri jogának és a Szent Dömötör-plébániatemplom egykori exemptus-kiváltságának eltörlése érdekében - ez utóbbi privilégium ugyanis az itteni egyházat közvetlenül az esztergomi érsek fennhatósága alá sorolta. Az érsek mellett a jezsuiták, a püspök oldalán a pálosok is felléptek, ám gyökeret ereszteni csak az 1719-ben megjelenő piarista rend volt képes, melynek Szegedre telepítését 1720-ban III. Károly is megerősítette. Ily módon a ferencesek, a városi tanács, illetve a tőle támogatott piarista plébánosok és a püspök szándékai többszörösen keresztezték egymást. Egy 1729-ben kiadott királyi rendelet a váci és a csanádi egyházmegye Szegedre fenntartott joghatósági igényét ugyan elutasította, ám az egyházmegyék fellebezésére a pápa 1777-ben Szegedet és a Dömötör-plébániát a csanádi püspökség alá rendelte. A növekvő létszámú lakosság lelki gondozása azonban többszörösen felülmúlta a piaristák erejét, ezért a ferencesek és az 1726-ban újratelepedett minoriták segítségét is igénybe vették. Az egyházmegye kezdeti paphiánya miatt amúgy is a ferences rendház expositus szerzetesei látták el több helyütt a plébánosi feladatokat. Hosszú ideig a barátok pásztorolták Makót, Földeákot, Szőreget és Apátfalvát, s ők működtek még a 19. században is Szajánban, Apácán s bizonyára sok más helyen is. 1789-ben a piaristákat - hogy tanító hivatásukat elláthassák - felmentették az egyház vezetése alól, így az újonnan szervezett szegedi plébániákat a ferencesek és a minoriták gondjaira bízták.

A barátok komoly erőfeszítéseket tettek az elveszett pozíciók visszaszerzésére. Kolostoruk egy részét már 1690-ben, Nagy János gvárdián idejében újjáépítették, de a komolyabb helyreállításra csak 1713-ban került sor. S bár a faszerkezeti részek cseréjét 1751-re befejezték, a munkálatok még a 19. században is folytatódtak. A templom és a kolostor egyébként kezdettől fogva azyluma volt az üldözötteknek és elítélteknek, s ezt a jogot a városi hatóság még 1727-ben is érvényesnek ismerte el. 1514-ben idekergette a felkelt paraszthad a csanádi káptalant ingóságaival együtt, 1556-ban - mint láttuk - a gyulai rendház menekült Szegedre, 1701-ben a lopás gyanújába keveredett későbbi kurucvezér, Deák Ferenc húzódott meg a kolostor falai között, s még 1755-ben is itt kapott menedékjogot Bittlig Jakab, az Eszterházy-ezred toborzó káplárja. Mind a templomépítést, mind a plébánia fenntartását a stóla-illetékből és az egész Délvidékre engedélyezett alamizsnagyűjtésből finanszírozták. Mindez kiegészült a kolostor 11000 forintnyi tőkéjével, 56 holdnyi tanyabirtokának és hatholdas kertjének jövedelmével. A fokozatos térvesztést azonban jól mutatja, hogy míg a minoriták lelkészkedését az udvari kamara segélyekkel támogatta, addig a barátok ilyen irányú kérését rendre visszautasították.

A jozefinizmus és a liberális közszellem hatására a ferences rendtartományok egyre távolodtak az eredeti szerzetesi életformától. 'Életük elvilágiasodott, a klauzúra megszűnt, általánossá vált az egyéni pénzhasználat. Eleinte nem vették komolyan Róma szándékait és az idők során kialakult helyzetre hivatkozva, tiltakoztak az új rendi szabályoknak a hazai kolostorokra való kiterjesztése ellen.' - írja Bálint Sándor. A magyar rendtagok - így a szeged-alsóvárosiak is - világi lelkészként az egyházmegye szolgálatába álltak, s a nagymúltú provincia 264 tagjából csak négy páter vállalta az archaikus életmódot. Kolostoraik 1914-ig működtek - Barmos György szegedi házfőnök például 1914 júniusában nyerte el a szekularizációt -, amikor is helyüket az új Kapisztrán-rendtartomány tagjai átvették.

A rendház 450 éves történetéből kitűnik, hogy a ferencesek a puszta életfeltételek biztosítása mellett a hívek lelki és testi gondozását tekintették elsődleges feladatuknak. Ismeretes, hogy az európai kolostorok füvészkertjei évszázadokon át ellátták a patikákat, a Szegeden beszerzett szakkönyvek pedig arra utalnak, hogy az egyes rendtagok - mint Takáts Rafael a 18. században - alaposabb orvosi ismeretekre tettek szert. Nem lehetetlen, hogy a paprika meghonosításában, gyógyító hatásának felismerésében az alsóvárosi barátoknak döntő részük volt. A 143 éves török megszállás és a konszolidáció évszázadának egyházjogi csatározásai nem kedveztek az alapítók által amúgy sem támogatott szellemi munkának, így szorgalmuk elsősorban a népművelés, semmint a tudomány történetét gazdagítja. Az oktatói és irodalmi tevékenységre azonban a rendkívüli körülmények között is találunk példát. Bár a kolostori iskola 16. századi működéséről nincs adatunk, s viszonylag kevés ferences névvel találkozunk a főiskolai anyakönyvekben, mégis feltételezzük, hogy a külföldi egyetemeket nagy számban látogató szegedi diákok a rendház falai között sajátították el az alapvető ismereteket. Az oktató munka nemcsak a konventtagok utánpótlását biztosította, hiszen a 'felcseperedett szegedi katolikus ifjak az írás, olvasás és a számolás alapos ismerete nélkül, földrajzi és némi történeti és közjogi műveltség híján aligha folytathatták volna apáik mesterségét, kereskedelmi vállalkozásait'.A 17. századi szalvatoriánus tartomány központosítottan oldotta meg a rendtagok képzését. 1622-től Gyöngyösön, 1628-tól Szakolcán, 1631-től Szécsényben, később Galgócon és Kassán, mindenesetre Szegednél biztonságosabb helyeken nyitottak iskolát. Az 1647-ben képesítést nyert öt diák közül hármat - Szegedi Fábri Andrást, Szegedi Ferencet és Szegedi Istvánt - az alsóvárosi ferencesek indítottak útnak. A város csak két ízben adott helyet valamelyik iskolatípusnak: 1644-ben a tanító atyák és növendékeik ide menekültek I. Rákóczi György hadai elől, 1663-ban pedig ugyancsak a felvidéki mozgalmak űzték Szegedre a humaniorákat oktató Ambrovics Ágoston atyát négy-öt tanítványával.

A szegedi illetőségű s talán ferences képzést nyert reformátor írókat már említettük. 1542-1544-ben itt szolgált Cserőgyi Benedek, a provincia egyik történetírója, akinek anyagát Szegedi Ferenc, akkori egri prédikátor vette át. Alsóvárosi gvárdián volt 1647-ben az irodalomtörténetben tévesen minoritaként elkönyvelt Jászberényi Gáspár. 1670-ben az obszervánsok magyarországi tartományfőnökeként Spanyolországba látogatott el: útiélményeit latin nyelvű kéziratos munkájában foglalta össze. A 17. századból ismerjük még Baróthi Miklós (?-1680) gvárdiánnak a szent búcsú méltóságáról írott művét, Szegedi Ferenc János (?-1679) 'Idea memoriae, meditationisque de passione Christi' című munkájának pedig csak az emlékezete maradt fenn. Hasonlóképpen elveszett Telek József (1716-1772 után) 'Cosmographia' néven emlegetett, az alsóvárosi templom és kolostor múltját összefoglaló írása, de nyomtatásban megjelent prédikációgyűjteményei így is a 18. század legjelesebb magyar katolikus népszónokává avatják. Itt élt a század végén a ferencesek kiváló írója, Kiss István (1733-1796). 'Jeruzsálemi utazás' című művét - melynek irodalmi forrása az alsóvárosi kolostor könyvei között ma is megvan -, kiadása óta a magyar barokk irodalom kimagasló produktumaihoz soroljuk. Takáts Rafael (1749?-1820) alsóvárosi plébános 'Tóldalék'-át népnyelvi anyagának gazdagsága miatt a történeti nyelvjáráskutatás tartja számon, Ordinánsz Konstantinnak a 19. század első harmadában megjelent művét pedig forrásként idéztük.

Az alsóvárosi ferencesek művelődési intézményei között az élen a rendház könyvtára áll, az egyetlen olyan hazai bibliotéka, amelynek eredete még a középkorba nyúlik vissza és folytonossága csak a 20. században szakadt meg. A gyűjtemény 1951-ben, az egyházi javak államosításakor - a piaristák és a felsővárosi minoriták hasonló sorsa jutott bibliotékájával együtt - szétszóródott, így az állomány rekonstruálásában a könyvtárról szóló irodalomra, Dubecz József 1846-ban összeállított forrásértékű katalógusára és arra a több mint félezer kötetre hagyatkozhatunk, amely az 1950-es években felállított könyvelosztó hálózaton keresztül az anyavárosba visszaszármazott s ma a szegedi Egyetemi Könyvtár különgyűjteményét gazdagítja. Ezek az adatok - mint Kulcsár Péter figyelmeztet rá - csak kellő óvatossággal hasznosíthatók, hiszen az állomány a kezdetektől egészen a legutóbbi évekig változott. Láttuk, hogy a barátok 1551-ben előbb Gyulán, majd Ecseden, végül Szécsényben találtak menedéket kincseik számára, 1618-ban a miseruhákkal együtt minden bizonnyal a könyveket is ez utóbbi helyre szállították, és tudjuk, hogy 1910 előtt néhány évvel a legjelesebb nyomtatványok a gyöngyösi testvérzárdába kerültek. Jacobus Philippus de Bergamo 1493-i velencei kiadása valószínűleg ekkor lett a szegedinél jóval szerencsésebb sorsú gyűjtemény darabja. Az ellenkező irányú mozgásra is bőven akad példa: 1556-ban a gyulai rendház tagjai menekítik ide Jenei Pál kódexét, Stapleton 'Promptuáriumá'-nak egyik példánya (22. tétel) Szécsényből származott el, Petrus Bessaeus 'Conceptus'-a (50. tétel) eredetileg gyöngyösi tulajdonban volt, a nagyváradi zárda könyveinek egy része pedig 1788-ban - Pázmány 1937-es Kalauzának (251. tétel) bejegyzése szerint - 'ad conuentum Szegediensem transmittatur'. Ismerünk néhány művet a 16. század közepén megszűnt szalárdi és jenői konvent állományából, s találhatók a gyűjteményben kassai, nagyszombati, temesvári, szendrői, füleki provinenciájú könyvek.

Iványi Béla úgy tudja, hogy az 1529-ben eltávozott dominikánusok bibliotékáját a obszerváns ferencesek örökölték, egy 1513-as kiadású Breviarium Romanum bejegyzése szerint pedig nem lehetetlen, hogy néhány konventuális tulajdonban volt könyv a szegedi rendház megszűnése után a szalvatoriánusok kezére jutott. Temesvári Pelbárt 1498-as kiadású beszédgyűjteménye és a Missale Strigonienese 1513-as illetve 1518-as kiadása az alsóvárosi barátok közel egykorú bejegyzéseit őrzik, ezek tehát eredetileg is a kolostor tulajdonát képezték. További hat kötetről - köztük a valószínűleg szalvatoriánus és szegedi keletkezésű ún. Guilerin-kódexről - ugyanezt feltételezzük. A továbbiakban már csak sejtésekre hagyatkozhatunk. Cserőgyi Benedek 1544-ben könyvet vásárolt egy szegedi polgártól, s az 1560-ban, illetve 1581-1583 között Szegeden gvárdiánként fungáló Mohácsi Tamás possessorbejegyzése a gyöngyösi rendház tíz antikvájában és egy ősnyomtatványában olvasható. Valószínű, hogy beszerzéseikkel egyszersmind a rendház könyvtárát is gyarapították, hiszen a ferencesrendi szerzetesek szegénységi fogadalmuk értelmében magánvagyonnal nem rendelkezhettek. Dubecz József katalógusa 1846-ban 24 ősnyomtatványt regisztrál, s százra tehető azoknak a műveknek a száma, amelyek 1562-ig, a bogumil-huszitizmus és a fiatal protestantizmus feletti ferences győzelem évéig hagyták el a sajtót. Bár a jegyzék jóval későbbi állapotot rögzít, s tudjuk, hogy a 16. századi kötetek egy része - mint például Augustinus 'Confessiones'-ének 1588-as kiadása (275. tétel) - később került ide, a könyvtár korai állományának jellemzéséhez kiindulópontul szolgálhat. Az egyházatyákat Hieronymus, Augustinus, Bonaventura és Thomas Aquinas képviseli. A középkori ferences teológusok közül Duns Scotus, Bartholomaeus Anglicus (1037. tétel) és Nicolaus de Lyra műveit illeti elsőség, míg a kortárs irodalmat Bernardinus de Bustis, Nicolaus de Nyse, Johannes a Davantria és a bibliakonkordanciája révén méltán ismert Hugo a Sancto Charo neve fémjelzi. Népszerűek a dominikánus szerzők, Johannes a Janua, Antoninus, Bernardus de Parentinis, Jacobus de Voragine, Vincentius Bellovacensis és Santes Pagninus munkái. Ez utóbbi latin nyelvű Szentírás-kiadása és az 1476-i Biblia Sacra (1090. tétel) mellett a biblia cseh és magyar fordításai az obszervancia nemzeti nyelvi elkötelezettségét tükrözik. Johannes Gerson és az ifjabb Rudolfus Agricola művei a keresztény humanizmus gondolatait közvetítik, míg a kolostorba is benyomuló klasszikusok, valamint Guido de Colonna Nagy Sándor- és Trója-regénye a barátok irodalmi érdeklődéséről vallanak.

Az állomány a 16. században kurrens művekkel, elsősorban vétel útján bővült. Az így összeállt gyűjteményt a megszűnt kolostorok anyagának áramlásai és a szokásos ajándékozások szerencsésen kiegészítették. Ez utóbbi aktust a 17. század elejétől megszaporodó bejegyzések bőségesen dokumentálják: Petrus Bessaeus, Pázmány Péter, Reiffenstuel vagy Ludovicus Granatensis művei így kerültek a bibliotéka polcára. Hangya Márton 1935-ben írt, ma lappangó szakdolgozatában egy 1748-as vizitációs jegyzék alapján a könyvtár akkori állapotát részletesen áttekinthette. Elemzésre alkalmas leírást 373 műről adott, melyek tartalmilag a következőképp oszlottak meg:

szentírás 37 köt.
dogmatika-apológia 51 köt.
szónoklat 123 köt.
jog 22 köt.
morális 29 köt.
aszketika 27 köt.
liturgia 11 köt.
bölcselet 15 köt.
történelem 14 köt.
ferences tárgyú 20 köt.
vegyes 24 köt.

A gyűjtemény ekkor 20 ősnyomtatványt, 98 antikvát, a 17. századból 155, a következő öt évtizedből pedig 100 kötetet számlált. A szerzők között a jezsuiták vezettek, őket a ferences, a dominikánusok, a kapucinusok, pálosok és más rendbeliek követték. A tervszerű gyűjtőpolitika jelei épp a 18. században szaporodnak meg. Az ekkor vásárolt kötetekben rendszeresen bejegyzik a házfőnökök - Jávorszki Mihály, Palicsovics Zsigmond, Boldog Antal és Kázmér Imre - nevét, akik nemcsak a gyarapítást felügyelték, hanem Plinius 1582-i kiadásának (1231. tétel) tanúsága szerint a könyvtárkezelői munkát is magukra vállalták. A gyűjtemény első és egyben utolsó rendszerezésére azonban csak 1846-ban került sor, amikor Dubecz József 'a többnyire nélkülözött lelettár' égető hiányát megelégelve a könyvtár szakrendi katalógusát és a hozzákapcsolódó betűrendes mutatót elkészítette. Bár a negyvenkét szempontot követő felosztás a mai igényeknek kevésbé felel meg, s a viszonylag pontos adatfelvétel az azonosításhoz olykor nélkülözhetelen megjelenési helyet elhagyja, a rendezés elsősorban teljességével és befejezettségével tüntet: mindmáig az egyetlen forrás, amelyből a könyvtár egész állománya megismerhető. Dubecz ekkor 1479 bibliográfiai egységet, a többespéldányok beiktatása és a többkötetes művek darabonkénti felvétele folytán 2644 önálló jelzetű nyomtatványt regisztrál. Nagyobb számban a latin, német és magyar nyelvű hitszónoklati művek, az 'ascetikus és ezekhez sorozott latin könyvek', az egyházi szolgálattal kapcsolatos kiadványok és az újabbkori magyar irodalom termékei fordulnak elő. A klasszikus szerzőket és az egyházatyákat viszonylag kevés friss beszerzés képviseli, a Biblia azonban immár német, francia, olasz, spanyol, lengyel és szlovén nyelven is hozzáférhetővé válik. A mértani, természettudományi, történeti és grammatikai kiadványok minden bizonnyal oktatási célokat szolgáltak, az orvosi művek nagyszámú jelenlétét pedig a barátok gyógyító tevékenységéről elmondottak indokolják. A jegyzéket egy másik kéz 201 új kötet felvételével folytatja, ám 1863-tól a könyvtárkezelői munka szünetelni látszik. 1885-1886-ban 'A szegedi ferencesek társházának házi könyvtárából kivett' könyvekről listát vezetnek, az állomány szakszerű rendezésére, a bibliográfiai azonosításra és a példányok restaurálására azonban csak az 1890-es évektől kerül sor. A nyilvántartás bizonytalanságát jól jellemzi, hogy György Aladár szerint a gyűjtemény ez idő tájt 2746 kötetben 1370 műből áll, 1900-ban 4341 kötetet tartanak nyilván, a Magyar Minerva 1930-1931-es adatai pedig körülbelül 4000 kötetről szólnak. 1935 körül 'a részletes tájékozódás a könyvtárban még kissé nehéz, az anyagot most rendezik, szakszerű, pontos katalógus sincs e pillanatban. A könyvek a célra nem mindenben alkalmas cellákban vannak elhelyezve, de a közeljövőben megfelelő helyiséget kapnak s így az itt lévő gazdag anyag a tudományos kutatás számára jobban hozzáférhető lesz.' A megvalósításra már nem kerülhetett sor, s ma mindössze azt az 540 önálló bibliográfiai egységként kezelt nyomtatványt vehetjük kézbe, melyet a szegedi Egyetemi Könyvtár különgyűjteménye őriz.

Dubecz József felbecsülhetetlen értékű jegyzékét betűhíven, pontatlanságaival és rövidítéseivel együtt közöljük. A tételek tagolása a katalógus szempontjait ('Czím, Szerző neve, Nyomatási év, Hány kötet?, Hány példány?, Hány lap?, Nagyság, Kötetek sorszáma, Helyzet a' könyvtárban és jegyzetek') követi, a ma is meglévő példányokat pedig - a szignatúra feltüntetésével - kiemelt szedés jelzi. Ez utóbbiak szakszerűen összeállított, possessorbejegyzéseket is közlő katalógusának megjelenésével valóra válnak a bibliotéka restaurálását célzó évtizedes tervek.

 

The Library of the Franciscan Monastery in Szeged-Alsóváros

The first charter mentioning the presence of Franciscans (who were also named Marians after their province, a province under the protection of the Virgin Mary) in the town of Szeged dates from 1316. Tradition has it that their church was the Church of Saint Elizabeth, somewhere in the present-day Várkert (Castle Park); there is, however, another opinion, suggesting that the church may have been outside the castle precinct, within the Palánk (Palisade), a former district of the town, and erected in honour of the Holy Trinity, and it seems that this opinion may also have some foundation. The prominence of the monastery, shown by the fact that a general assembly was held there on four occasions between 1329 and 1536, was due to the friars' energetic activity and efficiency: besides ministering to the spiritual needs of the faithful, they also nursed the sick. There is another reason, why their activity has been considered imporant, and it is this aspect of their work that the modern scholar tends to find the most important of all, the Franciscans' contribution to the rise and development of preaching and ecclesiastical literature in the vernacular, i. e. in Hungarian, and their efforts to teach and educate - up to a certain level, to be sure - not only the clerics but also some members of the lay population, advancing thereby the cause of Hungarian language and culture. In 1433 a knight from Burgundy, Betrandon de la Brocquiere, was travelling through Hungary and, during his visit to the Franciscan monastery of Szeged, he attended a mass, where the service was held "somewhat in the Hungarian fashion". There is another piece of evidence which allows us to infer that the Franciscans of Szeged may have incorporated texts in Hungarian into their liturgy: the inscriptions in a missal printed in 1518 and used in the monastery of Szeged seem to confirm this conclusion. In the first half of the fifteenth century, when the decline in spirituality had been accompanied by a slackening of moral discipline in the Catholic Church, and the discontent and moral outrage which could not be given direct expression found an outlet in heretic movements, the Franciscans were forced to reform their movement. The dissension, however, went too deep and the split was inevitable; this was reflected in the split dividing the Franciscan movement, and the Franciscans of Szeged fell into two groups, too. In 1444, the papal legate, Giuliano Cesarini assigned the Marian monastery and church to the stricter, Observant branch of the Franciscan order, after due consideration of the fact that the fight against heretic doctrines and the Turks was impending. Nevertheless, the monastery and the church had never been actually handed over to the Observants, who built a monastery of their own in the Alsóváros (Lower Town) district, by the Church of Saint Peter, which had fallen into ruins by that time. Though the Marians opted for reform under Fabian Igali's provincialship, their monastery was also falling into decline. Between the years 1495 and 1497 they could still obtain the protection of the Archbishop of Kalocsa, Peter Váradi against the Observant Salvatorians, whose presence in Szeged the Marians resented, but the advance of the Protestant Reformation and the occupation of Hungary by the Ottoman Turks virtually decimated their ranks and their province. After the year 1530 no more was heard of them, and they were not to return and settle in Szeged for a second time before 1726.

The fact that a church and monastery were erected by the Observants in the Alsóváros district of Szeged can be interpreted as a sign of renewal at a time of crisis and dissension in the Catholic Church in general and it also shows that the clergy were aware of the need for a new kind of spiritual care, involving new tasks and duties. The Observants set about regaining their lost positions by restoring traditional monastic life, but they also had close contacts with the lay population; this attitude may have contributed to their success as teachers and helped them to disseminate education and culture in general among lay people. They decided to wage war against the enemy, the heretics, attacking them on several fronts, most of all on the adversary's own ground. The strict adherence to poverty and the use of the vernacular took the wind out of the sails of the heretical movements, of which Husitism and Bogomilism were the most common in Szeged. The Bogomils were especially numerous, they were fleeing in great numbers from the Turks into Hungary, from Bulgaria and Bosnia. As is well known, the Dominicans, a religious order whose main duty was to convert the people to Catholicism, had given up the exhausting, burdensome and in their view vain task of converting the people of Szeged since a long time, and their monastery was falling into ruins in Szeged by the time the building of the Salvatorian church was started in Alsóváros. Another explanation of why Szeged was becoming one of the most important seats of the Salvatorian province (named after the Saviour) in Hungary may have been that the town had great importance for the propaganda effort against the Crescent (i. e. the Muslims) and as a base for the military preparations and the war effort against the Turks. The Observants ministered to the spiritual needs of the armies going into battle against the infidels. The real ordeal, however, was to come later, after 1543, when the friars were left on their own, abandoned for about a 150 years, and had to carry on unaided all the tasks which had been done by a well-organized, smoothly functioning ecclesiastical machinery earlier. Though neither the age, nor the austerity of the founders of the order encouraged the friars to immerse themselves in scholarly work, they still managed to acquire extensive knowledge in ecclesiastical rhetoric and philosophy. This made friar Balázs Szegedi (Blaise of Szeged) write in his comments to a 1498 edition of Pelbárt Temesvári's works, in the spirit of biblical scholarship, clearly adaptated to the new spirit of the age, that the Holy Scriptures could be interpted in various ways, "moraliter, historice, allegoriter, analogice, vulgo: in terms of morality, of the existing world, of spiritual meaning and heavenly meaning". At the time this spiritual munition proved sufficient for the friars to prevail and keep at bay the early Protestant Reformation.

It seems that there was no Salvatorian monastery yet in Szeged in 1455, because it is known that John Capistran, who visited the town in the autumn of that year, had to stay with the castellan, Benedek Figedy, in the latter's house in the Palánk. By 1459, however, the building must have been completed, because, in this year, King Matthias of Hungary granted permission to the citizens of Szeged to have a weekly market held in front of the monastery of the Virgin Mary ("ante claustum beate Marie virginis"). Professor László Péter argues that there is no evidence to confirm that the above-cited charter referred in fact to the Alsóváros and, in lack of surviving records, we have nothing else to rely upon except for the Franciscan tradition, which has dated the building of the monastery and the church to 1468. Be that as it may, whichever date we may accept as authentic, the monastery and church complex in Szeged Alsóváros was of such prominence that, at the time, it came next only to the Benedictine abbey of Pannonhalma in importance. As to the spiritual movement of which the Salvatorian friars were the representatives, its significance for the early modern culture of Szeged was also indeniable. The nuns of the Premonstratensian convent moved from Szeged to Somlóvásárhely in 1511. The last Dominican friar left the Dominican monastery in 1529. As already mentioned above, the Friars Minor departed from Szeged sometime after 1530. The Observants stayed on and not only attended to the spiritual needs of the town, but it was also this community that sent the largest number of Hungarian students to foreign universities at the time. As far as we know, between 1500 and 1543, more than 60 students of Szeged were studying abroad, in foreign universities. These young people had presumably acquired their skills, and not only in literacy, but also in how to use books, within the walls of the monastery of the Observants.

The vicinity of the Ottoman Turks was a constant menace to the Franciscan Friars and, at times, a source of hardship and suffering. The first party of marauders set the monastery on fire in 1525 and in 1526, the year of the Battle of Mohács, the retreating army of Ottoman Turks, on their way back from Budapest plundered it again. This may explain why only eight friars - five officiating priests and three subsidiaries - lived there in 1535. After the occupation of the town by the Turks, in 1543, Szeged was incoporated into the khass lands, under the Sultan's direct control. From then on, "the church and monastery suffered the same fate as the town, during the nearly two hundred years' occupation by the Ottoman Turks".

The situation under the Ottoman rule was so bad, that most of the population left the town; not only the priests and nuns and the propertied and educated strata of citizens, but also the poorer families fled from the Turks. On the evidence of a tax defter of 1553, of the 1053 houses in the town, only 246 paid poll-tax (capitation); this means that, in all probability, the remaining 807 houses must have been deserted. While life for those who had decided to stay on was a struggle for survival, later-day historians' attention has been attracted to the sudden emergence, at various places, of a great number of literate monks arriving from Szeged at that time: writers, artists, preachers dispersed all over the country, to surface at many posts of Hungarian cultural life. In lack of records from Szeged, we must examine closely the diaspora originating from Szeged and settling in Hungarian towns such as Debrecen, Kassa (Kosice) and Nagyszombat (Trnava), and scrutinize their activity for indications concerning the sixteenth-century cultural history of Szeged. We mention in passing that a hymn-book by Gergely Szegedi (Gregory of Szeged), a precursor of Hungarian Calvinism, was published in Debrecen in 1569, and that another work entitled "Theophania", Lőrinc Szegedi's (Laurence of Szeged) translation of a school drama, was also published there in 1575. It is quite clear that the civic community taking refuge in Debrecen after fleeing from Szeged may in some way have been involved in Peter Méliusz Juhász's translation of the New Testament into Hungarian, as the place of publication given in the book was Szeged. It has been Péter Kulcsár who pointed to the fact that the intellectual capacity developed earlier by the friars was not dispersed by the Turks at once; after the occupation of Szeged, however, it could not find itself other outlets than participation in intellectual movements, viz. in the Franciscans' activity, which was even more imporant under the Ottoman rule than before, or in the Protestant Reformation, spreading all over the country in the sixteenth century, after the occupation of Hungary.

The 143 years' Ottoman rule of Szeged can be considered to have been the heyday of the Franciscan monastery and, strange as this may seem, it was due to the mounting stress. The Ottoman rulers, who were indifferent to the spiritual life of the subjugated population, did not pose a threat to the friars' religious activity. Still, of all the ecclesiastics only the order of Saint Francis was allowed to stay on, as the friars, because of their vows of poverty, reminded the Turks of their own dervishes. Most of the poor folk, who were put under the obligation to pay taxes to the Turks, took shelter around the chuch in the Alsóváros, to be near the friars who gave them spiritual comfort. The occupying authorities soon came to realize that the presence of the friars in the town kept the population on the spot, thereby helping the Turks to increase the income of the High Porte. Though violence was a daily occurence, it was not developping into a punitive expedition before Mihály Tóth, chief magistrate of the town had made an unsuccessful attempt at liberating Szeged in 1552. Then a great number of people were massacred and, of the Franciscans, Tamás Szegedi (Thomas of Szeged), László Zádori, Ferenc Újlaki and Bernát Lippai reddened the fields and confines of the town by "shedding their blood for the true faith". After this, the monastery was deserted for four years. Yet the Ottoman authorities, whose economy was based on the citizens' cruel exploitation, needed the friars' help to keep the population within the town and they not only encouraged the Observants'quick return to Szeged, but also confirmed them in their possession of the church and monastery by an official letter patent, in 1562. The Turks' attitude proved to be decisive for the outcome of the struggle between the Observants and the Protestant Church in Szeged, to the benefit of the former.

The historiographers of the Hungarian Protestant Reformation have long been aware of the fact that the ranks of the Hungarian Protestant Church were swelled by a remarkably great number of reformers originating from Szeged. While the community of Szeged had given prominent personalities to the Catholic Church till 1526, in the next decades, they came into prominence as reformers. Scholarship recorded, besides the above-mentioned persons, the names of Benedek Szegedi Pap (Parson Benedict of Szeged), Lajos Szegedi (Louis of Szeged), Máté Szegedi (Matthew of Szeged) and Márton Kálmáncseki Sánta (Martin the Lame of Kálmáncsek), though as concerns the latter, it remains to be proved that he originated from Szeged. A pioneering propagator of the Helvetian (Calvinist) religion, István Szegedi Kis (Stephen the Small of Szeged), who visited almost every settlement of importance all over the Hungarian territory occupied by the Turks, had been educated by the Franciscans, too. Another Protestant minister of Szeged was known to spread the new faith as far as Constantinople, of all places, in 1545. The first Protestant reformer of Szeged was Benedek Abádi (Benedict of Abád). Zsigmond Gyalui Tordawas of the opinion that his activity, supported even by the Turks, advanced successfully the cause of the Protestant Reformation and spread its ideas. This opinion may have some foundation in facts, because the Catholic Church sent for new preachers, János Várallyai in 1539, Benedek Cserőgyi in 1542 and 1544, Pál Kolozsvári in 1546 and Márton Csanádi in 1548 to reinforce its ranks against the Protestants. Sebestyén Tinódi Lantos (Sebastian of Tinód, the Minstrel, the most famous of sixteenth-century Hungarian minstrels) reported that Mihály Tóth's hajdu-s (heyducks, irregular Hungarian troops) came across a "pious Protestant preacher" in Szeged, in 1552. He also mentioned that the followers of the old as well as the new faith had only one (and the same) church (that of the Virgin Mary), where to attend religious service; a fact implying that, by the middle of the sixteenth century, Szeged was becoming one of the centres of the Hungarian Reformation. The Observant community, though declining in numbers, was all the more determined to fight for its survival, and continued to resist the advance of the Protestants. The friars were successful in keeping their influence over much of their flock. This may be explained by the fact that "after the great exodus of the citizens, the positions of town magistrates fell to people who had been left unaffected by the relevant intellectual and spiritual movements of the day" The reformers originating from Szeged avoided the town and it was not the occupation of Szeged by the Ottoman Turks, to which their absence was due. An anecdote, recorded in the eighteenth century and given literary form by famous Hungarian authors, such as András Dugonics, Kálmán Mikszáth and Géza Gárdonyi, tells the story of a friar, a simple subsidiary, who ingratiated himself with the Ottoman authorities and it was for his sake that they gave the church in Szeged to the Roman Catholics. This story seems to imply that the original impetus of the Reformation came to a halt in the town of Szeged or rather that it was checked. A document has been mentioned above, a letter patent issued by the Turks to the Franciscan friars, granting them the use of the Catholic church and monastery. This clearly shows a shift in the balance of power between Catholics and Protestants, though there is a record from 1588, mentioning a Protestant clergyman who was active in Szeged at the time. Professor Sándor Bálint was also of the opinion that the Calvinist congregation may have survived in Szeged until the end of the Ottoman rule. In fact, the Catholic Church was not able to keep its positions anywhere in Hungary, unless the Franciscan communities survived the advance of the Protestant Reformation. The Franciscans' importance and merits were acknowledged even by Péter Pázmány, the most prominent figure of the Hungarian Counter-Reformation, in a letter of 1627. And the leading magistrates of the town of Szeged put on record the following statement of appreciation: "when these parts of Hungary had been devastated by the Ottoman Turks and the Christian population subjected to their rule, the absence of the Catholic clergy from the town of Szeged exposed the Catholic faith to a great danger of annihilation and it may not have survived, but perished without a trace, and even its memory could have been lost, had it not been for the fathers in Christ, the Friars Minor of the Strict Observance, of the Salvatorian province of the order, who saved what had been in great peril of being lost".

Under the adverse conditions of the Ottoman rule, the friars of the Franciscan mission in Szeged, though considerably decreased in number, continued their dangerous activity with great devotion, quietly sticking to their duty. On the evidenc of a defter of 1546, the Turks found the monastery in Szeged-Alsóváros deserted. Still, the supposition that the Observants left their unprotected Alsóváros quarters and moved to the Marian monastery, deserted since 529, may have some foundation in facts. In fact, the tax register referring to this location recorded the presence of ten ecclesiastics and three subsidiaries there. In 1551 the friars found shelter for their treasures first in Gyula, then in Ecsed and, in the end, in Szécsény. Next March - because of the Turks' punitive expeditions - the friars left the town. They must have returned by 1556, though, because it is known that it was then that friars from Gyula had deposited Pál Jenei's codex for safekeeping in the Szeged monastery, and this is the only pre-1526 book from the area of County Békés known to us today. When the church was given back to the Observants, in 1563 and even later, in 1577, there were no more than six friars in the town of Szeged: five officiating priests (Mátyás Gyulai, the guardian, who held this position for 12 years, Ambrus Gyulai, a preacher, Miklós Szentandrási, Mátyás Újlaki and Demeter Széplaki, father confessors) and a subsidiary. In the early seventeenth century we know of three friars, in 1626 of six friars, and this number did not exceed 12 or 14, including the novices studying in the town, until the years 1644-1646. A similar trend could be observed within the entire Salvatorian province. While about 1500 friars had been active in 70 monasteries of 10 custodials before the Ottoman rule, at the turn of the seventeenth century no more than 30 Observants were taking shelter in five monasteries in ruins.

This small community - as Péter Pázmány mentioned in his above-cited letter - would give priests not only to the town of Szeged and the neighbouring villages, but also to several faraway places. Besides preaching and administering the sacraments, they also undertook lay tasks, such as registering the births, deaths and marriages, as shown by the parish registers. The bishops of Csanád, whose seat was far from their diocese, in Pozsony (Bratislava) or Nagyszombat (Trnava), in the North of the Kingdom of Hungary, beyond the confines of the territory occupied by the Turks (present-day Slovak Republic), legitimated a long-standing practice, when they appointed the guardian of the Szeged monastery their vicar, despite the fact that Szeged originally belonged to the diocese of Kalocsa (a town within the occupied territory at the time). Gáspár Jászberényi was the first to be invested with the vicar's authority by the bishop of Csanád, Zsigmond Zongor (1644-1648), and his appointment was confirmed by later bishops, too, by Mátyás Tarnóczy (1648-1650), István Rohonczy (1651-1652), Tamás Pálffy (1653-1657) and others. In 1647, summoned by his bishop, the first vicar had to draw up a register of all the places belonging to the bishop's estates. The forty-two deserted and sixty inhabited settlements listed by the vicar were to be the territory, where the Franciscans should extend their activity and tend their flock. Credo constabit, quanto affectu, eruditione, et divinis servitiis patres gvárdiáni Szegedienses ferebantur erga populum catholicum in diocesi mea Csanadiensi constitutum, ut paternas quoque Vestra similem affectum ab eis non abstrahat, rogo" - it was Tamás Pálffy who wrote this in his letter to Jeromos Szlávity in 1656, to show his appreciation for the dedication of the Franciscans of Szeged to their work. A privilege granted by the Pope in successive charters made it possible for the Observants to get into direct contact with the people, without hindrance, and to preach God's Word among them freely. Another reason why they were allowed to do so was that, from 1625 on, the Pope placed those who had remained faithful to Roman Catholicism in the South of Hungary and the Franciscans active among them under the supervision of the missionary bishop of Belgrade. In 1659, the Szeged monastery was appointed as residence for the missionary bishop, Máté Benlich; this plan, however, was not carried out (perhaps to show respect for the decision of the Bishop of Csanád, who had made the guardian of the monastery in Szeged his vicar). It was the vicar apostolic of the territories under Ottoman rule, Jacob Boncarpi, who consecrated the altar of the church in Alsóváros, on the seventh of July, in 1643. On the third of October, in 1649, the bishop of Belgrade, Marian Ibrissimovits paid a visit to the town of Szeged. Despite the fact that it was partly under the supervision of the province of Bosnia, the Franciscan mission in Szeged retained its basically Hungarian nature, and remained part of the Hungarian Church organization throughout the entire period of the Ottoman rule, because the people living on the territory under the friars' care were mostly Hungarian. The friars often provided the Kingdom of Hungary with confidential information, and this activity was pursued with great determination, especially after the liberation of Vienna, in 1683. (When the siege of Vienna had been lifted by the Turks, the war to liberate Hungary from the Ottoman rule was given a new impetus. ) The friars' loyalty to the Hungarian crown, and the waning of the Ottoman rulers' power, which they tried to hide from the subject peoples by growing terror, may explain why the guardians of the monastery, e. g. András Fülöp were tortured by the Turks repeatedly for spying or hoarding food. The activity of the Franciscans in Szeged contributed to the order's success in conserving its internal organization under extremely adverse conditions, during the long period of the Ottoman rule. The friars kept in touch not only with other Franciscan monasteries on the Great Hungarian Plain (in Kecskemét and Gyöngyös), but also with the monasteries of the order in Kassa (Kosice) and Galgóc, in the North, and they paid several visits to Nagyszombat (Trnava), the seat of their bishop, to have the objects for liturgical use consecrated by the bishop and to receive orders from him. Even the changes in the national composition of the population under their care did not take the friars unawares. In the person of György Milovan, there was a father confessor of Slovene origin among them from 1535, a Franciscan who could speak Serbian took charge of the Roman Catholic Serbs in Szabadka and, after the liberation from the Ottoman rule, the sermons for German soldiers were given in their native language. The Dalmatians who had moved to Szeged from Ragusa (Dubrovnik) and its neighbourhood in about 1650, were given a preacher and father confessor of their own to care for them, in 1653. Their first priest whose name is known to us was the above-mentioned Jeromos Szlávity. The contacts with the Greek Orthodox Church, on the other hand, were characterized by frequent clashes and confrontations. It is small wonder, given the metropolitans' far from secret ambitions to oust the Franciscans, and collect taxes from the Roman Catholic population living on their territory and to manoeuvre the Hungarians in the South of Hungary, under Ottoman rule, into dependence from the Orthodox (Eastern) Church. It was only in 1619-1620 that the Catholic Church could obtain, under the protection first of the Sultan and later of the pasha of Buda, that the Wallachian and Serbian orthodox clergy should leave the Franciscan friars alone, and let them beg for their living unhindered.

After the reconquest of the occupied territories from the Turks, however, the Franciscans' privileged position within the Roman Catholic Church of Hungary came suddenly to an end. The secular and ecclesiastical authorities that had fled from the occupier a hundred and fifty years ago, were returning to their former positions and those who had the most to lose by their return and resettlement - which took place amidst unedifying disputes and squabbles - were the Observants living in the Alsóváros monastery in Szeged. Both the bishop of Csanád and the Archbishop of Esztergom (the primate of Hungary) wanted to assert their rights over the Franciscans, simultaneously. Two bishops of Csanád, István Dolna (1702-1710) and his successor, László Nádasdy, were fighting to deprive the town if its right of advowson and of a former privilege, the exemption granted to the Saint Demetrius parish church, which they wanted to abolish. They had an additional motive for fighting this latter privilege, because this could be taken to imply that the Church of Szeged was placed directly under the authority of the Archbishop of Esztergom. The Archbishop's claim was supported by the Jesuits, while the Pauline friars sided with the bishops, but neither of the two orders was able to settle in Szeged for long, they had no roots in the local society of the time; the Piarist order was the first to succeed in staying on permanently. They made their first appearance in the town in 1719. Their settlement in Szeged was sanctioned by a royal charter issued by Charles III. It is obvious from the above that the aims and intentions of the Franciscans, the town council and the Piarist parish priests, who were favoured by both the town magistrates and the bishops, were often at cross purposes. Though a royal decree of 1729 dismissed the claim of the diocese of Csanád to jurisdiction and authority over Szeged, in 1777, the appeal of the diocese to the Pope resulted in the subjection of the Franciscans and the Saint Demetrius parish church to the Bishophric of Csanád. This meant that the spiritual care of the lay population was given to the Piarists. Yet it was far beyond the means of the Piarist order to minister to the spiritual needs of the growing population of Szeged, thus the aid of the (Salvatorian) Franciscans and even that of the Order of the Friars Minor, resettled in Szeged in 1726, was called for and much needed. At any rate, as at first there were not enough priests in the diocese to do the work, the expositus friars of the Franciscan monastery filled the positions of parish priests in most of the parishes. The Franciscan friars ministered to the Catholic communities in Makó, Földeák, Szőreg and Apátfalva and they were still active in Szaján, Apáca and presumably in many other places, as late as the nineteenth century. In 1798, the Piarists were exempted from the duty of directing the Church of Szeged, in order that they might devote themselves entirely to teaching as a profession. The newly organized parish churches in Szeged were therefore put in charge of the Salvatorian Franciscans and of the Order of the Friars Minor.

The friars made great efforts to regain their lost positions in Szeged. Their monastery had been partially restored as early as 1690, under János Nagy's guardianship, but the restoration of the entire complex of buildings was not completed before 1713. Although the timbering had been replaced by 1751, construction works continued well into the nineteenth century. The church and monastery had been a sanctuary of the persecuted and the condemned for a long time; this right was recognized and held in respect by the municipal authorities, even as late as 1727. In 1514, the Chapter of Csanád fled to Szeged, with all of their chattels, because of a peasant rebellion. In 1556 - as mentioned above - the friars from the monastery of Gyula fled to Szeged. In 1701, Ferenc Deák sought sanctuary within the walls of the monastery, because he had been accused of stealing. Later he was to become a commander of a Kuruc army. (The Kuruc were informal Hungarian troops, freedom fighters against the Hapsburgs under Thököly and Prince Rákóczy in the late seventeenth and early eighteenth centuries. ) Even as late as 1755 Jakab Bittig, a corporal recruiting soldiers for the Esterházy regiment, took refuge in the Alsóváros monastery, under the friars' protection. The church was rebuilt and the parish was kept going from the surplice fee and the alms the friars had the right to collect all over the South of Hungary. The friars' finances were supplemented by the capital owned by the monastery, a sum of 11.000 Fts, and the revenue from farming an estate of 56 Hungarian "holds" (cca. 32 hectares or 80 acres) and a garden of 6 Hungarian "holds" (cca. 3,4 hectares or 7 acres), belonging to the monastery. Nevertheless, the gradual decline of the friars' influence can be well illustrated by the fact that while the Hofkammer, the Treasury of the Hapsburg imperial court, gave large subsidies to the Order of the Friars Minor to support their activity, the Observants'requests for financial assistance were always rejected.

Under Joseph II the spread of liberalism was encouraged from above, by the emperor himself, and under the influence of Josephinism radical changes took place in the spiritual climate of the time. Although it was not to last for long as an official policy, its influence upon the intellectual climate of the empire proved to be enduring. It was Joseph II who started the country on its course of religious toleration and even secularization. He had no liking for the clergy, and disliked the monks in particular. A shift towards liberalism in mentality and attitudes also affected the Franciscan provinces in general, and the friars' life in particular. They were abandoning their original monastic way of life. Joseph II's measures against the religious orders, his ideas about the dissolution of the monasteries gave an impetus to the friars to adopt a way of life which was more open to the outside world. The enclosure was no longer sequestered, and the use of money was becoming common among the friars. Apparently, they got used to it and resented Rome's attempts at restoring the old order. As Professor Sándor Bálint put it: "At first, the friars were not taking Rome's intentions seriously and, referring to the conditions which had been established during the previous period, they protested against the extension of the new monastic rules to the Hungarian monasteries". The Hungarian members of the Franciscan order, including those living in Szeged-Alsóváros, had entered into the service of the dioceses as priests, and of the 264 monks of the ancient and venerable province only four friars were willing to accept a sequestered life in a cloister. Although this had been the original way of life of the order, by then it was considered to be behind the times, even archaic in a society seeking to modernize itself. The monasteries, however, continued to exist until 1914. It was only in June 1914 that György Barmos, the father superior of the monastery in Szeged-Alsóváros succeeded in obtaining the secularization of the community. After that date, the members of the new Capistran province took over the functions exercised formerly by the Franciscan friars.

Even from this short survey of the 450 years of the order's history, it is quite clear that the Franciscans considered the spiritual care and the medical treatment of the faithful as their principal task, and they had to ensure the conditions of their own subsistence, too. It is well known that during the Middle Ages and even later, for several centuries, all over Europe the pharmacies were provided with herbs grown by monks in the gardens of European cloisters. The books owned by the monastery in Szeged also seem to confirm this interest in the art of healing, some members of the order, e. g. Rafal Takács in the eighteenth century, appear to have acquired extensive knowledge in medicine. The Franciscans of Szeged-Alsóváros may have had an important part in the acclimatization of red pepper in Szeged (which was to become one of the most important agricultural products of the town) and it may have been the friars who realized that this plant had curing and health-giving properties. The 143 years' Ottoman rule and the canonical skirmshings during the century of consolidation did not create favourable conditions for intellectual work and study; in fact, the founders of the order would not have encouraged intellectual activity under any circumstances. This is why the friars' diligence found an outlet for intellectual ambitions in the development of public education rather than in scholarly activity. The friars never gave up their educational and literary activity, not even under the sometimes extremely adverse conditions of the Ottoman rule, the evidence we possess makes this quite clear. Though there are no surviving records to prove the existence of a cloister school in the sixteenth century, and the sixteenth-century college registers (matricules) contain only a few Franciscans' names whose origins can be traced back to Szeged, the assumption that numerous students from Szeged studying at foreign universities may have acquired the fundamentals of knowledge within the walls of the Franciscan monastery seems feasible. The friars'educational activity served a double purpose, to give educated members to the order, but also to teach the lay population, as "the Catholic adolescents of Szeged could not have continued the trade of their fathers or could not have set up commercial ventures of their own, unless they had mastered first the skills of the so-called three r-s, reading, writing and reckoning and acquired the rudiments of geography, history and common law." In the seventeenth century, the Salvatorian province decided to solve the problem of how to educate its members by centralization. They established schools in the following centres: in Gyöngyös, in 1622, in Szakolca, in 1631, later in Széchény and Galgócz and Kassa, i. e. in places which were much safer than Szeged. Of the five students who received their certificates in 1647, three - András Szegedi Fábri (Andrew Fábri of Szeged), Ferenc Szegedi (Francis of Szeged) and István Szegedi (Stephen of Szeged) - were sent there by the Franciscans. It was only on two occasions that the town of Szeged was giving home to a kind of school, during the wars of religion: in 1644, when teaching friars and their pupils fled there, driven by a host of Protestants led by Prince George Rákóczi I of Transylvania and in 1663, when father Ágoston Ambrovics and his four or five pupils were driven to Szeged again by the movement of troops in the Felvidék (the Highlands in the North of Hungary).

As to the scholarly activity of the Szeged Franciscans or those educated by them, mention has already been made above of some writers of the Protestant Reformation who may have been citizens of Szeged and educated by the Franciscans. Between the years 1542 and 1544, Benedek Cserőgyi, a historian of the Salvatorian province, was active in Szeged, and passages from his work were borrowed by Ferenc Szegedi (Francis of Szeged), a preacher in Eger at the time. Gáspár Jászberényi was not a Friar Minor, as erroneously supposed by literary historians, and he became the guardian of the Salvatorian monastery in Alsóváros in 1647. In 1670, he visited Spain in his capacity of Hungarian provincial of the Observants; he summed up the experiences of his journey in a manuscript work in Latin. In the seventeenth century, other works written by a number of Franciscans of Szeged are known to us, too, e. g. a work by Miklós Baróthy, the then guardian (? - 1680), on the dignity of the sacred procession. Of Ferenc Szegedi's work entitled "Idea memoriae, meditationisque de passione Christi" the title alone has survived, the work itself perished. József Teleki's (1716 - d. sometime after 1772) work, an outline of the past history of the church and monastery in Alsóváros, cited by the sources as "Cosmographia", was also lost, but his printed collections of sermons made him one of the most important eighteenth-century popular orators of the Catholic Church in Hungary (1733-1796). István Kiss (1733-1796), a prominent Franciscan writer, was also living in Szeged at the end of the eighteenth century. His "Journey to Jerusalem" (Jeruzsálemi utazás) has been considered to be an outstanding example of Hungarian Catholic literature of the baroque period, ever since its publication; the literary source of the work can still be found among the books of the monastery. Because of the copiously recorded folk-speech, the scholarly literature on the history of Hungarian dialects has considered worthy of attention another work by a Salvatorian, the "Appendix" (Toldalék) by Raphael Takáts (1749? - 1820), a parish priest in the Alsóváros. A work by Konstantin Ordinász, published in the first third of the nineteenth century, has been cited above by the present author, as one of his sources.

The library of the Alsóváros monastery was certainly the most important educational institution of the Franciscans in Szeged. This is the only library in the city the origins of which could be traced back to the Middle Ages, and, from then on, continued without a break till the second half of the twentieth century. In 1951, at a time when the property of the Hungarian Churches was nationalized, the Franciscan collection was dispersed, and the library of the Friars Minor in the Felsőváros district of Szeged as well as the collection of the Piarist order suffered the same fate. This is the reason why it was difficult to compile a bibliography aiming to restore the original collection as completely as possible, and the author had to rely on the scholarly literature of the subject. The most important of the sources is the catalogue of the Franciscan collection drawn up by one of the friars, József Dubecz, in 1846. This is a source of great value to the modern scholar. The first-hand knowledge of the books themselves, or rather what has remained of the collection, approximately 500 volumes in all, which found their way back to their original location, i. e. Szeged, through the medium of the book distribution network set up in the nineteen-fifties, is also essential. At present, these books form part of the holdings of the University Library of Szeged, or to put it more precisely, of a special collection of old and rare books, held apart from the main collection of the library. Péter Kulcsár, who is familiar with the subject, has pointed to the fact that the records concerning the Franciscan library and available to us must be used with great care,because the collection was in a state of constant change from the beginnings to recent times. It has already been mentioned that, in 1551, the friars fled to Gyula first, then to Ecsed and found shelter for their treasures in Széchény, in the end. It is highly probable that the books were sent together with the chasubles to Szécsény, in 1618, and it is also a well-known fact that, a few years before 1910, the most valuable printed volumes of the collection were incorporated into the holdings of another monastery of the Franciscan order, in Gyöngyös. The 1493 edition of Jabobus Philippus of Bergamo, printed in Venice, may have become part of the collection in Gyöngyös at that time; the conditions in this monastery, owing to its geographical position, had been much less adverse than in Szeged, especially under the Ottoman rule, therefore its holdings had suffered less and remained more intact. Several instances are known, however, when the Szeged monastery benefitted from the exchanges between the collections of Franciscan monasteries, e. g. in 1556, the friars from the monastery in Gyula fled to Szeged and deposited Pál Jenei's Codex there, because they wanted to leave it in a safe place. A copy of Stapleton's "Promptuarium" (item 22 in Dubecz's bibiliography) which is now part of the Szeged collection, was previously in the possession of the monastery of Szécsény; the "Conceptus" by Petrus Bessaeus (item 50) belonged to the library of the friars in Gyöngyös and, according to a manuscript note inscribed in the 1937 edition of Péter Pázmány's Kalauz (Guide) (item 251), the collection of the monastery in Nagyvárad, in part "ad conuentum Szegediensem transmittatur", in 1788. A few books, now in the Szeged collection, are known to have belonged to the monasteries of Szalárd and Jenő, and works previously possessed by the monasteries of Kassa, Nagyszombat, Temesvár, Szendrő and Fülek can also be found in our holdings.

In Béla Iványi's opinion the Observants inherited the library of the Dominican order, left behind in Szeged when the Dominicans had departed from the town, in 1529, and a manuscript note inscribed in a copy of the 1513 edition of the Breviarum Romanum seems to suggest, too, that some of the Domincan order's former books may have found their way to the Salvatorians's collection, when the Dominican monastery had been deserted. A collection of sermons by Pelbárt of Temesvár, of 1498 and two editions of the Missale Strigonense (of 1513 and 1518) contain inscriptions in the friars hand, and as the inscriptions are nearly contemporaenous with the publication of the books, the conclusion that these books must have belonged to the original core collection of the monastery in Szeged-Alsóváros does not seem unreasonable. The same claim can be made for six other volumes, including the so-called Codex Guilerin. As to the rest, we have to proceed by inference. Benedek Cserőgyi purchased a book from a citizen of Szeged in 1544, other possessors' notes, inscribed in the hand of Tamás Mohácsi, guardian of the Szeged monastery in 1560 and between the years 1581 and 1583, can be found in ten sixteenth-century books and an early printed book, held by the monastery in Gyöngyös at present. These books must have belonged to the Franciscan order in Szeged-Alsóváros, because the Franciscans vowed poverty and were not allowed to have possessions of their own. The catalogue compiled by József Dubecz in 1846 recorded 24 early printed books, and the number of books printed before 1526, the year of the Franciscans' victory over the Bogomils, Hussites and the early Protestant Church of Szeged, amounted to about a hundred at that time. Though József Dubecz's list shows us the nineteenth-century state of the collection, and a number of sixteenth-century books, e. g. the 1588 edition of the "Confessiones" by St. Augustine (item 275) are known to have found their way to the monastery much later than the sixteenth century, the list may be of use, as a starting point, to the scholar trying to form an idea of what the collection may have been like in its early stage. The Fathers of the Christian Church were represented by the works of Jerome (Hieronymus), Augustine, Bonaventure and Thomas Aquinas. Of the Franciscan theologians of the Middle Ages, Duns Scotus, Bartholomaeus Anglicus (Bartholomew the Englishman) (item 1037) and Nicolaus of Lyra were given prominent places. As to contemporary ecclesiastical literature, the library contained works by Franciscan authors such as Bernardinus de Bustis, Nicolaus de Nyse, Johannes a Davantria and Hugo a Santo Charo; the latter acquired fame as the author of a concordance to the Bible, a work of great merit. The works by Dominican authors, e. g. Johannes a Janua, Antoninus, Bernardus de Parentinis, Jacobus de Voragine, Vincentius Bellovacensis and Santes Pagninus were also popular with the friars. The fact that, in addition to an edition in Latin of the Bible, by Santes Paginus, and a 1476 edition of the Biblia Sacra (item 1090), translations of the Bible into the vernacular (Czech and Hungarian) were also present in the collection, shows the Franciscans' committment to the cause of the national languages. Works by Johannes Gerson and Rodolphus Agricola the Younger testify to the Franciscans' familiarity with Christian Humanist thought, while the classics, whose works were so famous that they found their way even to the monasteries, and romances like Guido da Colonna's History of the Destruction of Troy and a version of the Alexander Romance point to the friars' taste for imaginative literature.

During the sixteenth century, the most important source of acquisition was purchase. Later, this material was completed with books coming from former holdings of dissolved monasteries and by donations, a custom of the time. These were welcome additions to the original core collection. The books received by donation are clearly recognizable from the notes inscribed in them, and it can also be inferred from the inscriptions that an increasing number of books was donated to the monastery from the early seventeenth century on. It was this way that the works of Petrus Bessaeus, Péter Pázmány, Reiffenstuel or Ludovicus Granatensis found their way to the shelves of the library. Márton Hangya in his graduation paper submitted in 1935, which unfortunately lies hidden somewhere at present, made a detailed survey of the state of the library, based on a list prepared during a visitation (canonica visitatio) in 1748. Of his descriptions, the entries of 373 works could be and were used by the present author, too, for close examination. His entries can be broken down by subjects as follows:

the Scriptures - 37 vols
dogmatics, apologetics - 51 vols
eloquence - 123 vols
law - 22 vols
moral theology - 29 vols
ascetics - 27 vols
liturgy - 11 vols
philosophy - 15 vols
history - 14 vols
works about the Franciscan order - 20 vols
miscellaneous - 24 vols.

At the time the collection contained 20 early printed books, 98 sixteenth-century books, 155 seventeenth-century books and 100 volumes of the first half of the eighteenth century. Among the authors the number of the Jesuits was the highest, and they were followed by the Franciscans, the Dominicans, the Capuchins, the Paulines and other orders, respectively. There are many indications suggesting that collection development was becoming more purposeful in the eighteenth century. In the books purchased during this period, the names of the guardians - Mihály Jávorszki, Zsigmond Palicsovics, Antal Boldog and Imre Kázmér - were usually inscribed, because they not only directed the development of the collection, but also undertook the routine tasks, on the evidence of a 1582 edition of Pliny (item 1231). Still, only one attempt was made, in 1846, to arrange the collection so as to give it consistence and unity, and this was the first and last occasion. József Dubecz had enough of "an almost non-existent accessions register" and the constant, pressing need for having one, and decided to prepare a subject catalogue of the books together with an alphabetical index. Though his system of classification, based on and accessible through forty-two criteria, is not quite up to modern standards, and the relatively detailed and correct bibliographical descriptions may lack important items of informations, such as the place of publication, which can sometimes be essential for identifying an item, the achievement deserves credit because it covers the whole range of the holdings and because Dubecz completed his undertaking; to this day, his catalogue has been the unique source allowing scholars to get an idea of what the library was like. Dubecz registered 1479 bibliographical units, but as he included the duplicates and described separately the individual volumes of works published in several parts, the number of printed books having a shelfmark of their own amounted to 2644 in his catalogue. At that time, the collection consisted mostly of homiletics in Latin, German or Hungarian, "books by the Ascetics and other works in Latin, grouped under the same heading", guides for how to perform ecclesiastical offices and Hungarian literary works, mostly contemporaries. There were relatively few new acquisitions among the works of the classics and the Doctors of the Church. On the other hand, the Bible was available in German, French, Italian, Spanish, Polish and even Slovene. The books on geometry, the sciences, history and grammar must have served educational purposes, and the great number of medical works in the collection was due to the fact, mentioned above, that the friars gave medical treatment to the poor. The list was continued in another hand, the description of 201 volumes was added. From 1863 on, however, the routine work in the library seems to have been suspended. During 1885 and 1886, a list was kept of the books "taken over from the library for internal use of the other Franciscan monastery in Szeged", yet expert ordering and bibliographical verification of the works and the restoration of damaged copies came to a halt, and was not resumed before 1890. It is a clear indication of the unreliability of the records that, at that time, the number of volumes in the collection amounted to 1370 works in 2746 volumes in Aladár György's estimate;in 1900, 4342 volumes were recorded, and the number of volumes given in the 1930-1931 issue of the Magyar Minerva (Hungarian Minerva) was 4000. In about 1935 it was still "rather difficult to find one's way about the library, the arrangement of the collection is in progress; at present, there is not even a catalogue which could meet professional requirements and the demand for accuracy. The books are housed in monks'cells, which are not in every respect suitable for this purpose. It is to be hoped, however, that in the near future a suitable room can be found for the collection to accomodate it, and the rich material of the library will be made much more easily accessible to scholarly research." This plan, however, was never implemented. At present, only the 540 units kept in a special collection housed by the University Library of Szeged can be found and made accessible to scholars.

The present volume contains József Dubecz's list, an invaluable source to scholars, published in a literal transcript of the text, with all its inaccuracies left intact; the abbreviations have not been expanded either. The descriptions include the following fields: Title, Author's name, Year of publication, Number of volumes, Number of copies, Number of pages, Size, Volume number, Location in the library and notes. If a location mark is also included in the entry and the item is printed in bold, this is to indicate that the book is still extant and can be found. This publication is complemented by another volume, which appeared a few years before the present work: a catalogue of the Franciscan library as it is today, described and arranged by modern standards, with possessors' notes inscribed in the copies added to the descriptions. The compilers have found it essential to insert this additional piece of information. These two volumes help to restore the Franciscan library to its original state and provide access to its contents for scholars. In this way a long cherished dream comes true.

Trans. by Enéh Szabó

 

Dubecz József
Szegedi Üdvözítői Ferencziek Együlete Könyvtárának Lelettára

(JATE Központi Könyvtár MS 1610)

Kegyes Olvasó!

Szerintem azon anyagi érdekeinkre kellvén főgondunkat fordítani, mellyekből szellemi élvezetet szívhatni, sajgott kellem valahányszor elárvult könyvtáraink eszméimben felmerültek, főleg azért, mivel a' hivatalt hivatalnokkal azonosítani képes nem vagyok. - Elhagyatottságuk okát azonban a' többnyire nélkülözött lelettárban látván sarkalni - mint nélkülözé ezt Szegedi Egyűletünk könyvtára is - szabad óráimat könyvtári lelettár szerkesztésére fordítani vágytam; annál inkáb', mivel a' főtiszt(eletű) kormányom kegyeiből nyert 'könyvtárnok'-i czím bitorlásától iszonyodva, szentesítendő, kötelességeműl tekintém annak rendezését.

Való, mikép a' rendezés tökélyfokra nem hozatott, de ez, legtisztább szándokom daczára, egyedűl és közvetlen a' szűk helynek tulajdonítható; és ez az oka, hogy a' betűkkel elnevezett osztályokban belsősorok is léteznek; és még az osztályok tetején is folytonos beporzásnak kitétetvék vagy pár száz kötetek. Azonban míg a' jövő egy kedvezőbb intézkedést idézendne elő, mostanra ennyit is elégelhetni.

Kelt Szegeden, Junius hó 4én 1846.
Dubecz Jósef s. k.
Üdvözítői Ferenczi tanár

(A leltár fejlécei: Czím; Szerző neve; Nyomatási év; Hány példány?; Hány lap?; Nagyság; Kötetek sorszáma; Helyzet a könyvtárban és észrevételek).

I. Egyházi latin könyvek

Hitszónok és oktatók

Festivale Tyrnaviense. Josephus a S. Maria. 1743. 3. 3. 390. 2dr. 1-3. G. H. fölött

Rationale Evangelizantium. Jacobus Marchantius. 1657. 2. 2. 790, 586. és 174. 4dr. 14-15. u. ott. A vastagabb kötet hármat tartalmaz, czíme hiányzik - RB 1276

Spicilegium Catechestus Concionatorium P. 1. Josephus Ignatius Claus. 1746. és 1740. 2. 2. 450. és 363. 2dr. 4-5. ugyan ott. Egy füzet két kötetet foglal magába - RB 1251

-'-. P. 2. u. az. 1750. és 1755. 2. 2. 632. és 439, 546. és 372. 2dr. 6-7. u. ott. Mind a' kettő azonos tartalmú.

(5) -'-. P. 2. Tom. 3. Dominicalis. u. az. 1741. 1. 1. 546. és 350. 4dr. 12. u. o.

Spicilegium Concionatorium. P. 1. et 2. u. az. 1746. 3. 3. 600. és 617. 4dr. 8-10. u. ott

Spicilegium Catech(eticus) Concionatorium. P. 3. et 4. u. az. 1747. 1. 1. 516. és 440. 4dr. 11. u. o.

Spicilegium . P. Festivalis. u. az. 1735. 1. 1. 968. 4dr. 13. u. o.

Hortus Pastorum. Jacobus Marchantius. 1643. 1. 1. 1360. 4dr. 26. u. ott - RB 1174

(10) Tertullianus Praedicans. Tom. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Michael Vivien. 1681. 3. 1. 610. és 672. 4dr. 16-18. u. ott. A' hat kötetek három kötetbe foglalvák - RB 1286

Discursus Praedicabiles. Joan(nes) Paulus Oliva. 1725. 1. 1. 910. 4dr. 181. G. alatt 1ő emelet külső sor

Theatrum Gloriae Sanctorum. Casimirus Füesslin. O(rdinis) S(ancti) F(rancisci). 1728. 3. 3. 500. 4dr. 184-186. G. alatt 1ő emelet külső sor - RA 1707

Aula Sancti Sanctorum. Christophorus Traut. 1692. 2. 1. 211. és 198. 4dr. 24-25. G. H. fölött - RA 1718-1720

Assumta praedicabilia super munia Quadragesim(alia) Evangelia. Michael Calvus. 1668. 1. 1. 299. és 356. 4dr. 27. ugyan ott - RA 1653

(15) Currus Israel et auriga eius. Antonius Ginther. 1728. 4. 4. 436. és 423. 4dr. 19-22. u. o. - RB 1246; RB 1254

Unus pro omnibus. u. az. 1726. 1. 1. 640. 4dr. 23. u. ott

Paradisus malorum punicorum. Fridericus Forner. 1626. 1. 1. 1196. 4dr. 28. u. ott

-. -. -. 1. 1. 377. 4dr. 29. G. H. fölött. Czíme ki van szakítva; egyébként Vasárnapi

Stella Triplex. Andreas Kollenycz. 1713. 1. 1. 783. 4dr. 32. ugyan ott

(20) Pius Concionator. P. 2 et 3. Frater Pius Salisburgensis Capucinus. 1697. 2. 2. 608. és 252. 4dr. 30-31. u. o.

Catechismus etc. per Dominicas praedicans. Mathias Heimbach. 1738. 1737. 2. 1. 940. és 776. 4dr. 33-34. u. ott. Egyiknek nincs czíme; de az engedményből kivehető - RB 1250

Promtuarium Catholicum et Morale. P. Aestivalis. Thomas Stapletoni. 1593. 3. 3. 640. 8dr. 50-52. G. alatt 5 emelet belső sor - ANT 77; ANT 84

Promtuarium etc. P. Hyemalis. u. az. 1593. 3. 3. 750. 8dr. 53-55. u. ott. b. s. - ANT 81; ANT 75

Promtuarium etc. Super ferias Quadragesima(les). u. az. 1594. 1. 1. 340. 8dr. 56. u. ott. b. s.

(25) Promtuarium etc. Super omnia Evangelia totius anni. u. az. 1594. 1. 1. 325. és 321. 8dr. 57. u. ott. b. s.

Conciones Festivales. Ludovicus Granatensis. 1588. 1. 1. 527. és 542. 8dr. 58. u. ott. b. s. azaz: G. alatt 5. emelet belső sor

Concionum de Tempore P. 1. et t. 2. u. az. 1595. 1609. 2. 2. 645. és 299. 8dr. 49. 46. u. ott b. s. - RA 1686; ANT 78

Concionum de Tempore P. 1. u. az. 1585. 1. 1. 595. 8dr. 47. u. ott

Concionum de Tempore t. 3. u. az. 1597. 1. 1. 653. 8dr. 48. u. ott

(30) De Incarnatione veri et aeterni filii Dei. Rodolphus Gvalterus Tigurinus. 1572. 1. 1. 191. és 116. 8dr. 152. G. alatt 2ik emelet külső sor - ANT 79-80

Conciones. t. 5. Joannes Osorius. 1606. 1. 1. 986. 8dr. 118. G. alatt 3. emelet belső sor

Parati Sermones. -. -. 1. 1. 914. 12dr. 92. G. a. 4. emelet b. s. Czíme hiányzik

Conciones quadruplices Quadragesimales. P. 1. et 2. Thomas Truxilius. 1592. 2. 1. 444. 8dr. 90-91. G. a. 4. emelet b. s. majd azonos vastagságúak

Lucis Evangelicae Coeleste Pantheon. Henricus Engelgrave. 1659. 1. 1. 488. és 616. 12dr. 116. G. alatt 3. emelet belső sor - RA 3349

(35) Postillae in Evangelia. P. 3. et 4. Franciscus Polygranus O(rdinis) S(ancti) F(rancisci). 1570. 2. 1. 463. 12dr. 44-45. G. a. 5. emelet belső sor - ANT 82

Sermones Homiletici. Joann(nes) Eckius et Joannes Menczinger. 1533. 1. 1. 898. 12dr. 117. G. alatt 3ik emelet beső sor

Homiliae P. Hyemalis. D. Haymo Ep(isco)pus Halberstadtiensis. 1540. 2. 1. 733. és 850. 12dr. 40- 41. G. a. 5. emelet belső sor

Homiliae P. Aestivalis. u. az. 1551. 1. 1. 766. 12dr. 42. G. a. 5. emelet belől

Sermones Quadragesimales. Jacobus de Voragine. 1602. 1. 1. 254. 12dr. 43. G. a. 5. emelet belől

(40) Conciones Dominicales. Gasparus Knittel. 1711. 1. 1. 872. 4dr. 99. G. a. 4. emelet külső sor

Conciones Academicae. u. az. 1707. 1. 1. 277. 4dr. 100. u. ott. K. s.

Theologia Concionatoria. P. 1. et 2. Constantinus Letins. 1726. 2. 1. 423. 4dr. 8dr. 150-151. G. a. 2ik emelet k. s. A' kötetek aránytalanok - RB 1115

Conciones in festa totius anni et Dominicas. Philippus Hartung. 1711. 3. 1. 664, 906, 514. és 666. 4dr. 37-39. G. alatt 5. emelet belől - RB 1111

Philippicae. u. az. 1695. 2. 2. 416. és 384. 4dr. 35-36. u. o. - RA 1668-1669; RA 1650-1651

(45) Conceptus Theologici Praedigabiles P. 1. Petrus Bessaeus. 1620. 1. 1. 676, 399. 4dr. 180. G. a. 1. emelet külső sor. Vasárnapi - RA 1616-1617

Concept(us) Theolog(ici) Praedicabiles Festivales. u. az. 1620. 2. 2. 777, 303. 4dr. 71-72. G. a. 5. emelet k. s. - RA 1679

Conceptus Theolog(ici) Festivales et Dominicales. u. az. 1620. 3. 1. 676. és 399. 4dr. 73-75. u. ott. K. s. Festivales-eknek nincs elejük - RA 1627

Concept(us) Theolog(ici) De 4. novissimi. u. az. -. 1. 1. 738. 8dr. 78. u. ott. K. s.

Concept(us) Theolog(ici) Festivales. u. az. 1614. 1613. 2. 2. 600. és 228. 8dr. 82-83. G. a. 5. emelet a' külső soron fekszik mind a' kettő; egynek nincs eleje - RA 1682-1683

(50) Concept(us) Theolog(ici) Quadragesim(ales). u. az. 1613. 2. 2. 899. 8dr. 76-77. G. a. 5. emelet K. S. - RA 1631; RA 1673

Concept(us) Theolog(ici) Dominicales P. 1. et 2. u. az. 1614. 1. 1. 722. és 885. 8dr. 79. G. a. 5. e. k. s. nincs táblája - RA 1687

Concept(us) Theolog(ici) Dominicales. P. 1. et 2. u. az. 1614. 2. 1. 722. és 885. 8dr. 80-81. G. a. 5. e. k. s. a' 79. szám alattival megegyeznek; a' másik kötetnek nincs czíme

Diurnale Concionatorium P. hyemalis. Franciscus Xav(erius) Dorn. 1758. 3. 3. 592. 8dr. 67-69. G. a. 5. emelet K. s. balra - RA 1769

Diurnale Concionatorium. P. Vernalis. Franciscus Xav(erius) Dorn. 1759. 2. 2. 510. 8dr. 60-61. G. a. 5. emelet külső sor balra - RA 1762

(55) Diurnale Concion(atorium) P. Aestivalis. u. az. 1760. 2. 2. 566. 8dr. 62-63. ugyan ott

Diurnale etc. P. Autumnalis. u. az. 1757. 2. 2. 856. 8dr. 64-65. u. o.

Diurnale sat. P. Autumnalis. Tomus 2. u. az. 1757. 1. 1. 880. 8dr. 66. u. o. - RA 1763

Diurnale sat. in Festa. u. az. 1762. 1. 1. 618. 8dr. 70. u. a.

Morale Sacri eloquii subsidium. Timotheus Schranger. O(rdinis) S(ancti) F(rancisci). 1665. 1. 1. 1388. 12dr. 89. G. alatt 4. emelet belső sor

(60) Homo Dei. Angelus Englmayer. O(rdinis) S(ancti) F(rancisci). 1744. 1. 1. 216. 8dr. 88. G. a. 4. emelet b. s.

Conciones usui Parochorum. Girard. 1766. 1. 1. 452. 8dr. 190. G. alatt 1ő emelet - RA 1770

Conciones Evangeliorum. Cornelius Muss. 1594. 1. 1. 938. 8dr. 87. G. alatt 4. emelet belső

Sermones Funebres. Jacobus Clerc. 1699. 1. 1. 278. 8dr. 84. G. a. 4. emelet belső sor

-. -. -. 1. 1. 632. 8dr. 59. G. alatt 5. emelet belső sor jobbról utolsó. A' 3ik lapnál kezdetik - többi hiányzik

(65) Sermones Funebres. Seraphinus Missionarius O(rdinis) S(ancti) F(rancisci). 1772. 2. 2. 498. 8dr. 85-86. G. a. 4. emelet belső

Conciones Quadragesimales. Leo a S. Laurentio. 1735. 2. 2. 702. 4dr. 141-142. G. a. 3. emelet külső sor

Conciones Adventuales. u. az. 1735. 2. 2. 248. és 169. 4dr. ett139-140. G. a. 3. emelet k. s.

Favus Samsonis. u. az. 1737. 2. 2. 552. 4dr. 143-144. G. a. 3. emel. k. s. - RB 1117

Concionum Tomus 1. 2. 3. et 4.us. Philippus Diez. 1629. 4. 1. 498. és 190. 4dr. 135-138. G. a. 3. emel. k. s. - RA 1629; RA 1639; RA 1640; RA 1671-1672

(70) Sermones Pastorales et Capitulares. D. Beda Seauer O(rdinis) S(ancti) B(enedicti). 1764. 4. 1. 424. 4dr.. 95-98. G. a. 4. emelet k. s. - RB 1243

Promtuarium Morales. Laurentius Beyerlinck. 1749. 2. 2. 690. 4dr. 113-114. G. a. 4. emelet k. s.

Actuarium et index Concionatorius. Stephanus a S. Paulo Carmelita. 1691. 1. 1. 96. és még annyi. 4dr. 112. G. a. 4. emelet k. s.

Conciones Funebres. Georgius Bartholdus Pontanus a Braitenberg. 1611. 1. 1. 840. és 170. 4dr. 115. G. a. 4. emelet k. s.

Sermones sacri in festa. Antonius Genstocker. 1760. 1. 1. 354. 4dr. 111. G. a. 4. emelet k. s.

(75) Mariale. Sebastianus Henricus Benzinger. 1698. 1. 1. 320. 4dr. 182. G. a. 4. emelet k. s.

Bonus Ordo in omnia festa. u. az. 1698. 3. 3. 670. és 320. 4dr. 103-105. u. ott - RA 1618-1619; RA 1641-1642; RB 1287-1288

Bonus Ordo super omnes Dominicas. u. az. 1692. 3. 3. 169, 197, 156, 292. 4dr. 106-108. u. ott - RA 1717

Additamentum quadripartitum super Dominicales. u. az. 1700. 2. 2. 939. 4dr. 109-110. u. o. - RA 1654

Nucleus Aureus. Andreas Coppenstein. 1712. 2. 2. 820. 4dr. 94. 101. G. a. 4. emelet k. s.

(80) Nucleus Coppensteinius. u. az. 1715. 1. 1. 833. 8dr. 93. G. a. 4. emelet belső sor - RA 1693

Promptuarium Concionatorium. Maurus Bayrhainer. 1757. 1. 1. 480. 8dr. 123. G. a. 3. emelet belső sor - RA 1742

Sermones in Evangelia. Petrus de Palude. 1571. 3. 1. 380. 8dr. 119-121. G. a. 3. emelet b. s. a' sárga táblás nagyobb - RA 1685

Scala Coeli. Gabriel Inchinus. 1616. 1. 1. 629. 8dr. 122. G. a. 3. emelet b. s. - RA 1696

Sermones in Dominicas et Sanctos. Rodolphus Clutius. 1616. 2. 2. 352, 502. 8dr. 124-125. G. a. 3. emelet b. s. Eleje és vége ki van szakítva mindkettőnek

(85) Medulla Cedri Libani. Hieronymus de Lanuza. 1660. 2. 2. 383. és 334. 4dr. 145-146. G. a. 3. emelet k. s. Egynek egy táblája nincs

Tractatus Evangelici t. 1. et 2. u. az. 1663. 2. 1. 838, 666. 4dr. 147-148. u. ott RA 1628

Hecatombe Sacra. Franciscus Viszocsány. 1690. 1. 1. 793. 4dr. 154. G. alatt 2ik emelet k. sor - RA 1607

Tuba Evangelica. Simon Rettenbacher. 1688. 1. 1. 491. 4dr. 134. G. a. 3. emelet k. s. - RA 1643

Sermones de tempore. Mathias Bellintanus. 1587. 1. 1. 958. 4dr. 149. G. a. 3. emelet külső soron fekszik

(90) Conciones sive Conceptus. Mathias Martinez. 1620. 1. 1. 676. és 399. 4dr. 75. G. a. 5. emelet külső sor. Ez a' munka Bessaeusé, de imez értelmezője; és már Bessaeus kötetei közé 75. szám alatt feljegyeztetett

Epistola Catholica B. Judae Apostoli. Prosper Schubert. 1709. 1. 1. 896. 4dr. 163. G. a. 2. emelet k. s. - RB 1114

Stella Concionatorum. Alexander Calamati. 1656. 1. 1. 379, 350, 164, 714. 4dr. 129. G. alatt 3. emelet k. s. Egy füzetben négy kötet van - RA 1645-1649

Quadragesimale. u. az. 1656. 2. 2. 546. és 378. 4dr. 130-131. G. a. 3. emelet k. s.

Nova sylva Conceptuum. u. az. 1656. 2. 2. 518, 80, 546. 4dr. 127-128. u. ott - RA 1712-1716

(95) Cythara Mystica. u. az. -. 1. 1. 846. 104. 4dr. 126. G. a. 3. emelet k. s. nincs czíme; végéből hiányzik néhány levél

Panegyrici Sermones, et per ieiunii tempus. Paulus Segnerus. 1750. 1748. 2. 1. 540. és 387. 4dr. 132-133. G. a. 3. emelet külső sor. A' nagyobb 133. Az alatti füzetben megvan a panegyris is - RB 1112-1113

Discursus Praedicabiles. Augustinus Paoletti. 1700. 1. 1. 258, 564, 260, 498. 4dr. 165. G. a. 2. emelet k. s. - RB 1167-1170

Conciones P. 2. Franciscus Coster. 1626. 1. 1. 672. 8dr. 153. G. a. 2. emelet k. s. - RA 1638

Bibliotheca Concionatoria. Vincentius Houdry. 1759. 4. 1. 742. 4dr. 159-162. G. a. 2. emelet k. s. azonos vastagságúak

(100) Sermones ad Ecclesiasticos. Massilonius Claromontanus scripsit; vertit Tinetti. 1764. 1. 1. 298, 276. 4dr. 166. G. a. 2. emelet k. sor

Concionum Moralium P. Hyemalis. Guilielmus Spoelbergius O(rdinis) S(ancti) F(rancisci). 1643. 1. 1. 712, 674. 4dr. 164. G. a. 2. emelet k. s. - RB 1165-1166

Vitis Florigeras. Jacobus Marchantius. 1651. 1. 1. 580. és 186. 4dr. 167. G. alatt 2ik emelet k. s. - RB 1275

Echo Trinaria. Mathias Keul. 1695. 1. 1. 552. 4dr. 157. G. a. 2. emelet k. s. - RB 1171

Hortus Floridissimus. Petrus Rota Capucinus. 1673. 2. 1. 1501, 506. 4dr. 155-156. G. alatt 2. emelet k. s. Előbbinek egy táblája van, imennek vége hiányos

(105) Annus Apostolicus. Zacharias Laselve. 1747. 4. 2. 99, 288, 246. 4dr. 168-171. G. a. 2. emelet k. s. Egy példány gyenge, másik kemény táblájú

Concionum Dominicalium P. Hyemalis. Simon Stanislaus Makovszky. 1668. 1. 1. 567. 2dr. 172. G. a. 2. emelet k. s. - RD 403

Postillae. Antonius Königsteyn. 1531. 1. 1. 425. 12dr. 158. G. a. 2. emelet belső sor

Bibliotheca manualis Concionatoria editio 3. Tobias Lohner. 1695. 4. 4. 1092. 2dr. 207-210. G. alatt földszint. Egynek nincs czíme - RD 398

Actuarium Bibliothecae manualis. u. az. 1691. 3. 3. 976. 2dr. 204-206. G. alatt földszint

(110) Instructissima Bibliotheca manualis Concionatoria P. 3. et 4. u. az. - 2. 1. 424. és 516. 2dr. 202-203. G. alatt földszint

Concionum de Sanctos opus Tripartitum P. 1. Mathias Fábri. 1631. 1. 1. 925. 2dr. 196. G. alatt földszint. - RD 401

Concionum opus Tripart(itum) de Sanctis. P. 2. u. az. 1631. 3. 3. 1028. 2dr. 197-199. G. alatt földszint

Concionum opus sat. P. 3. u. az. 1631. 2. 2. 1274. 2dr. 200-201. G. alatt földszint

Actuarium operis Tripartiti. u. az. 1646. 1. 1. 819. és 403. 2dr. 195. G. alatt földszint - RD 400

(115) Sylva Nova. u. az. 1695. 3. 3. 898. 4dr. 173-175. G. alatt 1ső emelet - RB 1283-1284

Conciones Funebres. u. az. 1655. 2. 2. 92. és 63. 4dr. 178-179. G. a. 1ső emelet

Cornucopiae Concionum. Carolus Van Horn. 1688. 2. 2. 525. és 285. 4dr. 178-179. G. a. 1ső emelet. K.

Conciones Annuales. Emanuel Orchi. 1668. 1. 1. 422. és 316. 4dr. 182. G. a. 1ső emelet - RA 1623

Argus Centoculus. Joan(nes) Ernestus Iamaigne. 1698. 1. 1. 530. és 337. 4dr. 183. u. ott - RA 1624-1625ee

(120) Alphabetum Immaculatae Conceptionis. Antonius Vergzinov. 1710. 1. 1. 440. 4dr. 187. G. a. 1ső emelet K. - RB 1116

Vitis mystica. Chrystophorus Braun. 1677. 1. 1. 932. 4dr. 188. u. ott - RA 1652

Sermones Panegyrici. u. az. 1677. 1. 1. 708. 4dr. 189. u. ott - RA 1614

Extraordinariae Conciones. Adalbertus Gazda. 1801. 1. 1. 365. 8dr. 192. u. ott

Sylva cogitationum Sacrarum. Franciscus Höger. 1726. 1. 1. 320. 8dr. 193. u. ott

(125) Sermones Sacri. Josephus Haberkorn. 1784. 2. 2. 502. 8dr. 194-195. u. ott - RA 1759

Manuale Concionatorium. Superiorum Permissu. 1769. 1. 1. 568. 8dr. 191. G. a. 1ső emelet

Egyházi magyar könyvek

Hitszónokok és oktatók

Vasárnapokra Beszédek. Õszi rész. Noszkó Alojzius. 1807. 11. 11. 403. 8dr. 211től 222ig. H alatt 5. emelet belső sor - RB 1178

Vasárnapokra Beszédek. Nyári rész. u. az. 1807. 11. 11. 452. 8dr. 222től 233ig. u. ott. Egyre van írva: P. Balthasari Kalmár 225. sz. alattira, de át adta

Vasárnapokra Beszédek. Tavaszi rész. u. az. 1806. 4. 4. 448. 8dr. 233-236. u. ott. Egyre nyomatva: Philippi Bíró

(130) Vasárnapokra Beszédek. Téli rész. u. az. 1804. 2. 2. 404. 8dr. 237-238. H. alatt 5. emelet belső sor

Rendkívüli Egyházi beszédek. u. az. 1802. 3. 3. 374. 8dr. 239-240. 241. u. ott - RA 1747

Beszédek. -. -. 1. 1. 300. és 172. 8dr. 242. u. ott. eleje és vége hiányzik. Ezen szám alatt két kötet van

Prédikátziók Első Esztendei Második rész. Kováts Ágoston. 1802. 3. 3. 526. 8dr. 244-246. H. alatt 5. emelet külső sor

Prédikátziók. Első Esztendei Első rész. u. az. 1802. 1. 1. 458. 8dr. 243. u. ott. belső sor

(135) Prédikátziók. Második Esztend(ei) Első rész. u. az. 1803. 3. 3. 488. 8dr. 247-249. u. ott. K. s. - RA 1724

Prédikátziók. Második Esztend(ei) Második rész. u. az. 1803. 1. 1. 454. 8dr. 250. u. o. k. s.

Predikátziók Harmad(ik) Esztend(ei) Első rész. u. az. 1804. 2. 2. 464. 8dr. 252. u. ott. k. s. - RB 1226

Predikatziók. Harmad(ik) Eszt(endei) második rész. u. az. 1804. 1. 1. 460. 8dr. 253. u. ott. k. s.

Bűnösök keserve. u. az. 1805. 1. 1. 124. és 112. 8dr. 254. u. ott. k. s.

(140) Egyházi Pásztor 1ő könyv. Hajas István. 1790. 2. 2. 802. 8dr. 255-256. u. ott; vagy is H.a. 5. emelet külső sor

Egyházi Pásztor. 2ik könyv. u. az. 1795. 3. 3. 822. 8dr. 257-259. u. ott. k. s.

Egyházi Pásztor 3ik könyv. u. az. 1794. 2. 2. 772. 8dr. 260-261. u. ott

Egyházi Pásztor 4ik könyv. u. az. 1795. 1. 1. 744. 8dr. 262. u. ott.

Búza kalászok. 1ő Rész. Gáll Bernardin. 1817. 2. 2. 490. 8dr. 263-264. H. a. 5. emelet k. s.

(145) Búza kalászok 2ik rész. Gáll Bernardin. 1817. 2. 2. 409. 8dr. 265-266. H. alatt 5. emelet külső sor

Búza kalászok 3ik Rész. u. az. 1818. 1. 1. 328. 8dr. 267. u. ott

Vasárnapi és ünnepi Préd(ikációk). 1ő és 2ik Szakasz. Szepessy Aloiz. 1828. 2. 2. 256, 217. 8dr. 419-420. H. alatt 2. emelet külső sor - RA 1727

Vasárnapi és Ünnepi Préd(ikációk) 3ik és 4ik Szakasz. u. az. 1828. 1. 1. 113, 182. 8dr. 421. u. ott

Egyházi beszédek gyűjteménye. 2ik kötet. u. az. 1832. 3. 3. 239. 8dr. 272-274. H. a 4. emelet belső sor

(150) Egyházi beszédek gyűjtem(énye) 2ik kötet. u. az. 1832. 3. 3. 350. 8dr. 275-277. H. a. 4. emelet b. s.

Egyházi beszédek gyűjtem(énye) 3ik kötet. u. az. 1832. 4. 4. 304. 8dr. 278-281. H. a. 4. emelet b. s.

Egyházi sat. 4ik kötet. u. az. 1833. 3. 3. 314. 8dr. 282-284. u. ott

Egyházi sat. 6ik kötet. u. az. 1833. 2. 2. 288. 8dr. 285-286. u. ott

Egyházi sat. 6ik kötet. u. az. 1834. 1. 1. 330. 8dr. 287. u. ott

(155) Egyházi Beszédek. Szepessy Ignácz. 1839. 4. 1. 333. 8dr. 288-291. H. alatt 4. emelet b. s. azonos vastagságúak

Vasárnapi és ünnepi Prédik(ációk) 1ő Szakasz. Török Damascenus. 1802. 3. 3. 285. 8dr. 292-294. H. a. 4. emelet b. s.

Vasárnapi és ünnepi Préd(ikációk) 2ik Szakasz. u. az. 1802. 1. 1. 291. 8dr. 295. u. ott

Vasárnapi sat. 3ik Szakasz. u. az. 1802. 1. 1. 440. 8dr. 296. u. ott

Vasárnapi sat. 4ik Szakasz. u. az. 1805. 2. 2. 501. 8dr. 297-298. u. ott

(160) Vasárnapi Beszédek Első Eszt(endő) 1ő Rész. Török Innocentius. 1806. 1. 1. 434. 8dr. 299. H. a. 4. emelet b. s. - RA 1658

Vasárnapi Beszédek Első Eszt(endő) 2ik Rész. u. az. 1806. 2. 2. 368. 8dr. 300-301. H. a. 4. emelet b. s. - RA 1658

Vasárnapi beszédek 2ik Eszt(endő) 1ő Rész. u. az. 1806. 1. 1. 414. 8dr. 302. u. ott

Vasárnapi Beszédek 2ik Eszt(endő) 2ik Rész. Török Innocentius. 1808. 2. 2. 458. 8dr. 303-304. H. alatt 4. emelet belső sor

Búza kalászok 4. Rész. Gáll Bernardin. 1818. 1. 1. 310. 8dr. 422. H. a. 5. emelet külső sor

(165) Ünnepi és Böjti Beszédek. Török Innocentius. 1813. 1. 1. 416. 8dr. 305. H. a. 4. emelet belső sor

Egész Esztendei Vasárnapokra 1ő és 2ik Rész. Francziából. 1786. 3. 2. 390. 520. 8dr. 306-308. H. a. 4 emelet k. s. Egyik kötetben meg van mind a' két rész

Egész Esztendei vasárnapokra 1ő Rész. u. abból. 1786. 2. 2. 390. 8dr. 309-310. H. a. 4. emelet k. s. Az előbbi elsővel megegyeznek

Vasárnapi Predikátziók. Bogyai Mihály. 1809. 1. 1. 756, 541. 8dr. 268. H. a. 4. emelet b. s. két kötet egy füzetben - RB 1176

Ünnepi Predikátziók. u. az. 1825. 3. 1. 524, 495, 380. 8dr. 269-271. H. a. 5. emelet külső sor - RB 1175

(170) Egész Esztendei Vasárnapokra Beszédek 1ő Rész. Kosztolányi Sándor. 1794. 3. 3. 449. 8dr. 313-314. 315. H. a. 4. emelet külső sor

Egész Esztendei Vasárnapokra 2ik Rész. u. az. 1794. 4. 4. 439. 8dr. 316-319. u. ott

Négy Esztendei Böjti beszédek. 1. 2. 3. 4. kötet. u. az. 1798. 2. 2. 238, 170, 173, 144. 8dr. 311-312. H. a. 4. emelet k. s.

Négy Esztendei böjti napokra. 1ő és 2ik kötet. u. az. 1798. 2. 2. 238, 170. 8dr. 320-321. u. ott k. s. Az előbbi elsőkkel azonos tartalmúak

Négy Esztendei bőjti napokra 3ik és 4ik kötet. u. az. 1798. 2. 2. 173, 144. 8dr. 322-323. u. ott. Ezek ismét a' két utóbbiakkal egyeznek meg

(175) Három Szakaszokra osztatott Sz(ent) beszédek. 1ő. 2. és 3. Szakasz. u. az. 1800. 3. 3. 217. és 186. 8dr. 327-329. u. ott. k. s.

Négy Esztendei böjti napokra 1. 2. 3. Rész. u. az.

1798. 3. 1. 238, 170, 173. 8dr. 324-326. u. ott. k. sor

Vasárnapi Predikátziók. 1ő Rész. Stankovácsi Leopold. 1789. 2. 2. 701. és 212. 8dr. 333-334. H. alatt 3. emelet belső sor

Vasárnapi Prédik(ációk) Első Esztend(ő) 2. Rész. u. az. 1789. 3. 3. 602. 8dr. 335-337. u. ott b. s. - RA 1675

Ünnepi Beszédek 1ő Rész. u. az. 1788. 3. 3. 410. és 212. 8dr. 330-332. u. ott. b. s.

(180) Vasárnapi beszédek 2ik Esztendő 1ő Rész. Stankovácsi Leopold. 1790. 2. 2. 576. 8dr. 338-339. H. alatt 3 emelet belső sor

Vasárnapi beszédek 2ik Esztendő 2ik Rész. u. az. 1790. 2. 2. 534. 8dr. 340-341. u. ott

Vasárnapi beszédek 3ik Esztend(ő) 1ő Rész. u. az. 1798. 1. 1. 432. 8dr. 342. u. ott

Vasárnapi beszédek 3ik Eszt(endő) 2ik Rész. u. az. 1799. 1. 1. 555. és 139. 8dr. 343. u. ott. b. s.

Vasárnapi beszédek 4ik Eszt(endő) 1ő Rész. u. az. 1799. 2. 2. 491. 8dr. 344-345. H. a. 3. emelet b. s.

(185) Vasárnapi beszédek 4ik Eszt(endő) 2ik Rész. u. az. 1800. 2. 2. 529, 166. 8dr. 346-347. u. ott. b. s.

Hangszó Trombita böjti. u. az. 1800. 1. 1. 166. 8dr. 348. u. ott. b. s. - RA 1722

Keresztény tanítási beszédek 1ő Rész. Ligvándi Zosimus. 1794. 1. 1. 591. 8dr. 349. H. a. 3. emelet b. s.

Keresztény tanítási sat. 2ik Rész. u. az. 1795. 1. 1. 588. 8dr. 350. u. ott

Kereszt(ény) tanítási 3ik Rész. u. az. 1796. 1. 1. 604. 8dr. 351. u. ott

(190) Keresztény tanítási sat. 4ik Rész. u. az. 1797. 2. 2. 536. 8dr. 352-353. u. ott

Keresztény tanítási sat. 5ik Rész. u. az. 1797. 2. 2. 540. 8dr. 354-355. H. a. 3. emelet belső sor - RB 1179

Keresztény tanítási 6ik Rész. u. az. 1798. 1. 1. 504. 8dr. 356. u. ott - RA 1721

Ünnepi Predikátziók. Simon Máté. 1803. 3. 1. 632, 670, 679. 8dr. 358-360. H. a. 3. emelet b. s.

Böjti Predikatziók. u. az. 1804. 1. 1. 541. 8dr. 361. H. a. 3. emelet b. s. - RA 1728

(195) Káromkodásról tíz prédikátziók. u. az. 1795. 1. 1. 84. 8dr. 357. H. a. 3. emelet b. s.

Minden ünnepekre Prédikátziók. 3. kötet. Negyedes Pál. 1801. 2. 2. 426. 8dr. 362-363. H. a. 3. emelet külső sor

Apostoli Kalaszat. Negyedes Pál. 1802. 1. 1. 536. 8dr. 364. H. alatt 3ik emelet külső sor

A' megélledett Melkizedek Salemi király. Thezarovich Gábor. 1835. 2. 1. 352. 8dr. 365-366. u. ott. majd azonos vastagságúak

Egyházi Beszédek. Sombori Jósef. 1825. 3. 1. 413. 8dr. 367-369. u. ott majd arányosak

(200) Egyházi Beszédek. Szcitovszky János. 1830. 1. 1. 154. 8dr. 370. H. a. 3. emelet k. s.

Böjti Beszédek. Varga Pál. 1824. 3. 3. 189. 8dr. 371-373. u. ott

Vasárnapi Prédikátziók. Õszi Rész. Alexovits Basilius. 1791. 3. 3. 392, 115, 300, 300, 300, 173. 8dr. 376. u. ott. Három toldaléka van

Vasárnapi Prédikátziók. Téli Rész. u. az. 1790. 1. 1. 452. 8dr. 377. u. ott

Vasárnapi Prédikátziók. Nyári Rész. u. az. 1791. 2. 2. 300, 173. 8dr. 378-379. u. ott

(205) Ünnepnapi Prédikátziók. u. az. 1789. 1. 1. 543. 8dr. 380. u. ott

Egyházi Beszédek. Hermolaus. 1791. 5. 1. 490. 8dr. 381-385. u. ott. azonos vastagságú mind az öt - RB 1163

Böjti beszédek. Nováki Jósef. 1810. 1. 1. 555. 8dr. 386. H. a. 3. emelet. k. s.

Búza fejek. Kelemen Didák. 1729. 2. 2. 364. 4dr. A87-388. u. ott. k. s.

Zengedező sípszó. Csúzi Sigmond. 1723. 1. 1. 754. 62. 4dr. 389. u. ott. k. s.

(210) Életnek és halálnak képe. Martonffy György. 1712. 1. 1. 849. 4dr. 390. u. ott

Megrövidíttetett íge. 1. 2. 3. Rész. Illyés András. 1691. 1. 1. 552, 640, 346. 346. 4dr. 391. u. ott

Megrövidíttetett ige. 1. 2. 3. Rész. Illyés András. 1693. 3. 1. 568, 359, 615. 615. 4dr. 392-394. u. ott - RA 1602-1603; RA 1613

Négy világító lámpások. Telek Jósef Ferenczi. 1772. 3. 3. 149. 44. 4dr. 403-405. H. a. 2. emelet.

Úrnapi két zöld ágak. Telek Jósef. 1772. 2. 2. 73. 4dr. 406-407. H. alatt 2ik emelet

(215) Tizenkét csillagú korona. Telek Jósef. 1769. 1772. 2. 1. 844, 611. 2dr. 2629-2630. H. a. 2. emelet***

Egész Esztendőnek Vasarnapira. Molnár János. 1777. 2. 2. 653. 4dr. 401-402. H. a. 2. emelet

Ünnepi Sollenitásokra Prédikátziók. Illyés István. 1725. 2. 2. 159. 4dr. 408-409. u. ott

Júda és Jerusalem királya. Kósa Benedek. 1773. 2. 2. 183. 4dr. 410-411. u. ott - RB 1273

Nagy Asszonyról s magyar szentekről. Csete István munkáiból Gyalogi János. 1754. 2. 2. 522. 2dr. 395-396. H. a. 2. emelet

(220) Három esztendőre Vasárnapi Prédikátziók. Szabó István. 1746. 1. 1. 316, 312, 326. 326. 2dr. 397. u. ott

Böjti Vasárnapok. Predikátziók. u. az. 1743. 3. 3. 226. 2dr. 398-399, 400. u. ott

Keresztény tudományról oktató beszédek. 1ő Rész. Egyed Joakim. 1794. 5. 5. 740. 8dr. 424-428. H. a. 1ő emelet belső sor

Keresztény tudományról sat. 2ik Rész. u. az. 1793. 7. 7. 635, 144. 8dr. 429-435. 429-435. u. ott. b. s.

Keresztény tudományról. 3. Rész. u. az. 1794. 6. 6. 534. 8dr. 436-441. u. ott. b. s.

(225) Keresztény tudományról. 4. Rész. u. az. 1793. 5. 5. 340. 8dr. 442-446. u. ott. b. s.

Ünnepi Prédikácziók. u. az. 1798. 2. 2. 918. 8dr. 447-448. u. ott - RA 1764

Sacramentomok magyarázása. Gánóczy Antal. 1779. 2. 2. 599. 4dr. 449-450. H. a. 1ő emelet belső sor

Credónak magyarázása. Gánóczy Antal. 1780. 1. 1. 799. 4dr. 451. u. ott

Keresztény Esztendő. Jaroslaus Capucinus. 1771. 1. 1. 550. 4dr. 413. H. a. 2. emelet - RA 1749

(230) Keresztény élet tüköre. Illyés András. 1813. 1. 1. 1095. 4dr. 414. H. a. 2. emelet

Jézus élete. Vajda Sámuel. 1772. 2. 1. 698. 456. 4dr. 415-416. H. a. 2. emelet - RB 1272

A' Sz. háromság Istenségéről. Demeter Márton. 1732. 1. 1. 444. 4dr. 417. H. alatt 2ik emelet. Vége hiányos

Szamariai Asszony. Bielek László. 1806. 1. 1. 472. 4dr. 423. H. a. 2. emelet

Világ bíró Nagy Sándor. Halotti beszéd. Novák István. 1747. 1. 1. -. 4dr. 525. H. a. 2. emelet. Károlyi Sándor fölött mondatott, ki kaplonyi Együletünket alapítá, és Rákóczyt megbuktatta

(235) Tanítás módja. Kis Pál. 1830. 1. 1. 153. 8dr. 453. H. a. 1ő emelet k. sor

Az egész kereszt(ény) kistudomány. Németből fordítva. 1832. 2. 1. 344, 348, 310, 310, 310, 310, 295. 8dr. 468-469. H. a. 1. emelet k. s. Két füzetben négy könyv

Jézus Szenvedése történetei. Igaz Gáspár. 1810. 1. 1. 132, 130. 8dr. 522. H. a. 2. emelet. Két kötet egy füzetben

Kateketikai beszédek 4. és 5. Rész. Lang János. 1800. 3. 3. 162, 135. 8dr. 464-466. H. a. 1. emelet k. sor

Kateketikai beszédek 1. 2. 3. Rész. u. az. 1800. 1. 1. 203, 84, 218. 8dr. 467. H. a. 1. emelet. k. s.

(240) Kateketikai beszédek. 1. 2. 3. 4. 5. Rész. u. az. 1800. 1. 1. mint imint. 8dr. 523. H. a. 1. emelet. k. s.

Vasárnapi Homiliák. Majer Jósef. 1823. 2. 1. 340. 8dr. 454-455. H. a. 1. emelet. b. s.

Istenért, honért, Királyért buzgó magyaroknak. Gegő Elek Nicephor. -. 1. 1. 129. 8dr. 412. H. a. 2. emelet

Evangeliomi tudományra oktató beszédek. Goffine fordítá Csanki Gábor. 1793. 2. 2. 543. 8dr. 456-457. H. a. 1ő emelet. k. s. - RB 1164

Haldoklók vigasztalására szolgáló könyv. Beke Kristóf. 1826. 1. 1. 320. 8dr. 458. H. a. 1. emelet k. s.

(245) Katekizmus. -. -. 1. 1. 260. 8dr. 461. H. a. 1. emelet. k. s. Nincs czíme

Esztendei Vasárnapokra Evangeliumok. Cum privileg(io) Caesar(eae) Maiest(atis). 1781. 2. 2. 170. 8dr. 459-460. H. a. 1. emelet. k. s.

Lélek javára mulatságos vadászat. Mike István. 1748. 1. 1. nincs kitéve. 4dr. 418. H. a. 2. emelet

Lelki tej, vagy katekizmus. Illyés István. 1686. 1. 1. 567. 12dr. 462. H. a. 1ő emelet k. s. - RA 1595

Rövid Kereszt(ény) tudomány. Bellarminból egy lelki pásztor. 1780. 1. 1. 238. 8dr. 463. H. a. 1ő emelet k. s.

(250) Három rendbéli hazának bölcs Előljárója, és halotti beszéd. Tapolcsányi Gergely. 1763. 1. 1. nincs. 2dr. 352. H. a. 1. emelet b. sor, jobbról utolsó - félhűvelyknyi vastagságú

Igazságra vezérlő kalauz. Pázmány Péter. 1766. sat. 6. 6. 1092. 2dr. 479-484. H. a. földszint. Először nyomatott 1613. - RC 78; RC 81-82; RC 92-93; RD 399

Vasárnapi Prédikátziók. Pázmány Péter. 1695. 3. 3. 1248. 2dr. 485-487. H. a. földszint. Egynek hiányos az eleje és vége - RC 74-75; RC 90

Ünnepi Prédikátziók. u. az. -. 1. 1. -. 2dr. 488. H. a. földszint a' többieken fekszik - RC 62

A' setét hajnal után bujdosó Luteristák vezetője. u. az. 1617. 1. 1. 481. 4dr. 478. H. a. földszint fekszik a többieken

(255) Tizenkét csillagú korona. Telek Jósef 1769. 3. 3. 611. 2dr. 470-472. H. a. földszint

Üdvösség mannája. Gusztíni János. 1759. 1. 1. 853. 2dr. 473. H. a. földszint - RD 389

Vasárnapokra Prédikátziók. Káldi György. 1631. 3. 3. 743, 598. 2dr. 474-476. H. a. földszint. A' 476. szám alatti fekszik a többieken - RC 94-95; RD 351-352; RD 391-392

Istennek szent akaratja. U. az. 1681. 1. 1. 255. 2dr. 477. H. a. földszint. fekszik a' többieken - RD 994

 

Szent Atyák, azokhoz sorozhatók és életrajzok

Sermones Aurei. D. Petrus Chrysologus. 1749. 2. 2. 384, 378. 8dr. 491-492. I. alatt 4. emelet. balról. Egyben egyben két kötet

(260) Sermones Aurei. u. az. 1749. 2. 1. mint imint. 8dr. 489-490. I. alatt. 4. emelet; az előbbiekkel azonosok

Regulae Pastorales. S. Gregorius P. 1us M. 1767. 1. 1. 243. 8dr. 494. I. alatt 4. emelet

Regulae Pastorales. S. Gregorius P. 1. M. -. 1. 1. 302. 4dr. 493. u. ott

Philoteca, seu Introductio ad vitam Spiritualem. S. Franciscus Salezius; vertit Martinus Martinez. 1766. 2. 2. 484. 8dr. 495-496. u. ott

Tractatus Amoris Divini. S. Franciscus Salesius; vertit Henricus Lamormaini. 1657. 1. 1. 590. 8dr. 497. u. ott

(265) Vera effigies Joannis Dunscoti. Josephus Telek. 1756. 1. 1. 188. 4dr. 539. u. ott

Commonitorium adversus haereses. S. Vincentius Lirinensis. 1764. 1722. 2. 2. 102, 173. 8dr. 12dr. 498-499. u. ott. azonos tárgyat tartalmaznak

Rosa Boemica seu Vita S. Adalberti. Mathias Boleluczky. 1668. 1. 1. 526, 110. 8dr. 547. I. a. 4. emelet jobb oldal felé

Opera omnia cum Commentario Vincentii Lirin(ensis). S. Salvianus Massiliensis Presbyter. 1752. 2. 1. 267, 249. 8dr. 500-501. I. a. 4. emelet

Libri de Civitate Dei. S. Augustinus Ep(isco)pus. 1580. 1. 1. 389. 12dr. 545. u. ott

(270) Manuale Meditationes et Soliloquia. S. Augustinus Ep(isco)pus. 1746. 1. 1. 76, 185, 156. 12dr. 541. u. ott

Meditationes soliloquia et Manuale. u. az. nincs. 1. 1. 413. 548. u. ott. Czíme, és első levele nincs. E kötetben van meditationes S. Anselmi, de az első levelek hiányzanak, mert 258ik laptól 285ig ki van vágva!! És még meg van benne; meditationes S. Bernardi; mint sinte: Idiotae viri docti et sancti Contemplationes

Breve beatificationis D. Bonaventurae a Potentia. -. 1775. 1. 1. -. 4dr. 546. u. ott. avagy I. a. 4. emelet

Meditationes Soliloquia et Manuale. S. Augustinus. 1782. 1. 1. 141, 161, 219. 219. 8dr. 543. u. ott

-. S. Augustinus. -. 1. 1. -. 12dr. 540. u. ott. Czíme nincs, van benne: Contra Pelagianos; de spiritu et littera; de fide et operibus; de natura et gratia; de a' két első liber nincsen meg, és vége is hiányos

(275) Confessionum libri 13. S. Augustinus. 1588. 1. 1. 448. 8dr. 542. u. ott - ANT 91

Compendium vitae S. Calasantii. Vincentius Talentus. 1749. 2. 2. 224, 221. 8dr. 507-508. I. a. 4. emelet

Libellus aureus de Oratione et Meditatione. S. Petrus de Alcantara. 1747. 5. 5. 239. 12dr. 502-506. u. ott

Institutiones ad Confessarios. S. Carolus Boromeus. 1726. 1. 1. 177. 8dr. 513. u. ott

Epistolae familiares. Robertus Bellarminus Cardinalis. 1770. 1. 1. 318. 4dr. 528. u. ott. fekszik a' többin

(280) Vita S. Francisci Assisiensis. D. Bonaventura Cardinalis. 1754. 1. 1. 247. 8dr. 525. u. ott

Paradisus animae. B. Adalbertus Magnus. nincs. 2. 2. 220. 16dr. 516-517. u. ott

De adhaerendo Deo libellus. u. az. 1770. 1. 1. 74. 12dr. 518. u. ott

Epitomae vitae, et miraculorum D. Antonii Patavini. Industria P(atrum) Franciscanorum. 1756. 2. 2. 115. 4dr. 537. 544. u. ott. fekszik

Fortior ex casu D. Ignatius Loyola. Ioan(nes) Baptista Praeschern. 1725. 1. 1. nincs. 12dr. 519. I. alatt 4ik emelet

(285) Compendium vitae B. Bernardi ab Oppida. -. 1796. 1. 1. 16. 8dr. 520. u. ott

Summa Angelica. S. Angelus a Clavasio. 1492. 4. 4. 458. levél. 12dr. 509-512. u. ott. Gotticus betűkkel nyomatvák, és nem lapok, hanem levelek számozvák

Legenda. S. Thomas Aquinas. 1497. 1. 1. nincs. 4dr. 534. u. ott. fekszik. E' kötetben van: Opusculum contra errores Graecorum; Compendium Theologiae, et alia universim 72. opuscula; és Gotticus betűkkel van nyomatva

Sermones Angelici. u. az. 1744. 1. 1. 304. 8dr. 526. I. a. 4. emelet

Ungariae Sanctitatis indicia. -. 1737. 1. 1. 170. 8dr. 527. u. ott - RA 1767

(290) Epistolae. S. Cyprianus Caecilius. 1757. 1. 1. 380. 4dr. 533. u. ott fekszik

Acta et Scripta S. Gregorii Neocaesariensis, Dionysii Alexandrini, et Methodii Licii. Ioan(nes) Baptista Prileszky. 1766. 1. 1. 190, 136, 168. 4dr. 532. u. ott. fekszik

Philippicae sacrae, seu Orationes doctissimorum Ecclesiae Procerum. Alexander Szörény. 1725. 2. 2. nincs. 12dr. 514-515. u. ott

Acta et Scripta S. Theophili Antiocheni et M(arci) Minutii Felicis. Ioan(nes) Baptista Prileszky. 1764. 1. 1. 276. 8dr. 535. u. ott. fekszik

De Synodo Dioecesana. Benedictus 14. P(onti)fex. 1764. 2. 1. 540, 599. 4dr. 530-531. I. a. 4. emelet fekszenek - RB 1252

(295) Institutiones Ecclesiasticae. Prosper Lambertinus Cardinalis, dein Benedictus 14. 1765. 1. 1. 840. 4dr. 529. u. ott. fekszik -RB 1259

M. Margaréta élete. -. 1835. 1. 1. 242. 4dr. 536. u. ott. fekszik

Opera omnia item Ignatii Polycarpi et Martialis Epistolae. Dionysius Areopagita a Ioan(ne) Perionio editus. 1566. 1. 1. 294. 8dr. 538. I. a. 4. emelet - ANT 72

D. Hieronymi Epistolae Selectae. Franciscus Kunics. -. 1. 1. 213. 12dr. 524. I. a. 4. emelet

Egyházi latin könyvek

Szent Írást értelmezők

Commentaria in Pentateuchum. Cornelius a Lapide. 1714. 2. 2. 1059. 2dr. 549-550. I. alatt 3ik emelet

(3e00)In Iosue, Iudicum, Ruth, Regum, Paralypomenon, Esdram, Nehemiam, Tobiam, Judith, Esther, Machabaeos. u. az. 1718. 2. 2. -. 2dr. 551-552. u. ott

Commentarius in 4. Prophetas Maiores. Cornelius a Lapide. 1740. 1. 1. 1128. 2dr. 553. I. alatt 3ik emelet

Commentarius in Isaiam et Jeremiam. u. az. 1728. 1. 1. 924. 2dr. 554. u. ott

Commentarius in Ezechielem et Danielem. u. az. 1727. 1. 1. 1412. 2dr. 555. u. ott

Commentarius in duodecim Prophetas Minores. u. az. 1740. 2. 2. 704. 2dr. 556-557. u. ott

(305) Commentarius in Proverbia Salomonis. u. az. 1740. 2. 2. 782. 2dr. 558-559. u. ott - RD 365

Commentarius in Ecclesiasticum. u. az. 1740. 2. 2. 848. 2dr. 560-561. u. ott - RD 366

Commentarius in Ecclesiasten, Canticum Canticorum et librum Sapientiae. u. az. 1725. 2. 2. 360, 376, 336. 2dr. 562-563. u. ott - RD 361-363

Commentarius in Evangelia. u. az. 1740. 2. 2. 900. 2dr. 564-565. u. ott - RD 364; RD 372

Commentarius in Acta Apostolorum, et Apocalypsim. u. az. 1717. 1. 1. 366, 356. 2dr. 567. u. ott

(310) Commentar(ius) in Acta Apostolorum, Epistolas Canonicas et Apocalypsim. u. az. 1740. 1. 1. 1029. 2dr. 566. u. ott

Commentarius in Epistolas Canonicas. u. az. 1717. 1. 1. 570. 2dr. 568. u. ott

Commentarius in Epistolas Pauli. u. az. 1734. 1. 1. 976. 2dr. 569. u. ott

Egyházi latin könyvek

Hitszónokokhoz sorozhatók, értelmezők és oktatók

Institutiones Catholicae. Franciscus Amatus Pouget. 1765. 2. 1. 680. 2dr. 570-571. I. alatt 2ik emelet

Promta Bibliotheca Editio postrema. Lucius Ferraris. 1763. 4. 1. 387. 2dr. 572-575. u. ott. - Minden füzetben két kötet, majd azonos vastagságú - RD 369

(315) Hortus Pastorum. Iacobus Marchantius. 1699. 1752. 2. 1. 1120, 975. 2dr. 580-581. I. a. 2ik emelet - RD 373-374

Bibliotheca Concionatoria. Vincentius Houdry. 1775. 4. 1. 666. 2dr. 582-585. u. ott azonos vastagságúak

Biblioth(eca) Concionatorum continens mysteria. u. az. 1764. 3. 1. 316-355. 2dr. 586-588. u. ott

Bibliotheca Concionatorum in Festa P. 1. 2. et 3. Vincentius Houdry. 1757. 1. 1. 339, 339, 299. 2dr. 589. I. alatt 8ik emelet

Bibliotheca Concio(natorum) in Festa. Tom. 1. et 2. u. az. 1777. 1. 1. 339, 339. 2dr. 590. u. ott

(320) Biblioth(eca) Concionat(orum) in Festa. Tom. 3. 4. et 5. u. az. 1777. 1. 1. 296, 317, 323. 2dr. 591. u. ott - RD 359

Biblioth(eca) Concion(atorum) in Festa Tom. 4. et 5. u. az. 1757. 1. 1. 311, 323. 2dr. 592. u. ott

Bibliotheca Moralis Praedicabilis. Josephus Mansi. 1679. 4. 1. 1064. 2dr. 593-596. u. ott. - Majd azonos tömegűek

Explanationes in Ezechielem. Joannes Villalpandus. 1605. 1. 1. 620. 2dr. 597. I. alatt első emelet

Theologia Moralis. Hermannus Busenbaum, aucta a Claudio La Croix. 1719. 2. 1. 750. 859. 2dr. 598-599. I. a. 1ő emelet - RD 350

(325) Psalmorum Davidicorum Analysis. Tom. 1. 2. 4. 5. 6. Thomas le Blanc. 1665. 5. 1. 1572, 1569, 1748, 1533, 1705. 2dr. 600-604. I. a. 1ő emelet. A' 3ik kötet nincs

Tabula Chronologica Ecclesiae Christianae. Jacobus Gaulteri (!). 1614. 1. 1. 838. 2dr. 1122. L. alatt 2ik emelet: fekszik - RD 378

-. -. -. 1. 1. -. 2dr. 605. I. a. 1ő emelet. Eleje 1006-ig hiányzik; innen folytatik 1695; egyébkint Analysis in Psalmos volna

Consultationum Canonicarum. Tom. 1. 2. 3. 4. Jacobus Pignatelli. 1704. 1. 1. 336, 146, 148, 350. 2dr. 1121. L. a. 2ik emelet fekve

Consultationum Canonicarum. Tom. 5. 6. 7. 8. u. az. 1704. 1. 1. 192, 244, 156, 156. 244. 2dr. 606. L. a. 2ik emelet fekszik - RD 347

(330) Consultationum Canonicarum. Tom. 9. et 10. u. az. 1699. 1. 1. 554, 374. 2dr. 607. L. a. 2. emelet fekve

Lectiones Morales in Ionam Tom. 1. 2. et 3. Angelus Paciuchelli; vertit Carolus a Marimont. 1672. 1678. 1681. 3. 1. 992, 1030, 928. 2dr. 608-610. I. alatt 1ő emelet - RC 89

Dissertatio de scientia media. Guilelmus Tuvisse. 1639. 1. 1. 499. 2dr. 610. I. a. 1ő emelet

Bullarium Tom. 1. 2. 3. 4. Benedictus 14. P(onti)fex. 1760. 2. 1. 310, 292. 2dr. 612-613. I. a. 1. emelet

Bullarium Tom. 1. 2. 3. et 4. u. az. 1761. 2. 1. 299-316. 2dr. 614-615. u. ott. előbbivel egy. - RD 357

(335) Commentarii de Christi et mortis eius festis. u. az. 1751. 1. 1. 233, 247. 2dr. 616. u. ott - RD 358

De re Sacramentaria. Renatus Hyacinthus Drouven. 1756. 1. 1. 526, 550. 2dr. 617. 9. a. 1ő emelet

Vera Ecclesia Christi signis et dogmatibus demonstrata. Vincentius Ludovicus Gotti, vertit Vincent(ius) Thomas Covi. 1763. 1. 1. 532. 2dr. 618. u. ott

Opera homiletica. D. Ioannes Chrysosthomus. 1539. 1. 1. 555. 2dr. 619. u. ott

Homiliae in Mathaeum et Ioannem P. 3. u. az. 1530. 1. 1. 1026. 2dr. 620. u. ott

(340) Enarrationes in Pauli Epistolas tom. 4. u. az. 1547. 1. 1. 1878. 2dr. 621. u. ott. A' másik kötet hiányzik

Commentariorum Theologicorum Tom. 3. Gregorius de Valencia. 1595. 1. 1. 2375. 2dr. 622. I. a. 1ő emelet. A' két első nincsen meg

Commentarius in Epistolas Pauli. Tom. 1. 2. 3. Natalis Alexander. 1768. 3. 1. 619, 544, 355. 4dr. 627-629. I. alatt földszint, fekszenek

Expositio in Mathaeum. u. az. 1769. 1. 1. 803. 4dr. 630. I. a. földszint. Az előbbi hármon nyugszik

Expositio in Marcum, Ioannem et Lucam. u. az. 1769. 1. 1. 750. 4dr. 631. I. a. földszint. Az előbbieken fekszik

(345) Christianus animarum excitator(um) P. 1. et 2. Josephus de Barzia. 1744. 2. 1. 612, 538. 2dr. 661-662. I. a. földszint

Commentarius in Apocalypsin. Blasius Viegas. 1603. 1. 1. 827. 4dr. 665. I. alatt földszint fekszik

Commentarius in Scripturam N(ovi) T(estamenti) Tom. 1. et 2. Daniel Tobens. 1804. 2. 1. 335, 508. 4dr. 632-633. I. a. földszint. Natalis-on fekszik

Commentaria in S. Scripturam. Adamus Sasbout Delphius. 1575. 1. 1. 701. 2dr. 626. I. a. földszint

Polyanthea pro Concionibus efformandis adornata. Andreas Spanner. 1741. 1. 1. 544, 603, 156. 2dr. 625. I. a. földszint

(350) Polyanthea floribus sparsae libri 20. Josephus Lang. 1689. 1. 1. 3212. 2dr. 623. I. a. földszint - RD 375

In Evangelium S. Marci libri 15. Ioan(nes) de la Fuente Toletanus. 1582. 1. 1. 368, 330, 40. 2dr. 624. I. a. földszint

Psalterium cum Canticis. Joseph(us) Maria Thomasius. 1735. 1. 1. 688. 4dr. 664. I. a. földszint fekszik - RB 1241

Commentarius in Esther. Feu-Ardentius. 1595. 1. 1. 652. 8dr. 667. I. a. földszint fekve

Commentarius in Epistolas ad Corinthios. -. -. 1. 1. 476, 189. 12dr. 666. I. a. földszint. Eleje hiányos

(355) Biblia Vulgatiae editionis. -. -. 10. 10. -. 8dr. 634től 643ig. I. a. Legelől balra belső sor - RB 1253; RB 1258

Biblia Vulgatae editionis. -. -. 1. 1. -. 4dr. 644. I. a. legalól külső sor

Biblia Vulgatae editionis. Ioannes du Hamel. 1763. 2. 1. -. 2dr. 645-646. I. a. legalól külső sor - RD 384

Concordantiae. Hugo Cardinalis. 1770. 2. 2. -. 2dr. 647-648. I. a. földszint. k. s. - RD 381

Concordantiae. -. -. 2. 2. -. 2dr. 649-650. I. a. földszint. hiányos mind a' kettő

(360) Concordantiae. -. -. 1. 1. -. 4dr. 651. I. a. földszint. Nincs czíme

Concordantiae Maiores et Hugonis. -. -. 3. 3. -. 4dr. 652-654. u. ott. A' 'maiores' 1535. nyomatott, és így tökéletlen; a' legvastagabb eleje hiányos - ANT 153

Magyar Biblia. Káldi György. 1732. 1626. 9. 9. -. 2dr. 655-660. 663. 1231. 2626. I. a. földszint. A' legkisebb példány eleje hiányos - RC 7; RC 72; RC 76; RD 395

Német könyvek

Hitszónokok és elegy

Sonntaegliche Prediger. Iohan Ernest Iamaigne. 1694. 1. 1. 770. 4dr. 668. K. a. 5. emelet belső sor

Kurze Red-Verfassungen. Fortunatus Troyer. 1690. 1. 1. 528. 4dr. 669. u. ott

(365) Festvaeg des ganzen Jahrs. Andreas Strobl. 1696. 1. 1. 388. 4dr. 670. u. ott

Von den lieben heiligen Gottes. Dionysius Lutzenburg. 1717. 1. 1. 1298. 4dr. 671. u. ott

Christiliche Predigen. Michael Stainmayr. 1679. 1. 1. 846. 4dr. 672. u. ott - RB 854

Granat Apffel. Ernestus de Kröning. 1691. 1. 1. 368. 4dr. 673. u. ott

Oliven Baum. Franz Josef Busmanschaus. 1679. 1. 1. 916. 4dr. 674. u. ott

(370) Vorraths-Kammer. Ambrosius Schönhardt. 1686. 1. 1. 1940. 4dr. 675. u. ott - RA 1674

Hauss hahn. Ignatius Trauner. 1682. 1. 1. 666. 4dr. 737. K. alatt 4. emelet belső sor

Engelland. 1. u(nd) 2. theil. Johann Andreas Graff. 1705. 3. 1. 705, 421, 574, 436. 4dr. 676-678. K. alatt 5. emelet belső sor. A 676. kisebb - RB 1236-1237

Lob Predigten aus alle Fest Mariae. Florentius Schilling. 1676. 1. 1. 155, 248. 4dr. 679. K. a. 5. emel. b. s.

Abrahamsiches Bescheid-Essen. Abraham a S. Clara. 1719. 2. 2. 616. 4dr. 680-681. K. a. 5. emel. b. s.

(375) Vach hauss. Ezechiel Koch. 1699. 1. 1. 600. 4dr. 682. K. a. 5. emel. b. s. - RA 1663

Verwunderliche mare abildung. Franz Caccia. 1707. 1. 1. 808. 4dr. 683. u. ott

Christliche Vertrachungen (!). 1. u(nd) 3. theil. Joha(nn) Crasset übersezt (!) v(on) Marcus Eschenloher. 1760. 2. 1. 472, 360. 8dr. 803. 692. K. a. 5. emel. külső sor

Prediger 1. u(nd) 3. Jahrgang. Johan Christoph Beer. 1766. 3. 1. 382, 336, 416, 208. 8dr. 693-695. K. a. 5. emel. k. s.

Der heutige Modechrist. Marquis Carracioli. 1769. 1. 1. 320, 203. 8dr. 696. K. a. 5. emel. k. s.

(380) Munterkeit des Gemüthes. u. az. 1768. 1. 1. 224, 185. 8dr. 697. K. a. 5. emel. k. s.

Geistlicher Hirtenuntericht. Bischof v(on) Langres. 1793. 1. 1. 490. 8dr. 689. K. a. 5. emelet k. s.

Predigten 1. 2. 3. theil. Johan Caspar du Fay. 1765. 2. 1. 386, 393, 387, 411. 8dr. 702-703. K. a. 5. emel. k. s.

Evangelien, Lektionen und Episteln. mit k. k. Druckfreiheit. 1777. 2. 2. 168. 8dr. 690-691. K. a. 5. emel. belső sor

Buss und Iubileum Predigten. Marian Stummer. 1795. 1. 1. 206. 8dr. 686. K. a. 5. emel. b. s.

(385) Predigten. Chapelain. 1770. 4. 1. 464-404, 408, 401. 8dr. 808-811. K. a. 3. emel. külső sor

Neue Predigten 2. theil. u. az. 1772. 2. 1. 464. 8dr. 812-813. K. a. 3. emel. k. s.

Predigten aus alle festen des Muttergottes. 1. 2. 3. theil. Maternus Schaefer. 1793. 3. 1. 288, 315, 338. 8dr. 687-689. K. a. 5. emel. belső sor

Faesttaegliche Predigten. Anton Mich. 1801. 2. 1. 328, 372. 8dr. 684-685. K. a. 5. emel. b. s. egy kötet hiányzik

Katechetische Reden. 1. u(nd) 2. band. Joseph Lauber. 1707. 2. 1. 540, 580. 8dr. 709-710. K. a. 5. emelet külső sor

(390) Der Geist des herrn Nicole. Mit erlaubniss der Obern. 1774. 1. 1. 590. 8dr. 700. K. a. 5. emelet k. s.

Katolischer Schriftsteller. Joseph Valentin Eybel. 1778. 1. 1. 300. 8dr. 699. K. a. 5. emelet k. s.

Saemtliche Reden. Johan Caesar. 1767. 1. 1. 236, 264. 8dr. 701. K. a. 5. emelet K. s.

Geist Francisci Salesii. Michael Kolb. -. 1. 1. 329. 8dr. 708. K. a. 5. emelet k. s.

Anleitung zum andaechligen leben. Franz v(on) Sales. 1775. 1. 1. 490. 8dr. 707. K. a. 5. emelet k. s.

(395) Saemtliche Predigten. 1. 2. theil. Franz Jard. 1771. 1. 1. 400, 452. 8dr. 711. K. a. 5. emelet. k. s.

Saemtliche Predigten 3. u(nd) 4. theil. u. az. 1771. 1. 1. 380, 375. 8dr. 712. K. a. 5. emelet k. s.

Saemtliche Predigten 5. theil. u. az. 1771. 1. 1. 402. 8dr. 713. u. ott

Das leben des Clemens 14. Ganganelli. Carracioli hat übersezt (!). 1776. 1. 1. 246. 8dr. 714. K. a. 5. emelet k. s.

Auslegung der Christlichen lehre. Auf dem Französischen G. M. Kl. 1781. 8. 1. 1. 397. 8dr. 715. K. a. 5. emelet. k. s.

(400) Predigten. Pacand. 1772. 3. 1. 456, 460, 422. 8dr. 704-706. u. ott

Löwen brullen. Leo Wolf. 1705. 2. 1. 688, 752. 4dr. 805-806. K. a. 4. emelet b. s. - RB 1118-1119

Faesttaegliche Predigen. Marcellianus Dalhover. 1689. 1. 1. 1352. 4dr. 724. K. a. 4. emelet b. s. - RA 1711

Sonntaegliche Predigen. u. az. 1687. 1. 1. 964. 4dr. 725. K. a. 4. emel. b. s. - RA 1670

Die ganze h. Schrift. Gaspar Ulenberg. 1703. 2. 2. -. 4dr. 726-727. K. a. 4. emelet b. s.

(405) Predigen auf Sonn und feyertaege. Johan Arnold de Heusch. 1694. 1. 1. 699. 261. 4dr. 728. K. alatt 4ik emelet belső sor - RA 1664-1665

Apocalyptischen Leichter 2. theil. Johan Capistran Brinzing. 1685. 1. 1. 542. 468. 4dr. 729. u. ott - RA 1688-1689

Geistliche Seelen Jagd. Ignatius Trauner. 1685. 1. 1. 1320. 4dr. 730. u. ott - RA 1704

Schmerzlicher Irthum. Angelicus Dueller. 1749. 1. 1. 370, 218. 4dr. 731. u. ott

Christlichen Lehr. Johan Anton Kraefogl. 1733. 3. 1. 704. 4dr. 732-734. u. ott. azonos vastagságúak - RB 1242; RB 1261

(410) Hertzens freud und Seelen. Procopius Capucciner. 1666. 1. 1. 1038. 4dr. 735. u. ott - RA 1703

Sonn und Faesttaegliche Predigen. Christophorus Selhamer. 1698. 1. 1. 598, 530. 4dr. 736. u. ott. czíme nincs, két kötetet foglal

Predigen. Christian Brez. 1726. 1. 1. 472. 4dr. 738. K. a. 4. emelet b. s.

Evangelischer Kaufman. Gervasius Bulffer. 1754. 1. 1. 521. 8dr. 739. u. ott

Kurzgefaste Geschichte des Alten Testament. Anton Wittola. 1770. 10. 1. 532. 8dr. 740, 741től 750ig. K. a. 4. emelet: azonos tömegűek - csinos kötésben

(415) Sonn u(nd) Faesttaegliche Predigen. Michael Leonhard. 1822. 5. 1. 477. 8dr. 760-764. K. a. 4. emel. k. s. azonos tömegűek

Sonntags Predigen. Marian Kummer. 1799. 1. 1. 308. 8dr. 765. K. a. 4. emelet K. s.

Predigten. Wilhelm Segaud. 1765. 6. 1. 396. 8dr. 766-771. u. ott. azonos tömegűek

Christliche Sittenpredigten. Norbert Fahrlender. 1784. 2. 1. 528, 448. 8dr. 772-773. K. a. 3. emel. k. s.

Geistliche Reden. Mit erlaubniss der Obern. 1786. 1. 1. 317, 276. 8dr. 774. K. a. 3. emel. k. s.

(420) Der geist des herrn Saurin 1. 2. theil. -. 1778. 2. 1. 436. 8dr. 783-784. K. a. 3. emelet belső sor

Collyrium Coecorum. Irenaeus Schwendiman. 1698. 1. 1. 351, 381, 293. 4dr. 782. K. a. 3. emel. belső sor

Fasten Predigen. Cyrillus Riga. 1756. 1. 1. 924. 4dr. 780. K. a. 3. emelet belső sor

Heilige Reden. Apts Boulle vertit Theophilus Schilde. 1784. 2. 1. 262, 280. 8dr. 785-786. K. a. 3. emelet belső sor

Überflüssig heiliges Petriner Jahr. Martin Weispacher. 1726. 1. 1. 442, 155. 4dr. 781. u. ott

(425) Kurze Geistliche Reden. Mit genehmhaltung der Obern. 1790. 1. 1. 567. 8dr. 787. u. ott. A' Cherubins Orlovsky Morvay Pauli

Christenlehr Predigen. Thiebaus. 1775. 1. 1. 634. 8dr. 814. K. a. 3. emelet külső sor

Ueber Religion. Karl Eckarzhausen. 1789. 1. 1. 190 8dr. 788. K. a. 3. emelet belső sor

Christlichen Gedanken. Cum permissu superiorum. -. 1. 1. 119. 8dr. 789. K. a. 3. emelet b. s.

Praktische Predigten 1. band. Joseph Bernard Pollinger. 1799. 1. 1. 298. 8dr. 790. K. a. 3. emelet b. s.

(430) Unterricht für Kinder. -. 1804. 1. 1. 55. 8dr. 791. K. a. 3. emelet b. s.

Fasten Reden. P. Primitivus. 1814. 1. 1. 188. 8dr. 792 K. a. 3. emelet b. s.

Exempel Predigen. -. -. 1. 1. 472. 4dr. 793. u. ott. hiányos

Der h. Kilianus. Gulielmus Burchard. 1742. 1. 1. nincs. 4dr. 794. K. a. 3. emelet b. s.

Hoch- nutz- und nothwendige fürbereitung. Martinus Kochen Capuciner. -. 1. 1. 413. 12dr. 796. K. a. 3. emelet b. s.

(435) Abhandlung über die Krankheiten der Kinder. Christoph Girlamer. 1796. 1. 1. 462. 8dr. 795. u. ott

Geistliches Baum-gaertlein. Caspar Erhard. 1785. 1. 1. 314. 16dr. 798. u. ott

-. -. -. 1. 1. 232. 12dr. 797. u. ott. Sem eleje sem vége. A' Sz. mise részeit fejtegeti

Der Christin sieben fasten Reden. Joachim Braunstein. 1784. 1. 1. 208. 8dr. 799. K. a. 3. emelet b. s.

Liedenschaften. Johan Fridrich Zückert. 1768. 1. 1. 167. 12dr. 800. u. ott

(440) Lebens geschichte des Josephs Calasanz. Mit genehmhaltung der Obern. 1768. 1. 1. 109. 8dr. 801. K. a. 3. emelet belső sor

Geistliche Arzney. Mathias Kaiser. 1764. 1. 1. 294. 8dr. 802. u. ott

Evangelia samt den Episteln oder Lectionen. -. 1744. 1. 1. 16. 16dr. 779. K. a. 3. emelet b. s.

Allgemeine Unterweisung in form Catechismi. Charles Joachim Colbert. 1742. 1. 1. 480, 56. 8dr. 515. K. a. 3. emelet külső sor

Lob Reden. Jordan Simon. 1768. 1. 1. 425, 364. 8dr. 816. K. a. 3. emelet külső sor

(445) Predigten. Philipp Peter Schommarz. 1779. 1. 1. 681. 8dr. 817. u. ott

Geistlichen Gewissenrath. Simon Michael Treuver. 1771. 1. 1. 396. 8dr. 818. u. ott

Saemtliche fasten Predigen. Georg Grill. 1776. 3. 1. 472, 559. 8dr. 819-821. u. ott. A' másik két kötet is kettőt foglal: azonos vastagságúak.

Regel des h. Francisci. -. 1651. 1713. 1706. 3. 3. -. 16dr. 776-778. K. a. 3. emelet belső sor jobbról

Prosamen. Calcidonius Klain. 1698. 1. 1. 1499. 4dr. 804. K. a. 3. emelet b. s. - RA 1723

(450) Ehren-Ruff Teutsch Lands. -. 1692. 1. 1. 642. 2dr. 822. K. a. 2. emelet

Ersten Jahrgang der Predigen. Balthasar Knellinger. 1690. 1. 1. 515. 48. 2dr. 823. K. a. 2. emelet Czíme és végéből néhány lap hianyzik

Predigen auf alle faesttaeg. u. az. 1695. 1. 1. 628, 245. 2dr. 826. K. a. 2. emelet - RC 87-88

Sonn und feyrtags Predigen. Jordanus Vasserburg. 1745. 1. 1. 403, 499. 2dr. 824. K. a. 2. emelet

Vielfache Predigen. Gerard Pauli. 1728. 1. 1. 526, 588. 2dr. 829. K. a. 2. emelet fekszik

(455) Predigen von den bitteren leyden Jesu Christi. Sebastianus Baader. 1747. 1. 1. 394, 210. 2dr. 830. K. o. 2. emelet fekszik

Ein Brünn. Conradus Purselt. 1698. 1. 1. 244, 294. 2dr. 825. K. a. 2. emelet. fekszik

Fasten Andacht. Emer(icus) Pfendner. 1719. 1. 1. 767. 4dr. 807. K. a. 3. belső sor - RB 1177

Christliche Bittenlehr. Petrus Hehel. 1783. 1. 1. 388. 393, 428. 2dr. 831. K. a. 2. emelet nyugszik

Aduent u(nd) fasten Predigen. Ludovicus Bourdaloue. 1749. 1. 1. 1389. 2dr. 832. u. ott. f. - RD 380

(460) Lob u(nd) Ehren Predigen. Sebastianus Textor. 1735. 1. 1. 258, 250, 300. 2dr. 833. u. ott. f.

Vogel Garten. Michael Stainmayr. 1694. 1. 1. 744. 2dr. 827. u. ott - RD 388

Alle Leyer. Marcianus Oenipontanus Capucinus. 1744. 1. 1. 507, 561. 2dr. 828. u. ott

Faestlichen Predigen. Jordanus Ananiensis. 1724. 1. 1. 582, 694. 2dr. 834. K. a. 2. emelet fek. - RD 382-383

Egyházi Latin könyvek

Catecheticus-ok

Catechesis Doctrinae Christianae. Stephanus Illyés. 1701. 4. 4. 545. 4dr. 835-838. K. a. 1ő emelet - RA 1610; RA 1612

(465) Tripartita tuba Catechetica. Antonius Ardia. 1743. 1. 1. 568. 4dr. 809. u. ott

Universalis Catechismus Romanus. Andreas Fabricius Leodius. 1771. 3. 3. 962. 8dr. 840-842. u. ott

Catecheses Extemporaneae. -. -. 1. 1. 625. 8dr. 843. u. ott

Catechismus ex decreto Concilii Trident(ini). -. 1762. 5. 5. 741. 8dr. 844-848. u. ott

Sermones Catechestico doctrinales. Seraphinus Exmissionarius. 1783. 2. 1. 609, 455. 8dr. 849-850. u. ott - RA 1758

(470) Sermones Catechetici. Ignatius Reinfeld. 1788. 1. 1. 316. 8dr. 851. u. ott

Nucleus Catecheticus. Bernardinus Mercator. 1711. 7. 7. 580. 12dr. 852-858. u. ott - RA 1593; RA 1596

Catechismus Romanus. -. -. 1. 1. 528. 8dr. 860. K. 1. emelet czíme nincs

Praxis Catechetica. -. -. 1. 1. 752. 8dr. 859. K. a. 1. emelet

Catechismus Romanus. -. -. 1. 1. 528. 8dr. 860. K. a. 1ő emelet

(475) Homiliae Quadragesimales. p. 1. 2. 3. 4. Hieronymus de Lanuza. 1686. 4. 1. 362, 632, 708, 573. 2dr. 861-864. K. a. földszint - RB 1263

Homiliae Quadragesimales. u. az. 1649. 2. 1. 972, 505. és 249. 4dr. 865-866. u. ott - RB 1263

Homiliae de Arianis Deiparae et Joseph. Ioannes de Carthagena. 1622. 1. 1. 536, 446. 2dr. 875. u. ott - RD 370

Manuductio ad Excitatorem Christianum. Josephus de Barzia. 1744. 1. 1. 312, 176. 2dr. 870. K. a. földszint

Homiliarum Centuriae. Josephus de Barzia. 1744. 1. 1. 312. 176. 2dr. 870. K. a. földszint

(480) Homiliarum Centuriae. Fridericus Blancicampianus. 1540. 1. 1. 445. 2dr. 867. u. ott

Homiliarum Centuriae. u. az. 1529. 1. 1. 448, 150. 4dr. 868. u. ott

In Evangelium Lucae Enarrationum P. 1. Didacus Stella. 1593. 1. 1. 282, 319. 2dr. 869. u. ott

Homiliae P. 1. 2. 3. Dionysius Carthusianus. 1538. 1542. 1542. 3. 1. 384, 397, 333. 2dr. 872-874. u. ott. Nem lapoztatik, hanem levelekre számíttatik

Homiliae In Isaiam. Rodolphus Gvalterus Tigurinus. -. 1. 1. 420 levél. 2dr. 875. u. ott

(485) Homiliae. Franciscus Panigarola. 1604. 1. 1. 264. levél. 8dr. 876. u. ott

Asceticus, és ezekhez sorozott latin könyvek

Institutiones Eloquentiae S. tom. 1. Stephanus Kaprinai. 1758. 4. 4. 752. 8dr. 877-880. L. a. 5. emelet belső sor

Institutiones Eloquentiae S. t. 2. u. az. -. 1. 1. 878. 8dr. 881. u. ott

Summa Doctrinae La(ti)nae. -. -. 1. 1. 191. levél 12dr. 899. ugyan ott

Series restitutionis in genere et specie. Angelus Engelmayr. -. 1. 1. 1163. 8dr. 891. u. ott

(490) Alphabetum Morale. Ioannes de Allíza. 1705. 1. 1. 970. 8dr. 887. u. ott

Collectio Absductionum et benediction(um). Bernardus Sannig. 1753. 1. 1. 384. 8dr. 886. u. ott

Exempla Biblica. Nicolaus Hanapus. 1744. 3. 3. 440. 8dr. 888-890. L. a. 5. emelet belső sor

Instructio de Conversatione Apostolica. Tobias Lohner. 1743. 2. 2. 361. 8dr. 882-883. ugyan ott

Instructio de Confessionibus. u. az. 1733. 2. 2. 148, 140, 36. 12dr. 884-885. u. ott - RA 1768

(495) De genitu Columbae. Robertus Bellarminus Cardinalis. 1746. 1. 1. 278. 12dr. 892. u. ott

Duodecim rationes. -. 1725. 1. 1. 641. 12dr. 909. L. a. 5. emelet b. s.

Via Crucis. P(atres) Franciscani. 1743. 2. 2. 79. 16dr. 1035. 1055. L. a. 4. emelet k. s. egy fekszik

Prodromus Asceticus. Emericus Pavichs. 1767. 2. 1. 146.

16dr. 1036-1037. L. a. 4. emelet k. s. A' kötetek aránytalanok; kisebbnek nincs eleje

Mentes Theologiae Asceticae. Nicolaus Elffen. 1741. 1. 1. 160. 12dr. 1034. L. a. 4. emelet K. s. - RA 1918

(500) Adversus haereses. Alphonsus de Castro. 1546. 1. 1. 882. 8dr. 900. L. a. 5. emelet b. s.

Tumulae Asceticae. Humilis Rueprecht. 1744. 1. 1. 537. 8dr. 898. L. a. 5. emelet b. s.

Contemtus Vanitatum mundi. Didacus Stella. 1729. 3. 3. 923. 8dr. 893-895. u. ott. b. s.

Manuale Conversiarum. Martinus Becanus. 1624. 2. 2. 804. 8dr. 991. 1051. L. a. 4. emelet b. s. L. a. 3. emelet belső sor

Oratio fructuose meditandi. Industria Salvatorianorum. 1770. 8. 8. 172. 12dr. 910-917. L. a. 5. emel. b. s.

(505) Historia de Christo patiente. Gulielmus Stanihurtius. -. 1. 1. 652. 8dr. 908. L. a. 5. emel. b. s.

Manuale Confessarii P. 1. Franciscus Hertzig. 1765. 1. 1. 377. 8dr. 907. L. a. 5. emel. b. s.

Theatrum Politicum. Ambrosius Marlianus. 1759. 1. 1. 491. 8dr. 905. u. ott

Vitae Sanctorum. Franciscus Haraeus. 1594. 1. 1. 914. 8dr. 904. u. ott

Sacerdos aut sanctus aut reprobus. Maximilianus Dufrenes. 1770. 1. 1. 140, 31. 8dr. 901. L. a. 5. emelet b. s. fekve

(510) Vindiciae adversus quosdam scriptores. Hyacinthus Campion. 1765. 1. 1. 130. 8dr. 903. L. a. 5. emelet b. s. fekve

Adversus vindicias Hyacinthi Campion. Josephus Antonius Transilvanus. 1768. 1. 1. 92. 8dr. 902. L. a. 5. emelet b. s. fekve

Calendarium Morale. Damascenus Török. 1815. 1. 1. 79. 12dr. 934. L. a. 5. emelet külső sor

Analysis libri ad utramque aurem dicti. -. 1796. 1. 1. 517. 8dr. 940. u. ott

Hortus Divinorum eloquiorum. Georgius Foglar. 1723. 1. 1. 680. 8dr. 926. u. ott

(515) Eloquentiae Prosae et versae. Donatus a Transfiguratione Domini. 1763. 1. 1. 339. 8dr. 906. L. a. 5. emelet belső sor

De Controversiis Christianae fidei. P. 4. Robertus Bellarminus. 1605. 1. 1. 2100. 8dr. 992. L. a. 4. emelet k. s.

De dogmatis fundamento. -. 1818. 1. 1. 378. 8dr. 938. L. a. 5. emelet k. s. - RB 1109

Scripturae sacrae N. T. polemice exsplicatae. Antonius Hartman. 1771. 1. 1. 224. 8dr. 918. u. ott

Officia nova Dioecesis Csanadiensis. -. 1807. 1. 1. 108. 8dr. 939. L. 5. emelet k. s.

(520) Officialis Curiae Regularis. Michael Angelus Faroleus de Candia. 1700. 1. 1. 302. 4dr. 936. u. ott

Manuductio ad Conversionem Mahumedanorum. Thyrsus Gonzales de Santalla. 1789. 1. 1. 352. és 514. 4dr. 941. u. ott - RB 1282

De optima methodo legendorum Ecclesiae Patrum. J. F. R. 1756. 1. 1. 384. 8dr. 937. u. ott

Speculum Coniugiorum. Alphonsus a Vera Cruce. 1. 1. 372. 4dr. 935. u. ott

Thesaurus Biblicus locupletissimus. Philippus Paulus Merz. 1791. 2. 1. 944, 843. 8dr. 932. 933. u. ott

(525) Exterminium Acediae. Franciscus Neymayr. 1763. 1. 1. 248. 8dr. 922. u. ott

Meditationes de praecipuis veritatibus Christianis t. 5. Mathias Beuvelet. 1765. 3. 1. 375, 376, 294. 8dr. 923-925. L. a. 5. emelet k. s.

Meditationes de praecipuis sat. t. 3. u. az. 1780. 1. 1. 369. 8dr. 948. u. ott

Bellum Sacrum. Franciscus Foris Otrokocsi. 1717. 1. 1. 277. 8dr. 921. L. a. 5. emelet k. s.

Fasciculus Biblicus. Pius Füssi. 1763. 1. 1. 316. 8dr. 920. L. a. 5. emelet k. s. - RA 1753

(530) Victor Christianus. -. 1729. 1. 1. -. 8dr. 919. u. ott. számai lemetszvék

Ratio status animae immortalis. Certus S(ocietatis) J(esu) Sacerdos. 1715. 1. 1. 558. 8dr. 927. L. a. 5. emelet. k. s.

Disputationes pro fide. -. -. 1. 1. 784. 8dr. 931. u. ott. czíme nincsen

Compendium introductionis ad Symbolum fidei. Ludovicus Granatensis. 1595. 1. 1. 582. 8dr. 930. L. a. 5. emelet k. s. - ANT 86

Sacerdos Christianus. Ludovicus Abelly. 1747. 1. 1. 348. 8dr. 929. u. ott

(535) Certamen Spirituale. Carolus Antonius Meazza. 1749. 2. 2. 276, 237. 12dr. 942. 943. u. ott. Laurentius Scupuli után Meazza

Quaestiones Scripturisticae. Tobias Ferenczy. 1759. 1. 1. 264. 8dr. 928. L. a. 5. emelet k. s.

Breviarius Romani index Alphabeticus. Georgius Faller. 1717. 1. 1. 176. 8dr. 944. u. ott

Quinquagena Casuum. Martinus Rehorovszky. -. 1. 1. 306. 12dr. 982. L. a. 4. emelet b. s.

Dies verae vitae. Josephus Maria Prola. 1740. 1. 1. 227. 12dr. 978. L. a. 4. emelet. b. s.

(540) Mariana lux relucens. Jacobus Lier. 1747. 1. 1. 112. 84. 12dr. 988. u. ott. b. s.

Doctrinae Catholicae. Jacobus Bosuet. 1753. 1. 1. 139. 12dr. 987. u. ott b. s.

Domus Aeternitatis. Ioannes Dirckinck. 1713. 1. 1. 252, 326. 12dr. 980. u. ott

Octava Seraphica. Aemilianus Nieberle. 1723. 5. 5. 332. 12dr. 1082-1086. L. alatt 3. emelet külső sor

Paradoxum Christianum. Bartholomaeus Fisen. 1708. 1. 1. 284. 12dr. 975. L. a. 4. emelet b. s.

(545) Jugum grave super omnes filios Adam. Adalbertus Tylkovszky. 1720. 1. 1. 149. 12dr. 967. L. a. 4. emelet b. s.

Directorium Ordinandorum. Alphonsus de Ligorio. 1758. 1. 1. 434. 12dr. 968. u. ott. b. s.

Mensis theologiae Asceticae. Nicolaus Elffen. 1741. 1. 1. 160. 12dr. 986. u. ott. b. s.

Ad tristissimam: ubi scriptum est? responsio. Certus S(ocietatis) J(esu) Sacerdos. 1757. 3. 3. 150. 12dr. 983-985. u. ott. b. s.

Compendium Manualis Navarri. Petrus Giuarra. 1591. 1. 1. 408. 12dr. 979. u. ott. b. s.

(550) Ortus et progressus Ecclesiae Catholicae rituum. -. 1768. 1. 1. 72. 12dr. 989. u. ott b. s. vége hiányos

Pretiosae occupationes morientium. Ioannes Nádasy. 1753. 1. 1. 418. 12dr. 977. u. ott. b. s.

Epitome Rubricorum Breviarii Romani. Benedictus Pikel. 1740. 1. 1. 136. 12dr. 974. u. ott. b. s.

Exemplar Encomiorum. Certus Lector Generalis. 1753. 1. 1. 100. 12dr. 981. u. ott. b. s. vége kiszakitva

Sapientia huius mundi Stultitia. Philippus Hanotel. 1657. 1. 1. 199. 12dr. 969. u. ott. b. s.

(555) Quadriga Pastoralis. Ludovicus de Ponte. -. 1. 1. 364. 12dr. 970. u. ott

Compendium Manuale controversiarum. Martinus Becanus. 1739. 2. 2. 458. 12dr. 945-946. L. a. 4. emelet b. s.

Aristoteles redivivus R(oma)no Catholicus. Melchior Cornaeus. 1715. 1. 1. 165. 12dr. 971. u. ott. b. s.

Desiderius dialogus. -. 1743. 1. 1. 299. 12dr. 972. u. ott. b. s.

Evangeliae et Epistolae. Cum privil(egio) S. S. Maiest(atis). 1775. 1. 1. 310. 8dr. 1033. L. a. 4. emelet külső sor. Fele német, fele latin

(560) Vita et gesta Joannis Dunscoti. -. -. 1. 1. 188. 4dr. 1026. L. a. 4. emelet k. s.

Historica Religionis Reformatio. Georgius Stobaeus. 1748. 1. 1. 80. 4dr. 1027. L. a. 4. emelet külső sor

Peniculus Controversiarum. -. -. 1. 1. 257. 4dr. 1028. u. ott. Czíme kiszakítva - - RA 1605

Litaniae ad B(eatam) M(ariam) V(irginem). Paulus Estoras. 1697. 1. 1. 101. 4dr. 1029. L. a. 4. emelet k. s. - RA 1666

Piae considerationes ad declinandum a malo. Antonius Sucquet. 1672. 1. 1. 44. levél. 4dr. 1030. u. ott. majd 1/4 képekkel

(565) Synodus Dioecesanae Strigoniens(is) sub Pázmán 1629. -. 1629. 1. 1. 152. 4dr. 1031. L. a. 4. emelet k. s. - RA 1608

Summarium Asceticae et mysticae Theologiae. Christophorus Dobrosielsci. 1655. 1. 1. 1023. 16dr. 959. L. a. 4. emelet b. s.

Annus Coelestis. Joannes Nádasy. 1688. 1. 1. 443. 16dr. 960. L. a. 4. emelet b. s.

Recta intentio omnium humanarum actionum. Hieremias Drexelius. 1631. 1. 1. 399, 284. 16dr. 961. L. a. 4. emelet. b. s.

Meditationes de vita et passione Christi P. 2. Vincentius Brun. 1602. 1. 1. 734. 16dr. 962. u. ott b. s.

(570) -. -. -. 2. 2. 264. 12dr. 963-964. u. ott. b. s. Czím nélkül: értekeznek a' négy utolsó dolgokról

Sanctissimum Cor Mariae. Joannes Petrus Pinamonti. 1731. 1. 1. 272. 12dr. 972-973. u. ott. rongyosok

De amore erga Jesum. Ioan(nes) Eusebius Nierembergius. -. 1. 1. 167. 12dr. 976. u. ott. b. s. czíme nincsen

Variae materiae meditationum. -. -. 1. 1. 887. 12dr. 965. u. ott. sem czíme sem vége

Selecti Scripturae textus et Interpretatio. Tobias Ferenczy. 1743. 1. 1. 307. 12dr. 957. L. a. 4. emelet. b. s.

(575) De septem verbis a Christo in Cruce. Robertus Bellarmin Cardin(alis). 1753. 2. 2. 396. 12dr. 958. 966. u. ott. b. s. - RA 1737

Compendium Biblicum. Georgius Ferenczy. 1719. 1. 1. 107. 16dr. 952. u. ott. b. s.

Via Regia Sanctae Crucis. Nicolaus Jánosi. 1738. 1. 1. 352. 12dr. 956. u. ott. b. s.

Rationes decem. Edmundus Campianus. 1742. 1. 1. 133. 12dr. 955. L. a. 4. emelet. b. s.

De damnatorum rogo. -. -. 1. 1. 491. 2dr.4 990. L. a. 4. emelet belső sor. Nincsen czíme.

(580) Norma Cleri. Mathaeus Beuvelet. 1784. 1. 1. 499. 8dr. 1025. L. a. 4. emelet külső sor

Certamen Spirituale. Laurentius Scupulus. -. 1. 1. 237. 276. 12dr. 954. L. a. 4. emelet b. s.

Pia Desideria. Hermannus Hugo. 1629. 1. 1. 142. 8dr. 947. L. a. 4. emelet b. s. Czíme és első levele hiányzik.

De mortificatione nostrarum passionum. Julius Fatius. 1720. 1. 1. 352. 12dr. 951. L. a. 4. emelet b. s.

Compendium Controversiarum. Andreas Pierstll. 1761. 1. 1. 164. 8dr. 949. u. ott

(585) De discretione spirituum. Joannes Bona Cardinalis. 1742. 1. 1. 230, 360. 8dr. 950. u. ott

De synodo Dioecesana. Benedictus 14. tardius Emanuel de Azevedo. 1777. 1. 1. 319. 4dr. 1024. L. a. 4. emelet külső sor - RB 1240

Calendarium Cassoviense. -. 1776. 1. 1. 48. 4dr. 1022. L. a. 4. emelet k. s. Corvinus Mátyás levelei is foglaltatnak benne; de az elsők kiszakítvák

Centuria Funebris. Thomas Höflich. 1690. 1. 1. 388. 4dr. 1021. L. a. 4. emelet k. s.

Thomae a Cempis de Imitatione Christi. Jacobus Merlus Horstius. 1745. 1. 1. 338, 418. 12dr. 953. L. a. 4. emelet b. s. Első táblája nincs

(590) Agenda Ecclesiae Moguntinensis. Wolfgangus Ep(isco)pus Moguntinus. 1599. 1. 1. 323. 4dr. 1023. L. a. 4. emelet k. s.

Magni speculi Exemplorum Appendix P. 3. Gerardus Lemovicensis. 1619. 1. 1. 146. 4dr. 1020. u. ott k. s.

Funiculus Triplex. Gerardus Dónyi. 1747. 1. 1. 163. 4dr. 1014. u. ott. k. s.

De Divina Civitatis Dei praedestinatione. Ludovicus Boroius. 1610. 1. 1. 215. 4dr. 1011. L. a. 4. emelet k. s.

Speculum Immaculatum. Paulus Esztoras de Galantha S. R. I. Princeps, Palatinus Hungariae. 1747. 1. 1. 160. 4dr. 1015. u. ott k. s.

(595) Acta a Pio 6. Papa. -. 1782. 1. 1. 62. 4dr. 1016. u. ott. k. s.

Idea sapientis theo-politici. Petrus Mayr. 1. 1. 332. 4dr. 1017. u. ott. k. s.

Concilium Romanum. sub Benedicto 13. 1726. 2. 2. 334. 4dr. 1018-1019. A. a. 1ő emelet középtáj - RB 1229

Amor poenitens. Joannes Ep(isco)pus Castoriensis. 1785. 3. 1 1/2. 605. 8dr. 1008-1009, 1012. L. a. 4. emelet k. sor. Az első kötet két füzetben vagyon

Paradigmata Orationis solutae. A. Z. 1794. 1. 1. 405. 8dr. 1013. L. a. 4. emelet k. s.

(600) Preces Matutinae. -. 1712. 1. 1. 182. 4dr. 1120. L. a. 3. emelet fekszik

Planctus Ecclesiae et Animae. Josephus a Roodt. 1680. 1. 1. 527. 4dr. 1007. L. a. 4. emelet k. s.

Magnum Promtuarium devotionis. David Gregorius Cornerus. 1635. 1. 1. 1237. 8dr. 1010. L. a. 4. emelet k. s.

Virtutis impedimenta, subsidia, Invitamenta. Aloysius Bellecius. 1769. 1. 1. 672. 8dr. 999. L. a. 4. emelet k. s.

Synopsis vitae Jesu Christi. Innocentius Schmidt. 1778. 1. 1. 477. 8dr. 1004. u. ott

(605) Prudentia humana. Antonius Gánóczy. 1762. 1. 1. 447. 8dr. 997. u. ott

De sacris Ecclesiae Conciliis. Petrus Annatus. 1742. 1. 1. 212. 8dr. 996. A. a. 1. emelet. k. s.

Officii hominis Catholici. Josephus Zvorényi. 1783. 1. 1. 103. 8dr. 1002. L. a. 4. emelet. k. s.

De Primatu et infallibilitate R(oma)ni P(onti)ficis. Laurentius Veith. 1781. 1. 1. 174. 8dr. 1003. L. a. 4. emelet k. s.

De vitiis et peccatis. Joannes Cottun. 1635. 1. 1. 257. 4dr. 1001. u. ott. k. s.

(610) Dissertatio de statu futurae vitae. Martinus Szentiványi. 1749. 1. 1. 141. 4dr. 1000. u. ott. k. s.

Meditatio Cephalica. Bohuslaus Hervig. -. 2. 2. 517. 8dr. 1005. 1006. L. a. 4. emelet k. s.

Paraenesis ad sectarios. Joannes Barclaius. 1774. 1 1. 264. 8dr. 994. u. ott k. s.

Quaestiones ex vita Jesu. Certus S(ocietatis) J(esu) Sacerdos. 1752. 1. 1. 244. 8dr. 998. u. ott k. s.

Maximus Christi patientis dolor. Juxta d(octri)nam Thomae Aquinatis. 1762. 1. 1. 1. 196, 187, 188, 116. 8dr. 995. u. ott. k. s.

(615) Cato Censorius Christianus. Theodorus Beza. 1591. 1. 1. 313. 8dr. 993. L. a. 4. emelet külső sor.

Aureum diurnale Concionatorum. Georgius Bartholdus Pontanus. 1640. 1. 1. 166, 295. 16dr. 1057. L. a. 3. emelet belső sor - RA 1697

Via sacra. Cura franciscanorum. 1743. 1. 1. 79. 16dr. 1032. L. a. 4. emelet k. s.

Signa Ecclesiae. Ioannes Rajcsányi. 1725. 1. 1. 193. 12dr. 1058. L. a. 3. emelet b. s.

Piissima devotio erga Dei genitricem. Ex operibus D. Bonaventurae a Franciscanis. 1765. 1. 1. 94, 117. 16dr. 1056. L. a. 3. emelet b. s.

(620) Institutionum Christianarum P. 1. P(atres) S(ocietatis) J(esu). 1703. 1. 1. 260. 16dr. 1063. L. a. 3. emelet belső sor

Veritates Christianae. Henricus Balde. 1720. 1. 1. 294. 16dr. 1064. u. ott. b. s. - RA 1736

Religio Salvifica. Gabriel Szerdahelyi. 1722. 1. 1. 141. 16dr. 1065. u. ott. b. s.

Flores Doctorum pene omnium. Thomas Hibernicus. 1593. 1. 1. 1054. 16dr. 1080. L. a. 3. emelet belsőn fekszik

Orbis Phaeton. P(atres) S(ocietatis) J(esu). 1744. 1. 1. 370. 12dr. 1061. L. a. 3. emelet belső sor

(625) Exempla Biblica. Nicolaus Hanapus. 1752. 2. 1. 440. 8dr. 1073-1074. L. a. 3. emelet belső sor

Exempla Biblica. u. az. 1740. 2. 1. 334. 4dr. 1075. 1076. u. ott. b. s. azonos vastagságúak

N(ovum) Testam(entum) Scholastice et polemice explicatum. P. 1. Antonius Hartman. 1772. 5. 5. 678. 8dr. 1038-1042. L. a. 3. emelet belső sor

N(ovum) T(estamentum) Scholastice et polemice explicatum. t. 2. u. az. 1771. 1. 1. 224. 8dr. 1043. L. a. 3. emelet be. fekszik a' többin

Preces de Passione Domini. -. -. 1. 1. 176. 12dr. 1978. L. a. 3. emelet b. s. Czíme hiányzik

(630) Lutheranicum nunquam et nusquam. Martinus Szentiványi. 1702. 1. 1. 136. 12dr. 1059. L. a. 3. emelet belső sor - RA 1756

Enchiridion locorum adversus Lutherum. Ioannes Eckius. 1549. 1. 1. 258. 12dr. 1060. L. a. 3. emelet belső

Ultimum mundi quadriennium. Ioannes Kazy. 1727. 1. 1. 114. 12dr. 1062. u. ott. b. s.

Status animarum purgatorii. -. -. 1. 1. 298. 24. 1079. L. a. 3. emelet b. s. Eleje és vége hiányos

Cultus veri Dei. Volffich. 1785. 1. 1. 86. 8dr. 1072. L. a. 3. emelet b. s.

(635) Speculum non fallax. Paulus Segnerus. 1795. 1. 1. 83. 8dr. 1071. u. ott. b. s.

Consilia sapientiae. Simon Rettenpacher. 1681. 1. 1. 272. 8dr. 1069. u. ott b. s.

Summa doctrinae Christianae. Cum licentia ordinarii Agriensis. 1779. 1. 1. 299. 8dr. 1070. u. ott b. s.

Dei Immortalis et patientis Historia. Guilielmus Stanihurstius. 1731. 3. 3. 672. 8dr. 1067-1068, 1119. L. a. 3. emelet b. s. az utósó fekszik

Dictorum, factorumque memorabilium l(ibri) 6. Marulus Spalatensis. 1593. 1. 1. 505. 8dr. 1077. L. a. 3. emelet b. s.

(640) Compendium Sanctori. -. 1686. 1. 1. 703, 246. 8dr. 1081. u. ott. b. s. fekve. Czíme nincs; Egyházi törvényekről értekezik kivalt azokról, mellyek a' szerzeteseket érdeklik.

Doctrinae moralis et canonicae. Aloysius Bellecius. 1771. 1. 1. 377. 8dr. 1045. u. ott b. s.

Similia et dissimilia. Ioannes Dadraeus. 1577. 1. 1. 548. 8dr. 1111. L. a. 3. emelet k. s.

S(anctissi)mae Trinitatis cultus. Congregatio Budensis S(anctissi)mae Trinitatis. 1737. 1. 1. 861. 12dr. 1048. L. a. 3. emelet b. s.

Opusculum Tripartitum V(eteris) T(estamenti) usque Christum. Petrus Montinedy. 1732. 1. 1. 456. 12dr. 1049. L. a. 3. emelet b. s.

(645) Desiderius Dialogus. -. 1739. 1. 1. 299. 12dr. 1047. u. ott b. s.

Manuductio animae ad Coelum. Gabriel Hevenesi. 1743. 1. 1. 256. 12dr. 1046. u. ott b. s.

Quaestiones in Epistolas Apostolorum P. 1. Certus S(ocietatis) J(esu) Sacerdos. 1748. 1. 1. 207. 8dr. 1044. L. a. 3. emelet b. s.

Evangelia Dominicalia metro carmine deducta. Georgius Aemilius. 1551. 1. 1. 274. 12dr. 1054. u. ott b. s. egy részének számai lemetszvék

Flores Bibliorum. Agriae. 1777. 1. 1. 693. 8dr. 1053. L. a. 3. emelet b. s.

(650) Modi S. Orationis formandae. -. -. 1. 1. 347. 8dr. 1052. L. a. 3. emelet b. s. Czíme hiányzik

Amarissimus B. Virginis dolor. E doctrina D. Bonaventurae vertus Servita. 1763. 1. 1. 208. 8dr. 1050. L. a. 3. emelet b. s. - RA 1773

Hecatombe. Agriae. 1766. 1. 1. 40. 4dr. 1110. L. a. 3. emelet k. s.

Magnum Speculum exemplorum. Henricus Gran. 1608. 1. 1. 797. 4dr. 1107. L. a. 3. emelet k. s. - RB 1173

Hebdomada sancta. Albertus Constantinus de Goray Breza. 1692. 1. 1. 124. 4dr. 1108. L. a. 3. emelet k. s. - RA 1702

(655) Tractatus amoris Diuini. Olim Franciscus Sales; nunc Lamormaini. 1643. 1. 1. 562. 4dr. 1109. u. ott k. s. - RA 1667

Apparatus Solennis. Fortunatus Hueber. 1680. 1. 1. 403. 4dr. 1114. u. ott k. s.

Compendium Excitatoris Christiani. Josephus de Barzia. 1724. 1. 1. 771. 4dr. 1105. L. a. 3. emelet k. s. - RB 1249

Exhortationes ad Religiosos. Ioannes Dirckinck. 1704. 1. 1. 675, 323. 4dr. 1106. u. ott. k. s.

Calendarium Seraphicum. Aemilianus Nieberle. 1766. 5. 5. 684. 8dr. 1087-1091. u. ott k. s.

(660) Idea veri poenitentis. Ignotius Kistler. 1737. 6. 6. 212. 8dr. 1092-1097. u. ott k. s.

Cura medica animae. Adalbertus Tilkovszky. 1752. 2. 2. 315. 8dr. 1098-1099. u. ott. k. s.

Arcta via vita pia. Franciscus Draveczky. 1797. 1. 1. 290. 8dr. 1100. u. ott k. s.

Triduum Sacrum. Franciscus Neymayr. 1761. 1. 1. 270. 8dr. 1101. u. ott. k. s.

Via compendii ad perfectionem. Duce Ignatio Loyol(a) Interprete: Francisco Neymayr. 1757. 1. 1. 280. 8dr. 1102. u. ott. k. s.

(665) Veteris hominis metamorphosis. Guilielmus Stanihurtzius. 1670. 1. 1. 338. 8dr. 1103. u. ott. k. s.

Veritates Christianae. Henricus Balde. 1752. 1. 1. 221. 8dr. 1104. u. ott k. s.

Panis quotidianus animae. -. -. 1. 1. 431. 12dr. 1117. u. ott. k. s.

Peregrinus per terram sanctam. Conradus Hietling. 1713. 1. 1. 343. 270. 2dr. 1123. L. a. 2. emelet fekszik - RD 349

Scintilla cordis. -. 1705. 1. 1. 425. 12dr. 1113. L. a. 3. emelet k. s.

(670) Exercitia S. Ignatii. -. 1709. 1. 1. 137. 16dr. 1116. L. a. 3. e. k. czíme nincsen

Spiritualis animae cura. -. 1695. 1. 1. 245, 42. 16dr. 1118. L. a. 3. emelet külsőn fekszik

Puncta meditationum. -. -. 1. 1. 417. 8dr. 1115. L. a. 3. emelet k. s.

Szerzetes megyénket érdeklő latin könyvek

Manuale Confraternitatis Chordae S. Francisci. Simon Rickius. 1614. 1. 1. 766. 12dr. 1129. L. a. 1ő emelet belső sor balról

Commentaria in Generalia Statuta. Gaudentius Kerckhove. 1709. 1. 1. 622. 2dr. 1137. L. alatt 1ő emelet - RD 597

(675) Nomina fratrum defunctorum. Írva van. ab anno 1570. 1. 1. -. 2dr. 1138. u. ott

Historia P(rovin)ciae Salvatorianae. Urbanus Fridrich. 1759. 3. 3. 74, 231. 2dr. 1139-1141. u. ott. Egynek nincs táblája - RD 402

Litterae Currentales. Provinciae Salvatorianae. Ab anno 1771. 1. 1. -. 2dr. 1142. L. a. 1. emelet

Chronologia Historico-legalis Seraphini Ordinis. Laurentius Cozza. 1718. 1. 1. 372, 115. 2dr. 1143. u. ott

Capistranus triumphans. Amandus Hermann. 1700. 1. 1. 840. 2dr. 1144. u. ott

(680) Medulla Evangelii S. Francisco dictata. Bonaventura Dernoye; tum Henricus Ionghen. 1657. 1. 1. 701. 2dr. 1145. u. ott - RD 348

Annalium Ordinis minorum supplementa. Collecta ab Antonio Maria de Turre. 1710. 1. 1. 523. 2dr. 1146. u. ott - RD 405

Liber tabularum. -. Ab anno 1732. 1. 1. -. 2dr. 1147. u. ott

Menalogium de toto anno. Fortunatus Hueber. 1698. 2. 1. 955. 1464. 2dr. 1151-1152. u. ott

Litterae Currentales Provinciae Salvatorianae. -. Ab anno 1726. 1. 1. -. 2dr. 1149. u. ott

(685) Omnia opera de Observantia. Gasparus Schatzgerus Bavarus. 1543. 1. 1. 334. 2dr. 1153. u. ott

Chronologia Historico legalis. Michael Angelus a' Neapoli. 1650. 1. 1. 696. 2dr. 1150. u. ott - RC 83

Privilegium Congregationis sub titulo Nativitatis Mariae. Írott. 1720. 1. 1. 23. 2dr. 1154. L. a. 1ő emelet

Vera fraternitas declamanda Confratribus. Henricus Ionghen. 1662. 1. 1. 778. 4dr. 1157. u. ott - RB 1293

Tertia Seraphica vinea, seu Tertius ordo Francisci. Engelbertus Pauck. 1720. 2. 2. 249. 4dr. 1160-1161. u. ott - RB 1261; RB 1256

(690) Promtuarium Commissarii Visitatoris. Josephus Jankovich a Valcovarino. 1742. 3. 3. 203. 4dr. 1155-1156, 1158. u. ott

Chronologo Provinciale Ord(inis) Min(orum) Conventualium. Michael Knaisz. 1803. 1. 1. 416. 4dr. 1159. u. ott - RB 1185

Vita S. Francisci et S. Antonii. P(atres) Franciscani Cassoviae. 1756. 7. 7. 149, 115. 4dr. 1166-1172. u. ott

Constitutiones et Statuta Generalia O(rdinis) S. F(rancisci). Michael Angelus de Sambuca. 1718. 1. 1. 327. 4dr. 1177. L. a. 1. emelet nyugszik - RB 1257

Ordo et progressus ordinis S. Francisci. Matthaeus Kresslinger. 1732. 2. 2. 351. 8dr. 1175-1176. L. a. 1ú emeleten fekszik

(695) Regula Francisci et Statuta de Anno 1807. Chrysostomus Antalik. 1807. 1. 1. 31. 4dr. 1165. L. a. 1ő emelet

Statuta municipalia P(rovin)ciae Salvatorianae. Martinus Vaczulik. 1734. 3. 3. 72. 4dr. 1162-1164. u. ott

Expositio litteralis Regulae S. Francisci. Petrus Marchantius. 1715. 1. 1. 576. 8dr. 1133. L. a. 1ő emelet b. s.

Expositio Regulae S. Francisci. Vitus Hueber. 1699. 1. 1. 446. 8dr. 1132. L. a. 1. emelet b. s. - RA 1592; RA 1594

Expositio Regulae S. Francisci. Ambrosius Bosini. 1733. 1. 1. 999. 8dr. 1134. L. a. 1. emelet b. s.

(700) Theatrum Regularium. Franciscus Antonius Iannani. 1700. 1. 1. 815. 8dr. 1131. L. a. 1. emelet. b. s. - RA 1630

Explanatio Regulae S. Francisci. Hieronymus a Politio Siculus. -. 1. 1. 916. 16dr. 1136. u. ott. b. s. Czíme hiányzik, és végéből néhány levél

Via Franciscana. Licentia Superior. 1751. 1. 1. -. 24dr. 1130. u. ott. b. s. 480. és még több lapból állana, de 48ik laptól 433ig hiányzik

Rituale Franciscanum. Bernardus Sannig. 1685. 1. 1. 453. 8dr. 1135. L. a. I. emelet belső sor. nincs czíme.

Promtuarium Privilegiorum Regularium. Nicolaus Benger. 1701. 1. 1. 328. 8dr. 1173. L. a. 1. emelet fekve a' többin

(705) Rituale Franciscanorum. -. -. 1. 1. -. 8dr. 1174. L. a. 1. em. fekve

Latin Classicus-ok és azokhoz sorozottak

De Ingeniorum moderatione. Ludovicus Antonius Muratorius. 1779. 2. 2. 646. 8dr. 1190-1191. M. alat (!) 4. emelet - RA 1735

Dialogi de oratione ad Fratrem. M(arcus) Tullius Cicero. -. 1. 1. 448. 12dr. 1185. M. a. 5. emelet

De Officiis, et: cato Major; de senectute ad Pomponium Atticum. u. az. -. 1. 1. 510. 12dr. 1184. M. a. 5. emelet

De officiis /:pure:/. u. az. 1755. 1. 1. 280. 12dr. 1183. M. a. 5. emelet

(710) L(ucii) Juli (!) Flori Rerum a Romanis gestarum l. 4. A Ioanne Stadio emendati. 1600. 1. 1. 122, 262, 12dr. 1181. M. a. 5. emelet - ANT 89-90

Omnia opera tribus tomis distincta. L(ucius) Annaeus Seneca. 1695. 1. 1. 598. 8dr. 1179. M. a. 5. emelet - RA 1697

Epistolae et quaestiones naturales. u. az. 1728. 1. 1. 740. 12dr. 1180. M. a. 5. emelet

De vita excellentium Imperatorum. Cornelius Nepos; emendavit: Michael Heusinger. 1756. 1. 1. 414. 8dr. 1198. M. a. 3. emelet - RA 1578

C(aii) Plinii Caecilii Secundi Epistolarum libri 10. Andreas Petrus Iulianellus. 1754. 1. 1. 525, 135. 12dr. 1187. M. a. 4. emelet - RA 1729-1730

(715) Caii Crispi Salustii opera omnia. Iacobus Axmansky. 1753. 1. 1. 348. 12dr. 1186. M. a. 4. emelet

Quinti Horatii Flacci opera t. 1. et 2. Ludovicus Desprez. 1817. 2. 1. 599, 476. 8dr. 1188-1189. M. a. 4. emelet

Cziropedia Xenophontól. Szilágyi Márton. -. 1. 1. 504. 8dr. 1230. M. a. 2. emelet - RA 1657

Institutiones Porphyrii; item Aristotelis plura opera. Ioachimus Perionius: emendavit Nicolaus Growchius. -. 1. 1. 660. 12dr. 1195. M. a. 3. emelet a' vége hiányos

Argenis. Ioannes Barclaius. 1673. 1. 1. 708. 12dr. 1194. M. a. 3. emelet

(720) Cl(audii) Claudiani quae exstant opera. Nicolaus Heinsy. 1650. 1. 1. 260. 16dr. 1192. M. a. 3. emelet

Aeneidos et Georgicon Virgilii Maronis. Nicolaus Heinsij. 1725. 1. 1. 349. 16dr. 1193. M. a. 3. emelet

Commentarius in M(arcum) T(ullium) Ciceronem. 1. 2. Stephanus Riccius. 1574. 1. 1. 565. 12dr. 1182. M. a. 5. emelet

Rituum qui apud Romanos obtinuerunt explicatio. G. H. Nieport. 1765. 1799. 2. 2. 334. 8dr. 1196-1197. M. a. 3. emelet

F(lavii) Vegetii, Titi Livii, Cornelii Taciti etc. fragmenta. -. -. 1. 1. 288. 8dr. 1283. M. a. 2. emelet. Czíme, közepéből 4. levél és végéből több hiányzik.

(725) Manuale Rhetorum. Cyprianus Soarius. 1737. 1. 1. 130. 12dr. 1202. M. a. 2. emelet

In Q(uintum) Curtium de rebus gestis Alexandri ill. supplementum. -. -. 1. 1. 212. 16dr. 1201. M. a. 2. emelet Czíme nincsen

Monita et exempla Justi Lipsii. Ioannes Simeghy. 1703. 1. 1. 355. 12dr. 1200. M. a. 2. emelet

Ars metrica. -. -. 1. 1. 198. 12dr. 1199. M. a. 2. emelet. Nincs czíme

Archeologiae Rituum Romanorum enchiridion. Aloysius Emanuel Stipsics. 1808. 1. 1. 208. 8dr. 1205. u. ott

(730) M(arci) T(ullii) Ciceronis, de officiis, de amicitia, de Senectute; et paradoxa eius Opera et Epistolae. Benedictus Brougnolus. 1514. 1. 1. 253, 264. levél. 2dr. 1206. M. a 1ő emelet vége hiányos

Egyházi latin könyvek

Hittaniak

Theologia Dogmatica. Franciscus Henno. 1719. 1 1. 479. 548. 2dr. 1409. A. a. 4. emelet fekve

Institutiones Theolog(ico-)Dogmaticae. Engelbertus Klüpfel. 1821. 16. 8. 488. és 236, 527. 8dr. 1207től 1223ig. A. a. 6. emelet Studii Theologicis (!) O(rdinis) S. F(rancisci)

De verbo Dei Incarnato t. 3. Josephus Bertieri. 1791. 1. 1. 489. 4dr. 1242. A. a. 5. emelet.

De sacramentis in genere. u. az. 1791. 2. 1. 474. 4dr. 1243-1244. A. a. 5. emelet

(735) Tractatus de legibus. u. az. 1791. 1. 1. 195, 222. 4dr. 1245. A. a. 5. emelet

Theologiae Dogmaticae in Systema redactae P. altera. u. az. 1785. 2. 2. 906. 8dr. 1240-1241. u. ott - RA 1761

Specimen Encyclopediae et demonstratio Religionis. Stephanus Wiest. 1801. 5. 1. 740. 8dr. 1232-1236. A. a. 5. emelet. Az első kötetben 2. van, majd azonos tömegűek - RA 1745

Veritas Religionis Christianae. Gabriel Wilhelmus Goethen vertit: Georgius Franck. 1811. 1 1. 726. 8dr. 1239. A. a. 5. emelet - RB 1110

Theologia Fundamentalis. Isidorus Guzmics. 1828. 1. 1. 440. 8dr. 1237. A. a. 5. emelet

(740) Theologiae Dogmaticae P. 1. u. az. 1828. 1. 1. 274. 8dr. 1238. u. ott

Theolog(iae) Dogmat(icae) 1. 2. Dominicus Schram. 1768. 1. 1. 650. 8dr. 1435. B. a. 1. emelet. fekve. - Abbatiae Bakony Beel

Institutiones Theologicae Dogmaticae Scholastico Morales. Nicolaus Schmitth. 1758. 1. 1. 402. 4dr. 1223. A. a. 5. emelet jobbra

De Religione Revelata P. 1. 2. Ludovicus Csapodi. 1771. 1. 1. 412. 8dr. 1226. A. a. 5. emelet jobbra

Theologiae Dogmaticae P. 1. Franciscus Hubert. 1783. 1. 1. 602. 8dr. 1225. A. a. 5. emelet

(745) Medulla Theologica. P. 1. et 2. Ludovicus Abelly. 1754. 2. 1. 736, 968. 8dr. 1228-1229. A. a. 5. emelet

Theologia Polemica. Vitus Pichler. 1755. 2. 1. 579, 559. 8dr. 1257-1258. A. a. 4. emelet

Dissertationes Theologicae. Clemens Becker. 1803. 1. 1. 322, 340, 390. 8dr. 1267. A. a. 4. emelet. Három kötet van benne; harmadik: Serta Cleri Gallicani item Revolutionis Gallicae

Votum et promtum Subsidium Unionis. Certus emeritus Professor Regius. 1821. 1. 1. 338. 8dr. 1227. A. a. 5. emelet

Compendium Theolog(ico-)Dogmat(icum). Balthasar Francolinus. 1764. 1. 1. 272. 8dr. 1256. A. a. 4. emelet

(750) Doctrinae Catholicae Expositio. Jacobus Benignus Bossuet. 1787. 4. 4. 116. 8dr. 1255, 1259-1261. A. a. 4. emelet - RA 1676

Praelectiones Theologicae. Petrus Maria Gazzaniga. 1791. 5. 1. 495, 352, 416, 424, 177. 4dr. 1246-1250. A. alatt. 4. emelet

Tractatus Isagogicus de fundamentis Religionis. u. az. 1786. 1. 1. 717. 8dr. 1253. u. ott

Viridarium Theologicum parvum. Clemens Bascettus. 1689. 1. 1. 774. 16dr. 1254. u. ott - RA 1681

Regula fidei Catholicae. Philippus Nerius Chrismann. 1801. 1. 1. 464, 23. 8dr. 1262. u. ott

(755) Theologia Dogmatico Speculativa. us Josephus Monschein. 1763. 1. 1. 487. 8dr. 1263. u. ott

Medulla Christianae doctrinae. Bonaventura Goffa. 1664. 1. 1. 618. 8dr. 1264. u. ott - RA 1698

Motiva ad Catholicam Religionem. Martinus Szentiványi. 1756. 1. 1. 156, 76. 8dr. 1266. u. ott

Responsum ad Epistolam Dogmatic(am). Eiusd(em) Pseudo Theologi. Godefridus Sigismundus Fuchs. 1731. 1. 1. 114. 12dr. 1265. u. ott

Opera Theologica. Antonius Sadeel. 1596. 1. 1. 125, 210, 147. 12dr. 1268. A. a. 4. emelet

Egyházi Latin könyvek

Egyházi történetírók

(760) D. Eusebii Pamphili Caesareae Palaestin Ep(isco)pi Hist(oria) Ecc(lesi)ae l. 9. Ioannes Portesius kiadó. 1548. 1. 1. 259. levél. 8dr. 1269. A. a. 3. emelet balról 1ő. Van benne: de vita Constantini M. l. 5. és Ruffini Aquileiensis Presbyt(eri) Hist(oriae) Ecclesiast(icae) l. 2.

Eusebii Pamphilii; Ruffini, Socratis, Theodoreti, Sozomeni, Theodori, Evagrii et Dorothei Hist(oria) Ecclesiastica. Jacobus Grynaeus kiadó. 1570. 1. 1. 672. 2dr. 1270. A. 3. emelet a' többin fekszik - ANT 131

Institutiones Hist(orico-)Ecclesiasticae. Ioannes Alber. 1825. 4. 1. 698, 374, 391, 657, 526. 8dr. 1280-1283. A. a. 3. emelet

Dissertationes in selecta Argumenta Hist(oriae) Ecclesiasticae. Ioannes Nep. Alber. 1820. 2. 1. 475, 567. 8dr. 1278-1279. u. ott - RB 1105

Institutiones Hist(oriae) Ecclesiast(icae). u. az. 1793. 4. 1. 445, 451, 482, 580. 8dr. 1274-1277. u. ott

(765) Historia Religionis . Periodus 1. et 2. Josephus Michael Szvorényi. 1789. 2. 2. 219, 292. 8dr. 1272-1273. u. ott

Historiae Ecclesiasticae Regni Hungariae amoenitates. u. az. 1795. 1. 1. 58, 116, 107, 211, 240, 244. 8dr. 1271. A. a. 3. emelet. Hat fasciculus van benne

Epitome Historiae Ecclesiast(icae). Xaverius Gmeiner. 1787. 2. 1. 601, 543. 8dr. 1287-1288. u. ott

Institutiones Historiae Litteranae. Antonius Bonifacius Schleihert. 1783. 1. 1. 302. 8dr. 1286. u. ott

Breviarium Hist(oriae) Ecclesiast(icae). Ioannes Laurentius Berti. 1775. 2. 1. 274, 430. 8dr. 1298, 1290. A. a. 3. emelet. Elsőnek nincs táblája és vége hiányos

(770) Historiae Ecclesiasticae l. 18. Nicephorus Callistus. 1566. 1. 1. 565. levél. 8dr. 1284. A. a. 3. emelet

Okleveles és egyéb tartalmu latin könyvek

Index Codicis Diplomatici. Georgius Fejér. 1830. 1. 1. 383. 87. 8dr. 1292. A. alatt 2ik emelet

Codicis diplomatici series chronologica. u. az. 1829. 1. 1. 250, 24. 8dr. 1291. ugyan ott

Codex Diplomaticus. u. az. 1829. 12. 1. 480. 8dr. 1292tól 1305ig. u. ott. azonos tömegűek Tomus 1, és 2ből csak egy egy tom. 3ból két volumen, 5ből 3 van; 6ból 2tő

Fasciculi Ecclesiastico Litterarii. Franciscus Szaniszló. 1841. 3. 1. 128, 256, 432. 8dr. 1305-1307. A. a. 2. emelet - RB 828

(775) Officia Episcoporum. S. B. V. 1806. 1. 1. 192. 4dr. 1308. A. a. 2. emelet

De Primatu Romani Pontificis. Augustinus Roskobányi. 1834. 1. 1. 313. 8dr. 1309. A. a. 2. emelet

Disputationes Historicae ad vitas Pontificum. Antonius Sandini. 1752. 1. 1. 164. 8dr. 1310. u. ott

Egyházi latin könyvek

Zsinatok, és végzéseik' értelmezései

Summa Conciliorum. Bartholomaeus Carranza. 1778. 1. 1. 779, 882, 776, 600. 8dr. 1316-1319. A. alatt 1ő emelet

Analysis Conciliorum. Carolus Ludovicus Richard. 1778. 5. 1. 903, 858, 856, 1085, 668. 8dr. 1311-1315. u. ott

(780) Concilium Tridentinum. Diversi. vario tempore. 8. 8. -. 8dr. és egy 12dr. 1321-1328. A. a. 1ő emelet - RA 1709

Concilium Nicaenum. Ioannes Harduin. 1750. 1. 1. 437. 8dr. 1329. u. ott

Dissertationes inaugurales de Conciliis Oecumenicis. Engelbertus Vinkler. 1827. 1. 1. 48. 8dr. 1320. u. ott

Külön tartalmú Olasz s' tót könyvek; és még néhány Rácz s Franczia

Pogargegne Izpraznosti od Sviyeta. Mihal Radnichio Bacanini. 1683. 1. 1. 558. 2dr. 2543. A. a. földszint. Vége hiányos fekszik a' többin

Pisetele in Evangelya. -. 1699. 1. 1. 247. 2dr. 2544. A. a. földszint - RC 86

(785) Omelle e lettere Pastorali. Giuliano Sabbatini. 1761. 1. 1. 200. 4dr. 2546. u. ott

Rozgimani. Ludmik de Ponte. 1675. 1. 1. 210. 4dr. 2547. u. ott

Registrum Zakona noveho. -. 1498. 1. 1. -. 4dr. 2545. u. ott. nincs eleje; régi nyomat

Recueil de Dialogus Royalis. -. 1749. 1. 1. 280. 4dr. 2548. u. ott

Wecna dusse hotowa k wecnosti. Tihani Daniel de Ebeczk. 1784. 1. 1. 26. 4dr. 2579. u. ott

(790) Estat General des Affaires de France. -. 1617. 1. 1. 904. 8dr. 2554. u. ott. 4ik Henrik halálától kezd értek. kit Ravailac szúrt agyon

Dictionarium Boemio-Latinum. Petrus Dasypodius. -. 1. 1. -. 4dr. 2562. u. ott. nincs vége

Gruntowni a kratky wiklad na Regula S. Franciska. Antonin Presl. 1767. 3. 3. 388. 8dr. 2559-2561. u. ott

Gorsczdicky Katolicke. Serafin Missionar. 1773. 1. 1. 584. 8dr. 2558. u. ott

Bibliotheca Scelta D'opera Italiane antiche e moderne. Filippo Umberti. -. 1. 1. 319. 8dr. 2553. u. ott

(795) Denne w proboznosti wiceny. P. G. Karmelita. 1768. 1. 1. 284. 8dr. 2557. u. ott

Duchomne Jaderko. -. 1781. 1. 1. 389. 8dr. 2556. A. a. földszint

Comedie di Cividale del Fricchi. Pietro del Torre. 1829. 3. 1. 205, 244, 218. 8dr. 2549-2551. u. ott

Secreti varii. Florian Canole. 1677. 1. 1. 288. 12dr. 2552. u. ott

Bibliotheca Universale di Scelta litteratura Antica e moderna. -. 1827. 4. 1. 237, 213, 239, 164. 12dr. 2569-2572. u. ott

(800) Inni pe la Santa Messa. -. 1830. 4. 4. 31. 12dr. 2574-2577. u. ott

Della selva di varia lettione. -. 1574. 1 1. 438 levél. 12dr. 2566. u. ott

Il Famoso Casamia. -. 1832. 1. 1. 64. 8dr. 2578. u. ott

La morale de Tamiulli. -. 1822. 1. 1. 72. 12dr. 2568. u. ott

Ziwot Jana Nepomuckeho. -. 1684. 1. 1. 108. 16dr. 2567. u. ott

(805) Gli Avventurieri melo drama Giocoso. -. 1827. 1. 1. 74. 8dr. 2573. u. ott

Psalmi di David. Lodovico Pittorio. 1547. 1. 1. 370 levél. 12dr. 2565. u. ott

-. -. -. 1. 1. 520. 12dr. 2580. u. ott. Eleje nincs; Imádságos tót könyv

Tomasse Kempeskeho knihi Miri. -. 1744. 1 1. 447. 12dr. 2564. u. ott

Zlaty Pramen. -. 1716. 1. 1. 387. 12dr. 2563. u. ott

(810) Kurzer begriff von der deutscher Ortographie. -. 1776. 1. 1. 21. 8dr. 2581. u. ott

Ó és Új Szövetségről értekezők

Institutionum Hermeneuticarum V(eteris) T(estamenti) P. 1. Ioannes Alber. 1807. 3. 1. 510, 484, 501. 8dr. 1346-1348. B. alatt 5ik emelet

Institut(ionum) Hermeneut(icarum) V(eteris) T(estamenti) Editio 2. Ioannes Alber. 1817. 5. 2. 436, 470, 343. 8dr. 1349-1353. u. ott. A' 2ik és 3ik kötet egy füzetben van; és így 6. füzet helyett 5. van. Studii Gyöngyösiensis.

Institutiones Hermeneuticae N(ovi) T(estamenti). Ioannes Alber. 1818. 2. 1. 302, 479, 431. 8dr. 1354-1355. B. a. 5. emelet. Studii Gyöngyösien(sis)

Interpretatio S(cripturae) Sacrae. u. az. 1801. és tovább. 16. 1. 556. 8dr. 1330től 1346ig. B. a. 6. emelet azonos vastagságúak

(815) Hermeneutica S. N(ovi) T(estamenti). Adamus Wiser. 1784. 2. 2. 428. 8dr. 1356-1357. B. a. 5. emelet - RA 1754

Hermeneutica Partis 2. vol. 1. u. az. 1784. 2. 2. 382. 8dr. 1358-1359. u. ott - RA 1755

Hermeneutica Partis 2ae vol. 2. u. az. 1784. 3. 3. 387. 8dr. 1360-1362. u. ott - RA 1655

Hermeneutica P. 3. u. az. 1784. 3. 3. 310. 8dr. 1363-1365. u. ott - RA 1656

Tractatus de Divinitate et Canonicitate librorum sacrorum. Ioannes Franciscus Marchini. 1777. 1. 1. 428. 4dr. 1366 u. ott

(820) Introductio Hermeneutica. Stephanus Hayd. 1777. 1. 1. 416. 8dr. 1368. B. a. 2. emelet

Reflexiones Historico Hermeneuticae P. 1. -. 1816. 1. 1. 384. 8dr. 1367. u. ott

Istenről és Szentségekről értekezők

Tractatus de Deo. Carolus Vuitasse. 1787. 4. 2. 461, 437, 629. 8dr. 1369-1372. B. alatt 4ik emelet. Három kötetre terjed a' munka; de egyik füzetben foglaltatik 3. k.

Tractatus de Trinitate. u. az. 1788. 3. 2. 449-635. 8dr. 1373-1375. u. ott. Egy füzetben két kötet; a' másik kettő külön

Tractatus de Incarnatione. u. az. 1788. 3. 2. 485, 632. 8dr. 1376-1378. B. a. 4. emelet. az iminti észrevétel itt is áll

(825) Tractatus de Eucharistia. u. az. 1788. 3. 2. 520, 504. 8dr. 1379-1381. u. ott. az előbbi észrevétel ismét előfordúl. - RA 1752

Tractatus de Confirmatione. u. az. 1789. 3. 2. 528, 324, 531, 144. 8dr. 1382-1384. u. ott. észrevétel mint előbb

Tractatus de Poenitentia. u. az. 1788. 3. 2. 464, 478. 8dr. 1385-1387. u. ott. mint imint

Tractatus de Ordine. u. az. 1789. 3. 2. 504, 405. 8dr. 1388-1390. u. ott. mint előbb

Egyházi törvényről értekezők

Institutiones Iuris Canonici. Thomas Noageorgius Straubingensis. 1588. 1. 1. 500, 286. 16dr. 1391. B. a. 3. emelet. Eleje hiányos

(830) Regulae Iuris Canonici. Franciscus Kunics. 1741. 1. 1. 278. 8dr. 1392. ugyan ott

Candidatus abbreviatus Juris Prudentiae. Vitus Pichler. 1752. 2. 1. 783, 830. 8dr. 1393-1394. u. ott

Institutiones Iuris Ecclesiastici. Dominicus Schram. 1774. 3. 1. 512. 620, 524. 8dr. 1395-1397. u. az.

Epitome Canonum Ecclesiasticorum. u. az. 1774. 1. 1. 347. 8dr. 1398. u. ott

Examen Episcoporum. Hieronymus Venerus. 1679. 1. 1. 379. 2dr. 1124. L. a. 2. emelet fekve - RC 85

(835) Corpus Juris Canonici. Christophorus Henricus Freiesleben. 1782. 1. 1. 1279. 4dr. 1408. B. a. 3. emelet

Jus Ecclesiasticum Universum. Joseph(us) Ioan(nis) Nep. Behem. 1785. 4. 2. 746, 781. 8dr. 1399-1402. u. ott

Collegium Universi Juris Canonici. Ludovicus Engel. 1712. 1. 1. 1254, 72. 4dr. 1403. B. a. 3. emelet - RA 1774-1775

Institutiones Canonicae. Ubaldus Giraldus a S. Caietano. 1757. 2. 1. 823, 819. 4dr. 1406-1407. u. ott - RB 1233

Institutionum Juris Ecclesiastici P. 1. et 2. Adamus Brezanóczy. 1817. 2. 1. 311, 309. 8dr. 1404-1405. u. ott. Pars 1. kétszer. 2a egyszer van

(840) Ius Canonicum Universum. Anacletus Reifenstuel. 1742. 2. 1. 483, 480, 700, 368, 235, 41. 2dr. 1410-1411. B. a. 2. emelet fekve - RD 367

Schola Canonica. Bernardus Sannig. 1692. 1. 1. 394, 354. 2dr. 1412. B. a. 2. emelet fekve

Corpus Iuris Canonici. Paulus Lancellotus. 1696. 1. 1. 1279, 754, 406, 158. 4dr. 1414. B. a. 2. emelet - RB 1264-1269

Corpus Iuris Ecclesiastici Bohemici et Austriaci. Paulus Jospeh Riegger. 1770. 1. 1. 282, 579. 4dr. 1413. B. a. 2. emelet

Szent Atyák munkái értelmének nyomozása

Analysis operum S. Patrum et Scriptorum Ecclesiasticorum. Dominicus Schram. 1780. 18. 1. 720. 8dr. 1415től 1433ig. B. a. 1. emelet azonos tömegűek

(845) Theolog(ia) Mystica. u. az. 1778. 2. 1. 605, 668. 8dr. 1433. 1434. u. ott

Egyházi szertartás s szolgálatot érdeklők

Rituale Romanum. Iussu Pauli 5i P(onti)ficis. 1701. 1. 1. 280. 4dr. 2502 B. alatt földszint

Rituale Passaviense. Georgius Mathaeus Lackner. 1686. 1. 1. 257. 4dr. 2501. u. ott

Rituale Strigoniense. Jussu Christiani Augusti S. R. I. Principis, et A(rchi)Ep(isco)pi Strigoniensis editum. 1715. 1. 1. 264, 20. 4dr. 2503 u. ott

Martyrologium Romanum. Caesar Baronius Soranus. 1610. 1. 1. 876. 4dr. 2504. u. ott

(850) Psalterium cum Canticis. Joseph Maria Thomassi. 1735. 1. 1. 688. 4dr. 2505. u. ott

Supplementum Breviarii. Usibus B(eatorum) Salvatorianorum. 1793. 3. 3. 330. 8dr. 2506-2508. u. ott

Rituale Ecclesiae Strigoniensis. sub Emerico Eszterházy A(rchi)Ep(isco)po. 1772. 2. 2. 320, 28. 4dr. 2512-2513. u. ott

Officia nova Sanctorum. -. 1741. 1. 1. 272, 30. 12dr. 2509. u. ott

Hymni, Antiphonae, Lamentationes sat. -. -. 1. 1. -. 12dr. 2514. u. ott. Eleje vége hiányos és régi

(855) Octavarium Romanum. -. 1713. 1. 1. 244. 4dr. 2510. u. ott

Breviarium Romanum. -. 1757. 1. 1. 532. és CXVIII. 4dr. 2511. u. ott

Erkölcstant tartalmazók

Theologia Moralis Instaurata. Anacletus Reiffenstuel. 1765. 5. 5. 573, 597. 4dr. 1436-1440. C. a. b. emelet. Egy kötetben kettő - RB 1232; RB 1234

Theologia Moralis editio 4. u. az. 1710, 1714. 2. 2. 764. 4dr. 1441-1442. u. ott - RB 1235

Theologia Moralis t. 1. et 2. u. az. 1773. 2. 1. 336, 362. 4dr. 1443-1444. u. ott

(860) Theologia Moralis. u. az. 1740. 1. 1. 519, 147. 2dr. 1453. Cz. a. 1. emelet fekve

Theologia Moralis. u. az. 1762. 7. 1. 256, 312. 8dr. 1445-1451. C. a. 6. emelet majd azonos könyvek - RA 1572-1576

Supplementum ad Theolog(iam) Moralem P(atris) Reifenstuel. Maffaeus Kesslinger. 1761. 1. 1. 640. 8dr. 1452. C. a. b. emelet

Theologia Moralis. Anacletus Reiffenstuel. 1692. 1. 1. 1114. 4dr. 1454. C. a. 5. emelet balra első

Theologia Moralis t. 1. et 2. u. az. 1777. 1. 1. 837. 8dr. 1455. C. a. 5. emelet az előbbivel megegyez.

(865) Theologia Moralis t. 1. 2. et 3. Gabriel Antoine. 1775. 3. 1. 448. 4dr. 1456-1458. Cz. alatt 5 emelet azonos tömegűek

Theologia Moralis Universa. u. az. 1746. 7. 1. 464. 8dr. 1459-1465. C. 5. emelet

Theologia Moralis Universa 1. 2. 3. 4. Deo. Incarnatio(ne) et gratia. u. az. 1755. 3. 1. 680. 8dr. 1466-1468. C. a. 5. emelet azonos tömegűek. Első kötet hiányos

Tractatus Theologicus practicus. De Jure et Iustitia. t. 8. u. az. 1755. 1. 1. 833. 8dr. 1469. C. 5. emelet. Ezen kiadásból /: Győri :/ 7 előbbi kötet nincsen meg

Theologia Moralis Universa. u. az. 1767. 2. 1. 447, 536, 640. 8dr. 1470-1471. C. a. 5. emelet. Az 1ő füzetben két kötet van

(870) Theologia Moralis Universa Agriae. u. az. 1780. 3. 1. 216, 246, 348, 353, 318, 152. 4dr. 1472-1474. C. a. 4. emelet balra - RB 1238

Theologia Moralis Universa P. 1. et 2. u. az. Augustae Vindelicorum. 1779. 2. 1. 530, 441. 4dr. 1475-1476. C. a. 4. emelet

Theologia Moralis Universa t. 1. u. az. Venetiis. 1792. 1. 1. 119, 139, 200. 4dr. 1477. C. a. 4. emelet

Theologia Moralis Universa. t. 2. u. az. Venetiis. 1796. 1. 1. 368. 4dr. 1478. C. a. 4. emelet

Theologia Moralis Universa. tomi 6. u. az. Venetiis. 1792. 1. 1. 119, 139, 200, 184, 164, 76, 63, 48. 4dr. 1479. C. a. 4. emelet - RB 1231

(875) Tractatus Theologicus de Sacramentis in genere et specie. u. az. 1757. 1. 1. 173, 279. 4dr. 1480. u. ott

Theologia Moralis P. 1. u. az. 1770. 1. 1. 392, 327. 4dr. 1481. u. ott. rongyos táblájú

Institutiones Theologiae Lugdunensis. -. 1787. 6. 1. 272, 376, 431, 495, 528, 560, 335, 360. 8dr. 1482től 1488ig. C. a. 4. emelet Az 1 és 2; mint szinte 7 és 8. egybe fűzvék

Institutiones Theologicae ad usum Scholarum Lugdunensium 1. 2. -. 1784. 1. 1. 371. 12dr. 1488. C. a. 4. emelet. Az 1ő kötet nincs

Examen Theologico Morale. Marianus ab Angelis. 1719. 2. 2. 437. 8dr. 1489-1490. C. a. 4. emelet - RA 1760

(880) Theologia Moralis. Maurus Schenkl. 1807. 1. 1. 616. 8dr. 1491. C. a. 4. emelet

Theologia Moralis Summa. Clemens Piselli. 1762. 3. 3. 300, 303. 8dr. 1492-1494. C. a. 4. emelet. csak az első rész van három példányban

Theologiae Moralis Compendium. Paulus Layman. 1744. 1. 1. 669. 8dr. 1495. u. ott

Medulla Theologiae Moralis. Hermannus Busenbaum. 1753. 1. 1. 481, 476. 12dr. 1506. C. a. 3. emelet

-. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1125. L. a. 2. emelet fekszik. Sem eleje, sem vége; közepén hiányos; van benne: de fide; de poenitentia; off(ici)o Magistratus; de iuramento; fide publica, daemonibus, maculis etc.

(885) Theologia Moralis Decalogolis etc. Praeliminaris. Beniaminus Elbel. 1751. 6. 1. 729. 8dr. 1496-1501. C. a. 3. emelet. külön értekeznek. - EA 1564-1566; RA 1660-1662

Theolog(ia) Moralis de Restitutione. u. az. 1755. 1. 1. 362. 8dr. 1505. C. a. 3. emelet

Theologia Moralis. Antonius Godeau. 1774. 2. 1. 615, 619. 8dr. 1507-1508. u. ott

Instructorii Conscientiae. Ludovicus Lopez. 1592. 1. 1. 655. 8dr. 1509. u. ott - ANT 76

De Theologia Morali positiones. Venceslaus Schanza. 1785. 1. 1. 450, 346. 8dr. 1510. u. ott

(890) Apparatus Universae Theologiae Moralis. Thomas Franciscus Rhotarius. 1732. 1. 1. 576. 8dr. 1511. u. ott

Epitome doctrinae Moralis et Canonicae. Dominicus Mansi. 1777. 1. 1. 152. 8dr. 1512. u. ott

Repertorium Morale utriusque fori. Octavius Maria a S. Joseph(o). 1704. 2. 2. 378, 524. 12dr. 1513-1514. u. ott

Trecenta et decem dubia. u. az. 1706. 1. 1. 264. 12dr. 1515. u. ott - RA 1734

Cursus Theologicus scholastico Dogmaticus. Honoratus Tournelly. 1752. 5. 1. 583, 600. 2dr. 1518-1522. C. a. 2. emelet fekve. azonos tömegűek

(895) Tractatus de gratia Christi. u. az. 1761. 1. 1. 466. 8dr. 1523. ugyan ott

Theolog(ia) Moralis t. 1. et 2. Paulus Layman. 2. 1. 387, 411. 2. 1524-1525. C. a. 2. emelet fekszik

Doctrina Moralis. Casparus Biesman. 1704. 2. 2. 240. 12dr. 1527-1528. C. a. 2. emelet

-. -. -. 1. 1. 415. 12dr. 1517. C. a. 3. emelet Eleje nincs: de contractibus értekezik

Series Restitutionis. Angelus Engelmayr. 1746. 1. 1. 765. 8dr. 1530. C. a. 2. emelet áll belől

(900) Theologia Tripartita. Richardus Archdekin. 1687. 1. 1. 606, 236, 120. 8dr. 1533. C. a. 2. emelet k. s. - RA 1699-1701

Tribunal Confessariorum. Martinus Vigandt, tardius Pius Füssi. 1745. 1. 1. 621, 83. 8dr. 1532. C. a. 2. emelet b. s.

Theologiae Scholasticae de mysterio Incarnationis. Martinus Becanus. 1631. 1. 1. 339. 8dr. 1516. C. a. 3. emelet jobbra

Universae Theologiae Scholasticae Summa. Antonius Bruodinus. 1663. 1. 1. 549, 291. 12dr. 1531. C. a. 2. emelet b. s.

Medulla Theologiae Moralis. Hermannus Busenbaum. 1661. 1. 1. 960. 12dr. 1526. C. a. 2. emelet fekve - RA 1684

(905) Supplementa ad Natalis Alexandri Theologiae Moralis Compendium. -. -. 1. 1. 80, 4dr. 1529. C. a. 2. emelet

Theologia Moralis editio 4. Reiffenstuel. 1722. 1. 1. 763, 260. 2dr. 1534. C. a. 1. emelet fekve - RD 386-387

Scholae Theologicae Scotistarum. Bernardus Sannig. 1675. 2. 1. 327, 314. 2dr. 1535-1536. C. a. 1. emelet fekve - RC 91; RD 354

Lelkészettaniak

Institutiones Theolog(iae) Pastoralis. Josephus Lauber. 1782. 2. 1. 364, 518. 8dr. 1537-1538. C. a. 1. emelet

Institutiones Theolog(iae) Pastoralis. t. 1. et 2. u. az. 1782. 1. 1. 364, 518. 8dr. 1539. u. ott. Egy füzetben mind a két kötet - RA 1581

(910) Tractatus Theologicus de Deo Uno et Trino. Ioan(nes) Bapt(ista) Prileszky. 1767. 1. 1. 566. 4dr. 1540. u. ott

Tractatus de 7 Sacramentis. u. az. 1759. 2. 1. 540, 544. 4dr. 1541-1542. u. ott

Praxis Sacramenti Poenitentiae. Ludovicus Habert. 1773. 1. 1. 651. 8dr. 1543. u. ott

Tractatus de Sacramento Ordinis. u. az. 1764. 1. 1. 462. 8dr. 1544. u. ott

Epitome Doctrinae Moralis et Canonicae. Dominicus Mansi. 1765. 2. 2. 296. 8dr. 1558-1559. C. alatt 1ő emelet k. s.

(915) Theologiae Pastoralis P. prior. Michael Horváth. 1780. 1. 1. 275. 8dr. 1545. C. a. 1. emelet. b. s.

Summa Pastoralis officii ad usus (!) Neosoliensium. Ex operibus Pauli Segneri. 1801. 1. 1. 83. 8dr. 1546. u. ott

Florilegium Sponsolitium. Ludovicus Paxi. 1740. 1. 1. 503. 4dr. 1547. u. ott. a' belsőn fekve

Candidatus Presbyter. Ab uno Religioso Concionatore. 1807. 2. 2. 406. 8dr. 1548-1549. C. a. 1. emelet b. s.

Examen Ordinandorum. -. 1807. 3. 3. 388. 8dr. 1550-1552. u. ott

(920) Examen Ordinandorum. Nicolaus Aurificius. 1587. 1. 1. 605. 16dr. 1553. C. a. 1. emelet k. s.

Examen Ordinandorum. Ladislaus Sennyei. 1721. 3. 3. 419 -12 1554-1556. C. a. 1. emelet k. s. Egynek nincs eleje

Apparatus Interrogationum et Responsionum pro Examine Clerici. Thomas Franciscus Rotarius. 1705. 1. 1. 605. 16dr. 1557. u. ott

Orvosi könyvek, különféle nyelven írottak

Opera Medica. Franciscus Deleboe Sylvius. 1695. 1. 1. 934. 4dr. 1591. D. fölött k. s.

Gazophylacium Medico-Physicum. Johan Jacob Woyts. 1716. 1. 1. 1035. 4dr. 1617. D. fölött k. s. német

(925) Magnus Hypocrates Medico Moralis. Franciscus Dominicus Barisanus. 1682. 1. 1. 1011. 4dr. 1592. D. fölött k. s. - RB 1172

Dispensatorium Universale. Christophorus Mayr. 1798. 2. 1. 421, 213. 4dr. 1589-1590. D. fölött k. s.

Pharmacopaea Argentoratensis. A Collegio Medico Argentoratensi. 1725. 1. 1. 260. 2dr. 1588. D. fölött k. s.

-. Leonhartus Fuchs. 1542. 1. 1. 889. 2dr. 1587. D. fölött k. s. Czíme hiányzik, füvészeti munka

Orvosi munka 1. Darab. Haizler György. 1801. 1. 1. 466. -8 1618 D. fölött k. s. - RB 1260

(930) Für Aerzte und Kranken bestimmte abhandlung. Johan Kaempf. 1786. 1. 1. 576. 8dr. 1585. D. fölött b. s.

Prüfung des Brownschen Systems der heilkunde. 1. 2. 3. u(nd) 4 Stück. Adalbert Fridrich Marcus. 1799. 2. 1. 160, 124, 109, 140. 8dr. 1593-1594. D. fölött k. s.

System der Chirurgie. Iustus Arnemann. 1813. 2. 1. 464, 420. 8dr. 1595-1596. D. fölött k. s.

Kleine Schriften Medizinisch Praktischen inhalts. Johan Peter Frank. 1806. 1. 1. 372. 8dr. 1570. D. fölött b. s.

Lehre von den augen krankheiten. Joseph Jacob Plenk. 1799. 1. 1. 314. 8dr. 1571. D. fölött b. s.

(935) Handbuch der practischen heilkunde 1. b. Fridrich Wilhelm Hoven. 1806. 1. 1. 395. 8dr. 1572. D. fölött b. s.

Elementa Chirurgiae. Josephus Jacobus Plenk. 1783. 1. 1. 176. 8dr. 1574. D. fölött b. s.

Medicina Clinica. Christianus Theophilus Selle. 1788. 1. 1. 622. 8dr. 1575. D. fölött b. s.

Institutiones Medicinae practicae. Ioannes Osterdick Schacht. 1753. 1. 1. 287. 4dr. 1603. D. fölött k. s.

De morbis. -. -. 1. 1. 1036. 4dr. 1586. D. fölött b. s. nincs czíme

(940) Gründiche (!) einleitung in die Chirurgie. Johan Zacharias Platner. 1750. 1. 1. 988. 8dr. 1580. D. fölött b. s.

Medicinisch und Chirurgisch Lehrgebaende. Johan Fridrich Rübel. 1761. 1. 1. 424. 8dr. 1584. D. fölött b. s.

Medicinische Bibliotek. Göttingában iratott György August Egyetemében. Bécsben nyomatott. 1799. 1. 1. 422, 198. 8dr. 1581. D. fölött k. s.

Medicinische Bibliothek. Gustav Kleffel. 1813. 2. 1. 317, 430. 8dr. 1601-1602. D. fölött k. s.

Anfangsgründe der Chirurgie. Joseph Jacob Plenk. -. 1. 1. 221. 8dr. 1579. D. fölött b. s.

(945) Pharmacopaea Austriaco Provincialis. Ad mandatum A. Maiestatis. 1780. 1. 1. 312. 8dr. 1577. D. fölött b. s.

Chirurgia Manualis. Johan Helfric Jungken. 1710. 1. 1. 516, 154. 8dr. 1568. D. fölött b. s. német

Medizinischer Passe-par-tout. Franz Balthasar Lindem. 1739. 1. 1. 989. 8dr. 1563. D. fölött b. s.

Materia Medica. Johan Ludvik Leberech Lőveke verbessert von Johann Fridrich Gmelin. 1791. 1. 1. 584. 8dr. 1561. D. fölött b. s. német

Anatomische Tabellen. Johan Adam Kulmus. 1759. 1. 1. 110. 4dr. 1573. D. fölött b. s.

(950) Materia medica concentrata. Johan Ludov(icus) Leberech Lőveke verbessert von Georg Ludwig Rumfelt. 1764. 1. 1. 336, 243. 8dr. 1560. D. fölött b. s. német

Von der Cur allerley wunden. Rudolph Würtz. 1620. 1. 1. 872. 12dr. 1569. D. fölött b. s. czíme nincsen

Ueber die Arsenick vergiftung. Samuel Haneman. 1786. 1. 1. 276. 8dr. 1578. D. fölött b. s.

Fundamenta Chemiae. Joseph Wilhelm Baumer. 1783. 1. 1. 528. 8dr. 1562. D. fölött b. s.

Des grundmaessigen Chirurgischten Schlüssels. -. 1727. 1. 1. 328. 8dr. 1567. D. fölött b. s.

(955) Medicinische Chirurgische und Anatomische Schriften. Paulus Barbette. 1673. 1. 1. 592, 340. 8dr. 1564. D. fölött b. s.

Kis gyermekek isputálja. Csapó József. 1771. 1. 1. 218. -8 1565. D. fölött b. s.

Taxamedicamentorum. -. 1795. 1. 1. 69. 8dr. 1566. D. fölött b. s. deák és német

Tasche-buch für Scheide-Künstler und apothecer. -. 1785. 1. 1. 208. 12dr. 1783. D. fölött b. s.

Compendium Chirurgiae. -. -. 1. 1. 264. 12dr. 1610. D. fölött. k. s. Czíme nincs; de német

(960) Kelegraphia oder Beschreibung von den brüchen. Walachias Geigern. 1661. 1. 1. 380. 16dr. 1608. D. fölött k. s.

Kurzer unterricht von den venerischen Krankheiten. August Schaarschmidt. 1770. 2. 1. 71. 8dr. 1597-1598. D. fölött. k. s.

Verzeichnis der medicinisch, Chirurgisch, Chimisch und veterinarischer bücher. Joseph Eggenberger. -. 1. 1. 70. 8dr. 1607. D. fölött k. s. rongyos

Kurzer begriff aller ins gemein gift und contagiosen zustaenden. Bernardin Main von Heysperg. 1708. 1. 1. 255. 12dr. 1604. D. fölött k. s.

Demotionibus (!) sympaticis et antipaticis. -. -. 1. 1. 319. 12dr. 1609. D. fölött k. s. eleje és vége hiányzik

(965) Medicinisches handbüchlein. Germanus Sincerus. 1777. 1. 1. 100. 8dr. 1599. D. fölött k. s.

-. -. 1795. 1. 1. 114. 8dr. 1606. D. fölött k. s. Sem eleje sem vége nincsen

Dissertatio Medica. Carolus Patachics. 1819. 1. 1. 22. -8 1616. D. fölött k. s. latin

Inauguralis Dissertatio Medica. Ioannes Leopoldus Daniel Ebner. 1780. 1. 1. 107. 8dr. 1611. D. fölött k. s.

Medicinische Chirurgische theoretische und praktische beobachtungen. -. 1786. 1. 1. 107. 8dr. 1605. D. fölött k. s.

(970) Dissertatio medica de dignitate medici. Antonius Bach. 1816. 1. 1. 35. 8dr. 1614. D. fölött k. s.

Értekezés az Orvosi tudomány kezdetéről. Peterka Jósef. 1824. 1. 1. 36. 8dr. 1615. u. ott. k. s.

Universal Arzney. Johan Ailhaud. 1765. 1. 1. 38. 8dr. 1612. u. ott. k. s.

Handbuch der practischen heilkunde 2. b. Fridrich Wilhelm Hoven. 1806. 1. 1. 400. 8dr. 1613. u. ott. b. s.

Der medicinische hauptschlüssel. Stahl. 1764. 1. 1. 722. 4dr. 1582. u. ott. b. s.

(975) Giftgeschichte. Paul Kolbani. 1798. 1. 1. 412. 8dr. 1600. u. ott. k. s.

Egyházi latin könyvek

Vitatkozók

Enchiridion Controversiarum de religione. Franciscus Costerus. 1621. 1. 1. 732. 12dr. 1660. D. alatt 4. emelet k. s.

De Controversiis Christianae fidei. Robertus Bellarmin. 1605. 1. 1. 1566. 8dr. 1659. D. a. 4. emelet k. s.

De Divinis, Apostolicis et Ecclesiasticis traditiobus (!). Martinus Peresius. 1560. 1. 1. 362. levél. 8dr. 1658. u. ott. k. s.

Controversiarum adversus haereses Epitome. Iacobus Gordonus Huntlaeus. 1620. 1. 1. 410, 352. 8dr. 1657. u. ott. k. s. - RA 1633-1634

(980) Tertia Controversia generalis de summo Pontifice. Robertus Bellarminus. 1. 1. 1674. 8dr. 1656. u. ott. k. s.

Tertii Tomi 4a Controversia de sacramento Poenitent(iae). -. -. 2. 2. 906. 8dr. 1654-1655. u. ott. k. s. E munkából néhány kötet hiányzik - RA 1632

Quarti tomi tertia controversia de Justificatione et bonis operibus. -. -. 1. 1. 839. 8dr. 1653. u. ott. k. s.

Exegesis absolutissima errorum et mendaciorum qui sunt in Confessione Lutherana Augustae Caesari exhibita. Johannes a Dauantria. 1535. 1. 1. 278. levél. 12dr. 1643. D. alatt 4. emelet külső sor

De Controversiis Christianae fidei. t. 3. Robertus Bellarminus Politianus. 1593. 1. 1. 1527. 2dr. 1644. D. a. 4. emelet fekszik

(985) De Controversiis Christianae fidei. u. az. 1605. 1. 1. 755. 8dr. 1631. D. a. 4. emelet b. s.

Disputationes de S(anctissi)ma Trinitate. Ambrosius de Penalosa. 1634. 1. 1. 669. 2dr. 1625. D. a. 4. emelet b. s. nincs czíme

Pro cultu litterarum in Hungaria Vindicatio. Innocentius a D. Thoma Aquinate. 1743. 1. 1. 260. 4dr. 1626. u. ott. b. s.

Theologia Polemica. Pichler. -. 1. 1. 796. 4dr. 1619. u. ott. b. s. Czíme nincs: végén a Confessio Augustana meg van benne

Bibliotheca Gnomico-historico-symbolico politica. Arnolphus Casimirus Zegliczky. 1742. 2. 1. 799. 4dr. 1622-1623. u. ott b. s. majd arányosak

(990) Speculum Immaculatum. Paulus Esztoras H(un)g(a)riae Palatinus. 1747. 1. 1. 160. 4dr. 1629. u. ott. b. s.

De Stancari funesta Regno Poloniae secta. Stanislaus Orichovius Roxolanus. 1562. 1. 1. 104. levél. 4dr. 1628. u. ott. b. s. - ANT 83

De republica Ecclesiastica contra Marcum Antonium de Dominis. Martinus Becanus. 1618. 1. 1. 394. 8dr. 1630. u. ott. b. s. - RA 1636

De ortu et progressu haeresum sui saeculi. Florimundus Raemundus. 1654. 1. 1. 400, 396. 4dr. 1620. u. ott. b. s. czíme nincsen

Speculum exemplorum. Joannes Maior. -. 1. 1. 806. 4dr. 1621. u. ott. b. s. - RA 1706

(995) Theatrum Politicum. Ambrosius Marlianus. 1757. 1. 1. 492. 8dr. 1624. u. ott. b. s.

Regnum Dei. Nicolaus Caussinus. 1652. 1. 1. 360. 4dr. 1627. u. ott. b. s. - RB 1160

Theologia tripartita et apparatus pro Missionariis. Richardus Archdekin. 1701. 1. 1. 598, 236, 120. 8dr. 1632. u. ott. b. s. czíme nincsen

Doctrina verae Christi Ecclesiae. Ioannes Damiani. 1768. 2. 2. 739. 8dr. 1633-1634. u. ott. b. s. Czíme le van metszve

Examen Reformationis Lutheri. Franciscus Otrokocsi. 1696. 1. 1. 622. 8dr. 1661. u. ott. k. s. czíme nincsen

(1000) Manuale Controversisticum. Franciscus Herczig. 1745. 1. 1. 476. 8dr. 1662. D. a. 4. emelet k. s.

De eligenda inter dissidentes Christianos sententia. Vincentius Ludovicus Gotti. 1748. 1. 1. 392, 137. 8dr. 1635. D. alatt 4. emelet belső sor

Manuale Controversiarum. Martinus Becanus. 1638, 1646. 2. 2. 804. 8dr. 1637-1638. D. a. 4. emelet b. s.

Compendium manuale controversiarum. u. az. 1756, 1769. 2. 2. 312. 8dr. 1640-1639. D. a. 4. emelet b. s.

Compendium Manualis Controversiarum. u. az. 1738, 1743. 2. 2. 458. 12dr. 1641-1642. u. ott. b. s. Az előbbi kettővel megegyeznek

(1005) Anabaptismus confutatus. Joannes Valckenierius. 1652. 1. 1. 268, 269. 8dr. 1663. D. a. 4. emelet k. s.

-. -. -. 1. 1. 580. 12dr. 1636. u. ott b. s. nincs czíme - hitágazatokról értekezik

Tractatus de uno et Trino Deo. -. 1701. 1. 1. 542. 12dr. 1671. D. a. 4. emelet k. s. - RA 352

Christianae doctrinae exsplicatio. Robertus Bellarminus. 1742. 1. 1. 264. 12dr. 1669. D. a. 4. emelet k. s.

Peregrinus Catholicus. Joannes Rajcsányi. 1750. 2. 2. 202. 12dr. 1667-1668. D. a. 4. emelet k. s.

(1010) Epitome 1m, et opportuna. Iuxta mentem Dun-Scoti. 1729. 1. 1. 144. 8dr. 1666. u. ott. k. s.

Vindiciae Josephi Erdélyi. Joannes Dianovszky. 1798. 1. 1. 103. 8dr. 1670. u. ott. k. s.

Quaestiones ad ea illustranda quae in Ecclesia contra Ecclesiam evenerunt. -. -. 1. 1. 390. 16dr. 1644. u. ott. b. s. Eleje 25ik lapig nincsen - RA 1598

Compendium Controversiarum. Andreas Pierstll. 1761. 1. 1. 164. 12dr. 1664. D. a. 4. emelet k. s.

Commenta adversus R(oma)nam Ecclesiam. Ioannes Rajcsányi. 1727. 1. 1. 144. 12dr. 1645. D. a. 4. emelet b. s.

(1015) Lapis lydius Controversiarum fidei. Stephanus Telekesy. 1713. 2. 2. 480. 12dr. 1672-1673. D. a. 4. emelet k. s.

Paraenesis ad Sectarios. Joannes Barclaii. 1726. 1. 1. 364. 12dr. 1647. D. a. 4. emelet b. s.

Crisis Theologica. Ioannes Kugler. 1705. 1. 1. 256. -12 1649. u. ott b. s.

Institutionum Christianarum P. 2. -. 1723, 1, 1, 384. 12dr. 1652. D. a. 4. emelet b. s.

Falsitas Ecclesiae Reformatae. Damianus a Saliceto. 1669. 1. 1. 156. 12dr. 1646. u. ott. b. s.

(1020) Analysis duodecim erroneorum dogmatum. Franciscus Labsanszky. 1703. 1. 1. 152. 12dr. 1651. u. ott b. s.

Lutheranicum nunquam et nusquam. Martinus Szentiványi. 1702. 1. 1. 136. 12dr. 1650. u. ott. b. s. - RA 1599

Ad tristissimam quaestionem ubi scriptum est? responsio. Certus S(ocietatis) J(esu) Sacerdos. 1757. 1. 1. 150. 12dr. 1648. u. ott b. s.

Latin könyvek Egyházunk szertartásairól

Thesaurus S(anctorum) Rituum. u. az. 1685. 1. 1. 250, 320. 4dr. 1692. u. ott. k. s. - ANT 1161

Manuale Caeremoniarum. Solanus Karli. 1803. 1. 1. 319. 4dr. 1693. u. ott. k. s.

Gotticus betűkkel nyomatott különféle tartalmú és régi latin könyvek

(1025) Continuum in Evangelium Matthaei, Marci, Lucae et Joannis. D. Thomas Aquinas. -. 1. 1. -. 2dr. 1701. D. a. 2. emelet. Három újnyi vas, tagságú; a' lapok nem jegyezvék. k. s.

Incipit Summa, quae vocatur Catholicon. Edita a Joanne de Janua. -. 1. 1. -. 2dr. 1702. u. ott. Vége hiányos; nem lapoztatik. k. s.

Postillae in U(niversum) V(etus) T(estamentum). Nicolaus de Lyra. -. 1. 1. -. 2dr. 1703. u. ott. k. s. Sem eleje sem vége; Isaiástól Machabaeusokig; nem lapoztatik

De gradibus formarum Tractatus, et quaestiones Ûmetaphysicales. Aegidius Romanus. O(rdinis). S. Aug(usti). 1502. 1. 1. 94, 214, 37. levél. 2dr. 1704. u. ott. k. s. Eleje vége hiányos

(1030) Missale Strigoniense. Venetiis impressum. 1518. 1. 1.

-. 4dr. 1705. u. ott. k. s. Eleje hiányos, nem lapoztatik

In vitas P(atrorum) per celebre opus, oculos mortalibus coelumque aperiens. D. Hieronymus Cardinalis et Ecclesiae Doctor. 1512. 1. 1. -. 4dr. 1706. u. ott k. s. Nem lapoztatik

Vita Christi. Ludolphus a Saxonia Carthusianus. 1514. 2. 2. -. 4dr. 1707-1708. u. ott. k. sor. Nem lapoztatik

Dormi secure. Sermones. -. 1486. 1. 1. -. 2dr. 1709. u. ott. k. s. Sem eleje sem vége; egyébként: ünnepi, és vasárnapi Predikatziók; nem lapoztatik

(1035) Sermones de Sanctis. Jacobus de Voragine A(rchi)Ep(isco)pus Genuensis. 1484. 1. 1. -. 2dr. 1710. D. a. 2. emelet. Czíme nincsen, vége hiányos, nem lapoztatik

Sermones Festivales. u. az. 1512. 1. 1. 276. és 32. levél. 4dr. 1711. u. ott. k. s. a' nagyobb mellett

De proprietatibus rerum. Bartholomaeus Anglicus. 1483. 1. 1. -. 2dr. 1712. u. ott. k. s. n(em) lapoztatik - RC 188

Calepinus. Ambrosius Bergomates. -. 1. 1. -. 2dr. 1713. u. ott. k. s. vége hiányos, nem lapoztatik

Biga Salutis seu Sermones Dominicales. Osvaldus de Lasko. 1516, 1506. 2. 2. -. 4dr. 1714-1715. u. ott. k. s. nem lapoztatik. Conventus Mező-Szeged felirattal - ANT 261

(1040) Biga Salutis seu Sermones Festivales. u. az. -. 1. 1. -. 4dr. 1716. u. ott. k. s. vége hiányos, nem lapoztatik - RA 3118

Gemma Praedicantium. Nicolaus de Nyse. 1516. 1. 1. -. 4dr. 1694. D. a. 2. em. b. s.

Quaestiones super 4. libris (!) Sententiarum. Joannes Magister Dun-Scotus. -. 1. 1. 379. levél. 4dr. 1717. D. a. 2. emelet k. s.

Speculum exemplorum. -. -. 1. 1. -. 4dr. 1695. u. ott b. s. vége hiányos; teteje itt ott elvan vagdalva; n(em) lapoztatik

Missale Strigoniense. -. 1511. 1. 1. -. 4dr. 1696. u. ott. b. s. Egész és tiszta

(1045) Sermones Sacri. S. Leo M. 1485. 1. 1. -. 4dr. 1718. u. ott. k. s. nem lapoztatik

Historia Alexandri M(agni) et Trojae. Guido de Columna Iudex Messanensis. Iratott 1287. nyomatott 1486. 1. 1. -. 4dr. 1719. D. a. 2. emelet k. s. nem lapoztatik

Stellarium Coronae Beatae Virginis. Pelbartus de Themeswár. 1509. 1. 1. 214. levél. 4dr. 1720. u. ott. k. s. - RA 3120

Sermones Dominicales et de tempore. Pomerius O(rdinis) S. (Francisci). -. 1. 1. -. 4dr. 1721. D. a. 2. emel. k. s. Sem eleje sem vége, nem lapoztatik

Quatuor Sententiarum volumina et Compendium Theologicae veritatis. Petrus Lombardus cum Interpretationibus Nicolai de Orbellis. 1507. Viennae, 1510. Venetiis. 1. 1. 336. levél csak a' Bécsiben. 4dr. 1722. D. a. 2. emel. k. s. Mind a' kettő egybe fűzvék; a' Velenczei nem leveleztetik; egyébkint felényi

(1050) Expositio in Psalmos et Canticum. Jacobus de Valentia. -. 1. 1. 431. levél. 4dr. 1723. u. ott. k. s. Sem eleje sem vége

Mamotrectus et legenda Sanctorum. Talán D. Hieronymus, mert Paulinushoz írt levelével kezdetik. 1492. 2. 2. -. 8dr. 1699-1700. D. a. 2. emelet b. s. Egynek vége hiányos, nem lapozvák

Pomerium Sermonum seu Stellarium Coronae B(eatae) V(irginis) in 12. libellos partitum. Pelbartus de Themeswár. -. 1. 1. -. 4dr. 1697. D. a. 2. emelet b. s. Sem eleje sem vége. Szűz Mária életét tünteti elő; nem lapoztatik; felső szegélyei elvágvak de nagyon - ANT 18; RA 3128

Sermones de Tempore et Sanctis. -. 1507. 1. 1. -. 4dr. 1698. u. ott. b. s.

Biblia Sacrae Universa. Albertus Castellanus O(rdinis) Praed(icatorum). 1519. 1. 1. 532. levél. 12dr. 1724. D. a. 1. emelet b. s.

(1055) Biblia cum Concordantiis V(eteris) et N(ovi) Testamenti. S. Hieronymus Interpres Bibliorum. 1511. 1. 1. 517. levél. 4dr. 1725. u. ott. b. s.

Rosarium Sermonum Praedicabilium. Bernardinus de Bustis O(rdinis) S. F(rancisci). 1513. 1. 1. 260, 407. levél. 4dr. 1726. u. ott. b. s.

Sermones de Adventu. Robertus Liciensis O(rdinis) S. F(rancisci). -. 1 1. 60, 222, 67, 82. 4dr. 1727. u. ott. felső szegélye elmetszve; és e' miatt a' számokat n(em) vehetni ki

-. -. -. 1. 1. -. 4dr. 1728. D. a. 1. emelet b. s. Sem eleje, sem vége; Sermones Catechetici: nem lapoztatik

Sermones Dominicales et Festivales. Pelbartus de Themeswár. -. 1. 1. 377. levél. 4dr. 1730. u. ott. b. s. vége hiányos

(1060) Sermones de tempore. Pomerius; editi per Pelbartum de Temesvár. 1498. 1. 1. -. 4dr. 1731. u. ott. b. s. Eleje nincsen, nem lapoztatik - RA 3119

Postilla. Guillermi. 1572. 1. 1. 103, 68, 51. levél. 4dr. 1752. u. ott. b. .s

Apparatus de tempore in Evangelia et Epistola ac Sanctos. -. -. 1. 1. -. 4dr. 1733. u. ott. b. s. Vége nincsen, nem lapoztatik

Breviarium. -. -. 1. 1. 480. 12dr. 1734. u. ott. b. s. Sem eleje, sem vége, nagyon régi

Missale Romanum. -. -. 1. 1. -. 4dr. 1735. u. ott. b. s. eleje nincsen

(1065) Confessionale. Antonius A(rchi)Ep(isco)pus Florentinus. 1508. 1. 1. 134. levél. 4dr. 1736. D. a. 1. emelet b. s.

Missale fratrum Heremitarum. -. -. 1. 1. 306. levél. 4dr. 1737. u. ott. b. s. vége nincs

Stellarium Coronae Virginis Mariae. Pelbartus de Temesvár; olim Mathiae Corvini Concionator O(rdinis) S. (Francisci). -. 1. 1. -. 4dr. 1738. u. ott. b. s. N(em) lapoztatik - RA 3121

Sermones festivales. -. -. 1. 1. -. 4dr. 1739. u. ott. b. s. Sem eleje sem vége

Sermones de Adventu. Petri Hieremiae Panormitani. 1514. 1. 1. 271, 152. levél. 4dr. 1740. D. a. 1. emelet b. s.

(1070) Sermones de lanctibus Sanctorum. Robertus Karazolus de Licio O(rdinis) S. (Francisci). 1489. 1. 1. -. 4dr. 1741. u. ott. b. s. nem lapoztatik

Sermones de diversis. -. -. 1. 1. -. 8dr. 1743. u. ott. b. s. Sem eleje, sem vége, nem lapoztatik

Postillae in N(ovum) T(estamentum) cum additionibus Pauli Ep(isco)pi Burgensis. Nicolaus de Lyra. O(rdinis) S. F(rancisci). 1483. 1. 1. -. 2dr. 1744. D. a. 1. emelet k. s. eleje hiányos, nem lapoztatik; három hücelyknyi

Postilla Super 4. Evangelia. u. az. 1487. 1. 1. -. 2dr. 1745. u. ott. k. s. nem lapoztatik

Viridarius Sermonum. Nicolaus de Blony. 1494. 1. 1. -. A-2 1746. u. ott. k. s. nem lapoztatik

(1075) Sermones et promtuarium exemplorum. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1747. u. ott. k. s. Sem eleje sem vége, nem lapoztatik

Continuum in Evangelia. S. Thomas Aquinas. -. 1. 1. 304. levél. 2dr. 1748. u. ott. k. s. Sem eleje sem vége

Expositio in Psalterium. Cassiodorus Romanus. 1517. 1. 1. 227. levél. 2dr. 1749. u. ott. k. s.

Postillae in U(niversum) N(ovum) T(estamentum). Nicolaus de Lyra O(rdinis) S. F(rancisci). -. 1. 1. -. 2dr. 1750. u. ott. k. s. nem lapoztatik

Sententiarum lib. 3. Petrus Lombardus. 1576. 1. 1. 213. levél. 2dr. 1751. u. ott. k. s.

(1080) Homiliae. Alchuinus Levita Caroli 5. Secretarius. 1530. 1. 1. 248. levél. 2dr. 1752. u. ott. k. s.

Facta et dicta memorabilia, item tragoediae. Valerius Maximus ad Tiberium Caesarem. 1498. 1. 1. 400. levél. 2dr. 1753. u. ott. k. s.

De Conformitate S. Francisci ad vitam Jesu Christi. Bartholomaeus de Pisis. 1510. 1. 1. 264. levél. 2dr. 1754. u. ott. k. s. vége rongyos

Postillae in N(ovum) Testament(um). Nicolaus de Lyra O(rdinis) S. F(rancisci). -. 1. 1. -. 2dr. 1755. u. ott. k. s. eleje hiányos

Homiliarum Centuriae tres. Fridericus Nausea Blamicampianus. 1532. 1. 1. 445. levél. 2dr. 1756. u. ott. k. s.

(1085) Dissertationes in 3. et. 4. librum Sententiarum. D. Bonaventura. 1515. 1. 1. -. 2dr. 1757. u. ott. k. s. nem lapoztatik

Quarta pars operum. Ioan(nes) Gerson Cancellarius Academiae Parisiensis. 1518. 1. 1. -. 2dr. 1758. u. ott. k. s. Egyházi beszédek; nem lapoztatik

Rosetum exercitiorum Spiritualium. Certus Canonicus Regularis. 1404. revisum. 1. 1. 267. levél. 2dr. 1759. D. a. 1. emelet. k. s. A' nyomatási év hibásan van kitéve; mert Guttenberg csak 1400. született; és első nyomata - fa betűkkel - 1438. (!) jelent meg

De mysterio Trinitatis. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1760. u. ott. k. s. Sem eleje, sem vége; agit de fide et D(ivi)na mora (!)

Postilla in V(etus) T(estamentum). Nicolaus de Lyra O(rdinis) S. F(rancisci). -. 1. 1. -. 2dr. 1761. u. ott. k. s. vége hiányos; nem lapoztatik

(1090) Biblia tota. -. 1476. 1. 1. -. 2dr. 1762. u. ott. k. s. nem lapoztatik. Ez a' könyvtárban majd legkorábbi nyomatás. - RC 192

Vita Sanctorum. Paulus. -. 1. 1. -. 4dr. 1763. u. ott. k. nem lapoztataik; irottnak látszik; nehezen olvasható

Theasaurus novus seu sermones Dominicales. -. 1515. 1. 1. 178. levél. 4dr. 1764. u. ott. k. s. eleje hiányos

Elucidarius omnium difficultatum circa Missam. Bernardinus de Parentinis. 1487. 1 1. -. 4dr. 1765. u. ott. k. s. nem lapoztatik

Sermones de tempore per Circulum Anni. Ioannes Herolt; aliter Discipulus. 1499. 1. 1. -. 4dr. 1766. u. ott. k. s. nem lapoztatik; Discipulus; quia ex aliorum operibus dicit collegisse; ergo non Magister est, ut ipse ait - RC 194

(1095) Theologia Naturalis seu liber Creaturae. -. 1502. 1. 1. -. 4dr. 1767. u. ott. k. s. n(em) lapoztatik

Speculum Naturale et Historiale. Vincentius Burgundus írta 1244. -. 1. 1. -. majd íven. legnagyobb a' könyvtárb(an). 1771. D. a. földszint. Polgari, Egyházi történetek, szentek szenvedéseit sat. sorol elő

Expositiones in Canon(es) Avicenae. Ioannes Mathaeus et Iacobus de Portibus. 1511. 1. 1. 503. levél. 2dr. nagy. 1772. u. ott. k. s. az az; földszint. Orvosi könyv

Meditationes in vitam J(esu) Christi. Ludolphus Carthusiensis de Saxonia. 1483. 1. 1. -. 2dr. nagy. 1773. u. ott. földszint, nem lapoztatik

Iudicialis Practica. Ioannes de Ferraris. 1473. 1. 1. -. nagy 2dr. 1774. u. ott. földszint. nem lapoztatik; legrégibb nyomatás

(1100) Postilla in Parallipomenon. Nicolaus de Lyra. -. 1. 1. -. 2dr. 1775. u. ott. földszint, nem lapoztatik

Postillae in Epistolas Pauli. Hugo Cardinalis. 1502. 1. 1. -. 2dr. 1776. u. ott. földszint nem lapoztatik

Postilla in Evangelia. u. az. -. 1. 1. -. 2dr. 1777. u. ott. földsz. nem lapoztatik. Jeromos leveleivel kezdi el.

Dictionarium. Ambrosius Calepinus Bergomensis Heremita. 1508. 1. 1. -. 2dr. 1778. u. ott. földsz. nem lapoztatik

Sermones Dominicales et Festivales. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1779. u. ott. n(em) lapoztatik, sem eleje, sem vége

(1105) Thesaurus Sermonum. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1780. D. a. földszint. Sem eleje, sem vége

Tertia pars Summae cum Commentariis Cardinalis Caietani. S. Thomas Aquinas. -. 1. 1. 376. levél. 2dr. 1781. D. a. földszint

Psalterium. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1770. u. ott. földszint. Sem eleje, sem vége - és igen régi

Graduale Romanum. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1769. u. ott. Latin betűkkel van nyomatva és jó

Psalterium. -. -. 1. 1. -. 2dr. 1768. u. ott. Latin betűkkel, még új

Egyházi és Polgári törvényeket tartalmazók

(1110) Corpus Juris Hungaricis. Stephanus Verbőczy. 1696. 1. 1. 800, 380, 140, 56, 47, 40, 16, 64, 131, 34. 2dr. 1783. E fölött

Ius Publicum feudaleque. Franciscus Philippus Maria Zech. 1690. 1. 1. 196. 2dr. 1784. u. ott

Officialis Curiae Ecclesiasticae. Augustinus Mathaeucus. 1710. 1. 1. 462. 4dr. 1785. u. ott - RA 1769

Opera Regularia et Moralia. Ioannes de Lezana. 1678. 1. 1. 476, 614. 2dr. 1782. u. ott - RD 355

Responsa Juris Criminalia et Civilia. Ioannes Iodocus Beckius. 1736. 1. 1. 1294. 4dr. 1786. u. ott

(1115) Tractatus Iuridicus Canonico Civili practicus. Ferdinandus Josephus Rechperger. 1699. 1. 1. -. 4dr. 1787. u. ott - RA 1708

Zoesius Augmentatus, seu Commentarius in Pandectarum l. 50. Henricus Zoesius Amersfortius. -. 1. 1. 1246. 4dr. 1788. u. ott

Tripartitum Juris Ungarici Tyrocinium P. 1. et 3. Ioannes Szegedy. 1734. 1. 1. 280, 301. 12dr. 1792. u. ott - RA 1765

Tripartitum Juris Ungarici tyrocinium P. 2. u. az. 1724. 1. 1. 522. 12dr. 1793. u. ott - RA 1766

Tripartitum Iuris Ung(arici) Tyrocin(ium). u. az. 1. 1. -. 12dr. 1794. u. ott. Megvan benne mind a' három rész

(1120) Synopses Iuris Ungarici. Ioannes Szegedy. 1734. 1. 1. 279, 320. 1791. E fölött

Vicarius Canonicus. Hugo Blotius. 1718. 1. 1. 120. 4dr. 1789. u. ott

Ordo Iudiciarius pro omnibus tribunalibus. -. 1785. 1. 1. 171, 121, 24, 15. 8dr. 1790. u. ott

Synopsis Iuris Civilis. -. 1727. 1. 1. 109. 12dr. 1795. u. ott

Bölcsészetről értekezők

Theologia Rationalis, seu Praecursor Logicus. I(ohannes) Caramuel. 1654. 1. 1. 502, 452, 86, 258. 2dr. 1674. D. a. 3. emelet

(1125) Philosophia Universa Speculativa. Caietanus Felix Verani. 1684. 4. 1. 802, 754, 804, 632. 2dr. 1675-1678. u. ott

Philosophiae cursus integer. Bartholomaeus Mastrius. 1688. 5. 1. 368, 384, 595, 340, 316. 2dr. 1679-1680. u. ott - RD 356

Metaphysicarum disputationum tomi 2. Franciscus Suarez. 1614. 1. 1. 602, 661. 2dr. 1684. u. ott - RD 390

Commentaria in 8. libros Aristotelis. Franciscus Toletus. 1593. 1. 1. 339. levél. 4dr. 1686. u. ott - ANT 99

Prodidagmata Philosophica. Christianus Lupus. 1640. 1. 1. 446. 4dr. 1687. u. ott - RA 1710

(1130) Regulae Generales et Speciales scientiarum. Thaddaeus Patonyi. 1807. 1. 1. 266. 8dr. 1688. u. ott

Contradisquisitio, num in Philosophia eadem d(octri)nae capita etc. doceri possint. u. az. 1808. 1. 1. 238. 8dr. 1689. u. ott

Philosophiae Cursus. Petrus Arcedeckne. 1732. 1. 1. 376, 136, 59, 131. 4dr. 1796. E. a. 5. emelet

Bölcselkedés 1. és 2. darab. Imre János. 1829. 2. 1. 350, 386. 8dr. 1797-1798. u. ott

Metaphysica. Ioan(nes) Imre. 1831, 1819. 3. 3. 258. 8dr. 1799-1801. u. ott. Kettőn: Studii Philosophici, egyen: Aaronis Kottla (!)

(1135) Metaphysica Applicata. u. az. 1821. 1. 1. 553. 8dr. 1802. u. ott. Studii Philosophici

Institutiones Logicae. Ioannes Bap(tista) Horváth. 1776, 1799. 2. 2. 130, 118. 8dr. 1803-1804. E. a. 5. emelet

Institutiones Metaphysicae. u. az. 1771. 1. 1. 477, 120, 16. 8dr. 1805. u. ott

Institutiones Metaphysicae. u. az. 1773. 1. 1. 465. 4dr. 1806. u. ott

Tripartita Morum Philosophia. Certus S. P. Sacerdos. 1724. 1. 1. 332. 4dr. 1808. u. ott

(1140) Commentarii in 8. libros Aristotelis. Antonius Ruvius Rodensis. 1629. 1. 1. 578, 280. 4dr. 1811. u. ott - RA 3500

Institutiones Logicae et Metaphysicae. Ioannes Ivancsics. 1763. 2. 2. 205, 421. 4dr. 1809-1810. u. ott

Commentarius in Logicam Aristotelis. Franciscus Toletus. 1596. 1. 1. 545. 4dr. 1812. u. ott - ANT 98

Institutiones in Universam Philosophiam Peripatheticam. Clemens König. iuxta Dun-Scotum. 1752. 1. 1. 104, 155. 4dr. 1813. u. ott

Ontologia, Cosmologia et Psychologia. Ioannes Horváth. 1795. 1. 1. 338. 8dr. 1807. u. ott. vége hiányos

(1145) Supremum Moralitatis p(rinci)pium. Franciscus Tulsiczky. 1825. 1. 1. 133. 8dr. 1814. u. ott

Institutiones Philosophiae Rationalis. Frideric(us) Christian(us) Baumeister, iuxta Wolfium. 1775. 2. 2. 292. 8dr. 1835-1836. E. a. 4. emelet

Institutiones Philos(ophiae) Moralis. u. az. 1775. 1. 1. 237. 8dr. 1837. E. a. 4. emelet

Universa Philosophia. Franciscus Ernestus Fugger. 1666. 1. 1. 346. 8dr. 1815. E. alatt. 5. emelet

Institutiones Metaphysicae. Sigismundus Storchenaw. 1774. 2. 1. 214, 199, 439, 188. 8dr. 1816-1817. E. a. 5. emelet

(1150) Institutiones Logicae. u. az. 1774. 1. 1. 298. 8dr. 1818. u. ott

Pars quarta Philosophiae. Franciscus Le Rees. 1648. 1. 1. 245, 301. 8dr. 1819. u. ott - RA 1635

Logica Critica. Hermannus Osterrieder. 1760. 2. 2. 746. 8dr. 1820-1821. u. ott - RA 1600; RA 1600

Metaphysica. u. az. 1761. 1. 1. 1182. 8dr. 1822. u. ott

Institutiones Philosophicae et metaphysicae. Edvardus Corsinus. 1743. 5. 1. 396. 8dr. 1824-1828. E. a. 5. emelet. Azonos tömegűek; de a' 6. kötet nincsen meg - RA 1585

(1155) In universam Aristotelis Logicam quaestiones. Ioannes Dunscotus. primo a Constantino Sarnano, tum Antonio Rocco editus. 1619. 1. 1. 468. 12dr. 1833. u. ott. Első lapon Duns-Scot élete; meghalt 1308.

Philosophia mechanica sensuum. Fortunatus a Brixia. 1757. 4. 1. 497, 364, 427, 483. 4dr. 1831-1834. E. a. 4. emelet - RA 1248

Philosophia mentis. u. az. 1749. 2. 2. 247, 448. 4dr. 1829-1830. u. ott

Systema Logicum. Petrus Reusch. 1766. 1. 1. 938. 8dr. 1838. E. a. 4. emelet

De viribus Intellectus. Christianus Volf. 1740. 1. 1. 186. 8dr. 1839. u. ott

(1160) Philosophus in utramque partem. Laurentius Dzuhan. 1753. 1. 1. 392. 8dr. 1840. u. ott

Institutiones Dialecticae. Antonius Erber. 1762. 1. 1. 166. 12dr. 1841. u. ott

Duodena Conclusionum animasticarum. Laurentius Tapolcsányi. 1706. 1. 1. 88. 16dr. 1842. E. a. 4. emelet

Mér s' Tértaniak

Liber primus Arithmeticus. -. -. 1. 1. 684. 4dr. 1843. E. a. 4. emelet. Czíme nincs, vége hiányos

Mathesis et Geometria. Hadaly. 1798. 1. 1. 247, 176. 8dr. 1844. u. ott. Czíme nincsen, és igen rongyos

(1165) Elementa Matheseos purae. Makó. 1798. 2. 2. 243. 8dr. 1849-1850. u. ott. rongyosok

Elementa Geometriae Practicae. Franciscus Staindl. -. 1. 1. 126. 8dr. 1851. u. ott

Architectonica Civilis et militaris. -. 1770. 1. 1. 174. 8dr. 1852. u. ott

Természettaniak

Opuscula mathematica. Isaacus Newton. 1744. 3. 1. 419, 416, 566. 4dr. 1853-1855. E. a. 3. emelet - RB 1244

Physica Generalis et Particularis. Ioannes Bap(tista) Horváth. 1770. 2. 1. 502, 471. 8dr. 1856-1857. E. a. 3. emelet

(1170) Physicae Generalis et Particularis recognita. u. az. 1777. 2. 1. 447, 496. 8dr. 1858-1859. E. a. 3. emelet

Elementa Physicae. u. az. 1799. 1. 1. 666. 8dr. 1860. u. ott

Institutionum Physicarum Chemia. Mathaeus Pankl. 1797. 1. 1. 267. 8dr. 1861. u. ott

Institutio Astronomica. Guilelmus Blaeu. 1690. 1. 1. 243. 8dr. 1862. u. ott

Physica Experimentalis vol. 1. et 2. Hermannus Osterrieder. 1765. 3. 1 1/2. 918, 654. 8dr. 1863-1865. u. ott. A' másik kötetből két példány vagyon - RA 1563

(1175) Physica Experimentalis vol. 2. u. az. 1772. 1. 1. 733. 8dr. 1866. u. ott. Az első kötet nincsen meg, e' kiadásból

Philosophia Rationalis et Experimentalis. Bertholdus Hauser. 1755. 8. 1. 505, 494, 677, 924, 874, 832, 906, 672. 8dr. 1867-1874. u. ott - RA 1582

Philosophiae Rationalis et Experimentalis tom. 1. 2. u. az. 1755. 1. 1. 505, 494. 8dr. 1875. u. ott

Faciliora Physicae elementa in usum Gymnasii. -. 1785. 1 1. 78. 8dr. 1876. u. ott. vége hiányos

Tertia pars summae Philosophiae quae est Physica. Franciscus Le Rees. 1648. 1. 1. 603. 8dr. 1877. u. ott - RA 1690

(1180) Dissertationes Biblio-Physicae. Benedictus Plazza. 1750. 1. 1. 141. 8dr. 1878. u. ott

Statica de motu naturali et artificiali. -. 1740. 1. 1. 133. 16dr. 1879. u. ott

Systema mundi terrestris. -. 1726. 1. 1. 207. 16dr. 1880. u. ott

Papokat érdeklők

Institutio Sacerdotum et Poenitentium. Franciscus Toletus. 1614, 1615. 2. 2. 964, 1317. 8dr. 1881-1882. E. a. 2. emelet. k. s. - RA 1757

Instructio Sacerdotum. u. az. 1679. 2. 2. 746. 4dr. 1883-1884. E. a. 2. emelet balra elsők k. s.

(1185) Casus Conscientiae. De mandato Prosperi Lambertini, tardius Clementis 14i. 1766. és 1764. 4. 4. 480, 288, 156. 8dr. 1886-1889. u. ott. Az 1764. kisebbek. k. s.

Methodus recte gubernandi Parochiam. -. 1803. 1. 1. 594. 8dr. 1885. u. ott. k. s.

Instructio de administratione sacramenti Poenitentiae P. 1. Nicolaus Terzago, Philippus Terzago et Michael Knaisz de Miskolcz. 1807. 1. 1. 389. 8dr. 1890. u. ott. k. s.

Lectiones in usum Cleri. -. 1822. 1. 1. 303. 8dr. 1891. u. ott. k. s.

De ratione solvendi et ligandi. Bonifacius Schneidenbach. 1774. 1. 1. 338. 8dr. 1892. u. ott. k. s.

(1190) Sacerdos Christianus. Ludovicus Abelly. 1747. 3. 3. 348. 8dr. 1893-1895. u. ott. k. s.

Manuale Confessariorum. Martinus ab Azpilcueta. 1692. 1. 1. 1040. 8dr. 1896. u. ott. k. s. - RA 1757

Manuale Parochi. Franciscus herczig. 1755. 1. 1. 212. 8dr. 1898. u. ott. k. s.

Enchiridium ex opere Benedicti 14. -. 1764. 1. 1. 213. 8dr. 1899. u. ott. b. s.

Memoriale Confessariorum. Andreas Hieronymus Andreucci. 1737. 2. 2. 255. 8dr. 1900-1901. u. ott. k. s. - RA 1751

(1195) Memoriale vitae Sacerdotalis. Sacerdos Gallicanus exul. 1796. 4. 4. 357. 8dr. 1902-1905. u. ott. k. s.

Parochus meditans. Mathaeus Brandl. 1747. 1. 1. 276. 8dr. 1897. u. ott. k. s.

De officio curati. Ioan(nes) bapt(ista) Bernardinus Possevinus Mantuanus. 1684. 1. 1. 331. 8dr. 1906. u. ott. k. s. - RA 1691

Centuria casuum. -. 1714. 3. 3. 413. 8dr. 1907-1909. u. ott. k. s.

Catechesis Poenitentium. Arnoldus Mermannius. 1564. 1. 1. 62, 172. levél. 8dr. 1910. E. alatt 2ik emelet k. s. Sem eleje sem vége

(1200) Modus excipiendi Confessiones Sacramentales. Gregorius Teretius, tardius Ambrosius Nieszporkovitz. 1686. 1. 1. 386. 8dr. 1911. u. ott. k. s.

Brevis expositio Propositionum damnatarum. Didacus Duar. -. 2. 2. 303. 8dr. 1912-1913. u. ott. k. s.

Adoratio Dei hominis in S(anctissi)mo. -. 1787. 1. 1. 116. 8dr. 1914. u. ott. k. s.

Interrogationes et responsa ad casus conscientiae. Octavius Maria a S. Joseph(o). 1706. 5. 5. 582. 12dr. 1924-1928. E. a. 2. emelet belső sor

Circulus aureus. Franciscus Maria de Capellis a Bononia. 1650. 1. 1. 348. 12dr. 1916. E. a. 2. emelet. b. s.

(1205) Summa quaestionum de Casibus conscientiae. Ioannes Bap(tista) de Lezana. 1678. 1. 1. 358, 540. 2dr. 1126. L. a. 2. emelet, fekszik

Instructio poenitentis. Paulus Segnerus. 1719. 1. 1. 192, 160. 16dr. 1915. E. a. 2. emelet b. s. czíme nincsen

Doctrina Moralis pro Pastoribus. Casparus Biesman. 1728. 1. 1. 148, 141. 16dr. 1917. u. ott. b. s. czíme nincsen

Brevis notitia eorum qua scitu sunt necessaria Confessariis. Decius Cyrillus. 1643. 1. 1. 202. 16dr. 1922. u. ott. b. s. Szentségekről; 10. parancsolatokról értekezik - RA 2163

Idea boni Confessarii. Raymundus Bonalius. 1703. 1. 1. 67. 16dr. 1918. u. ott. b. s. - RA 1583

(1210) Stimulus Compunctionis. Ioannes a Jesu Maria. -. 1. 1. 274, 126. 24dr. 1920. u. ott. b. s.

Fasciculus Confessarii. -. -. 1. 1. 144, 140. 16dr. 1923. u. ott. b. s. rongyos, czím és tábla nélkül; és a' 144. lap nem egész 1ő rész

Amiranda Orbis Christiani. Bonifacius Bagotta. 1680. 1. 496, 542. 2dr. 1127-1128. L. a. 2. emelet fekve - RD 377; RD 406

Polgári Történet írók

Historia Pragmat(ica) Reg(ni) Hungariae. Glycerius Spányik. 1822. 1. 1. 610. 8dr. 1929. E. a. 1. emelet

Disquisitio historica de modo consequendi summum

Imperium in Hungaria. -. 1820. 1. 1. 305. 8dr. 1930. u. ott

(1215) Historia Universalis. Paulus Nagy. 1824. 3. 1. 370, 554, 416. 8dr. 1931-1933. u. ott

Archi Episcopi Strigoniensis. Franciscus Bábai. 1776. 1. 1. 126. 8dr. 1934. E. a. 1ő emelet

Scriptores rerum Hungaricarum P. 1. et 2. -. -. 2. 1. 458, 380. 8dr. 1935-1936. u. ott. Az 1ő rész nincsen meg; meg van benne: Cartuitius, Calimachus, Surius sat.

Historia Theologico Critica de vitis et scriptis S(anctorum) P(atrum). Gottfridus Lumper. 1783. 13. 1. 525. 8dr. 1937től 1950ig. E. a. 1. emelet azonos tömegűek

Episcopi Agrienses. Nicolaus Schmith. 1768. 3. 1. 411, 360, 423. 8dr. 1950-1952. u. ott

(1220) Imago antiquae Hungariae. Samuel Timm. 1733. 1. 1. 469, 246. 8dr. 1956. u. ott. hellyel hellyel hibás

Generalis temporum notio. Petrus Ludovicus Danes Casletanus. 1738. 1. 1. 430. 8dr. 1958. u. ott

Magna Hungarorum Domina. -. 1738. 1. 1. 102. 8dr. 1959. u. ott. A' magyar szentek életét vázolja

Calendarium Jaurinense. -. 1767. 1. 1. 113. 8dr. 1994. E. a. földszint. b. s. jobbra. Túróczy János történetei foglaltatnak benne 10ik szakasztól 44ig

Thermae Almasienses. Ioannes Torkos. 1746. 1. 1. 78. 8dr. 1993. E. a. földszint b. s.

(1225) Notitia cornu Leelis. Franciscus Molnár. 1803. 1. 1. 29. 8dr. 1990. E. a. földszint k. s.

Acta Martyrum. Calura. 1803. 1. 447. 8dr. 1953-1955. E. a. 1. emelet k. s. azonos tömegűek

Chronicon Hungaricum. Simon de Kéza után: Alexius Horányi. 1781. 1. 1. 158. 8dr. 1957. E. a. 1. emelet k. s.

Cassovia Vetus ac Nova. Stephanus Szabó. 1732. 1. 1. 186. 16dr. 1995. E. a. földszint b. s.

Veteris Arcis Strigoniensis monumentorum ibidem erutorum sat. -. 1827. 1. 1. 90. 4dr. 1992. E. a. földszint b. s.

(1230) Historia Imperii Romano Germanici. Paulus Josephus Riegger. 1753. 1. 1. 62, 48. 4dr. 1989. E. a. földszint k. s.

Historiae mundi libri 37. C(aius) Plinius Secundus. 1582. 1. 1. 679. 2dr. 1960. E. a. földszint balra első k. s. - ANT 146

Annales Ecclesiastici ab. a. 843-1000. t. 10. Caesar Baronius Soranus. -. 1. 1. 972. 2dr. 1961. u. ott. k. s. a' többiek nincsenek meg

Annales Regum Hungariae P. 3. et 4. Georgius Pray. 1766. 1 1. 316, 392. 2dr. 1962. u. ott. k. s. Első rész nincs

Annales R(egum) H(un)g(ariae) P. 2. u. az. 1764. 1. 1. 360. 2dr. 1963. u. ott. k. s.

(1235) Historia Pannonica. Antonius Bonfinus. 1690. 1. 1. 702, 79. 2dr. 1964. E. a. földszint

Historia Dalmatiae, Croatiae, Sclavoniae, Bosniae, Serviae, Bulgariae. Caroli du Fresne, domini du Cange. 1745. 1. 1. 242. 2dr. 1965. u. az.

Commentaria in Svetonium Tranquillum. Philippus Beroaldus et Marcus Antonius Sabellicus. 1500. 1. 1. -. 2dr. 1966. u. ott. Első levelének fele nincsen

De initiis ac Macedonibus Hungarorum. t. 3. Josephus Innocentius Desericius. 1758. 3. 3. 354. 2dr. 1967-1969. u. ott. A' két első nincsen meg

De initiis Hungarorum t. 5. u. az. 1760. 1. 1. 277. 2dr. 1970. u. ott. a' negyedik sincsen meg

(1240) De vitis ac gestis summorum P(onti)ficum. Ioannes Platina Cremonensis. 1551. 1 1. 320, 92. 2dr. 1971. u. ott - ANT 151

Episcopi Varadiensis P. 1. et 2. Antonius Ganóczy. 1776. 2. 1. 493, 469. 4dr. 1972-1973. u. ott

Dissertatio historico Critica de S. Ladislao fundatore Ep(isco)p(a)tus Varadinens(is). u. az. 1775. 1. 1. 172. 4dr. 1974. u. ott

Historia de bello sacro pro liberanda terra sancta. Maximilianus Witrovszky. 1767. 1. 1. 214. 4dr. 1975. u. ott

Epitome vicissitudinum de libera urbe Budensi. Ioan(nes) Ellemosyn(arius) Ferdinandus Müller. 1760. 1. 1. 210. 4dr. 1976. u. ott - RB 1274

(1245) Vera effigies Ioannis Dunscoti. -. 1766. 1. 1. 188. 4dr. 1977. u. ott. hosszasban adatik benne Dun-Scot élete

Historia Metropolitanae Colocensis Ecclesiae P. 1. et 2. Stephanus Katona. 1800. 2. 1. 534. 8dr. 1978-1979. u. ott

Dissertatio Paralipomenica rerum Hungariae. Martinus Szentiványi. 1699. 1. 1. 257. 4dr. 1980. u. ott - RA 2316

Celebrium Ungariae Urbium Chronographia. Gabriel Szerdahelyi. 1770. 1. 1. 303. 8dr. 1981. u. ott

Historia de translatione S. Pauli Thebaei 1i Eremitae. Anonymus Hungarus; tardius Mathias Fuhrman. 1799. 1. 1. 200. 8dr. 1982. u. ott

(1250) Introductio in orbis antiqui et hodierni Geographiam. Ioannes Tomka Szászky. 1777. 1. 1. 990. 8dr. 1983. u. ott

Compendium eruditionis complectens Historiam sacram. Anselmus Desing. 1765. 1. 1. 647. 8dr. 1984. u. ott

Historia de rebus gestis Regum Hungariae. Sigismundus Podlusányi. 1744. 1. 1. 562. 8dr. 1985. E. a. földszint k. s.

Exemplorum memorabilium t. 2. Andreas Eborensis Lusitanus. 1585. 1. 1. 367. levél. 8dr. 1986. u. ott. k. s. - ANT 74

Biographia Ioannis Hunyady. Mathias Kovács. 1818. 1. 1. 125. 8dr. 1987. u. ott. k. s.

(1255) Vita S. Sigismundi Burgundior(um) Regis. Sigismundus Martonosy. -. 1. 1. 94, 8dr. 1997. u. ott. b. s. nincs czíme

Decadis 2ae pars 2a. -. -. 1. 1. 273. 4dr. 1991. u. ott. k. s. jobbról utólsó fele nincs lapozva

Constitutio Benedicti 13. -. 1707. 1. 1. 14. 12dr. 1996. E. alatt földszint b. s.

Sermo dum Universitas Hungarica bissecularem memoriam natalium suorum celebraret. Ioan(nes) Nep. Dercsik. 1836. 1. 1. 116. 8dr. 1988. E. a. földszint k. s.

Collectanea Genealogico Historica Illustrium H(un)g(a)riae familiarumque ianm interierunt. Carolus Vagner. 1778. 1. 1. 128. 2dr. 1998. E. a. földszint b. s. - RD 393

Különféle nyelven írott szótárak, nyelvtanok és egyéb

(1260) Lexicon Hebraico Chaldaicum. Franciscus Haselbauer. 1743. 1. 1. -. 2dr. 1999. F. fölött k. s. három ujnyi vastagságú

Novum Testam(entum) Graecum. -. 1609. 1. 1. -. 2dr. 2000. u. ott. k. s. majd 4. újnyi tömegű

Dictionarium undecim linguarum. Ambrosius Calepinus. 1590. 1. 1. 1655, 316. 2dr. 2001. u. ott. k. s. - RD 598

Dictionarium Graeco latinum. -. -. 1. 1. -. 2dr. 2002. u. ott. k. s. 4. ujnyi tömegű, vége hiányos

Thesaurus Ciceronianus omnia Ciceronis verba complexus. Caelius Secundus Curio. 1572. 1. 1. 1487. 2dr. 2003. u. ott. k. s.

(1265) Calepinus antiquus. -. -. 1. 1. -. 2dr. 2004. u. ott. k. s. sem eleje, sem vége

Dictionarium. Ambrosius Calepinus. 1558. 1 1. -. 4dr. 2005. u. ott. k. s. négy hűvelyknyi tömegű - ANT 97

Dictionarium. Páris pápay. -. 3. 3. -. 8. 2006-2007. u. ott. k. s.

Dictionarium Latino Germanicum et vicissim. -. -. 1. 1. 572, 349. 8dr. 2009. u. ott. k. s. nincs czíme.

Dictionarium Latino Graecum Hungaricum. -. -. 1. 1. 1362. 8dr. 2008. F. fölött. k. s. sem eleje, sem vége

(1270) Novus synonimorum thesaurus. Ioannes Michael Bischoff. 1728. 1. 1. 943, 140. 8dr. 2010. u. ott. k. s. rongyos; vége hiányos

Dictionario (!) Gallico Germanicum. -. -. 1. 1. -. 8dr. 2019. u. ott. b. s. rongyos és hiányos

Observationes ad analogiam et syntaxim Hebracam. Gottlob Christianus Storr. 1779. 1. 1. 475. 8dr. 2011. F. fölött k. s. - RA 1741

S. Scripturae Hebraicae pars. Christianus Reineccius. -. 1. 1. -. 8dr. 2012. u. ott. k. s. sem eleje, sem vége

Compendium Hebraico Chaldaicum V(eteris) T(estamenti). Ioannes Leusdenius. 1718. 1. 1. 178. 8dr. 2021. F. fölött b. s. - RA 1929

(1275) Institutiones S. linguae. Mathias Engstler. 1795. 1. 1. 283. 8dr. 2020. u. ott. b. s.

Grammatica Hebraeo Chaldaica. Christianus Reineccius. 1748. 1. 1. 132. 8dr. 2015. u. ott. b. s. - RA 1738

Grammatica Graeca. In usum Seminarii Patavini. 1770. 3. 3. 333. 8dr. 2014, 2016, 2018. u. ott. b. s.

Fundamenta Grammatica Hebraicae et Chaldaicae. Franciscus Haselbauer. 1753. 1. 1. 224. 12dr. 2022. u. ott. b. s.

Anleitung zur griechische Sprache. -. 1789. 1. 1. 352. 8dr. 2013, 2017. u. ott. b. s.

(1280) -. -. -. 1. 1. 126. 12dr. 2017. u. ott. b. s. egészen görög

Különféle tárgyakról értekező magyar könyvek

Tudományos Gyűjtemény. Tratner. 1817. 12. 1. 128. 8dr. 2023tól 2035ig. F. alatt 5. emelet. balról elsők. A' kötetek majd arányosak

Tudományos Gyűjtemény. u. az. 1818. 12. 1. 160. 8dr. 2035től 2047ig. u. ott

Tudományos Gyűjtem. u. az. 1819. 17. 1. 152. 8dr. 2047től 2058ig. u. ott. a' 4ik kötet hiányzik

Tudományos Gyűjtemény. u. az. 1820. 12. 1. 156. 8dr. 2058tól 2070ig. u. ott

(1285) Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1821. 11. 1. 156. 8dr. 2070től 2081ig. u. ott. a' 10ik kötet nincsen meg

Tudományos Gyűjtemény. Tratner. 1822. 12. 1. 156. 8dr. 2081től 2093ig. F. a. 5. emelet

Tudományos Gyűjtemény. u. az. 1823. 12. 1. 160. 8dr. 2093tól 2104ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1824. 12. 1. 160. 8dr. 2105től 2117ig. F. a. 4. emelet

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1825. 12. 1. 200. 8dr. 2117től 2129ig. u. ott

(1290) Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1826. 12. 1. 128. 8dr. 2129től 2141ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1827. 12. 1. 128. 8dr. 2141től 2153ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény Tratner és Károlyi. 1828. 12. 1. 128. 8dr. 2153tól 2165ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. azok. 1829. 12. 1. 128. 8dr. 2165től 2177ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1830. 12. 1. 128. 8dr. 2177től 2189ig. u. ott

(1295) Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1831. 10. 1. 162. 8dr. 2189től 2199ig. u. ott. a' 4ik és 5ik kötet nincsen

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1832. 12. 1. 130. 8dr. 2199től 2211ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1833. 12. 1. 128. 8dr. 2211től 2223ig. F. a. 3. emelet

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1834. 12. 1. 128. 8dr. 2223tól 2235ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1835. 12. 1. 128. 8dr. 2235től 2247ig. u. ott

(1300) Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1836. 12. 1. 132. 8dr. 2247től 2259ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1837. 12. 1. 128. 8dr. 2259től 2271ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1838. 12. 1. 8dr. 160. 2271től 2283ig. u. ott

Tudom(ányos) Gyűjtemény u. az. 1839. 12. 1. 8dr. 128 2283-tól 2295ig. u. ott

Tudományos Gyűjtemény. Tratner Károlyi. 1840. 12. 1. 144. 8dr. 2295től 2307ig. F. alatt 3ik emelet

(1305) Tudományos Gyűjtemény. u. azok. 1841. 12. 1. 128. 8dr. 2307től 2319ig. F. a. 2. emelet

Egyházi Értekezések és tudósítás(ok). Horváth János. 1820. 4. 1. 211. 8dr. 2319-2322. u. ott. majd azonos tömegűek - átalán

Egyházi Értekezések és Tudós(ítások). u. az. 1821. 3. 1. 202. 8dr. 2323-2325. u. ott. az első nincsen meg

Egyházi Értekezések és tudós(ítások). u. az. 1821. 2. 1. 202. 8dr. 2326-2327. u. ott. Első és negyedik nincs

Egyházi Értekezés és Tudós(ítás). u. az. 1822. 4. 1. 211. 8dr. 2328-2331. u. ott

(1310) Egyházi Értekezés és Tudósítás. u. az. 1823. 4. 1. 191. 8dr. 2332-2335. u. ott

Egyházi Értekezés és Tudósít(ás). u. az. 1824. 4. 1. 187. 8dr. 2336-2339. u. ott

Egyházi Értekezés és Tudósít(ás). u. az. 1824. 1. 1. 187. 8dr. 2340. u. ott. 1ő, 3ik és 4ik nincs

Vallási és Egyházi tár 1. és 2. füzet. Guzmics Izidor. 1832. 2. 1. 108. 8dr. 2341-2342. u. ott

Vallási és Egyházi tár 3. és 4. füzet. u. az. 1833. 2. 1. 108. 8dr. 2343-2344. u. ott

(1315) Egyházitár 5. füz. u. az. 1834. 1. 1. 168. 8dr. 2345. F. a. 2. emelet

Egyházitár 6. füz. u. az. 1835. 1. 1. 204. 8dr. 2346. u. ott

Egyházitár 7. füz. u. az. 1836. 1. 1. 156. 8dr. 2347. u. ott

Egyházitár Új folyam 1. füzet. u. az. 1835. 1. 1. 207. 8dr. 2348. u. ott

Egyházi tár 2. és 3. füzet. u. az. 1837. 2. 1. 140, 220. 8dr. 2349-1350. u. ott

(1320) Egyházi tár egész évre. u. az. 1838. 9. 1. 63. 8dr. 2351től2360ig. u. ott. Öt holnapra két füzetben foglaltatik

Egyházi tár egész évre. u. az. 1839. 12. 1. 64. 8dr. 2360tól 2372ig. ugyan ott

Egyházi folyóírás 1. és 2. füzet. Kovács Mátyás. 1832. 4. 2. 192. 8dr. 2372-2375. F. alatt 2ik emelet

Egyházi folyóírás 3. füzet. Osvald Ferencz. 1833. 1. 1. 200. 8dr. 2376. u. ott

Egyházi folyóírás 4. füzet. u. az. 1834. 1. 1. 216. 8dr. 2377. u. ott

(1325) Historiai, Biographiai Kézi Lexicon. Mokry Beniamin. 1819. 4. 1. 422. 8dr. 2378-2381. u. ott

Bevezetés a Diplomaticába 1. és 2. R. Berger János. 1821. 1. 1. 162, 270. 8dr. 2382. u. ott

Nemes Úrfi. Dorell Jósef után Faludi Ferencz. 1771. 1. 1. 211. 4dr. 2383. u. ott

Világnak Közönséges Historiaja. 5ik kötet. Gróf Gvadányi Jósef lovas tábornok. 1798. 1. 1. 339. 8dr. 2384. u. ott. a' négy első, és utolsó hatodik kötetek nincsenek meg. Studii Philosophici

Virgilius Eneisse. Baróti Szabó Dávid. 1810. 1. 1. 206. 8dr. 2385. u. ott. az az: F. a. 2. emelet

(1330) Útmutatás: mikint lehessen a' homokpusztákat használhatókká. Vitsch Rudolf. 1809. 1. 1. 176. 8dr. 2386. u. ott

Rajzolatok a' magyar nemzet legrégibb történeteib(ől). Horváth István. 1825. 1. 1. 132. 8dr. 2387. u. ott

Az egy igaz hitnek élei. Nagy Ferencz. 1771. 3. 3. 368. 8dr. 2388-2389. u. ott

Felső magyar országi Minerva. -. 1825. 4. 1. 114. 4dr. 2391-2394. F. a. 1. emelet balra. többi is azonos tömegű

Felső magyar országi Minerva. -. 1826. 4. 1. 114. egy egy. 4dr. 2395-2398. u. ott

(1335) Felső magyar országi Minerva. -. 1827. 4. 1. 114. 4dr. 2399-2402. u. ott. azonos vastagságúak

Felső magyar országi Minerva. -. 1828. 4. 1. 114. 4dr. 2403-2406. u. ott. azonos tömegűek

Felső Magyar Országi Minerva. -. 1829. 4. 1. 228. 8dr. 2407-2410. u. ott

Magyarok Emléke. 1. köt. Básthy Jósef. 1836. 2. 2. 402. 8dr. 2417. u. ott - RB 1222

Philosophiai pályamunkák. Magyar tudós társaság. 1835. 1. 1. 217. 8dr. 2412. u. ott

(1340) Neveléstudományi Pályamunkák. Magyar tudós Társaság. 1834. 1. 1. 176. 8dr. 2413. F. a. 1ő emelet

Anno Vetvári Kun-Avar Püspök pecsétnyomója. Jerney János. 1838. 1. 1. 41. 8dr. 2414. u. ott

Hasznos házi jegyzetek. Fáy András. 1826. 1. 1. 175. 8dr. 2415. u. ott

Magyarok Esmérete. Ivastics Ignácz. 1823. 1. 1. 555. 8dr. 2416. u. ott

Nemzeti Plutarkus. Vincze Károly. 1815. 1. 1. 270. 8dr. 2417. u. ott

(1345) Magyar Könyvtár 10 és 20. szakasz. M(olnár) J(ános). 1798. 2. 1. 319. 8dr. 2418-2419. u. ott

Megczáfolás azon vádolás tételek ellen, mellyeket egy Reformatus sat. -. 1795. 1. 1. 324. 8dr. 2420. u. ott

A' széptudománynak theoriája. Pucz Antal. 1817. 1. 1. 204. 8dr. 2421. u. ott

Az igaz útnak megválasztása. Vincze Lajos Gotti után. 1757. 1. 1. 268. 4dr. 2422. u. ott

G. nevezetű svédi Grófnénak történetei. Gellért R. F. fordít. szláv S. J. 1778. 1. 1. 392. 8dr. 2436. u. ott

(1350) Közhasznú Esméretek tára. -. 1831. 12. 1. 538. 8dr. 2423tól2435ig. u. ott. azonos tömegűek

Virág Szótár. Noszkó Aloizius. 1791. 1. 1. 340. 8dr. 2437. u. ott

Az Új testamentom olvasására bevezetés. L'Enfant Jacab. 1775. 1. 1. 493. 8dr. 2438. u. ott - RA 1750

A' halandó testben szenvedő Istennek históriája. Guilielm Stanihursti. 1770. 1. 1. 823. 8dr. 2435. u. ott

Útmutató kántor könyv. Fekete Ferencz. 1823. 1. 1. 224. 4dr. 2455. F. alatt földszint. k. s. jobbra

(1355) Fennaradjon é mlg tovább is a' közfal a' kathol(ikusok) és Prostest(ánsok) közt? Rácz András. 1822. 1. 1. 371. 8dr. 2456. F. alatt földszint k. s.

Franczia Országnak leírása. Lassú István. 1827. 1. 1. 159. 8dr. 2457. u. ott. k. s.

A' keresztény tudomány. Pécsi Püspök. 1832. 1. 1. 438. 8dr. 2459. F. a. földszint külső sor

A' keresztényeknek Vallásbeli egyesülésekről. -. 1822. 2. 1. 98, 144. 8dr. 2460-2461. u. ott. k. s.

Az elemi nevelés alapvonalai. Varga János. 1837. 1. 1. 152. 8dr. 2469. u. ott. k. s.

(1360) Versekbe foglalt Erkölcsi és Polgári igazságok. Szluha Ádám. 1815. 1. 1. 102. 8dr. 2462. u. ott. k. s.

A' magyar Neologia rostálgatása. Vidovits Ágoston. 1826. 1. 1. 187. 8dr. 2463. u. ott. k. s. - RA 1568

Mathematicai műszótár. Magyar tudós Társaság. 1834. 1. 1. 110. 8dr. 2464. u. ott. k. s.

Philosophiai műszótár. u. az. 1834. 1. 1. 212. 8dr. 2465. u. ott. k. s.

Egy Protestans küzdelme és diadala a' nagy ünnepély estvéjén. Molnár Endre. 1844. 1. 1. 126. 8dr. 2458. u. ott. k. s.

(1365) Magyar Ország gyökeres régi Nemzetségeiről. Horváth István. 1820. 2. 2. 110. 8dr. 2466. u. ott. k. s.

A' magyarok ős-elei. Somogyi Cs. Sándor. 1826. 1. 1. 304. 8dr. 2480. u. ott. k. s.

Bonaparte Elutazása Elba Szigetéből. A Regence a Blois: fordít. Czövek István. 1816. 1. 1. 173. 8dr. 2478. u. ott. k. s.

Barátságos értekezés a' vallási egyesülés ideájáról. Kováts Mátyás. 1823. 1. 1. 96. 8dr. 2471. u. ott. k. s.

Tisztelendő Bolla Mártonnak nevenapjára. Elekes János. 1815. 1. 1. -. 8dr. 2472. u. ott. k. s. Méltó leende az átolvasásra, ha a' gondatlanság nagyobb részét nem semmítendé meg, mert királyi meghívó levelek sat. vannak benne.

(1370) Beköszönő beszédeknek taglalatja. Zabka Márton. 1837. 1. 1. 166. 8dr. 2476. u. ott. k. s. - RA 1571

Az unionak másodszori visgálgatása. Guzmics Izidor. 1826. 1. 1. 130. 8dr. 2470. u. ott. k. s.

A' Romai Catholicus és Protestans közt fenálló unio. Szikszay Benjamin. 1824. 1. 1. 85. 8dr. 2481. u. ott. k. s. - RA 1569

Epiktetosnak kézi könyvecskéje. Mokry Benjamin. 1825. 1. 1. 106. 8dr. 2479. u. ott. k. s.

Verseghy Ferencnek tisztátalan magyarsága. Miklósfy János. 1805. 1. 1. 120. 8dr. 2475. F. alatt földszint k. s.

(1375) Magyar mutató tűkör: ki a' magyar? Mikussay János. 1827. 2. 2. 91. 8dr. 2484-2485. u. ott. k. s. balra utóelőttiek

A' vallási egyesülés ideája. -. 1803. 1. 1. 49. 8dr. 2487. u. ott. b. s.

Verbőczy Istvánt igazságnak fényében helyhezteti. N. J. M. 1829. 1. 1. 33. 8dr. 2486. u. ott. k. s.

pest Városnak régi Ofen nevéről. Horváth István. 1810. 1. 1. 63. 8dr. 2488. u. ott. b. s.

Az Avarok és kúnságiak nyelvéről. Jerney János. 1829. 1. 1. 30. 8dr. 2489. u. ott. b. s. - RA 1567

(1380) Magyarok eredete. Szekér Alojzius. 1808. 2. 1. 328, 428. 8dr. 2473/2474. u. ott. k. s.

Bács megye Évszázadai. Szép Ferencz. 1837. 1. 1. 48. 8dr. 2490. u. ott. b. s.

A' méhek neveléséről oktatás. Bogsch János. 1795. 1. 1. 87. 8dr. 2491. u. ott. b. s.

Az Evangeliomi Keresztény tolerantzia. -. 1822. 1. 1. 40. 8dr. 2494. u. ott. b. s. - RA 1932

Az egyenes lelkű hivatal viselő. Gegő Elek. -. 1. 1. 35. 8dr. 2492. u. ott. b. s.

(1385) A haza szeretete. Vedres István. 1809. 1. 1. 98. 8dr. 2493. u. ott b. s.

Bévezetés a' Romai Anyaszentegyházzal ellenkezők czikkelyeinek megoldására. Knaisz Mihály. -. 1. 1. 165. 8dr. 2482. u. ott. k. s.

Rövid Keresztényi tudomány. -. -. 1. 1. 274. 8dr. 2483. u. ott. k. s. sem eleje, sem vége

Verseghy Ferencznek mocskolódásai a' tiszta magyarságban. Kardoss Adorján. 1806. 1. 1. 219. 8dr. 2468. u. ott. k. s.

Igazat mutató tükör, v(agy) magunk ismeretéről tudomány. Segneri Pál. 1799. 1 1. 97. 8dr. 2477. u. ott. k. s.

(1390) Erkölcsi oktatások. Noszko Alojzius. még kézirat. 1796. 1. 1. 210. 2dr. 2625. I. fölött.

Régi magyar könyvek

A' Szenteknek hozzánk való segítségekről. Monosloi András. 1589. 3. 3. 543. 4dr. 2451-2453. F. alatt földszint külső sor - RA 3123-3125

Apologia a' Keresztény hit ágazatinak. u. az. 1588. 1. 1. 520. 4dr. 2453. u. ott. k. s.

Az üdvösségre intő képeknek tiszteletéről. u. az. 1589. 1. 1. 315. 4dr. 2447. u. ott. k. s.

Az Evangeliomoknak magyarázatja. Telegdi Miklós. 1577. 1. 1. 613. 4dr. 2450. u. ott. k. s.

(1395) Új Testamentom magyar nyelven. -. 1574. 1. 1. 303. levél. 4dr. 2449. u. ott. k. s.

A' halandó és ítéletre menendő ember tűköre. Leepes Bálint. 1616. 1. 1. 248, 258. 4dr. 2448. u. ott. k. s. - RA 1615

Vasárnapi és ünnepi Prédikátziók. -. -. 1. 1. 729. 4dr. 2446. u. ott. k. s. Eleje 101ig nincsen meg; vége hiányos - RA 1604

Szentekről Prédikátziók. -. -. 1. 1. 757. 4dr. 2445. u. ott. k. s. Eleje 590ig lapig (!) nincsen meg - RA 3130

Pokoltól rettentő és boldogságra édesgető tükör. Leepes Bálint 1617. 1. 1. 426. 4dr. 2444. u. ott - RA 1601

(1400) Csepregi Iskola, kiben a' Lutheranus es Kalvinista Predikatoroknak sat. iskolázza. Balásfy Tamás Bosniai Püspök. 1616. 1. 1. 472. 4dr. 2443. u. ott. k. s. - RA 1606

Agendarius liber continens ritus et Caeremonias sat. Dioeces(iensis) Strigoniens(is). -. 1583. 1. 1. 198. 4dr. 2442. u. ott. k. s. Nagy része magyar

Az Anyaszentegyház által rendelt Evangeliomok és Epistolák. Marosvásárhelyi Gergely. 1618. 1. 1. 871. 12dr. 2440. u. ott. k. s. - RA 2264

Sz. Írás Új Testament(um). [Pesti Gábor. 1536. Bécs.] 1. 1. 67 levél hiányzik, 245 levél. 2441. u. ott. k. s. Kár hogy czíme nincs mert tán a' legrégibb; és még a' vége is hiányos

[Az Zenth Pál levelei magyar nyelven. Komjathy Benedek. 1533. Krakkó. nem lapoztatik, eleje, vége megvan.]

(1405) Tanácskozás: mellyet kelljen különböző vallasok kőzűl választani. Vörösmarti Mihál. 1640. 1. 1. 291. 12dr. 1439. u. ott. k. s. - RA 1644

Elegy tartalmú latin könyvek

Progymnasmatum latinitatis vol. 2. Jacobus Pontanus. 1597. 1. 1. 526. 8dr. 2522. C. a. földszint

Grammatica Bohemica. Venceslaus Rósa. -. 1. 1. 78. 8dr. 2530. u. ott. vége hiányos

Ratio educationis publicae. -. 1806. 1. 1. 315. 8dr. 2517. u. ott

De conscribendis Epistolis. -. 1732. 1. 1. 464. 8dr. 2524. C. a. földszint

(1410) Introductio in linguam latinam. Fridericus Muzelli. 1774. 1. 1. 160. 8dr. 2536. u. ott. rongyos

Selecta latini Sermonis. Chompre. 1789. 1 1. 168. 8dr. 2533. u. ott

Institutionum Grammaticalium P. 3. Emanuel Alvari. 1791. 1. 1. 399. 8dr. 2539. u. ott

Institutiones Eloquentiae. Stephanus Kaprinai. 1758. 1. 1. 752. 8dr. 2520. u. ott

Artis Rhetoricae l. 3. Cyprianus Soarius. 1798. 1. 1. 310. 8dr. 2515. u. ott

(1415) Syntaxis Ornata. -. -. 1. 1. 527. 8dr. 2535. u. ott. Czíme nincs

Bibliotheca Rhetorum. Gabriel Franciscus Le Lay. 1755. 1. 1. 336. 8dr. 2523. u. ott

Institutiones Grammaticae P. 1. -. 1807. 1. 1. 286. 8dr. 2519. u. ott

Explanationes in Institutiones Grammaticalis Emanuelis Alvari. Aloisius Noszkó. -. 1. 1. 116. 8dr. 2516. u. ott

Syntaxis Alvarianae Explanatio. -. -. 1. 1. 147. 8dr. 2534. u. ott. nincs czíme

(1420) Opusculum Orthographicum. -. 1730. 1. 1. 38 és 38. 12dr. 2531. u. ott

Synopsis Genealogica Austriae Domus. -. 1713. 1. 1. 68. 16dr. C. a. földszint. a' 2542. mellett fekszik

De arte Rhetorica. Petrus Joannes Perpinianus. -. 1. 1. 564. 16dr. 2627. u. ott rongyos, nincs eleje

Tractatus Chriae. -. 1707. 1. 1. 80. 12dr. 2541. u. ott. Eleje rongyos

Leges Sodalitatis B(eatae) V(irginis) M(ariae). -. 1769. 1. 1. 32. 12dr. 2542. u. ott

(1425) Arithmetica. -. -. 1. 1. -. 8dr. 2537. u. ott sem eleje sem vége

Institutiones Arithmeticae. P. 3. -. 1797. 1. 1. 48. 8dr. 2532. u. ott

-. -. -. 1. 1. 243. 8dr. 2538. C. a. földszint nincs eleje: Rhetor.

Lusus poetici Allegorici. Petrus Justus Sautel. 1729. 1. 1. 182, 89, 85. 12dr. 2526. u. ott

Institutionum Grammaticalium lib. 3. Emanuel Alvari. -. 1. 1. 648. 8dr. 2521. u. ott

(1430) Auri fodina Artium et Scientiarum. Hieremias Drexelius. 1641. 1. 1. 310. 24dr. 2540. u. ott

Epigrammatum Moralium vol. 7. Constantinus a Passione Domini. 1745. 1. 1. 358. 8dr. 2529. u. ott. rongyos

Syntaxis ornata. Franciscus Pomey. 1773. 1. 1. 621. 8dr. 1518. u. ott

Omnis felicitas Hungariae. -. -. 1. 1. 80. 8dr. 2525. u. ott

Adalék elegy tartalmú magyar füzetekhez

Szők. Somogyi. 1844. 1. 1. 49. 8dr. 2495. F. a. földszint belső sor

(1435) Magyar Lélekről. Vedres István. -. 1. 1. 23. 8dr. 2496. u. ott. b. s. - RA 1931

Idvességes intés annak idejében. -. 1815. 1. 1. 54. 8dr. 2497. u. ott. b. s.

Lehet é? van é üdvözítő Ecclesia? Á. J. 1822. 1. 1. 24. 8dr. 2498. u. ott. b. s.

Meg bővíttetett Mágnes. Ágoston János. 1823. 1. 1. 51. 8dr. 2499. u. ott. b. s.

Keskeny út. Pápai Pariz Imre. -. 1. 1. 162. 12dr. 2500. u. ott. b. s.

Nemzeti Újság bekötve

(1440) Nemzeti Újság. Kulcsár István. 1814. 2. 1. 418, 412. 4dr. 2582-2583. L. fölött

Nemzeti Újság. u. az. 1817. 2. 1. 420, 416. 4dr. 2584-2585. u. ott

Nemzeti Újság. u. az. 1823. 2. 1. 416, 416. 4dr. 2586-2587. u. ott

Nemzeti Újság. Kulcsár István. 1824. 2. 1. 416, 418. 4dr. 2588-2589. L. fölött

Nemzeti Újság. u. az. 1825. 2. 1. 416, 416. 4dr. 2590-2591. u. ott. Ebben vagyon az 1825. évi Jubileum bullája 12 lev. Rudnay alatt

(1445) Nemzeti Újság. u. az. 1826. 2. 1. 408, 424. 4dr. 2592-2593. u. ott

Nemzeti Újság. u. az. 1827. 2. 1. 416, 408. 4dr. 2594-2595. u. ott - RB 1227

Nemzeti Újság. u. az. 1828. 2. 1. 416, 416. 4dr. 2596-2597. u. ott

Nemzeti Újság. u. az. 1829. 2. 1. 408, 416. 4dr. 2598-2599. u. ott

Nemzeti Újság. u. az. 1830. 1. 1. 416. 4dr. 2600. u. ott. A 2ik félév nincs

Hasznos mulatságok

(1450) Hasznos mulatságok. Kulcsár István. 1817. 2. 1. 419, 418. 8dr. 2601-2602. L. fölött

Hasznos mulatságok. u. az. 1818. 1. 1. 361. 8dr. 2603. L. fölött: második félév nincs

Hasznos mulatságok. u. az. 1819. 1. 1. 406. 8dr. 2604. u. ott. Első félév nincsen

Hasznos mulatságok. u. az. 1820. 1. 1. 374. 8dr. 2605. u. ott. második félév nincs

Hasznos mulatságok. u. az. 1823. 2. 1. 416, 416. 8dr. 2606-2607. u. ott - RA 1771

(1455) Hasznos mulatságok. u. az. 1824. 2. 1. 416, 416. 8dr. 2608-2609. u. ott - RA 1772

Hasznos mulatságok. u. az. 1825. 2. 1. 416, 416. 8dr. 2610-2611. u. ott

Hasznos mulatságok. u. az. 1826. 2. 1. 408, 414. 8dr. 2612-2613. u. ott

Hasznos mulatságok. u. az. 1827. 2. 1. 416, 408. 8dr. 2614-2615. u. ott

Hasznos mulatságok. u. az. 1828. 2. 1. 416, 384. 8dr. 2616-2617. u. ott

(1460) Hasznos mulatságok. u. az. 1829. 2. 1. 408, 416. 8dr. 2618-2619. u. ott

Bekötött elegy hírlapok

Egyházi Tudósítások. Szaniszló Ferencz. 1843. 1. 1. 106. 4dr. 2620. L. fölött

Religio és Nevelés. Somogyi Károly. 1844. 1. 1. 419. 4dr. 2621. u. ott. Fogarasinak Orosz Elek fölött mondott gyászbeszéde megvan a' végén

Egyházi Litteraturai Lap. Somogyi Károly. 1844. 1. 1. 111. 4dr. 2622. L. fölött. fekve

Jelenkor. Helmeczy Mihál. 1832. 1. 1. 824. 4dr. 2623. u. ott. fek.

(1465) Társalkodó. u. az. 1832. 1. 1. 418. 4dr. 2624. u. ott. fek.

Függelék

Dictionarium. Parispápai. -. 1. 1. -. 8dr. 2627. F. fölött

Regula S. Francisci. -. -. 1. 1. -. 4dr. 2628. L. a. 1. emelet. Gotticus betűkkel van nyomatva; és belőle kivehetni miszerint Szegedi Egyházunk számfelirata = 1503.

Tizenkét csillagú korona. Telek József. 1769. 2. 1. 844, 611. 2dr. 2629-2630. H. alatt. 2. emelet jobbról elsők

Egyházi Litteraturai lap. Somogyi Károly. 1845. 2ik félév. 1. 1. 102. 4dr. 2632. L. fölött

(1470) Religio és Nevelés. u. az. egész 1845 évre. 1. 1. 430, 420. 4dr. 2633. L. fölött

Philosophia Scholae Scotisticae. Crescentius Krisper. 1735. 1. 1. 333, 444, 104. 2dr. 1685. D. alatt 3. emelet - RD 385

Litterae Currentales Provincialium et Pontific(ium). -. Ab anno 1733. 1. 1. -. 2dr. 2634. L. a. 1. emelet

Evangeliumok, mellyeket vasárnapokon olvastat az Anyaszentegyház. -. 1799. 2. 2. -. 4dr. 2635-2638. I. a. földszint. fekszik a' többieken

Religio és Nevelés. Szaniszló Ferencz. 1841. 1. 1. -. 4dr. 2639. L. felett fek.

(1475) Egyházi Tudosítások. Szaniszlo Ferencz. 1841. 1. 1. -. 4dr. 2640. u. ott

Religio és Nevelés. Somogyi Károly. 1843. 2. 1. -. 4dr. 2641-2642. ugyan ott

Calendarium Jaurinense. -. 1782. 1. 1. -. 8dr. 2643. E. alatt földszint b. s. Turóczy Jánosból vagyon benne 32. fejezettől 41ig

M. Magdolna megtérése. Horváth Imre. 1780. 1 1. 267. 4dr. 2644. F. alatt földszint belső sor

Keresztény Imádságos Könyv. Pázmány Péter. 1781. 1. 1. 576. 8dr. 1645. u. ott

A katalógust egy 93 tételből álló, 1858 után elkezdett s az újabb gyarapodást regisztráló jegyzék követi 'Ujabb kori (magyar) könyvek különféle tárgyban', ill. 'Újabb korú magyar és német könyvek' címmel.