Kezdőlap

Orbán Pál,

honvéd főhadnagy és tornatanár, szül. 1868. nov. 23. Höltövényben (Brassóm.); a nyolcz gymnasiumi osztály elvégzése után 1888-ban besoroztatott a 21. honvéd gyalogezredbe. 1888-89-ben a szabadságolt állományu tisztképző tanfolyamot hallgatta, 1889. aug. 18. pedig hadapród őrmesterré neveztetett ki. 1889-91. mint rendkívüli hallgató a Ludovika akadémiai tisztképző tanfolyam III. és. IV. évfolyamát végezte s l. 891. szept. 1. hadapród-tiszthelyettes lett a brassói 24. honvéd gyalogezrednél. 1892. nov. 1. hadnagygyá neveztetett ki, s mint ilyen két évig zászlóalj segédtiszt volt, majd az élelmező tiszti tanfolyamot végezve, harmadfélévig ezredélelmező tiszt, honvéd állomástiszt és ezredsegédtiszt helyettesként működött. 1895. febr: 1-től máj. 31-ig a külön vívótanfolyamon és 1895. szept. 20-tól 1896. aug. 18-ig a vívó- és tornamesteri tanfolyamon volt. 1895. nov. 1. főhadnagy lett s 1896. okt. l. óta a Ludovika akadémia tornatanára. A sport minden ágában szép sikereket ért el s a vívóversenyeken két arany és három ezüst érmet, az athletikai futó-versenyeken két ezüst érmet és a kerékpárversenyen a bajnoki ezüst érmet nyerte el. 1896 óta a m. athletikai klub választmányi és csoportbizottsági tagja, a foot-ball csapat kapitánya.

A Magyar Kerékpáros- és Athletikai Sportban és a Sport-Világban vívásról, athletikáról s az angol játékokról 1896-1897-ig «honvédtiszt» név alatt czikkeket írt, valamint a Ludovika Akadémia Közlönyében is jelentek meg kisebb sportközleményei.

A Ludovika Akadémia Közlönye 1899. 677. l.