Kezdőlap

Pintér Ráfael,

kapuczinus rendi hittanár, P. Márton magyar szabómester és Nemes Teréz fia, szül. 1867. febr. 4. Tatában (Komáromm.), hol a gymnasium alsó négy osztályát a kegyesrendiek algymnasiumában végezte. 1881. szept. 15. lépett a kapuczinus rendbe s középiskolai tanulmányait a rend tatai és bazini rendházaiban végezte be. 1884-ben Budapestre helyeztetett át, hol négy évig az egyetemen a theologiát és Lubrich Ágostontól a paedagogiát hallgatta, melyből vizsgálatot is tett. 1888-ban szerpappá szenteltetett Nagyszombatban. A rend előljárói Bécsbe helyezték át és ott mint helyettes magyar hitszónok és kriptaőr, szabad ideje alatt készült a theologiai tanári vizsgára, melyet 1889-ben Budapesten le is tett. Ezen év jún. 4. Bécsben pappá szenteltetett és szept. mint a rend theologiai tanára Pozsonyba került, hol jelenleg is mint a bibliai tanulmányok és a zsidó nyelv tanára működik. Időközben 1892-ben szigorlatot tett az egyházjogból és történelemből, mely tárgyaknak hét évig tanára volt. 1897. középiskolai hittanári vizsgát tett Esztergomban. A pozsonyi ág. ev. lyceum róm. kath. hittanára is volt nyolcz évig; 1893 óta pedig az újonnan keletkezett szent Orsolya-rendű pozsonyi róm. kath. polgári leányiskola, valamint a tanítóképző-intézet hittanára. 1892-99. magyar hitszónok is volt a pozsonyi rendházban, miután megalapította az akkoráig nem létezett pozsonyi vasárnapi délutáni magyar istentiszteletet. 1895-ben nagyobb keleti útra indult, bejárta Korfu szigetet, Görögországot, részben Sziriát, Palesztinát, Egyiptomot. 1899-ben az osztrák tengerpartot, Karinthiát és Stajerországot járta be, 1900. Ausztriát és Bajorországot; 1902-ben Rómában, Nápolyban és Capri szigetén volt, 1903. és 1904. beutazta Felső-Magyarországot és Galicziát.

Egyiptomi útirajzokat írt a Pelikán Krizsó Néplapjába; 1888-1900-ig a M. Állam külmunkatársa volt; a Nyugat-magyarországi Hiradóban az egyházpolitikai viták alkalmával Kuncz Ignácz jogakadémiai tanárral polemizált. Szent beszédeket közölt a Pelikán Krizsó által szerkesztett Jó Pásztorban. Mint a pozsonyi róm. kath. tanítónőképző-intézetnek és a polgári leányiskolának jegyzője hat Értesítőt szerkesztett, ezekben czikkei: A szent Orsolya-rendűek pozsonyi rendházának s polgári leányiskolájának története, Emlékbeszéd XIII. Leo pápáról jubileuma alkalmából.

Munkája: Nyolcz nap a szentföldön. Rövid úti vázlatok saját taapsztalata nyomán. Pozsony, 1898. (Előbb a Pelikán Krizsó által szerkesztett Néplapban).

A m. n. múzeumi könyvtár példányairól és önéletrajzi adatok.