Kezdőlap

Podhraczky Ferencz,

gyógyszerész, szül. 1828. jún. 17. Ragyolczon (Nógrádm.); a gymnasiumot Beszterczebányán, Nyitrán és Esztergomban, a bölcseletet a pesti egyetemen végezte. A gyógyszerészi pályára lépve, gyakorlati éveit Ipolyságon töltötte, azután mint segéd Léván működött; a gyógyszerészi két évi tanfolyamot a pesti egyetemen fejezte be és mint okleveles gyógyszerész működött Mosonyban, Nagyszombatban, Debreczenben, Nagyváradon, végre Nagy-Szalontán. Mint segéd szabad idejét a természettudományok fejlesztésére fordította. A biharmegyei orvos-gyógyszerész- és természettud. egyletben, még mint segéd, több évig könyvtárnok volt; a Biharmegye területére nézve, mint megyei törvényszéki vegyvizsgáló, szintén több évig működött.

Czikkei a Gyógyszerészi Hetilapban (1862. A collodium és ennek készítményei, 1863. Vegykémlés szappanra, 1864. Gyakorlati jegyzetek, lehet-e a betegnek, ha iblanyos orvossággal él, kemnye tartalmú étkekkel táplálkozni? A kopaiva gyantáról, A mustárkovászról, A Nymphea thermalis vagyis a Nymphea Lotus virágról, 1865. A tejsavas vasélecsről, A sárga higanyéleg, Hydrargyrum exydatum flavum, Törvényszéki vegykémleti műlelet, 1866. Utazási rajz, A mészvízről, Szózat a biharmegyei gyógyszerészekhez, Minőleges vegyelemzése egy fehér papirtokcsába zárt pornak, A sulyom, 1867. Néhány szó a biharmegyei gyógyszerészekhez, A biharmegyei gyógyszerészek értekezletéről, Törvényszékileg elrendelt minőleges vegyelemzése egy már négy nap óta eltemetett hulla gyomor- és májtartalmának, A gabonafajok betegségei, A csótán, A zsuzsok, A biharmegyei gyógyszertárak megvizsgálásáról, 1868. Gyakorlati jegyzet a suppositóriákról, Törvényszéki vegyvizsgálat, A rovartan mint a művészetek segédeszköze, A biharmegyei orvos-gyógyszerész-egyletek működéséről, Ásványtani tanulmányok, Biharmegyei események, orvost, gyógyszerészt egyformán érdeklők, Vegyvizsgálati jelentés, Swammerdam hírneves természetbúvár, Michelet után); a Kertész Gazdában (1667. Kolumbáczi legyek, A nadály, 1869. Rovarvilág, A gazda és kertész barátjai, A hangya, Nyúlárnyék, Spárga); természettudományi czikkeket írt még a debreczeni s nagyváradi helyi lapokba, a pécsi Népnevelők Kalauzába, a budapesti Iskolai Kistükörbe s az Iskolabarátba; a biharmegyei orvos-gyógyszerész és természettudom. egylet Évkönyvébe (1868-71. A magyarhoni mérges növényekről).

Munkái:

1. Emlékfüzet a debreczen-biharmegyei gyógyszerész-testületnek 1867. szept. 7. Nagyváradon tartott első összejövetelének emlékeül. Nagyvárad.

2. Természetrajzi szemelvények. Értekezések az állat- és növénytan köréből. U. ott, 1868. (Mocsáry Sándorral együtt).

Szinnyei Könyvészete és önéletrajzi adatok.