
CÍMLAP
Barabás Béla
Emlékirataim
TARTALOM, BEVEZETŐ
Tartalom
Dózsa Endre levele
Bevezető
Az apám, az édes anyám s az én gyerekkorom
Az egyetemi évek és az ifjúsági mozgalmak
A csász. és kir. közvitéz
A vármegyeházán
Az én kis családom
Tisza Kálmán és - én
Az aradi tizenhárom vértanú kivégzési helyének emlékei
Kossuth Lajosnál
Hogyan nem lettem unitárius pap
A tizenegy mandátum
Mazzini száz éves emlékezete
A török-magyar barátság
Az aradi gyásztér ma
A darabont-kormány és a magyar koalició 1905-1906
A magyar delegációk
Tengerre magyar!
I. Ferencz József asztalánál
Kedélyeskedés a királlyal
A koronázás és a Gotterhalte
Arad az én hazám
Az aradi magyar minisztérium 1919 május havában
Az én kitüntetéseim
Amikor én unitárius templomban prédikáltam
A talált ékszer
Az egyetemi ifjuság bucsuja és elismerése
Amerikából - francia fogságba
Blaha Lujza, a "nemzet csalogánya"
A vándorló aradi szobrok
A régi képviselőházból az uj Országházba
II. Rákóczy Ferenc sirjánál Konstantinápolyban
A szegedi árviz
Koronázási ebéd
Végső mondanivaló
A hetvenéves Barabás Béla ünneplése Aradon
Bevezető
Nem tudom, mi ütött belém, a mikor rávetemedtem életem legnagyobb botlására
s elhatároztam, tarka multam érdekes és érdektelen részleteit kihurcolni a
könyvpiacra. Ha nem lettek volna biztatók és felbujtók, nem mertem volna
ráadni vén fejemet, hogy e betü barázdák között bemutassam emberi
gyarlóságaimat.
Mikor jó és rossz barátaim megtörték ellenállásomat s meggyőztek arról,
hogy csak a kezdet nehéz, akkor már dőlt belőlem a szó, ömlött az irás,
azzal sem törődve, hogy azok a bizonyos nyájas olvasók meg fogják
állapitani: Kár volt az időért, meg a papirosért.
De ha benne vagyok, állom a kritikát, mert nekem már ez sem árt. Ha annak
idején elbirtam egy folytonos kritikának odadobott zaklatott élet kevés
örömét, sok izgalmát és küzdelmes viaskodását, akkor elbirom ezek
leirásának kritikáját is.
Csalódik, a ki azt feltételezi, hogy én a történelem számára tarlózom
az adatokat, avagy a régi politikai világnak ismeretlen dolgait hozom
felszinre. Ezeket annál kevésbé tehetem, mert én nem csináltam az
eseményeket, hanem az események csináltak engem. Az én irásaimnak nincs
semmi igénye, mert csak kis és nagyobb epizódokat mutatnak be
mozaikszerüen, csak egy zajos multnak hullámzásait, változatait.
A sok jóakaró hirlapi közlemény, a melyek készülő munkámról előzőleg
megjelentek, csak elgondolások, csak feltételezések voltak, azokról, a
miket talán meg kellett volna irnom. Mert igaz, hogy nagyon sok anyag áll
rendelkezésemre az én gondosan gyüjtött levelesládámban, de ezek rendezése
és feldolgozása tulhaladja az én fogyó erőmet s ehhez évek komoly és
fáradtságos munkájára volna szükség. Már annyi időm nincs, hogy egy értékes
feldolgozással álljak elő, azért csak ötletszerüen s kapkodva vettem elő
egy-egy részletét a multnak, többnyire emlékezetből s a kezem ügyébe került
adatokra támaszkodva. Arról szó sem lehet, hogy mindent vagy nagyon sokat
megirjak, a mi talán érdekelhetné a még élő nemzedéket, mert ez köteteket
venne igénybe. Lehet, - ha az Isten életemnek kedvez, - hogy erre is
rászánom magamat, de ehhez nyugalomra és gondnélküli életre volna
szükségem.
[...]
Végül még egy kijelentést teszek. Én nem vagyok járatos a könyvcsinálás mesterségében, azért lehet, hogy sokkal többet összefirkáltam, mint amennyi e könyvbe belefért volna. Igy aztán néhány leirásom kimarad, talán a könyv előnyére. Az is lehet, hogy keveset irtam, ezt könnyen pótolom. Az azonban bizonyos, hogy ez a könyv nem tartalmaz mindent, amit le kellett volna irni, de a mit leirtam, azért is tettem, hogy még élő kortársaimnak alkalmat adjak visszagondolni a régi jó időkre. Az ujabb nemzedék pedig lássa be, hogy még is csak érdemes volt küzdeni Magyarország függetlenségéért.
Arad, 1929. január 1-én.
Dr. Barabás Béla.