
CÍMLAP
"A néppel tűzön-vízen át!"
Tudományos konferencia a nemzetőrségről, 2009
TARTALOM, ELŐSZÓ
Tartalom
Előszó (Bokodi-Oláh Gergely)
A konferencia programja
Válóczy István köszöntője
Holló József Ferenc: Feladatunk a nemzetőrség történetének feltárása és megörökítése
Hermann Róbert: 1848-49 nemzetőrsége
Eörsi László: Fegyveres felkelőcsoportok, mint a nemzetőrség megalakításának előzményei
Szakolczai Attila: Az 1956-os nemzetőrség megalakulása
Horváth Miklós: 1956 és nemzetőrsége
Erdős Ferenc: Sztálinváros - Dunapentele nemzetőrei 1956-ban
Szántó László: Nemzetőrök Somogy megyében 1956-ban
M. Kiss Sándor: A nemzetőrség szerepe az 1956-os forradalom és szabadságharcban c. előadásának összefoglalója
Előszó
Az olvasó a 2009. május 20-án, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban
tartott, Az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsa által rendezett
konferencia előadásainak anyagát tartja a kezében.
A kiadványt Király Béla, egyesületünk alapítója emlékének ajánljuk. Az ő
kezdeményezésére, az ő útmutatása alapján szerveztük meg a konferenciát,
hogy az egyesület hagyományápoló tevékenységét tudományos igényességgel
valósíthassuk meg.
Célunk egyben a hagyományteremtés is. Az 1956-tal és a nemzetőrséggel
foglalkozó történészeknek, helytörténészeknek, levéltárosoknak, meghívásos
alapon, ezentúl évente lehetőséget biztosítunk, hogy kutatási eredményeiket
a közönség, elsősorban pedig az egykori nemzetőrök elé tárják.
A konferencia alkalmat biztosított arra is, hogy az egykori résztvevők, és
a témával foglalkozó történészek találkozzanak egymással, megismerjék
egymás nézőpontjait. Az előadások közt rendelkezésre álló időben mindig
akadt hozzászóló, aki saját személyes élményével egészítette ki a
hallottakat. A konferencia előadásainak anyagát az ott hallottaknak
megfelelően szándékoztuk kötetbe szerkeszteni. Néhány előadó azonban
lábjegyzetekkel ellátott tanulmányként bocsátotta rendelkezésünkre az
általa elmondottakat. Ennek megfelelően olvashatók a kiadványban, a
konferencia programjának sorrendjében. Király Béla megnyitó beszéde ugyan
szerepelt a programban, arra azonban a vezérezredes megromlott egészségi
állapota miatt végül nem került sor.
Köszönetünket fejezzük ki Sólyom László köztársasági elnök úrnak, hogy
elvállalta a konferencia fővédnökségét. Köszönjük Rainer M. János úrnak, az
1956-os Intézet igazgatójának, hogy levezető elnökként szerepet vállalt a
lebonyolításban. Köszönjük Dr. habil. Holló József Ferenc altábornagy
úrnak, hogy helyet biztosított a rendezvénynek. Köszönjük az előadóknak,
hogy vállalták a felkérést, valamint köszönet illeti az egyesület tagságát,
akik nagy számban vettek részt az eseményen, és hozzászólásaikkal
gazdagították azt.
A konferencián elhangzott előadások kiadványba szerkesztett anyaga
reményeink szerint hozzájárul a történelmi időkben magának dicsőséget
szerzett, hazájukért számos megpróbáltatást vállaló nemzetőrök jobb
megismeréséhez.
Ezzel a kötettel is emléket akarunk állítani az 1956-os forradalom és
szabadságharc egyik meghatározó csoportjának, intézményének, valamint így
szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az egykori nemzetőrök elfoglalhassák
méltó helyüket a magyar történelemnek ebben a meghatározó pillanatában.
Budapest, 2009. november 19.
Bokodi-Oláh Gergely