
CÍMLAP
"A néppel tűzön-vízen át!"
Tudományos konferencia a nemzetőrségről, 2011
TARTALOM, ELŐSZÓ
Tartalom
Előszó (Bokodi-Oláh Gergely)
A konferencia programja
Rövidítések
Schmitt Pál köszöntője
Kovács Vilmos köszöntője
Földvári Rudolf méltatása
Kedves Gyula: Nemzetőrség 1848-49-ben
Germuska Pál: Nemzetőrök Komárom megyében 1956-ban
Somfai Balázs: Amit a hatalom tudni vélt Veszprém megye ötvenhatjáról. Az 1959-es összefoglaló rendőri jelentés megállapításai a megye városaiban működött nemzetőrökről
Valuch Tibor: Az 1956-os forradalom résztvevői - a Hajdú-Bihar megyei példa
Tyekvicska Árpád: Az 1956-os események Nógrád megyében, különös tekintettel a nemzetőrségre
Váradi Natália: Deportálások Magyarországról a Szovjetunióba 1956-ban
Előszó
Az olvasó a 2011. május 18-án, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban
tartott, Az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsa által rendezett
konferencia előadásainak anyagát tartja a kezében.
Szervezetünk Király Béla, egyesületünk alapítója kezdeményezésére, az ő
útmutatása alapján 2009-ben szervezett először konferenciát a témában, hogy
az egyesület hagyományápoló tevékenységét tudományos igényességgel
valósíthassuk meg.
Célunkat, hogy az 1956-tal és a nemzetőrséggel foglalkozó történészeknek,
helytörténészeknek, levéltárosoknak, meghívásos alapon évente lehetőséget
biztosítunk, hogy kutatási eredményeiket a közönség, elsősorban pedig az
egykori nemzetőrök elé tárják, immár harmadik éve teljesítjük.
Mindhárom konferencia alkalmat biztosított arra is, hogy az egykori
résztvevők, és a témával foglalkozó történészek találkozzanak egymással,
megismerjék egymás nézőpontjait. Az előadások közt külön erre a célra
rendelkezésre álló időben mindig akadt hozzászóló, aki saját személyes
élményével egészítette ki a hallottakat.
Köszönetünket fejezzük ki dr. Schmitt Pál köztársasági elnök úrnak, hogy
elvállalta a konferencia fővédnökségét. Köszönjük dr. Horváth Miklós úrnak,
hadtörténész egyetemi tanárnak, hogy levezető elnökként szerepet vállalt
a rendezvény lebonyolításában. Köszönjük dr. Kovács Vilmos úrnak, a
Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának, hogy helyet biztosított
a rendezvénynek. Köszönjük az előadóknak, hogy vállalták a felkérést,
valamint köszönet illeti az egyesület tagságát, akik nagy számban vettek
részt az eseményen, és hozzászólásaikkal gazdagították azt.
A konferencia előadásainak anyagai tanulmány, illetve összefoglaló
formájában olvashatók a kiadványban, a programmal megegyező sorrendben.
A kiadvány reményeink szerint hozzájárul a történelmi időkben magának
dicsőséget szerzett, hazájukért számos megpróbáltatást vállaló nemzetőrök
jobb megismeréséhez.
Ezzel a kötettel is emléket akarunk állítani az 1956-os forradalom és
szabadságharc egyik meghatározó csoportjának, intézményének, valamint így
szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az egykori nemzetőrök elfoglalhassák
méltó helyüket a magyar történelemnek ebben a meghatározó pillanatában.
Budapest, 2011. november 23.
Bokodi-Oláh Gergely