Tétel adatlapja

CÍMLAP

"A néppel tűzön-vízen át!"
Tudományos konferencia a nemzetőrségről, 2011

TARTALOM, ELŐSZÓ



Tartalom

Előszó (Bokodi-Oláh Gergely)

A konferencia programja
Rövidítések

Schmitt Pál köszöntője
Kovács Vilmos köszöntője
Földvári Rudolf méltatása

Kedves Gyula: Nemzetőrség 1848-49-ben
Germuska Pál: Nemzetőrök Komárom megyében 1956-ban
Somfai Balázs: Amit a hatalom tudni vélt Veszprém megye ötvenhatjáról. Az 1959-es összefoglaló rendőri jelentés megállapításai a megye városaiban működött nemzetőrökről
Valuch Tibor: Az 1956-os forradalom résztvevői - a Hajdú-Bihar megyei példa
Tyekvicska Árpád: Az 1956-os események Nógrád megyében, különös tekintettel a nemzetőrségre
Váradi Natália: Deportálások Magyarországról a Szovjetunióba 1956-ban


Előszó

Az olvasó a 2011. május 18-án, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban tartott, Az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsa által rendezett konferencia előadásainak anyagát tartja a kezében.

Szervezetünk Király Béla, egyesületünk alapítója kezdeményezésére, az ő útmutatása alapján 2009-ben szervezett először konferenciát a témában, hogy az egyesület hagyományápoló tevékenységét tudományos igényességgel valósíthassuk meg.

Célunkat, hogy az 1956-tal és a nemzetőrséggel foglalkozó történészeknek, helytörténészeknek, levéltárosoknak, meghívásos alapon évente lehetőséget biztosítunk, hogy kutatási eredményeiket a közönség, elsősorban pedig az egykori nemzetőrök elé tárják, immár harmadik éve teljesítjük.

Mindhárom konferencia alkalmat biztosított arra is, hogy az egykori résztvevők, és a témával foglalkozó történészek találkozzanak egymással, megismerjék egymás nézőpontjait. Az előadások közt külön erre a célra rendelkezésre álló időben mindig akadt hozzászóló, aki saját személyes élményével egészítette ki a hallottakat.

Köszönetünket fejezzük ki dr. Schmitt Pál köztársasági elnök úrnak, hogy elvállalta a konferencia fővédnökségét. Köszönjük dr. Horváth Miklós úrnak, hadtörténész egyetemi tanárnak, hogy levezető elnökként szerepet vállalt a rendezvény lebonyolításában. Köszönjük dr. Kovács Vilmos úrnak, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának, hogy helyet biztosított a rendezvénynek. Köszönjük az előadóknak, hogy vállalták a felkérést, valamint köszönet illeti az egyesület tagságát, akik nagy számban vettek részt az eseményen, és hozzászólásaikkal gazdagították azt.

A konferencia előadásainak anyagai tanulmány, illetve összefoglaló formájában olvashatók a kiadványban, a programmal megegyező sorrendben. A kiadvány reményeink szerint hozzájárul a történelmi időkben magának dicsőséget szerzett, hazájukért számos megpróbáltatást vállaló nemzetőrök jobb megismeréséhez.

Ezzel a kötettel is emléket akarunk állítani az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik meghatározó csoportjának, intézményének, valamint így szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az egykori nemzetőrök elfoglalhassák méltó helyüket a magyar történelemnek ebben a meghatározó pillanatában.

Budapest, 2011. november 23.
Bokodi-Oláh Gergely


×