
CÍMLAP
Rédey Tivadar
Ódry Árpád
BEVEZETÉS
Öt évvel ezelőtt a Vajda János Társaság Színészportrék című
előadássorozatában tőlem kívánták Ódry Árpád színészi jellem- és
pályaképének megrajzolását. Örömmel vállalkoztam rá, minthogy már
addig is több ízben egész kis tanulmányokban törekedtem egy-egy
kimagasló alkotásának megértésére és megértetésére.
Az irodalmi társaság őt is meghívta dolgozatom felolvasására. De az előadás
napján levelet kaptam tőle, ebben kimentette magát távolmaradásáért - amint
írta - "azzal a zárkózottsággal, amely talán hibája természetemnek és
amellyel minden feladatomat megoldottam; nem bírom el a közvetlen
nyilvánosságot, amikor belém néznek". De kérte, juttassam el hozzá
kéziratomat, hogy elolvashassa.
Kívánságának nyomban eleget tettem. Öt nap mulva együtt szerepeltünk a
Kisfaludy-Társaság Shakespeare-matinéjának tárgysorozatán. Utána hosszasan
elbeszélgettünk. Büszkén láttam, hogy jól esett neki értékelésem s minden
lényeges pontra nézve örömest vállalja fejtegetéseimet.
Három nappal később a Ki vagyok én? című újdonság előadásán jelentkezett
végzetes betegségének első rohama. Gyógyintézetbe vitték s onnan már csak
meghalni került haza otthonába. Egyik régi pályatársától, ki betegségében
meglátogatta, úgy hallottam, neki is szeretettel beszélt művészi multjának
tanulmányomban található elemzéséről és méltatásáról.
Halálának ötödik évfordulóján most - emléke tisztelőinek szánva - ezzel az
utolsó arcképével hódolok színjátszásunk nagy Elköltözöttjének.
1942 március havában.
R. T.