
CÍMLAP
Füzéki István emlékezete
BEVEZETÉS
Rövid életének rajza inkább jellemrajz, semmint történet - pedig ugyancsak
eseménydús idők gyermeke volt. Mégis úgy érzem, inkább őt alakította,
formálta, edzette az élet, s nem ő alakította az életét, erre igen kevés
módja volt.
A becsület értékét családi hagyományként a nélkülözés, a szükség, a
megalázottság terhe égette bele a háború és a fékeveszett embertelenség
évei alatt. Ebbéli elkötelezettségét Sztehlo Gábor - az első magyar Jad
Vasem kitüntetett - s az őáltala teremtett közösség edzette meg igazán.
Az igazságért élt - és halt. Megbűvölte a szó: a szép szó, a jó szó, a
kimondott, az adott szó.
Rövid élete kötelességteljesítés volt: gyermeki-ifjonti helytállás az
üldöztetés idején, érettségi, utána egyetem (ELTE - könyvtár szak) - néhány
hónapi munka a KSH könyvtárában, majd jött a Forradalom. "A kétszer kettő
józanságával" és magától értetődő egyértelműségével állt be a Nemzetőrségbe
és vette vállára a gyűlölt davaj-gitárt. A Jogi Kar épületének védelmét
látták el, amikor lecsapták rájuk az oroszok. A vereséget elviselte volna
- a túlerő gőgjét, fennhéjázását, a megaláztatást nem. Az oroszok ezt nem
tudták elviselni - kiemelték a csapatból - ekkor látták utoljára.
Az utolsó napok történetét az egykori bajtársak, egyéniségét az egykori
barátok vázolják föl.