
CÍMLAP
Killyéni András
Szabó-Orbán Olga: a lány, aki meghódította a világot
TARTALOM, AJÁNLÁS
Tartalom
Ajánlás
Előszó
Kolozsvártól a melbourne-i olimpiára
A világbajnok
Újabb világbajnoki cím, ezúttal csapatban
Harminc fölött is sikeresen
Köszönetnyilvánítás
Ajánlás
Azt hiszem, nem adhatna az erdélyi magyar sportbarát társadalom
Killyéni András - a budapesti Semmelweis Egyetem Testnevelési és
Sporttudományi Karán a közelmúltban sikeres PhD védésen túljutott -
sporttörténeti kutató jóvoltából szebb és méltóbb ajándékot Orbán
Olgának, mint ezt a fotóalbumot.
Az egyetemes magyar - és egyben az erdélyi magyar - sport kiemelkedő
alakja, illetve Románia nagyszerű sportolója ötven esztendeje lett a
női tőrvívás világbajnoka. Világbajnoki címei mellett, olimpiai ezüst
és bronzérmek is a vitrinébe kerültek.
Hihetetlenül fiatalon került a világ élvonalába, oda, ahova egykoron
nehezen lehetett bekerülni; magyarok, olaszok, franciák, oroszok és
románok. S a sort az 1950-es és 1970-es évek között talán nem is kell
és talán nem is lehet folytatni. A felsorolt nemzetek lányai
vetélkedtek egymással olimpiai és világbajnokságokon.
Ki lesz a győztes, kinek a szemébe jelennek meg az öröm könnyei? Orbán
Olgáéban sokszor megjelentek, köszönhetően annak az akaratnak és
elszántságnak, amellyel minden versenyére készült és mindazoknak, akik
pályafutása során edzőként, sportvezetőként, versenytársként sokat
tettek azért, hogy sikereket érjen el.
Lehet-e egyáltalán bármit is hozzátenni a fotókhoz, a bevezető
gondolatokhoz? Úgy vélem nem igazán. Köszönni és köszönteni viszont
lehet és kell is azt a sportolónőt, aki példát adott abból is a jövő
nemzedékei számára, hogy a sport mellett miért és milyen fontos is a
tanulás. Ahogy a páston úgy a katedrán is megállta a helyét.
Vívóedzőként, illetve francia nyelvszakos tanárnőként oktatott,
tanított.
Köszöntse őt most ez a kötet, sikerei sok szép emlékét felidézve és
emlékeztessen sokakat arra, hogy a magyarságot elválasztó földrajzi és
politikai határok ellenére is lehet sikeres a magyarnak született
sportoló szűkebb pátriája és nemzettársai örömére egyaránt.
Legyenek sikeresek a magyar sportolók a jövőben is, éljenek bárhol is
a világban. Mi magyarok mindannyian nekik szurkolunk, értük is
szorítunk!
Budapest, 2011. július 28.
Prof. Dr. habil Szakály Sándor, egyetemi tanár,
a Magyar Olimpiai Akadémia alelnöke