Tétel adatlapja

CÍMLAP

A társadalmi kohézió erősítése

TARTALOM, ELŐSZÓ



Tartalom

I. TÁRSADALMI KOHÉZIÓ ÉS AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS MODELL
Juhász Gábor: A TÁRSADALMI KOHÉZIÓ ELŐMOZDÍTÁSÁRA IRÁNYULÓ KÖZÖSSÉGI POLITIKÁK

II. JÓLÉTI ÁLLAM: FORGATÓKÖNYVEK
Nyilas Mihály: A "SZOCIÁLIS EURÓPA" ESÉLYEI ÉS AZ EURÓPAI JÓLÉTI RENDSZEREK ÁTALAKÍTÁSA
Ferge Zsuzsa: ...MINDIG MÁS TÖRTÉNIK. A JÓLÉTI ÁLLAM LEHETSÉGES JÖVŐKÉPEI MAGYARORSZÁGON 2015-IG

III. A JÓLÉTI PARADIGMAVÁLTÁS MAGYARORSZÁGON
Hablicsek László: A NÉPESSÉG VÁRHATÓ ALAKULÁSA A KÖVETKEZŐ ÉVTIZEDEKBEN, KÜLÖNÖS TEKINTETTEL A TERÜLETI KÜLÖNBSÉGEKRE
Lakner Zoltán: TÁRSADALOMPOLITIKAI TERVEZÉS, KOHÉZIÓS PROGRAMOK MAGYARORSZÁGON
Ferge Zsuzsa: KIKET ÉS MIT SZOLGÁL A 100 LÉPÉS PROGRAM? - ELLENTMONDÁSOS ELŐRELÉPÉSEK
Frey Mária: A MUNKAÜGYI ÉS SZOCIÁLIS INTÉZMÉNYRENDSZER ÖSSZEHANGOLÁSÁT ELŐSEGÍTŐ SZERVEZETI KERETEK EURÓPÁBAN
Orosz Éva: EGÉSZSÉGÜGY: KIHÍVÁSOK ÉS LEHETSÉGES VÁLASZOK
Hegedüs József: A LAKÁSPOLITIKA ALTERNATÍVÁI
Bugarszki Zsolt: A SZOCIÁLIS SZOLGÁLTATÁSOK VÁRHATÓ ALAKULÁSA - 2005-2015
Gyulavári Tamás - Krémer Balázs: INKONZISZTENCIÁK A PÉNZBELI SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK RENDSZERÉBEN
Darvas Ágnes - Tausz Katalin: GYERMEKSZEGÉNYSÉG ÉS TÁRSADALMI KOHÉZIÓ


Előszó

A kohézió fogalma, mint oly sok más, némi megkésettséggel érkezett a társadalomtudományokba. Egyfajta metaforaként fogható fel a "társadalmi kohézió" fogalom annak jelölésére, hogy az önös érdekeiket amúgy követni szándékozó individuumokat mi teszi mégis közösségi, társas, társadalmi lénnyé. Szótári meghatározásában valamiféle összetartó erő, így társadalomtudományos alkalmazásában azt kellene meghatározni, mi a társadalomban ez a bizonyos összetartó erő. A filozófia és a társadalomtudományok történetében számos válasz született e probléma megoldására. Beszélhetünk róla a kiscsoportok szintjén, de a társadalom egészében is értelmezhető. Winch és Gingell szép meghatározása szerint: "A társadalmi kohézió olyan társadalmak jellemző tulajdonsága, melyek képesek biztosítani, hogy a polgárok önbecsülésük feladása nélkül legyenek képesek harmonikusan együtt élni."

Politikai programokban a modern társadalmak működési zavarai miatt jelent meg a társadalmi kohézió kérdése. Az Európai Unióban megszülető kohéziós politikák is több okra vezethetők vissza. Egyrészt gazdasági konvergencia nehezen képzelhető el a társadalmi-politikai rendszerek jellegzetességeinek közelítése nélkül. A társadalmi összetartozás, e metaforikus erő gyengülése társadalmi konfliktusokhoz vezethet, mely az egész uniós integrációs folyamat és az uniós intézmények működésének zavartalanságát is veszélyeztetheti.

Az egyenlőtlenségek növekedése, a társadalmi kirekesztés és diszkrimináció ilyen kockázatokat rejt magában. A társadalmi védelem megfelelő szintjének garantálása e veszélyek elhárításának egyik legfontosabb eszköze.

Az e kötetben található tanulmányok többsége 2005-ben született és a szerzők által kialakított formában közöljük őket.

Tausz Katalin


×