
CÍMLAP
Fiáth Ferenc
Életem és élményeim
BEVEZETÉS
Visszavarázsoljam-e lelki szemeim elé a multat, örömei, gyönyörei,
reményeivel, csalódásai, fájdalmai, iszonyaival? - átérezzem még egyszer
mind azt, mi lelkemet emelte és sujtotta? helyes-e a multnak emlékeivel
aggkoromban izgatni magamat? - megérdemli-e parányi multam, hogy magamon
kivül mások is ösmerjék? - ezen kérdések merülnek fel lelkemben, midőn ma
íróasztalomhoz ülök, s bármily régen elmélkedem is már ezek felett,
határozott választ magamnak adni nem tudok.
Multamra visszaemlékezni sem szerettem, mert a megélt események emlékei
mindig felizgattak. Egyes tapasztalataim s élményeimet is csak a
legmeghittebb baráti körben beszéltem el; csak is ott s azok előtt, hol
tudtam, hogy nem fogok félreértetni; kiktől jogosan feltehettem, hogy
ismernek annyira, mikép jól tudják, hogy a mit mondok igaz, s hogy
elbeszélésemnek nem hiuság a ruganya.
Két izben történt 1876. évi novemberben,. hogy ebéd után a pesti casinó
kandallója mellett a 48 előtti történtekről s viszonyokról megemlékeztünk.
- Gr. Péchy Manó Zemplén megyében, Okolitsányi Antal Hont megyében
történtekről emlékezvén, én is megérinték néhány nevezetesebb politicai
mozzanatot, s oly hihetetlennek látszottak ezek most, hogy állitásaim
bizonyitására tanukat kerestem; találtam igaz, de csak nehezen; - hisz
40 év sok idő egy nemzedék életében.
S ekkor történt, hogy Beőthy Ákos felkiáltott: "S miért nem írjátok le
nevezetesebb élményeiteket s tapasztalataitokat? - hisz mindez reánk az
ifjabb korra nézve különben elveszett, s el fog veszni a történelemnek is."
Farkas Géza királyi táblai ülnök úr pedig egyenesen felszólitott, hogy
miután ennyit tapasztaltam 40 éves nyilvános életemben, s miután jó
emlékezőtehetséggel birok, írnám meg memoirjaimat annál is inkább, mert
az irodalom e neme nálunk, fájdalom, elhanyagoltatott.
Feltettem magamban, hogy engedek e felhivásoknak, s megirom életemből azt,
mi körülöttem, velem s tudomásommal történt.
De hogy a fölhivásnak megfeleljek, korrajzot kell hogy irjak. S hogy a
jelen nemzedéknek azon korról s annak viszonyairól fogalma legyen: -
elhatároztam magamat, e korrajzot saját életem fonalához fűzni. Megérintem
igy mindazon viszonyokat, melyek egy hosszu nyilvános és magán-életet, egy
korszakot képző mozdulatos időközben érintettek.
Engedelmet kérek tehát, hogy saját életemnek nagyobb részét is leirom; -
jól érzem én parányiságomat, s nem azért írom e sorokat, hogy ismerje a
jelen nemzedék csekély személyemet, hanem azért, hogy ismerje a viszonyokat
s eseményeket, - melyek közt, és a kort, melyben éltem.
Irok tehát egyelőre, mert most már lelkem ösztönöz reá; - hisz
szabadságomban áll bármikor, ha munkámat czélszerütlennek találnám,
akár az egészet is elégetni.