
CÍMLAP
Bodó László
Egy ember véleménye a 10 millióból 1956 következményeiről
TARTALOM, BEVEZETÉS
Tartalom
1956. október 23.
1956. november 4.
Az "R" Csoport.
Az Országos Rendőr Főkapitányságon.
A BRFK. Erkölcsrendészetén.
Párttitkár leszek!
Bevezetés
Elkötelezett embernek tartom magam, és ilyennek ismer a környezetem. Ennek
meghatározó oka, hogy igaznak tartom, és egyetértek azzal a felfogással,
hogy a társadalom két nagy részre tagozódik. A kevés gazdagok (burzsujok)
és a velük szembenálló, összehasonlíthatatlanul nagy tömegű szegények
(proletárok) összebékíthetetlen csoportjára. Mindezt már gyerekkoromban is
éreztem, de a felszabadulás után tudatosodott csak bennem.
Hittem, és ma is hiszem, hogy a parasztság és a munkásság egy ezredéves
pert - mely az őt kizsákmányoló uralkodó osztállyal szemben folytatott, -
ekkor megnyerte.
Jelenleg sem a Munkáspárt, sem a Magyar Szocialista Párt tagja nem vagyok,
mindössze a kisembert, a prolit, az egyszerű, kétkezi dolgozó embert, akik
jelentős része ma már munkanélküli, érzem magamhoz közel, mert anyagiak
hiányában még vállalkozni sem tudott, vagy cigány származása miatt a munka
közelébe sem juthatott, őket tekintem eszmei társamnak, velük tudok
azonosulni. Még akkor is, hogy ezek az emberek saját rovásukra képtelenek
voltak felismerni érdekeiket, tennivalójukat.
...
Engem is a neveltetésem, a II. Világháborúban való részvételem, a
nacionalista, konzervatív jobboldal ideológiájának elfogadásához kötött
volna.
A sokak által gyűlölt, de a munkásokat képviselő Párt, melyet fiatal
fejjel választanom kellett, és ma diktatórikusnak neveznek, az emberek
egyenlőségét hirdette és képviselte.
Ez a diktatúra annyiban "korlátozta" a sokat emlegetett szabadságjogokat és
szólásszabadságot, hogy miután saját véleményt nyilvánítottam, mely eltért
a központilag meghatározottól, egyszer kizárt sorai közül, majd a
legsúlyosabb fegyelmi büntetéssel sújtott, (a Rákosi rendszerben) végül
megrovással fejeztem be a pártbüntetések sorozatát.
De! Nem zártak börtönbe, nem internáltak, még csak eljárás sem indult
ellenem. Mindez a párton belül intéződött el.
Aki vállalta és merte a véleményét elmondani, de nem fordult szembe a
munkáshatalommal, megtehette. Legfeljebb nem lett gyárigazgató belőle.
De mit is tettek volna sok tízezer igazgatóval?
Annyira hiszek a szociális egyenlőség eszméjében, hogy e pártbüntetések
ellenére, csak akkor adtam vissza a tagsági könyvem, és léptem ki a
Pártból, mikor az MSZMP Végrehajtó Bizottságának egyik fő eszmei vezetője,
Pozsgay Imre PB tag, - ennek a pártnak egyik főárulója -, nyilvánosan ki
nem jelentette, "Az 1956-os ellenforradalom népfelkelés volt".
Ez akkora pofon volt az addig 800 ezer fős párttagságnak, hogy utána az
általuk, - a párttagság véleményének kikérése nélkül, - megalakított
MSZP-be, alig 15 ezer fő lépett be.
A sok mai, magát meghurcoltnak, elnyomottnak hirdető egyén, aki a
szólásszabadságot hiányolta, hazudik. Ostoba locsogásaiknak eredményével
ma szembesül az ország.
Baloldaliságom, és annak máig tartó hatását szeretném a hozzám
közelállókkal, a magam szempontjából megismertetni. Hogy mégis,
miként is lehettem meggyőződéses baloldali érzelmű.