E FILE EGY  KERESŐOPTIMALIZÁLÓ ELJÁRÁS EREDMÉNYE! Az idézet forrása: Nagy Péter Tibor : Oktatás -történet -szociológia / https://mek.oszk.hu/10900/10982/10982.pdf ill. a https://archive.org/download/nagypetertibor_gmail/oktatas_tortenet_szociologia.pdf  A szöveg 281. és kilenc következő bekezdése szerepel a szövegben

A hátrányos helyzetűek között tevékenykedő egyházias és nem egyházias szervezetek együttműködése viszont azt a meggyőződésemet erősíti, hogy bőven lenne lehetőség - az „e célcsoportban” végzett oktatási és szociális tevékenység szélesítésére - nemcsak, hogy nem ütközve a modern értékekkel, és a modern, szekularizált rétegekkel, de a modernizáció áramába illeszkedve. A hittanoktatás - európai módszereket követve és tananyagokat fordítva - segíthet a magyar társadalmat átfogó gyűlöletrendszer csökkentésében - szövetségese lehet az ugyanezzel foglalkozó szekularizált és modern erőknek.        

A magyar nevelés története. I. köt. Főszerk.: Horváth Márton. Budapest, 1988, Tankönyvkiadó.        

Nem tudom - nincsenek erről egyház-szociológiai felméréseim - hogy az egyes egyházakon belül milyen súlyú csoportok érdekeltek az utóbb leírt szerep megformálásában. Lehet, hogy sosem jutnak többségre: ez esetben az egyházak a magyar oktatáspolitikában folytonos küzdelemben állnak majd a szekularizált erőkkel. Az Európában már domináns szerepfelfogás meghatározóvá válása esetén viszont nem pozícióharc, hanem munkamegosztás alakulhat ki: együttműködés egy modernizált és „posztmodernizálódó” társadalomban.        

Archer, Margaret: Az oktatási rendszerek expanziója. Budapest, 1988, Oktatáskutató Intézet.        

Irodalomjegyzék        

Archer, Margaret: Social Origins of the Educational Systems. London, 1979, Sage.        

25

Balogh Margit - Knausz Imre: Gondolatok az iskolák államosításáról. In Pedagógiai Szemle, 1989/4.        

A gyerekeknek nem mindig mondják meg az igazat. Budapest, 1994, Makkabi.        

Bowen: A history of western education I-III. 1972-1981.