|
F. Szabó András Vezér a Vezérállásban
Szabó
András
Kiadja:
Fegyverneki Szabó András |
|
Hálás szívvel köszönöm a támogatóknak az anyagi segítséget, amellyel lehetővé tették, hogy a kedves olvasó kezében tarthatja a harmadik verskötetet.
Braun József
Épületgépész Tervező Kft., Salgótarján
Dr. Csatár Éva
proktológus, Budapest
Csiba József egyetemi docens,
Budapest
Csárádi János Európa - Mérnök ügyvezető igazgató,
Budapest
Dr. Donkó József háziorvos, Mátraderecske
Mozdonyvezetők
Szakszervezete, Budapest
Máv Nosztalgia Kft., Budapest
Seregély
István nyugalmazott érsek, Nyíregyháza
TARTALOM
"Ha
nincsenek ellenségeid és kritikusaid,
nem is vagy igazi
egyéniség."
(Paul Newman)
"Tehetséges
az, aki többet tud, mint amennyit tanul."
(Osvát Ernő)
"A
könyv hideg, de biztos barát."
(Viktor Hugo)
A
háború alatt, második gyermekként láttam meg a napvilágot.
Gyermekkorom óta mindenre kíváncsi vagyok, így a játékaimat is
szétszedtem. A magatartásom máig is példás. Negyvenkét éves voltam,
amikor a házasságom zátonyra futott. Ez idő alatt örökbe fogadtam egy
kisfiút, akivel már nincs meg az igazi kapcsolat. Válásom után, egy
éven belül helyrejött a fogalmazásom és utána bejött az ihlet. Ezután
nem órákat javítottam, hanem nagy kedvvel verseket írtam. Az első -
második és harmadik verseskötetem megtörtént esemény alapján lett
írva. A szókimondó írásaimban vannak vidám - megható és szomorú
történetek, valamint emberi és állati tragédiák. A verseim tanulságos
írásokat kínálnak minden korosztálynak. Jó szórakozást kívánok a
könyv olvasásához!
Szabó András
A nagy modellépítő kiemelkedő élete
Dr. Varga Sándor emlékére
Hódmezővásárhelyen
tizenkettőben született,
gyermekkorában már a vasúton is
ülhetett.
Elemi és gimnáziumi tanulmányai után,
példamutatóan
feljebb lépett a ranglétra fokán.
Budapesti Műszaki
Egyetemen akart tanulni,
de a világválság végett nem tudott
maradni.
Szegeden a Tudományegyetem Jogi karán végzett,
ez
mellett a mozdonymodell építéshez is értett.
Új időben MÁV
Vezérigazgatóság tanácsosa,
Gépészeti Szakosztály jogi ügyeinek
mentora.
Gőzmozdony modellekre készített műszaki rajzot,
egy a
tíz léptékű masinákról bemutatót tartott.
A MÁVAG-ban kísérleti
műhelyben jeleskedtek,
hat új típusú mozdonymodelleket
építettek.
Többen összefogtak híres mesterek is dolgoztak,
akik
szép és üzemképes mozdonyokat alkottak.
A mozdonyépítő munkáról
naponta naplót vezetett,
forgácsoló, hegesztő, vasöntő, lakatos
lehetett.
Angliai rendelésre modellek készültek,
más
országokkal jó kapcsolatok épültek.
Személy-, teherkocsi- és
hídmodellek is sorba,
hazai híd-, daru-, hajóépítés tervei
kerültek papírra.
Világon az egyedül álló építő munkától sem
félt,
hét évtizeden át jogi és modellkészítésnek élt.
A hosszú élete során
több kitüntetéssel jutalmazták,
kiváló vasutast emelték MÁV
igazgatói rangra.
Hatvanéves jogászi múltra gyémánt diploma
megillette,
Életének társai, gyermekeinek szeretete körülvette.
Lakásában modellek
háromszázhuszonnyolcas, hatszázegyes,
sorakozott háromszázhármas
és négyszázhuszonnégyes.
Kedvencét, a háromszázhuszonnyolcat
vitrinben tartotta,
a gőzmozdonymodelleket próbaútra is hajtotta.
Három mozdonymodell
egyszerűen eltűnt, gazdát cserélt,
halála után a gondozók talán
eladták millióért.
Dr. Varga Sándor, híres szerettünkre
emlékezünk,
sír- és emléktábla avatással, akire büszkék lehetünk.
Sírján kisvasúti
kerékpár másfél méteres vágányon,
vágányzáró bakkal és
márványtábla az állványon.
Sok ilyen aranyat érő ember kellene a
hazának,
hogy megmutassák kiváló tudásukat a világnak!
Mátraderecske, 2010.
november 21.
Dr. Seregély Istvánnak
Szombathelyen született
Seregély István,
nagyszülei ölében világot láttán.
Apja, anyja
magas szintű iskolát végeztek,
felvidékről és Romániából érkeztek.
A nagyszülők keresztény
vallásban éltek,
az unokákkal nem sokat beszéltek.
Első
gyermekként látta meg a napvilágot,
iskolás korában imádkozni
imádott.
Betegsége a sportban
felmentette,
asztmája az élete végéig kísérte.
Általános
iskolát Szombathelyen tanulta,
Miskolci Fráter György Gimnázium
padsorát koptatta.
Hatévesen eljött a
papság utáni álma,
érettségi után megvalósult a vágya.
Igen ám,
elektrotechnika igen vonzotta,
egyetemi felvételt a vallása csak
rontotta.
Ezért egy éven keresztül
nem tudott tanulni,
az útépítő mérnökökhöz elment
dolgozni.
Hegesztett és villanyszerelő munkát végzett,
hisz
ifjúkora óta ehhez is értett.
A szombathelyi
szemináriumban részt vett,
majd a budapesti Akadémián volt négy
évet.
Szombathelyen papnak szentelték, ötvenöt nyarában,
fiatal
kispap lett istennek akaratában.
Több helyen tizennyolc
évig káplánként dolgozott,
majd segédlelkészként négy községben
szorgoskodott.
Plébános volt Kőszeg -
Kőszegszeredahelyen,
hetvennégytől nyolcvanhétig kiemelt szép
helyen.
Ötvenkilencben vette át
a doktori diplomát,
fundamentális teológiából doktorált.
Német
és francia nyelvből államvizsgázott,
vallási közösségre vigyázott.
Hatvantól kilencvenig a
rendőrök zaklatták,
pedig tisztességesen látta el
feladatát.
Szobájában is volt lehallgató készülék,
a
rendszerváltás után ezeket kiszerelték.
II. János Pál pápa
érseki rangra emelte,
Egri érsek hivatalát szépen fényesítette.
A
Püspöki kar elnökségi feladatot adott,
fizetést nem, de munkát azt
eleget kapott.
Európa alelnöki
tisztséget betöltötte,
egészsége lehetővé tette, hogy
megélte.
Érseksége alatt hetven templomot építettek,
a
települések ez által meg is szépültek.
Sok új plébánia és
közösségi ház épült,
nyolc gimnáziumban a diákok tudása
szépült.
Egerben az ötödéves hallgatókat tanítja,
kezdő
papnövendékeknél a feszültséget lazítja.
Bazilikában huszonötezer
szentmisét tartott,
ezer elmúlónak a temetésén fejet hajlott.
Pro
Urbe-díjjal jutalmazták a templomépítést,
ezer újszülöttnek adta
meg a keresztelést.
Papsága alatt hétszáz
párnak kötött házasságot,
a templomokban létrehozta a
világosságot.
Rangjához méltóan beutazta Európát,
Szentföld
látogatása után bejárta Amerikát.
Két évtizeden át több
hasznos könyvet kiadott,
vallás gyakorlásából a hívőknek példát
mutatott.
Egy hajdani kolostort vásárolt a papok számára,
ő is
elköltözik megpihenni Nyíregyházára.
Ötvenkét évig szolgálta
az Istennek az oltárát,
hívták külföldre, de nagyon szerette a
hazáját.
A jó Isten adjon neki hosszú termékeny éveket,
hogy
megélhesse a százesztendős életet.
Mátraderecske, 2007.
május 9.
Borsi Istvánhoz
Akit a mozdony füstje
megcsapott,
azt a vasút végleg megfogott.
Édesapja is a MÁV-nál
dolgozott,
jelzők állításánál szorgoskodott.
Már négy évesen a
vasutat kedvelte,
a mozdonyok szépségét megszerette.
Az egyik
megállónál magas dombra ült,
figyelte a mozdony kerekeit, hogy
köszörült.
Kisfiút a mozdonyra is
felültették,
a nagy bátorságát dicsőítették.
Háború kezdetével
mindenük odaveszett,
elköltöztek, hogy biztosabb életet kezdjenek.
Családfő tudott oroszul
beszélni,
vonatra, hogy felvegyék, merte remélni.
Orosz vonaton
az utazás öt napig tartott,
cukros teáért az Édesanyja fejet
hajtott.
A veszteglő vonat
mozdonyvezetőre várt,
így a katonavonat több napot állt.
Az
apja elvállalta a mozdony vezetését,
ezért a parancsnoktól kapott
elismerést.
Vasútgépészeti
Technikumban tanult Pesten,
ellátásuk olyan volt, mint háború
utáni szinten.
Szobában vaskályha, függöny nélküli ablakok,
az
ágyakban szalmával kitömött matracok.
A szoba tisztaságáért
színházjegyet kapott,
vasárnap a Rudas fürdőben tisztálkodni
tudott.
A Járműjavítókban gyakorlatot végeztek,
vasútnak kitűnő
szakembereket képeztek.
Szegedi Fűtőház Főnökség
első munkahelye,
nyolc hónapos műhelygyakorlatot
végezte.
Mozdonyra fűtőnek kinevezték,
így a ranglétra harmadik
fokára segítették.
Újításként bevezette az
egylapátos szenet,
emelte a kazánban a nagyobb nyomású
teret.
Gőzmozdonyvezetői tanfolyamot Pesten végezte,
következő
évben diesel vezetői vizsgát letette.
Mozdonyvezető jó
minőségű szenet akarat kapni,
a szén leadónak tíz-húsz forintot
kellett adni.
Kecskemét-Bugac és környéke
kisvasútjain,
személyvonatot vitte át a patakok hídjain.
A hatvanas években sok
munkával keresett,
kétszázhetven óra után nem tudott aludni, csak
keveset.
Már fiatalon főnöki munkával megbízták,
dolgozott
Vésztőn és Szentesi Fűtőházban húsz éven át.
Szegedi MÁV
igazgatóságon is dolgozott nyolc évet,
nyugdíjazása előtt ez volt
az igazi élet.
Nyugdíjasként az életútját megírta könyvben,
csak
az egészsége romlott meg időközben.
Mátraderecske, 2008.
szeptember 2.
A világhírű mestercukrász sikeres élete
Kopcsik Lajosról
Kopcsik Lajos Egerben
látta meg a napvilágot,
ez idáig végig járta a nagyvilágot.
Az
általános iskolát sikeresen letette,
édesanyja becsületesen
nevelte.
Kérte, legyen cukrász a
soványsága miatt,
ettől a szakmától a fia el nem riadt.
Idővel
letette a cukrászati mestervizsgát,
több száz tanuló gyakorolta
mellette a szakmát.
Ötvenöt éves szakmai
munkája,
kiemelkedően hatott a ranglétrára.
Négy és fél évig az
oroszoknak dolgozott,
marcipánból dísztárgyakat alkotott.
Marcipánia Múzeumot
létesített,
Eger városát a szép alkotásaival ékesített.
Szemet
gyönyörködtető műveket lehet látni,
érdemes megnézni, ha arra
tudunk járni.
Barokk szobában
található alkotása,
feleségét grófrangi öltözetben
mutatja.
Kályha, díszített asztal szép környezetben,
mindenki
örülhet önfeledten.
Gyönyörű kanapé,
kifestett háttámmal és hegedű,
királyi tükör, szép hokedli, párnán
kutya ül egyedül.
Az egri vár védője, Dobó István díszpajzsa és
kardja,
Barokk szekrényóra, mester címere és balalajka.
Babák,
hevesi-kalotaszegi-matyó párnák,
Vuk meséi, húsvéti tojások
alusszák álmát.
Ludas Matyi és Döbrögi, bohóc, sárkányölő,
harang
gyümölcsöstál, díszdoboz és a kifestő.
Pyrker érsek, Géza és
László herceg látomásai,
szerenád szép hölgynek, férfi
vallomásai.
Minarettek, magyar népművészet, velencei
maszkok,
Istenatya, Szent György képe, Flora-Bacchus arcok.
Töröklakoma és répamese
élethű képei,
Magyar Kártya, sakk-készlet és papucsok ékei.
A
mennyezeten világosságot vivő angyalok,
múzeumban a látogató
csodálkozva andalog.
Gyönyörű alkotásai után
világhírűvé vált,
kis hazánk leghíresebb mesteremberei közé állt!
Mátraderecske, 2009.
augusztus 6.
Aki várost épített, megyét gazdagított
Braun Józsefről
Öröm a családban,
Józsefet várva,
melegségben ölelve, csókolva.
Kitűnővel tanulta
az általános iskolát,
nyolc évig koptatta a kötelezők padsorát.
Pesten az
Épületgépészeti technikumba járt,
szorgalmasan tanult, nem sokat
várt.
A Budapesti Szerelő vállalatnál állást kapott,
szolgált,
a munkaadójának kitűnő munkát adott.
Az építőiparban
művezetőként foglalkozott,
több éven keresztül, tisztességesen
dolgozott.
Időközben a szerelmével házasságba lépett,
gyermekek
utáni vágya erősen égett.
Munkahelyet
változtatott, vágyott új után,
szakmájában lépett többet a
ranglétra fokán.
Tervező asztalt választotta a Mezőbernél,
épület,
vízhálózat tervet készített a téeszeknél.
Több építményt tervezett
a környező városokban,
barátság, nagyobb fényerő lett a
lakásokban.
Építőiparhoz tartozó munkát elvállalta,
gáz, víz és
fűtésszerelőit bevállalta.
Időközben rájött, hogy
kevés a jó szakmunkás,
a nagyobb vállalatoknál is kell a
tanulás.
A tervező Úr, nem csak szervezte az alkotást,
az ipari
iskolában segítette az oktatást.
Generációkat
vizsgáztatta és tanította,
a diákokat jó szóval oktatta.
Több
éven keresztül mestervizsga elnöke,
jó szakembereink segítője.
Év mérnöke, Életműdíjjal
kitüntetve,
két fiú gyermekének diplomát adott a kezébe.
Sorsával
elégedett, embernek érzi magát,
igyekezve, becsülettel szolgálta a
hazát.
Mátraderecske, 2010.
január 13.
A mozdonyvezető mozgalmas napjai
Zajácz Lászlóról
Kaposváron járta az
általános iskolát,
majd koptatta a gimnázium padsorát.
Tanult a
Győri Közlekedési Műszaki Főiskolán,
vasútgépészeti szakon vette
át a diplomát.
Dunaújvárosi fűtőházban
kezdte dolgos éveit,
majd dombóvári gépek látták kezeit.
Bevonult
katonának Kalocsára,
harckocsizás után küldték Nagyatádra.
Dombóváron
diszpécserként irányított,
gyakorlat hiányát pótolta, és jó munkát
adott.
Lengyel-Magyar barátság balatoni találkozóján,
Liliánnát
megtalálta, tengerünk sétahajóján.
Huszonöt éves érett
fejjel házasságba lépett,
szerelem lázától a vágya erősen
égett.
Karcsú, szép leánygyermeknek az Édesapja,
családban
neveli, az egyetemig tanítatja.
Villany- és
gőzmozdonyvezetői vizsgát tett,
Kaposváron majd Dombóváron
mozdonyvezető lett.
Ma sem pihen, a mozdonyt vezeti,
hisz
kitűnő szaktudásával megteheti.
Szomorú a vasút
katasztrofális állapota miatt,
bántja, hogy az utas a vasúttól
elriadt.
Mátraderecske, 2010.
február 25.
Borsi István mesés kiskecskéje
A kis Csöpikéről
Borsi István
kecskefarmról álmodott,
harmadik emeletre gida is
ballagott.
Boszorkánysziget mellett sikerült jó kertet
venni,
kecskéknek fészert csinálni, káposztát ad majd enni.
Barátoktól hallotta,
hogy kecskecsalád van eladó,
mire oda ért, már az volt kiírva,
hogy nem kapható.
A gazdánál csak az anya maradt két kis
gidával,
nem sokon múlott, kecskét nem visz magával.
Az egyik gida szép színű
kifejlett állat volt,
a csillogó szőrét több helyen fedte fekete
folt.
A riadt kicsit nehezen tudta betenni az ülésre,
attól
félt, hogy az ajtóüveg kitörik egy ütésre.
Rendelőnek szánt
épületben kapott helyet Csöpike,
lassan kezdte megszokni a
környezetét picike.
István iskolára fogta, nem nyúlhatott a
rózsákhoz,
sem a kertben lévő pirosló almákhoz.
Ugrált, legelészett a
Holtmaros-parti erdőben,
később megunta magát és szaladt haza
széltében.
Munkahelyére sokszor elvitte Csöpikét,
gyerekek
rajongva nézték a buszon a kicsikét.
Hat előtt az autó hátsó
ajtójánál kuporgott,
Gazdája ha késett, a bejárat ajtójánál
kopogott.
Többször a teraszon hagyott táskát az ülésre betette,
az
almát kivette belőle és ropogtatva megette.
Ha valami rosszat
elkövetett ingatta a fejét,
ilyenkor bizony nagyobbra nyitotta a
szemét.
Alig telt el három hónap és a városból kijártak,
megnézzék
és simogassák e kecskét, arra még vártak.
Simogatást engedte a
gazdinak és az asszonyának,
akitől jó falatokat naponta többször
kapta.
Csöpikéért a város gyerekei rajongtak,
ajándékba
sárgarépát, salátát, sóskát hoztak.
A szomszéd elkérte, hogy
a Pesti rokonai lássák,
három napig nem evett, magába roskadván.
A
gazdájához hatalmas vágtával sietett vissza,
Ennivalót és a vizet
nála vedeli, issza.
Családdal aludt az
emeleten, vigyázott a rendre,
két év alatt ügyessé és okossá vált
gidából lett kecske.
Mivel magát kiválasztott családtagnak
érezte,
párzás ösztönei nem alakultak ki végette.
Október huszonharmadikán
emlékezett a város,
az nap délután megtudták, hogy ki lett a
káros.
A Tiszán uszályokat szállító román
hajósok,
akarva-akaratlanul is ők lettek a baljósok.
Közkedvelt Csöpit a
többivel együtt elvitték,
tizenhárom kecskének bundáját
levették.
Csöpikével két évig tartott az igazi
boldogság,
sajnálják az utcai gyerekek, a rokonság.
Mátraderecske, 2009.
december 29.
Domaszéki "kisvasút" története
Keskeny vasúti pályát
pusztára építették,
a környező tanyavilágot is szebbé
tették.
Hetven kilométer Szeged és Pusztamérges között,
négy
éves munka után, mozdony püfögött.
A vonal elágazott
Kunhalomtól - Ásotthalomig,
összesen száztíz kilométer
távolságig.
Közel ötven éven keresztül szelte át
Domaszéket,
segítette a közlekedést, gazdaságot és a népet.
Vasúti szakaszon,
tizenegy állomás, hét megállóval,
rakodóhely, tizenhárom táblás
fel- és leszállóval.
Érkező és induló állomás Szeged, Rudolf tér
zsibongó,
tanyasi lakosok termékei, s minden eladó.
Vonat sebessége harminc
kilométert is elérte,
hosszú utazás volt, volt aki ezt
megélte.
Vasutat ismeretlen okból hetvenötben
leállították,
innentől az utasokat autóbuszok szállították.
Harmincöt év után, az
állomások magányosak,
egykori vasút vonalairól irányt
mutatnak.
Felújított állomás épületében Domaszéken,
régi
emlék-tárgyak kiállítása, asztalon és széken.
Mátraderecske, 2010.
február 7.
Szolnoki Gazdasági Vasút Fegyverneki részlege
Fényes szellőben kezdték
a kisvasutat építeni,
városhoz a községet közelebb hozni.
Ötven
telén vonat zakatolva elindult,
emberek arca örömtől kipirult.
Vasúti vonal, három
állomás, nyolc megálló,
öt kitérővel és iparvágánnyal, a
kiszolgáló.
Futott a három kéttengelyes diesel mozdony,
kiszolgáló
személyzetnek, ez volt a második otthon.
Láttuk a mozdonyt
garázzsal, öt személykocsival,
három fedett és tizenöt nyitott
teherkocsival.
Kisvonat menetrend szerint éjjel-nappal
közlekedett,
utasigény szerint, a vonat hossza növekedett.
Bejárta a vidéket a
nagyvasúttól Tiszabőig,
tizennyolc kilométer reggeltől,
napestig.
Ezerkilencszázhetvenben miniszteri
döntéssel,
fölszámolták a kisvasutakat egyetlen legyintéssel.
Húsz év után megállókat,
mindent szétromboltak,
a kisvasútról csupán emlékek
maradtak.
Idővel az unokáknak a nagyapák majd mesélnek,
hogy az
ő korukban a kisvonatok milyen szépen éltek.
Mátraderecske, 2010.
február 13.
Aki a királynőnek és világsztároknak is dolgozott
Erdei Ildikó Virágáról
Ildikónak csöppnyi
gyermekként az volt a vágya,
kalapkészítő lehessen, s valóra vált
az álma.
Eleinte a fejére kendőket, sapkákat húzott,
majd
kalapokat, számtalant nyúzott.
Nagy-Britanniában
művészeti mester vizsgát tett,
sikeres pályázat után, Mr.
Sommervillhez érkezett.
Mester II. Erzsébet királynét
szolgálta,
mesterség fortélyait és szépségeit formálta.
Ildikó tanult, volt
próbababa,
kezéből kikerült sok kalap csoda.
Takács Nikolasnak
kalapjait is készítette,
több színű formált kalapokat betűkkel
szépítette.
Műveiből kalapmúzeumot
szeretne nyitni,
hogy az emberek újra kalapot viselnek, meri
hinni.
Mátraderecske, 2011.
március 1.
Aki a Bölcső Alapítványt létesítette
Budavári Zitának
Budavári Zita
huszonhárom évesen ment férjhez,
főiskolai tanárhoz, az első
szerelméhez.
Fiatal asszonyként még nem akart gyermekeket
szülni,
korainak tartotta, s voltak számtalan gondjai.
Később szeretett volna
gyermeket, de nem sikerült,
végig járta az összes klinikát mire ez
kiderült.
Hallotta, hogy a piciket kint hagyják az utcán,
több
éves kivárás után, örökbe fogadtak egy kislányt.
Jó sorsáért Bölcső
Alapítványát létesített,
a nem várt újszülöttnek életet
mentett.
Megszületett nálunk Rebeka, a gyanú szerint
agysérülten,
mondták rövid időn belül meg fog halni, leépülten.
A kislány sokáig járni,
beszélni nem tudott,
becézték, szerették, csaltak arcára
mosolyt.
Sokára sikerült örökbefogadót találni,
Floridába a
kislányért nem győztek hálálni.
Nem régiben kapott
üzenetet Ilonkától,
Rebeka csókolja a szülőföldjét
Floridából.
Rebi tizenkét éves, kinyílt mint egy szép virág,
két
nyelven beszél, legjobb tanuló és övé a világ.
Mátraderecske, 2010.
június 12.
Természet gyógyász gyógyító élete
Varga Lászlóról
Kilenc évvel a
forradalom előtt született,
a hazánk ismert emberei közé
kerülhetett.
Általános iskola után, az érettségit
letette,
műszerész szakma utáni lehetőségét kereste.
Több helyen dolgozott
TV- szerelői beosztásban,
munkatársai között, közös
megosztásban.
Járműjavítóban műszerészek művezetője lett,
minőségi
munka elérésében sokat segített.
Diesel mozdonyvezetésből
is levizsgázott,
Szolnokon gyakorolta, mindenre
vigyázott.
Időközben természetgyógyász tanfolyamot végzett,
igazi
gyógyító emberek társulatába lépett.
Nyugdíjazása után,
komputeres vizsgálattal gyógyít,
az ország több részéről nála
keresik a gyógyírt.
Segítse továbbra is a rászoruló
embereket,
akik áldásukkal gyógyulásuk után emlegetnek.
Mátraderecske, 2010.
március 4.
Dr. Donkó Józsefnek
Jászladányból
feleségével Derecskére áttelepültek,
beteg gyógyításában mindig
jeleskedtek.
A falu területét két részre osztották,
betegeket
lelkiismeretesen gyógyítják.
Munka után méhészettel
is foglalkozik,
családi vagyonában ily módon gazdagodik.
Örökölte
a szülei kárpótlási jegyét,
hasznosítják az alföld szántó
területét.
Nyugodtsága példamutató
a betegek számára,
türelmes, adnak minden szavára.
Az élet
mezején további sikeres pályafutást,
továbbra is tartsa meg, a
becsületes gyógyítást.
Mátraderecske, 2009.
július 24.
A szolnoki Vontatási mozdonyszerelők karrierje
Dóra József és Szálai
István munkás családból származik,
fiatalon lettek a Nagyvasút
alkalmazottai.
Az egyik a mozdonylakatos szakmát tanulta,
másik
a villamossági szerelőit okulta.
A fiatal munkaerőkre
nagy feladat hárult,
a háború után elég sok mozdonyroncs árvult.
A
technika vívmánya modernebb mozdonyokat teremtett,
típustanfolyam
után, nekik gondot nem jelentett.
Munkahelye a
továbbtanulást lehetővé tette,
Józsi a Kandó Kálmán Főiskolát is
elvégezte.
Harminchárom éve aktívan dolgoznak,
az idő után, már
csontjaik ropognak.
A mozdony füstjei őket
is megcsapta,
munkából a vasúttól mennek el nyugdíjba.
Sokszor
szükség van a nagy szaktudásukra,
mennek betongyári mozdonyok
karbantartására.
Több ifjú nemzedéket
tanítottak szakmára,
többen vasutasok maradtak, oktatásnak hála.
A
szaktudása és a diplomája lehetővé tette,
József lett a Vontatás
üzemvezetőhelyettese.
Pista csoport vezetői
beosztásban dolgozik,
becsületes munkára serkenti a
beosztottjait.
A közös munka így már megszűnt,
de a baráti
viszony el nem tűnt.
Fegyvernek, 1988.
december 6.
A mozgalmas élet sikeres útjai
Dohány Andrásnak
Dohány András Mezőkövesd
város neves embere,
családjának harmadik gyermeke.
Szülőföldjén
járta az általános iskolát,
három évig koptatta az ipari iskola
padsorát.
Esztergályos szakmát
szépen kitanulta,
fémeszterga forgácsoló műveletét
gyakorolta.
Negyed évszázadot dolgozott a kismotor gépgyárban,
öt
év után, esztergabeállító a szakmában.
Korosan harminckét éves
fejjel házasságba lépett,
megtalálta a párját, kedvesét,
szerelmét.
Szép és csinos leány gyermeknek az Édesapja,
Gyermekét
neveli, egyetemig oktatja.
Sorsfordulóban baromfi
tartására tért át,
tojótyúk fajtája,
Szekszárd-Bábolnai-szelektált.
Több száz tojótyúkot tart ketrecben
nevelve,
automatizált berendezéssel sorsukat jobbá téve.
Holland gyártmányú tojás
osztályozó gépekkel dolgozik,
huszonnégy éve, hogy tojótyúk
tartásával foglalkozik.
Minden darab tojás tartósságát
hitelesíti,
vevőknek az egri piacon értékesíti.
Sokan a vásárcsarnokban
sorban állnak érte,
egy-két kedves szó, figyelem neki már megérte.
Mátraderecske, 2010.
március 1.
Erős Jánosnak
Gyulai barátom Erőss
János, kiről most írok,
korán megszerette a munkásságot.
Általános
iskolát alighogy elvégezte,
szakács szakmai csodáit kereste.
Embert strapáló szakma
kitanulás után,
fokozatosan lépett előre a ranglétra
fokán.
Katonaságnál már a főzőkanált forgatta,
kondérokat a
nagy spalherton mozgatta.
Az ország éttermében
szakácskodott,
időnként más-egyéb munkával is
szorgoskodott.
Szegedi Fesztivál éttermében csodát művel,
a
kitűnő ételeket főzi, kedvenc ízzel.
Zamatos ételeket főz a
vendégeinek,
kiemelkedő hírnevet ad az étteremnek.
Mátraderecske, 2010.
január 28.
Franciskának
Királyi városban várta
kis jövevényt családja,
találgatták kire ütött,
apjára-anyjára.
Szülővárosában járta az általános
iskolát,
ugyanitt koptatta a gimnázium padsorát.
Érettségi után
számvetést végezte,
rendőri pályára lépett, eldöntötte.
Egy
éves rendőrképzés, vizsga az iskolán,
szolgálat, feszes ruha,
fegyver a derekán.
Reménnyel szerelmével
házasságba lépett,
dolgoztak, gyarapodtak, keze alatt a munka
égett.
Örömükre szép leánygyermekeknek adott életet,
remélhetőleg
a sors ad nekik hosszú éveket.
Rendőri beosztásban
tizenkét éve dolgozik,
reábízott területért, felelőséggel
tartozik.
Mátraderecske, 2010.
április 14.
Gyenge Gyulának
Egerből is van
ismerősöm, barátom,
róla szólok Gyenge Gyuláról.
Mint kisfiú
fokozatosan növekedett,
óvoda után, általános iskola következett.
Négy év után az
érettségit is letette,
az élet során, több vizsga követte.
B.
kategóriájú jármű vezetői vizsgát végzett,
Volán Vállalatnál
autóbusz vezetője lehetett.
Huszonkét éves fejjel
házasságba lépett,
igen szép hölgyért, a vágya erősen
égett.
Idővel két fiú gyermeknek lett az Édesapja,
őket
egyetemi végzettségig taníttatja.
Húsz éve az Agria
Volánnál autóbuszt vezeti,
Mercedesz busszal naponta négyszáz
kilométert is elérheti.
Társával járja a vidéket, Salgótarjánt és
Budapestet,
látja hazánk szép környezetét, és a fénybe borult
estét.
Külön járattal a
külföldi útjain, Európát bejárván,
néha fáradtságtól nincs otthon
a vacsorán.
Ápolt járművel balesetmentesen közlekedik,
Volán
társaság híre igen szépen növekedik.
Mátraderecske, 2010.
május 6.
Pintér Dezsőről
Pintér Dezsőt Szolnokon
pólyázták,
szültetése után szerette családját.
Kötelező iskola,
játék, rosszalkodás,
úgy érezte, kell egy kis változás.
Férfi fodrász szakma
iránt érzett kedvet,
tanult hajat vágni, mosni, vendéggel
beszédet.
A szakmájába dolgozik, már vagy húsz éve,
kedvelik,
mivel fodrászati szerszámainak jó az éle.
Szolnok MÁV Állomáson
váltva délelőtt, délután,
munkája során, nyolc óra alatt mindig
készen áll.
Pihenéskor otthoni hobbija a festészet,
szép
alkotások után, elfogja a gyönyör érzet.
Országba sok ilyen
kitűnő szakember kellene,
több ezer férfi nem lenne ellene.
Mátraderecske, 2010.
április 5.
Kozák Szabolcsról
Kozák Szabolcs szüleinek
az első gyermeke,
ki az apai nagyapja szorgalmát követte.
Óvoda
után iskola következett,
a kisfiúban nagy volt az igyekezet.
Az érettségit kitűnővel
letette,
hogy mit ért el idáig, szépen sorba szedve.
Miskolci
Egyetemen kitűnő nevelést kapott,
hazánknak az egyetem jó
szakembert adott.
Villamosmérnöki
diplomával a zsebében,
munkahelyek közt válogathatott
kedvére.
Hogy mégis valóra tudja váltani az álmát,
mozdonyvezető
lett, így elérte a vágyát.
Kétezer-kilencben egy
tehervonat továbbítása alatt,
egy vagon tengelycsapja eltörött,
így nem a sínen haladt.
Balesetet előzött meg, a hátra figyelése
során,
oklevelet és pénzjutalmat kapott, röviddel ezután.
Akit gyermekként a
mozdony füstje megcsapott,
azt a vasút, később véglegesen
elragadott.
E tanulságos példa is azt mutatja,
valóra válhat az
álom, ha az ember akarja.
Mátraderecske, 2010.
május 9.
Jambik Róbertről
Az érkező kisbabát
fiúnak várták,
születése után a gyermeket máig is
áldják.
Általános iskolát eredményesen befejezte,
ács és méhész
szakma lehetőségét kereste.
Embert strapáló szakmák
kitanulásával,
többet léphet az életben magával.
Huszonhárom
éves korában már meg is nősült,
az élete első felén, sajnos meg is
őszült.
Két igen szép
leánygyermeknek az Édesapja,
tanítja őket szorgalomra.
A szabad
idejét, hogy jobban kihasználja,
saját magának és másoknak
kaptárakat csinálja.
Nyolcvanöt óta méhecske
családdal vándorol,
százharminc kaptárral, van elég munka ha
rágondol.
Tavasztól késő-őszig a méhecskékkel bajlódni,
azt a
huszonegy fajta mézet gyűjti, amiről lehet álmodni.
Akác, vegyes, repce,
hárs, erdei méz, vad málna, napraforgó,
selyemfű, ámor, mézharmat,
lucerna, gesztenye, szolidágó.
Váraszón becsületes méhészként
tartják számon,
a méze olyan kristály tiszta, hogy ez csak álom.
Mátraderecske, 2010.
február 21.
Aki az egyik ikerlányát nem fogadta el
Egy megtévedt Apáról
Érettebb korban
élettársi viszonyba lépett,
szerelem lázában, gyermek utáni vágya
égett.
A hozzá illő szép hölgy ikerlányokat szült,
az
Édesanyjuk elég sokat közéjük ült.
Az egyik kislányra
ráfogta, hogy nem Ő az apja,
bizony őtőle az ennivalót nem igen
kapja.
Amikor közösen vacsoráztak a konyhában,
a kislányok az
asztal mellett ültek, szép szoknyában.
Sajnos az egyik
kislányra haragosan nézett,
pedig Ő a fogamzás pillanatában sem
vétett.
Ennek ellenére, az élet kegyesebb sorsot adott,
szépséget,
tudást és egy jóra való udvarlót kapott.
Ha majd ápolásra szorul
az Édesapja,
neki ezt az örök fájdalmat visszaadja?!
Mátraderecske, 2010.
január 10.
Egy szép asszonyról
Erzsébet mezővárosi
család gyermeke,
Karcag város kiemelkedő szülöttje.
Karcagon
járta az általános iskolát,
ezzel együtt kinőtte a serdülő korát.
Kötelező iskola után, az
érettségit letette,
hogy milyen hozzá illő szakmát válasszon,
kereste.
Altató asszisztensnek tanult Pesten az egyetemen,
Bartók
Béla kórházban dolgozott Debrecenben.
A férjével, mint oly
sokan disszidált ötvenhatban,
Ausztria után, letelepedett
Kaliforniában.
A magyaroknak szép öregek otthonát létesített,
az
épületet bútorral és kerttel ékesített.
Anyaországba
visszavágytak nyugdíjazást követően,
ha majd eljön az idő, itt
pihenjenek a temetőben.
Férjét egy éve, hogy Debrecenben
eltemette,
családi rokonok is oda vannak elfedve.
Éljen sokáig boldogan e
szép hazában,
rokonaival együtt a szabad országban.
Mátraderecske, 2010.
március 7.
Az unokahúgomról
Margitka unokahúgom két
fiú gyermeket szült,
gondozta, nevelte, alig szenderült.
Első
gyermeke villanyszerelő szakmát tanulta,
ismeri munkáját, szépen
gyakorolja.
Második szülötte
asztalos szakmában végzett,
e szép szakma mellett, több mindenhez
is értett.
Idővel Krisztikével házasságba léptek,
szerelem,
öröm, mamának fénnyel.
Két év múlva
megszületett az első unoka gyermeke,
nagyapjának Ő lett az igazi
kedvence.
Norbika után, Petike sem késlekedett,
Nagymamának,
hogy segítsenek, nagy volt az igyekezet.
A kicsik óvodás korúak
lettek,
nagyszülők értük sokat tettek.
Segítik az elvált család
gyermekeit,
apjukat követően, Ők lettek szeretteik.
Ha majd a nagymama az
örök munkából kiesik,
unokák hol tudnak segíteni, mennyire
figyelik?!
Mátraderecske, 2010.
június 16.
Krisztinek jómódjában ment el az esze
Egy családos asszonyról
Krisztike Fegyverneken
látta meg a napvilágot,
kislány korában igen szerette a
finomságot.
Óvoda után iskola következett,
hogy jó tanuló
legyen, nagy volt az igyekezet.
Ezután szakosított
érettségit letette,
ezzel együtt ápolónői vizsgát is
megszerezte.
Hetényi Géza Kórházban ápolónő lett,
hogy
elismerjék munkáját, igen sokat tett.
Számára több hasznos
tanfolyamot is végzett,
univerzális ember lett, bizony
többmindenhez értett.
Időközben férjhez ment a szerelméhez,
ki
nagyon rajongott érte, az Imréhez.
Két szép fiúgyermeknek
adott életet,
talán a sors ad neki hosszú éveket.
Közös erővel
építettek családi házat,
tizenhét éve, a két gyermekkel laknak.
Évente többször mentek
nyaralni,
más ember bajáról, nem akartak hallani,
Kriszti jó
létben rosszra tévedt,
más férfi után a vágya erősen égett.
Fiatalasszony a
házassági hűséget megszegte,
hisz olyan helyen dolgozik, ahol ezt
megtehette.
Talált is magának a kórházban egy elvált
orvost,
kiadta férjének az útját, mást szeret most.
Hogy milyen jövő vár a
gyerekekre ?
hisz nagyon vágynak a másik szülőre.
Mátraderecske, 2010.
május 18.
Akinek az élete remélhetőleg sikeres lesz
Kiszeli Veronikáról
Édesanyja húsz éves
korában házasságba lépett,
szerelem, férj, gyermek, neki ez az
élet.
Rövid idő alatt két leánygyermeknek adott
életet,
remélhetőleg, a sors ad neki boldog éveket.
Az első házassága tíz év
után zátonyra futott,
a kislányoknak a sok jóból nem igen
jutott.
Válás után házasságot kötött egy rendes férfival,
közös
örömet, gondjukat megosztva élnek Józsival.
Második házasságban
ismét két leánygyermeket szült,
Édesanyjuk és az Apjuk nagyon
sokat örült.
Első két leánygyermekeik házasságot
kötöttek,
esküvőjükön szép menyasszonyi ruhába öltöztek.
Otthon maradt leányok
szépen felnőttek,
főiskolai végzettség jutott
mindkettőnek.
Időközben édesanyjuk meghalt rák betegségben,
sajnos
a csonka család maradt nagy szegénységben.
Ráadásul a családfő,
munkanélküliek közé állt,
így a család megélhetése bizonytalanná
vált.
Ne csak a cigány családok kapjanak támogatást,
hanem
ilyen emberek is anyagi kárpótlást!
Mátraderecske, 2010.
április 5.
Akinek a sorsa születése pillanatában megpecsételődött
Jámbor Jánosról
Édesanyja-édesapa zsidó
származásúak,
az internációs táborban meghaltak.
Születése
után, lelenc menhelyre bekerült,
némelyek segítségével fedél alá
kerül.
Tizenhat éves koráig
menhelyen nevelkedett,
majd dolgozott,
megemberesedett.
Zsidóvallást, már számára nem tartja
fontosnak,
munkahelyen a szorgalmát tartotta pontosnak.
Dorogi szénbányában a
szenet lapátolta,
szemét a portól hunyorgatta.
A szénbányában
kemény harminc évet dolgozott,
élt, de lakásvásárlásra pénz nem
jutott.
Százezer forint
nyugdíjjal hajléktalan,
soha nem segítette hivatal.
Nyugati
pályaudvar mellékvágányán kocsiban alszanak,
vele együtt lévő
sorstársak, pihenek a hálózsákjukban.
Harmincezer forintot ad
a sorstársának havonta,
az mellett, bort és pálinkát vesz neki
naponta.
Úgy gondolja, hogy ezt az önzetlen támogatást,
a jó
"Isten" visszaadja neki a pártolgatást.
Mátraderecske, 2010.
február 14..
Akinek az élet egy másodpercen múlott
Szabó Lászlóról
Gyermekkorában vágyott a
motorozás után,
a Verhovinámmal száguldott az utcán.
Ezidáig
továbbra is megmaradt a kedve,
nagyteljesítményű motor vételétől
kezdve.
Négyhengeres Yahama
motor száguldott alatta,
néha a száznyolcvan kilométert meg is
haladta.
Újonnan egymillió-hétszázezer forintért vette,
anyagi
jövedelme mellett, ezt is megtehette.
Sajnos csak két évig
lovagolta a masinát,
bizony nem sokon múlott, hogy otthagyta
fogát.
A négyes főúton vétlen balesetet
szenvedett,
csillogó-villogó motor, véglegesen tönkrement.
A biztosító kifizeti-e a
motor árát?!
Egy év után sem tudja meg az igazi kárát.
Mátraderecske, 2010.
január 8.
Édesanyáról és gyermekéről
Háború előtt egyetlen
gyermekként született,
Édesanyja ölében elég keveset ülhetett.
Már
fiatal korában Édesanyját elvesztette,
Édesapjának az ételt, saját
maga készítette.
Általános iskola
elvégzése után,
gazdaságokban részt vett a mezei
munkán.
Szegénysége végett a szórakozásból kimaradt,
így hosszú
időn át, a férjhezmenéstől lemaradt.
Harmincnégy évesen mégis
házasságba lépett,
gyermekek utáni vágyat erősen érzett.
Egy
napon szép leánygyermeknek adott életet,
megadta neki a
továbbtanulási éveket.
Leánya férjhezment
huszonnégy éves korában,
két év eltelte után, lakik a saját
házában.
Mégsem teljesültek a gyermekek utáni vágyai,
női
betegség végett, oda lettek az álmai.
Többéves örökbefogadási
várakozás után,
családi szeretetébe került, szép egyéves
kislány.
Nagymami és szülői vágy teljesedett,
egy árva kislány,
a boldogságuk lett.
Mátraderecske, 2010.
január 23.
A háború és késői házasság vesztese
Első élő gyermekként
születtem a háború alatt,
családnak ennivaló, bizony nem nagyon
maradt.
Hogy ne sírjak a légópincében, kockacukrot kaptam,
a
többi gyerekkel együtt csendben maradtam.
Édesapám gazdálkodásában
sokat segítettem,
saját karrieremet fokozatosan
építettem.
Géplakatos bizonyítvánnyal Pesten dolgoztam,
volt,
amikor munkás ruhámat dróttal foldoztam.
Tanultam az órák
javítását, növeltem a tehetséget,
apámtól és anyámtól örököltem az
emberséget.
Huszonhét évesen a szülőföldemen nősültem,
tizennégy
évi házasság alatt meg is őszültem.
Sajnos a késői
párválasztásnak is megvan az ára,
házasság bontása után, maradtam
magányba zárva.
Mátraderecske, 2010.
január 21.
Aki a jó "Istentől" szép ajándékot kapott
Borsika Tarnabodon jött
a világra,
evett, ivott, játszott, nem gondolt másra.
Általános
iskola megtétele után,
szülei nem engedték, kint legyen az utcán.
Szakmunkás képzőben a
varrónői munkát kitanulta,
a varrás fortélyait, pár év alatt
elsajátította.
Amikor a nagy leány eladó sorba érkezett,
akkor
még nem tudta, hogy a sorsa ellen vétkezett.
A férj kiválasztása
számára nem lett eredményes,
több éven, bizakodott abba, hogy a
sorsa lesz reménységes.
Pár éven keresztül Aladár börtönbe
csücsült,
szabadságvesztés letöltése után bűnt nem került.
Nem fordult jóra az
agresszív embernek sorsa,
párját ütötte-verte, azt hitte, fog
tűrni a Borcsa.
Férjét sorsa halálba vitte, a sora jobbra
fordult,
kékes-zöldes ütések helye, most már gyógyult.
Egyik pillanatról a
másikra költővé vált,
a sok tűrés után, híres emberek közé állt.
Mátraderecske, 2010.
április 11.
Aki túlzásban vitte a nemi életet
Tizenöt éves korában
szüzességét vesztette el,
fiú társai előtt büszkén a fejét emelte
fel.
Volt olyan nője, aki a teljesítményt pontozta,
így a
partner a hosszabb együttlétet fokozta.
Házassága előtt volt
több női kapcsolata,
férfi kötelességben már kiforrt a
gyakorlata.
A túlzott szexben továbbra is hajszolta magát,
bizony
volt, amikor majdnem otthagyta fogát.
Az erős igénybevételtől
a szervezete elégett,
negyvenkét éves létére, a nemi vágya
kiégett.
A féltékenység zuhatagába kell néznie,
felesége, hogy
félre lép, ettől kell félnie.
Mátraderecske, 2010.
február 24.
Fiatal korában sajnos
elég válogatós volt,
férfiakat úgy tekintette, mint a falon lévő
folt.
A nagy válogatás során, két szék közé ült,
ő harmincöt
éves fejjel, bizony még nem szült.
A női ösztönének, hogy
mégis eredményes legyen,
teherbe ejtette magát egy nős férfitől,
hát mit tegyen.
Három hónapos terhesség után, mondta ki a
bét,
hogy sajnos már nem lehet elvetetni az Irént.
E félrelépésnek bizony
válás lett a vége,
felesége és gyermekei közt megszűnt a
béke.
Szerencse, hogy az Édesapjára ütött a szép kislány,
így
egészséges gyermek lett az élete során.
Kényszer házasság bizony
sosem vezetett a jóra,
eljön az idő, amikor neki is ütni fog az
óra!
Mátraderecske, 2010.
február 21.
Akinek egy férfi ember kevés volt
Férjhezmenés előtt is
volt több partnere,
ha más nem, ez egy örökletes ingere.
Házassága
után, a férjét keményen hajszolta,
kíméletlenül még nappal is
hajtotta.
Túlzott igénybevételtől
a férje undort kapott,
kocsmában a főnők menedéket
adott.
Esténként a tyúkólban töltötte az éjszakát,
Reggelente,
neki is a kakas kiabált.
A házasságban milyen az
ilyen élet,
következő asszonynál talán többet remélhet.
Mátraderecske, 2010.
február 24.
Aki az érzelmeit nem tudta féken tartani
Ezt a kapcsolatot a
szüleim nem akarták,
ismerték a családot, így a fejüket
vakarták.
Amikor mégis udvaroltam a leánynak,
mindig súgott
valamit az édesanyjának.
Kedves lánya a
nagyszobában átöltözött,
fiával együtt körülötte őrködött.
Élete
végéig erősen kötődtek egymáshoz,
mint az érett gyümölcs a saját
fájához.
Esténként vendégei
voltunk házasságkötés után,
előttem simogatta a lányát, forrt a
vágya ez után.
Fia feleségével is meg akarta tenni,
a kedves
menye nem ment el hozzá többet enni.
Simogatást a kedves fia
leányával is megtette,
volt úgy, hogy az életét az orvos
mentette.
Nyalta-falta az öt-hat éves unokát,
bacilus fertőzés
támadta meg a torkát.
Orvos a többszöri légúti
betegsége folytán,
sürgős környezet változást javasolt ennek
fokán.
A kislányt többet nem engedték el a papához,
aki betegen
is kötődött a kislányhoz.
Válás után a törvény
elébe akart vinni,
az igazamért, hogy elítélnek merte hinni.
Hány
ilyen erkölcstelen emberre derült fény,
sajnos hallgatott a nagy
család, ez a tény!
Mátraderecske, 2010.
július 27.
Aki szerelem nélkül kötött házasságot
A fegyverneki
parasztcsalád leánygyermeke,
az Édesapját haláláig nagyon
szerette.
Féléves udvarlás után, feleségül vettem,
a kitartó
biztos szerelemben bízva hittem.
Mivel a nagyvasútnál
mozdonyvezető voltam,
a táskámba elég sok élelmiszert
pakoltam.
Kértem gyerünk Szolnokra lakni,
hogy több együtt
töltött éjszakát tudjak neki adni.
Inkább elválik, de a
kedvelt szüleit nem hagyja,
ha kell a válóperes kérelmet is
beadja.
Hetvenegy telén, már a saját házunkban laktunk,
a tégla
házban bizony elég sokat fagyoskodtunk.
Hetvenkettőben már
zsivány módon viselkedett,
próbából a kakasülőre is
merészkedett.
Távolléti idő negyvennyolc órát is elérte,
feleségem
az éjszakát nélkülem is megélte.
Engemet öngyilkosságba
akart bele vinni,
hogy én is vele együtt megteszem, merte
hinni.
Tizennégyévi házasságunk alatt többször is megtette,
volt
úgy, hogy a mentő az életét mentette.
A keresetemnek jelentős
részét apjának vitte,
ez az akció, hogy örök titok maradt, azt
hitte.
Apja a saját nevére a takarékba rakta,
válásunk után,
egy új lakrészt a lányának adta.
Még a családi házat is
magának akarta,
a telek az enyém volt, így a fejét
vakarta.
Gyermekemet is keményen ellenem nevelte,
közel
huszonöt év, elválás után megtehette.
A nyolcmilliós banki
terhet közösen viselik,
ő már görbe bottal fog járni, mire
letelik!
Mátraderecske, 2010.
március 25.
Akinek a nagyapja pótolta az Apai hiányt
A fiamat hetvenöt őszén
örökbe fogadtuk,
kilencéves koráig minden kényelmét
megadtuk.
Sajnos a sors kegyetlen iróniája közbeszólt,
az
anyával a fiam a nagyapjához elpakolt.
Egymásért reménykedve
sokáig fájt a szívünk,
bízva abba, hogy több évtizedig kitart a
hitük.
Gyermekemet fokozatosan ellenem nevelték,
apjával, ha
találkoztak az úton kinevették.
Rendet nem ismerő
nagyszülők, idővel meghaltak,
anyjával együtt ebbe a régi házba
maradtak.
Már tíz éve, hogy élettársi kapcsolatba lépett,
volt
munkahelyén, a talaj a lába alatt égett.
Kétezer-hat januárjában
egy szép fia született,
óvodára való, játékai közé
ülhetett.
Kétezer-hatban fiammal részben kibékültünk,
az
egyezség megtartása mellett éltünk.
Máig is az édesapja, "na
hello" vagyok neki,
nem tud mondani, "apai szót"
aki szereti.
A családját anyagiakban többször támogattam,
amikor
csak megtehettem, mindvégig pártolgattam.
Fegyverneken végleges
postási beosztást kapott,
tévedésből családi pótlékot másnak
adott.
Remélem nyugdíjig ebben a beosztásban marad,
becsületes
munkával az igazi úton halad!
Mátraderecske, 2010.
március 23.
Aki az édesapját nagyon szereti
Második gyermekként
látta meg a napvilágot,
ki kislányként is nagyon szerette a
családot.
Sajnos a sors kegyetlen iróniája közbeszólt,
édesapja
hétéves házasság után elhagyott.
A volt házastársak másik
partner után néztek,
számukra a lehetőség adott volt, ezzel
éltek.
Mostohája a kislányoknak hamarosan lett,
ki a nagylányok
érdekében nem sokat tett.
Édesapjuk hétvégeken
elviszi a gyermekeit,
vele és nejével, szeretnek ott lenni a
szeretteiket.
Ez a példa is azt mutatja, hogy a lányok
Apásak,
viszont a fiúk az ellentétje, eléggé Anyásak.
Ha majd Niki elvégzi a
középiskolát-egyetemet,
Mártaszelén nagyot néznek az ott lakó
emberek.
Idővel hazánknak aranyat érő szakembere lesz,
de ezért
az Édesapja anyagiakban is sokat tesz!
Mátraderecske, 2010.
december 5.
Tajti István
Mátraderecske szülötte,
ki a folyó vizét többször fürödte.
Nyolc
általános iskolát ugyan elvégezte,
ő már nem lépett többet,
tanulást megelégelte.
Erős fizikumú
fiatalember lévén,
Állami Gazdaságban keveset ült a kévén.
Majd
a Parádi Erdőgazdaságban dolgozott,
munkáját, hogy elvégezze
keményen szorgoskodott.
Ezután a Recski
Kőbányában köveket rakott,
volt úgy, hogy a munkája után
pénzjutalmat kapott.
Tíz éves nehéz munka után nyugdíjas lett,
a
család boldogulásáért igen sokat tett.
Több köbméter tűzifa
hasítását vállalja el,
versenyben a dobogó tetejére léphetne fel.
Mátraderecske, 2010.
szeptember 6.
A család leánygyermeke
fiatalon ment férjhez,
féléves udvaroltatás után, a
szerelméhez.
Mint minden egészséges nő, vágyik a gyermek
után,
nagy öröm az, ha a kicsi gőgicsél a karján.
Párhónapos terhessége
után magzatát vesztette,
ezután mint egy elitélt magát úgy
érezte.
Hamarosan rájött, hogy férjével van baj,
így szeretőt
tartott mellette, hát meg ne tudja, jaj.
Az első szülött fiú
gyermeke tizenegy éves,
a második leány gyermek oly szép és
édes.
A harmadik kétéves kisfiú és szobatiszta,
csak ezt az
örök titkot meg ne tudja a Pista.
A család
kiegyensúlyozott boldog életet él,
férje szereti a gyermekeket és
őt, így nem fél!
Mátraderecske, 2010.
augusztus 20.
Szülők leánygyermeke
húsz évesen ment férjhez,
egy éves udvaroltatás után, az
Imréhez.
Nászajándékba villát kapott a Budai hegyen,
mielőbb
szerették volna, hogy gyermeke legyen.
A nagy elvárásnak nem
tudott eleget tenni,
több próbálkozás után, orvoshoz kellett
menni.
Családi vizsgálatba a férjét is bevonták,
Párjánál
éretlen ivarsejt van, ezt megmondták.
Tőle a nagy elvárás
ürömmé vált hirtelen,
a sírig tartó szerelem, már nem lett
végtelen.
Általában, mint ahogy ilyenkor lenni szokott,
fiatal
menyecske, bizony a fejéhez kapott.
A gyötrelmes gondolatot
bátor tett követte,
békében elvált a férjétől, ezt is
megtette.
Egészséges erős férfit választott magának,
két fiút
és nagyon szép kislányt szült a hazának.
Mátraderecske, 2009.
november 11.
Egy szép hölgy pótolja a gyermekem hiányát
Nem csak a nő, a férfi
is vágyik a gyermek után,
nagy öröm az, ha gyermekek szaladgálnak
az utcán.
Első házasságom alatt hiába vártuk a babát,
hét év
eltelte után, András megvizsgáltatta magát.
Igaz örökbe fogadtunk
másfél éves kisfiút,
kilencéves koráig, neki ez volt az igazi
kiút.
Nyolcvanötben vége lett a családi boldogságnak,
háromévi
pereskedés után, a közös háznak.
Ahogy lenni szokott,
eltávolodtunk egymástól,
mint a kivágott öreg erdő, a
hegylánctól.
Betegségi okok miatt, Derecskére jöttem
lakni,
gyermekem hiányát egy igen szép hölgy tudja adni.
Sokszor úgy érzem, hogy
szerelmes tudok bele lenni,
mint Apa a lányát rajongásig
szeretni.
Ha látom Editkét, örömömben könnyezik a szemem,
olyan
ez, mint fiatal korban a nagy szerelem.
Mátraderecske, 2009.
július 6.
Aki egy értelmiségi család harmadik szülöttje
Tóth Anikó kislányként
látott mezei virágot,
életében, még nem láthatott külföldi
országot.
Kötelező iskolát kitűnővel elvégezte,
élete folyt
csendesen, mederbe.
Szülei általános
iskolában tanítanak,
nem olyanok, akik szóban lapítanak.
Szülők
a gyermekeket kimondottan szeretve,
hat gyerekes családban szépen
nevelve.
Nem volt gond a
Gimnázium elvégzése,
egyetemre jelentkezett, bízott a jövőbe.
Már
harmadéves egyetemi hallgató a magyar szakon,
ezen a pályán
szeretne tanítani irodalmat nagyon.
Mátraderecske, 2010.
január 24.
Zsófia zenét szerető
család első gyermeke,
már kiskorában zenei hangokat hallani
szerette.
Kötelező iskola után, érettségi oklevéllel,
hogy mit
ér el, készül számvetéssel.
Zsófika szülei
nyomdokaiba lépett,
zenei pályán, eziránt vonzalmat
érzett.
Egyetemi hallgató Pszichológia tagon,
zeneterápiát is
akar oktatni, ezen a szakon.
No-lám, a zenei műnek is
van több képviselője,
lehet a hangszerek igazi értékelője.
Mátraderecske, 2010.
március 27.
Kimondottan szép és csinos Csilla sikeres élete
Csilla a család kékszemű
gyöngye,
anya, apa szeretete mindig ölelte.
Egerben járta az
általános iskolát,
gimnáziumban koptatta osztály padsorát.
Eldöntötte hol tanul
tovább,
virágkertészként fejezte be az iskolát.
Lassan család
alapítás előtt áll,
anyagi fedezete hiányában, egyenlőre még vár.
Az egri piacon
helyiséget bérelnek,
szüleivel együtt két éve, hogy jól
élhetnek.
Az üzletben gyönyörű virágok nyílnak,
szebbnél-szebb
színben pompáznak.
Bromélia, koral, jácint,
ciklámen, orchidea,
krolocitun, jukka pálma, rózsaszegfű,
gerbera.
Többivel együtt igen szép a virágerdő,
Eger hírnevében
ez is kiemelkedő.
Mátraderecske, 2010.
március 1.
Aki más ember vagyonából gazdagodik
Antal József
miniszterelnöksége alatt,
kárpótlási jeggyel messzire
haladt.
Harminc hektár földterületet visszakapott,
a
munkanélküli embereknek munkát adott.
Dolgozóknak a munkabérét
zsebből fizeti,
adóbevallással a vagyonát nem terheli.
Mélyépítő
vállalkozása jól jövedelmez,
csak állami kincstárba elég keveset
tesz.
Szolnok megyében is van
telephelye,
gazembersége végett, nem igen fáj a feje.
Az
uraságok alatt, a cselédek lakást kaptak,
és még
bérkiegészítésként terményt is adtak.
A kétheti nyaralást
Parádsasváron töltötte,
Kastélyhotel ötcsillagos szállóban a
pénzét költötte.
Vágtázó lovai gondozásáért tanyát ígért,
napi
hat óra kemény munkáért nem fizet bért.
Vállalkozásában a család
tagjai összefognak,
nagykalapból, biztos haszonból ők is kapnak.
A
szabad országban ő is a nagy urak között él,
az államosítástól,
egyenlőre még nem fél!
Mátraderecske, 2009.
július 9.
Magyarország legfiatalabb sakkmestere
Rapport Richárdnak
Ricsi Győr-Moson-Sopron
megye szülötte,
már négy évesen a sakktáblát bűvölte.
Nyolc
éves korában mesterekkel játszott,
hogy ért a sakkozáshoz, rajta
is látszott.
Legtöbbet az interneten
szeret sakkozni,
szaktudását szépen gyarapítani.
Versenyzésben
mindég biztos nyerés a cél,
szervezete olyan erős, mint az acél.
Ricsi kimondottan csak a
sakknak él,
iskolából kimaradt, hogy elmarad nem fél.
Angolul
és németül minden nap tanul,
így a sakkozásban nem marad alul.
Ő is hírneves emberek
közé került,
világbajnok akar lenni, reméljük sikerül.
Mátraderecske, 2010.
július 21.
Péter Szeged városának a
híres embere,
szüleinek az egyetlen szép gyöngyszeme.
Édesanyja
kitűnő tehetségeibe lépett,
Kandó Kálmán Főiskolán mérnöki szakot
végzett.
Általános
villamosmérnöki diplomával a zsebében,
indult munkát keresni
mesterségben.
Debreceni Biogal Gyógyszergyárban ajánlottak
állást,
a fizetésével meg van elégedve, ezért hálás.
Két éve már, hogy a
mérleg ellenőrzésén dolgozik,
azok hitelességén-javításán
szorgoskodik.
Reméljük a tanítási díj idővel megtérül,
magasabb
végzettségű emberekkel az ország megszépül!
Szeged, 2009.
október 26.
A nehéz sorsú édesanya és gyermekei
Szép hölgy nyolc éve
házasságba lépett,
szerelemért a teste erősen égett.
Két év
elteltével az első gyermeke megszületett,
Réka szépen fejlődött, ő
pedig alig ülhetett.
Péter a következő
gyermek most négy éves,
sokat beszél, mosolya olyan édes.
Anita
zárja a gyermekek névsorát,
éppen, hogy csak lépte a második
évkorát.
Sajnos az édesapjuk
elhagyta a családját,
szerető feleségét, lányait és a
kisfiát.
Bíróság gyermektartási díjra kötelezte,
három gyerek
után, a fizetését megfelezte.
Hogy ne kelljen
fizetnie, külföldön vállalt munkát,
nem növeli az egyedül maradt
család forintját.
Édesanyja a három gyermekkel szegényesen él,
A
jövőjük, hogy milyen lesz, attól bizony fél.
Mátraderecske, 2009.
július 23.
Akinek az élete egy hajszálon múlt
Katonaságnál kedvet
kapott az ejtőernyőzésre,
így sok szabadidőt adtak a különleges
edzésre.
Mint öreg katona, lazított a szigorú törvényen,
ugrás
előtt nem hajtotta ernyőjét újra a reptéren.
Kétezer méter kötelező
magasságból ugrott,
a többi társai mellett intenzíven
elhúzott.
Biztonságot adó ernyő nem tudott kellően kinyílni,
így
tudatlanul igyekezett saját magát kinyírni.
Combnyaktörést,
agyrázkódást, eszméletvesztést szenvedett,
hat hétig szigorú
ólomágyba kényszeredett.
Gyógyulása után a felhők közül
ereszkedett,
a szigorú szabályzat ellen már nem merészkedett.
Öt évig gyakorolta a
különleges szép sportot,
jó érzéssel gazdagodott, amikor kapott jó
pontot.
Ugrásai során, amikor a földhöz közeledett,
kimondottan
érezte, az igazi hazaszeretetet.
Mátraderecske, 2009.
szeptember 27.
Csete Sándorhoz
Sándor a barátaival
Körös holtágnál nyaralt,
szerelem hiányában a nők után nyargalt.
A
fiatal társaságban is ott volt Szilvike,
akibe szerelmes lett, de
nem volt a szavak embere.
Nyaralás után, két
nappal Orosházán találkoztak,
egy padon ücsörögve beszélgettek és
barátkoztak.
Pár hónap múlva a fiatalok közös lakást
béreltek,
Sanyi ajándékkal és virággal kedveskedett Szilvinek.
Példaként emlegeti a
kisvárosban szerelmüket,
óvták és védték a születendő
gyermeküket.
Vártnál két héttel később született Sárika,
pár
nap múlva besárgult, aggódott érte Anyuka.
Így a szegedi
gyermekklinikára került a csöppség,
betegséget aznap
megállapították, ez most dicsőség.
Gyógyíthatatlan májbetegség
támadta meg a picit,
csak transzplantáció mentheti meg a kicsit.
A vizsgálatok során,
Sanyi megfelelő donor lett,
csak a túlsúlyából, két hét alatt tíz
kilót fogyni kellett.
Hamburgba mentek onnan taxival a kievi
Kórházba,
rövid időn belül, hozzáfogtak az operációba.
A májából három lebenyt
távolítottak el,
nyolc és fél órás műtét után, Sárit ébresztették
fel.
Utazás előtt, az orvosok könnyes szemmel búcsúztak,
hogy a
család résztvevői, milyen szépen összetartottak.
A pici lány szellemileg
a kortársait utolérte,
számára, az életmentő műtétet is
megélte.
Türelmes gyerek, ritkán sír és önfeledten
kacag,
Családnak és hazának egészséges gyermek marad!
M. Derecske, 2011.
február 5.
Már a törökök is ettek a szőlőből
Rosa Menne di Varca szőlőtőkéről
Tóth Ödönék negyven éve,
hogy a szőlőtőkét ápolják,
amelyet már a törökök idejében is
gondozták.
Évente egy mázsányi szőlő terem a legnagyobb
tőkén,
pécsi sziklás földterületnek zúzott földjén.
Az érett szemeket
Mikuláskor kezdik leszedni,
fél év is eltelik, mire az összeset
meg tudják enni.
Evlia Cselebi tizenhetedik században írt
róla,
megtalálta a híres tőkét, a pécsi fogadóba.
Kilencszázhetvenben
védetté nyilvánították a tőkét,
Kaliforniából is csodájára jártak,
hogy megnőtt,
szőlőből bort csak egyszer csinált, de azt is
megbánta,
Aki egyszer ivott belőle, az a fejét megrázta.
Mátraderecske, 2011.
február 6.
Aki Amerikában egy bérleti lakásért a barátnőt adta oda
Csúzi József Egerben
tanulta a pincér szakmát,
tizenkilenc éves korában elhagyta a
hazát.
Nem vágyott vissza, hogy az Édesanyát újra lássa,
ha
mégis kell, akkor anyagiakban támogassa.
Útlevéllel a zsebében
szerencsét próbált a nagyvilágban,
fél évet tartózkodott és
barátot talált Olaszországban.
A gyermekkori vágyai ennél
messzebbre nyúltak,
anyaföld utáni honvágyai el is múltak.
Amerikába utazott
szerencsét próbálni,
a nagy kontinenst igyekezett
körbejárni.
Vendéglátókban éjszakai munkát vállalt,
mint
felszolgáló az étkezőknek sokszor tálalt.
Harmincöt évesen nappali
szakmát váltott,
karbantartó lett, mert az éjszakai munka
ártott.
Hogy a bérleti lakás végleg az övé legyen,
tulajnak a
barátnőt neki adta, hát mit tegyen.
Talán gyakori az ilyen
csere-bere fogadom,
hogy a szép hölgyet többé vissza nem adom.
Mátraderecske, 2009.
október 4.
Aki ötödikes korától látja el a családját
Apámmal eltemettük a gyermekkoromat is!
Harminc éve, hogy László
átkiabált Marikának,
csináljon helyet a lakásban a
tűzifának.
Segített bevinni kamrába a tüzelőt,
fokozatosan
fogyott a tűzifa kapuja előtt.
Szomszédi kapcsolat után
házasságba léptek,
fiatalok voltak, egyetértésben éltek.
Mások
óva intették ne menjen hozzá Lacihoz,
inkább elvált, de
tisztességes emberhez, Gabihoz.
Laci tiszta
pillanataiban kedves, csöndes emberke,
ha rátört a roham, az
asszonyt elverte.
Egyik alkalommal lánccal ütötte a hátát,
ő a
gyerekekkel együtt elhagyta a saját házát.
Tiszasülyön az
anyaotthonban kaptak szobát,
a három gyerek itt járta tovább az
iskolát.
Részletre vettek parasztházat a falu szélén,
rendbe
fogják tenni, kétezer-tizenkettő végén.
Fia Szegeden a
bölcsészkaron másodéves hallgató,
húga, Annamária gimnazista
tanuló.
Erzsike a legkisebb szép leány nyolcadikos,
rendőrtisztnek
készül hisz ő oly okos.
Fiú ötezer forint
ösztöndíjat hazavisz,
ezzel édesanyját és a két húgát segíti.
Mátraderecske, 2011.
február 12.
Tóth Lüszinek
Az édesanyja terhessége
alatt zenét hallgatott,
ha nem tetszett a dallam már
rugdosott.
Kisbabának a szülők mindig énekeltek,
és már szinte
ritmusban beszélgettek.
Már az iskolában is a
zenét igen kedvelte,
színház, mozi, operetteket
szerette.
Kaposváron járja az általános iskolát,
majd négy évig
a gimnázium sorát.
Világhírű táncdalénekes
akar lenni,
de ahhoz még nagy utat kell tenni.
Megasztár lakója
volt három hónapig,
kiválasztott dalokat tanulta hajnalokig.
Harmadik helyezést ért
el a Megasztárban,
milliók kedvence lett e kis hazában.
Gyönyörű
hangjával a nézők szívébe költözött,
Megasztár szép csillagos
ruhájába öltözött.
Mátraderecske, 2009.
január 31.
Kétszáz fős lakodalom menyasszony nélkül
Szamosi Ilonkának
A család második igen
szép leánygyermeke,
kislány korában a babákat nagyon
szerette.
Kötelező iskolák elvégzését követően,
óvónői pályára
lépett abban az esztendőben.
Gyönyörű szép hölgy
férjhez menés korát megélte,
a leánykérés ideje, hogy eljön azt is
remélte.
A menyasszony az esküvőjét két nappal előzően,
csúnya
sárgasági betegséget kapott fertőzően.
Kórházba került
veszélyes betegsége végett,
már nem lehetett visszatartani a
násznépet.
Nála nélkül tartották meg a lakodalmat,
sok
vendégnek ez okozta a riadalmat.
Fél év múlva újra eljött
a lakodalom napja,
kicsi, zártkörű ünnepségen ott volt az
apraja-nagyja.
Mátraderecske, 2010.
szeptember 6.
Kelemen Gyöngyinek
Kelemen Gyöngyi Budapest
neves szülötte,
ki az ebédelő asztal mellett a széket
ülte.
Szüleinek harmadik gyermeke,
ő lett a nagycsaládnak a
kedvence.
Anyai tejből három évig
szopott,
betegségekkel szemben védelmet kapott.
Fejlett nő lett
tizenkét éves korában,
kitűnő tanuló az iskolában.
Tanulja a francia és
német nyelvet,
az iskolában, ez iránt érzett kedvet.
Csontjai
és izmai acélosan kemények,
birokra menni, nem mernek vele a
legények.
A sportban kimagasló
eredményt érne el,
dobogó tetejére könnyedén léphetne
fel.
Budapesten koptatja a gimnázium padsorát,
de azért, ehhez
még kell élni az évkorát.
Közgazdasági szakra akar
menni,
szállodában igazgató szeretne lenni.
Hazánknak aranyat
érő szakembere lesz,
ha a tanulásban fegyelmezetten részt vesz.
Mátraderecske, 2007.
július 29.
Gyenes Lilikének
Lilike első gyermekként
látta meg a napot,
várta a család, simogatni a pici arcot.
Most
kékszemű, szép arcú, hét éves tünemény,
család igazi boldogsága a
kis remény.
Nagyszülők is segítenek
a nevelésben,
kislány játszásai során a nevetésben.
Óvoda után,
majd iskola következik,
tanulása, hogy jó legyen, folyton
igyekszik.
Szülők reménysége, hogy
igazi szép nővé válik,
királynő választás során nem
szégyenkezik.
Hazánknak kitűnő szakembere fog majd lenni,
de
ahhoz a nagy utat még meg kell tenni.
Mátraderecske, 2009.
október 4.
Akinek az életútja fiatalon sikeres lesz
Nagy Máténak
Vámosgyörkön
kétezer-három nyarán született,
számára készített kisszéken korán
ülhetett.
Hat évesen százig tud számolni,
leírja a nevét és
szépen tud rajzolni.
Ismeri az órát,
megmondja a pontos időt,
befűzi a számára kikészített kis
cipőt.
Kitűnővel végzi el az általános iskolát,
idővel
látogatja a gimnázium padsorát.
Legmagasabb szintű
végzetsége után,
ott ül talán az igazgatói szék bársonyán.
Jó
lehet eléri a miniszteri beosztást,
hazánk nagy emberei között
látjuk a kispajtást.
Mátraderecske, 2009.
június 20.
Akik Szlovákiából átjárnak Salgótarjánba kéregetni
Néhai Füleki család
leánygyermeke,
aki a szüleit életükben nagyon szerette.
Édesapja
betegségből a túlvilágra költözött,
ezért az ünneplő ruhájába
többet nem öltözött.
Pár évre rá, Édesanyja
is követte,
az egyetlen leány gyermeke temette.
Tizennyolc éves
Kinga egyedül lett árva,
nagyon sokszor sírt a kis családi ház
magányába.
Hogy mégis tudjon az
élet során létezni,
koldulni járt az anyaországba hogy ne kelljen
éhezni.
A megélhetési élelmet nálunk megveszi,
otthon apró
adagokra osztva, majd megeszi.
Ilyen körülmények közt
családot nem alapíthat,
csak a saját jobbra fordulásán alakíthat.
Mátraderecske, 2010.
március 4.
Szerva
Dezsőről
Mátraderecskén szülés után a pólyába tették,
a
várható megfázástól megmentették.
Édesapját elvesztette három éves
sem volt talán,
édesapja nélkül nevelkedett, e szűk hazában.
Húgával együtt nagy
szegénységben éltek,
hogy jobb életet éljenek, csak
reméltek.
Édesanyja a családját, hogy fel tudja nevelni,
ócskavas
gyűjtéssel kezdte a megélhetést növelni.
Tizenkét éves korában
libapásztornak ment el,
hogy a család jobb megélhetése emelkedjen
fel.
Ezer libát legeltetett a falu alatti réten,
tojásokat
elvitte és megették minden héten.
Ezért a munkáért
nyolcszáz forint havibért kapott,
volt, aki e mellé még szalonnát
is adott.
A szalmakazalban lévő tyúktojásból is jutott,
volt,
amikor a házigazda is ő utána futott.
Húsz éves korában elment
a téglagyárba dolgozni,
a gyenge fizikuma végett, bizony el
kellett hagyni.
Gyümölcsszedés során elvesztette a jobb szeme
látását,
korlátozott látása után, elérte a leszázalékolását.
Magdikával már
huszonnégy éve, hogy együtt élnek,
a házban dísztárgyak és
tájképek a falon elférnek.
Szülők halála után tovább vitte az
örökséget,
gyűjti a rezet, ócskavasat és a régiséget.
Öt képet kivett a régi
ház bontási törmelékéből,
híres festő képei, az ezerkilencszázas
évekből.
Paál László képeiért harmincezer forintot adtak,
pedig
több millió forint értékű képeket kaptak.
Családi és baráti
kapcsolatai kitartóak,
becsületessége és igaz szavai mutatóak.
Mátraderecske, 2008.
október 27.
Csikós Miklósnak
Koraszülötten genetikai
hibával érkezett,
pedig akkor a sorsa ellen még nem
vétkezett.
Újszülötten sem látott a jobb szeme
világára,
csökkentett látással maradt a szülőházában.
Az általános iskolában
négy elemit járt,
hogy el tudjon menni dolgozni, arra még
várt.
Ezután a téglagyárban könnyű munkán dolgozott,
a
munkáját, hogy elfogadják sokat szorgoskodott.
Kosárfonás műveletét
negyven éve, hogy csinálja,
tűzifa venyigét szeptemberben a
fatönkről levágja.
Csemete vesszőt művelt területen ápolja,
de
ez mellett még ősszel tisztítja és kapálja.
A szabad területen
hatvankettő fát ültetett,
az ágakat lemetszi a tőről, így újra
növeszthet.
Különböző méretű kosarakat formálja,
kis nyugdíja
mellett, anyagi javakért kínálja.
Életében ezidáig kétszer
nősült,
középkor elérése után, meg is őszült.
A két házassága
alatt született három családja,
bőkezű gyermekáldással lett
tizennyolc unokája.
Gyermekeit és unokáit
igen szereti,
anyagilag segíti, ha ezt meg is teheti.
Az élet
kifürkészhetetlen útjai során,
az öregkor küszöbén boldogan legyen
aggastyán.
Mátraderecske, 2009.
augusztus 17.
A megtévedt romák spekulációs élete
Rasszista magatartást
életemben nem gyakorlok,
rendes cigányokat becsülöm, hisz költő
vagyok.
Az utazásaim során látok megtévedt romákat,
kik idősebb
emberek értékei lopására álltak.
Így történt ez április
derekán a vonaton,
középkorú kövéres cigány lopni akart,
mondhatom.
Idős hölgy táskáját az ülésről ellopni akarta,
amikor
észrevette, hogy lesem, a fejét vakarta.
Volt, amikor körülöttem
is ólálkodtak,
idősebb emberek zsebéből órát loptak.
Szorult
helyzetben megmondtam neki, hogy ki vagyok,
kalapot emelve,
mosolygott és elhagyott.
Mátraderecske, 2010.
május 6.
Nagyforgalmú üzlet Salgótarján vásárcsarnokában
Bacsa Tibor hentesnek
Bacsa Tibor Salgótarján
belvárosában született,
szeretett szülőknek az egyetlen gyermeke
lett.
Szülővárosában járta az általános iskolát,
négy évig
firkálta a gimnázium udvarát.
Döntenie kell,
számvetést megtette,
édesapja nyomdokaiba lépett,
tisztességbe.
Hentes szakmunkás vizsga letétele után,
ott van
az apja saját vágóhídján.
Harminc évvel ezelőtt a
piacon üzletet nyitott,
változatos hentesárut a vevőknek el is
adott.
Lehet itt venni, amit az ember szeme-szája kíván,
nyolc
kiszolgáló személyzet között is ott van Iván.
Választható szalámiktól
a baromfihúsig,
több fajta hústermelőtől, sonkáig és
csülökig.
Dolgozóinak tisztességes jövedelmet ad,
ezért a
személyzettől becsületes munkát kap.
Mátraderecske, 2010.
április 14.
Nemeskéri Istvánnak
A mozdonyvezető Rákos
vontatásnál dolgozott,
néha Hatvantól - Rákosig tehervonatokat
hozott.
Tehervonat Aszód és Gödöllő állomások között,
vasúti
átjáróban egy lovas kocsival ütközött.
Cigánynak annyi ideje
volt, kifogja a lovát,
nehogy az is az ütközéskor otthagyja a
fogát.
A masiniszta természetesen megállni nem tudott,
lovaskocsit
összetörve az átjárón túljutott.
Cigány a mozdonyvezetőt
fenyegetően hibáztatta,
a saját maga hibáját készakarva nem
mutatta.
A vonaton hónapokon keresztül üldözte a
cigány,
masiniszta az utazásai során, nem volt vidám.
Nemeskéri István végül
munkahelyet változtatott,
nem volt hibás, de hozott
áldozatot.
Mátraderecske, 2010. április 4.
Vers egy hatéves kislányról
Édesanyjának a második
szülött leánya,
kinek sajnos nincs meg a szeme világa.
Nem
látja édesanyja kedves mosolyát,
gyermekeket, kik a virágokat
locsolják.
Képzeli szépen
csillogó-villogó zöld világot,
a gyermeknek múló emléket,
tapasztalatot.
Az óvodások között nem tud pihenni,
a játékokat
nem tudja sorba tenni.
Talán tanulhatna az
iskolában vagy egyetemen,
nyári pihenőt tölthetné fenn a szép
hegyeken.
Idővel családot is alapíthatna,
kikkel szép családi
otthont alakíthatna.
Nem csak a szülőknek,
mindenkinek fájdalmas,
drága jó "Istenem" légy hozzá
irgalmas.
Tégy "csodát", legyen meg neki az egészséges
látás,
ezért lesz az emberiség örökké hálás.
Hisz idáig is nagyon sok
csodát tettél,
a hívők előtt, bizony elismert lettél.
Mátraderecske, 2010.
szeptember 5.
Aki a legbecsületesebb rendőrök közé tartozott
Balogh Lajosról
Balogh Lajos Kunhegyes
szülötte, nép gyermeke,
nem láthatta meg a nagyvilágot, városa
szerette.
Már fiatalon a rendőrség alkalmazottja lett,
Kunhegyes
rendfenntartásáért elég sokat tett.
Később a saját kérésére
Örményesre került át,
itt nyugodtabb körülmények között szolgálta
a hazát.
Majd ötvenöt évesen nyugállományba vonult,
egészségi
állapota rohamosan meglazult.
A többszöri rosszulléte
után elájult,
szívbetegsége végett a hegyekbe
szorult.
Mátraszentimrén a fia házába került,
egészségét kicsit
visszanyerte, így nagyon örült.
Pesten lakó fia elég
keveset látogatta,
de ha elment hozzá, akkor segítve
pártolgatta.
Tizennégy évig élvezte a hegyi levegőt,
halála
előtt választotta a helybéli temetőt.
Mátraderecske, 2010.
január 9.
Aki hősi halált halt a háború alatt
Vitéz Takács Mihályról
Kenderesen született
Vitéz Takács Mihály,
népünkért halt sokadmagával hősi halált.
Hat
elemi iskolát eredményesen végezte,
ezután Édesapjával a gabonát
vetette.
Húsz évesen került már a
vasút szolgálatába,
ahol sokat dolgozott az éjszakában.
Időközben
a szerettével házasságot kötött,
gyermekáldás benne korán
érlelődött.
Két kiskorú
leánygyermeknek lett az Édesapja,
elképzelése az volt, hogy
mindvégig taníttatja.
Vésztőn forgalmi szolgálattevőként
dolgozott,
a vonatok rendezésével foglalkozott.
Második világháború neki
sem kedvezett,
a zavaros világban az élete
tönkrement.
Szállítóvonatra mozdonyvezetőt nem tudtak adni,
német
parancsnoktól kegyelmet sem tudott kapni.
Helyszínen fejbe lőtték
a vasúti dolgozót,
később nem találták meg az igazi okozót.
Háború
sok vasutasnak okozta halálát,
vele együtt becsülettel szolgálta
hazáját.
Mátraderecske, 2010.
május 24.
Aki az életét áldozta fel egy kisfiúért
Kovács Ferencről
A kisfiú, hogy vasutas
lesz, azt álmodta,
meglett emberként, az álmait valóra
váltotta.
Először a gőzmozdonyokon fűtőként dolgozott,
később,
mint első figyelő fűtő szorgoskodott.
Ezután a gőzmozdony
vezetői vizsgát letette,
élete során az álmait követte.
Fél
éven át vegyesvonatokat továbbított,
majd személyvonaton utasokat
szállított.
Szolnokról -
Kisújszállásig helyi vonaton járt,
negyvenhat kilométer távolságon
nem sokat várt.
Barta állomáson a sínen egy kisfiú üldögélt,
a
sugárzó nap melegétől bizony elszendegélt.
Hiába sípolt a
mozdonyvezető a gyermeknek,
ha meghal a szülők sokat
szenvednek.
Mozgó mozdonyról a vezető leugrott,
haladó vonat
előtt a sínek közé futott.
Életveszélyt adó
sínszálról a kisfiút kilökte,
a mozdony az életmentő vezetőt
elütötte.
Valaki emlékszik-e még a szörnyű tragédiára,
visz-e
virágcsokrot a masiniszta sírhalmára?!
Szeged, 2009.
október 24.
Kisfiú gyermekkorában
mozdonyvezető akart lenni,
de ahhoz még a nagy utat meg kell
tenni.
Kötelező iskola után, szüleivel mérlegelve,
szakosított
gimnáziumban az érettségit letette.
Vasútnál mozdonyvezető
gyakornokként kezdte,
fővasúti villanymozdonyvezetői vizsgát
letette.
Eleinte tehervonatokat továbbított,
felelősen a
munkája során nem lazított.
Ezután gyorsvonatokkal
különböző irányba járt,
menetrend szerint állomásokon nem sokat
állt.
Nyíregyháza és Debrecen állomások között,
gyorsvonat az
átjáróban kamionnal ütközött.
Kamion Olaszországba
birkákat szállítva,
gyorsvonatot az átjáró után, meg is
állítva.
Mozdonyvezetőnek nem volt ideje a géptérbe menni,
az
elkerülhetetlen ütközés során, ott kellett lenni.
Néhány birka a vezető
állásba beesett,
a többi meg a mozdony alá leesett.
Vezérnek
belső szervi szakadásai lettek,
rohammentővel a nyíregyházi
kórházba mentek.
Sajnos a drága életét
már nem tudták megmenteni,
Mezőtúron, nagy részvétel mellett
kellett temetni.
Amikor a nehéz koporsót eresztették le a
sírba,
az ország minden részén, a mozdonyok sípjai sírtak sírva.
Mátraderecske, 2010.
március 12.
Akinek csak tizenkét év jutott az életből
Vers a gyönyörű kékszemű Szandiról
Egy kislány, aki
vidékünkön született,
az édesanyjával elég keveset élhetett.
Az
általános iskolát még ki sem járta,
őt az álmai királya nem várta.
Édesapjától örökölt
betegség áldozata lett,
pedig ő a kegyetlen sors ellen nem
vétett.
Teljesítették Szandinak az utolsó vágyát,
Csodalámpa
Alapítvány valóra váltotta az álmát.
Színházban Rómeó és
Júlia előadását látta,
két színésszel való találkozását a büfében
már várta.
Sorsszerű volt a találkozás a két sztárral,
Szinetár
Dórával és Bereczki Zoltánnal.
A kórházban hónapokig
látogatták,
volt, amikor ajándékokkal elhalmozták.
Az orvosok
csodának tartották, hogy a kislány még él,
az égi kapu előtt ott
van és nem fél.
A fájdalmas édesanyát
meg kellett győzniük arról,
a lányt engedje el, így megszabadul a
fájdalomtól.
Szandikát megnyugtatták, hogy nem marad
magára,
édesanyja követni fogja a kapun túli világra.
Érezték, hogy a mama a
lányát el tudta engedni,
még él, az édesanya gyermekét nem fogja
feledni.
Két nap múlva Szandika hajnalban elköltözött,
az ő
őrzőangyala felette már nem őrködött.
Mátraderecske, 2011.
február 2.
Aki túl korán otthagyta a szüleit
Földes Pálról
Földes Pál
negyvenkettőben Fegyverneken született,
édesapja lovas kocsiján
elég sokat ülhetett.
Általános iskola elvégzése után,
végezte,
mint oly sokan a paraszti munkát.
Szobából az iskola
elvégzése után kirekedt,
lovak istállójában a priccsen
nevelkedett.
Apja magángazdálkodásban szorgoskodott,
Danóvia
kerékpárján motorozott.
Volt neki egy igazi
jólelkű barátja,
a motort odaadta neki, hibázott belátta.
Négyes
Főúton a halálkanyarban életét vesztette,
kiérkező mentő az életét
már nem menthette.
E szörnyű tragédia
megviselte Palit,
betegség végett nem tudta feleségül venni
Pannit.
Ezután az élete céltalanná vált,
huszonhárom év után, a
halál kapujában állt.
Mátraderecske, 2010.
január 20.
Akinek az Édesanyja túl korán meghalt
Földes Istvánról
Földes István
negyvenötben a sorsa ellen nem vétett,
ki sem járta az általános
iskolát, tovább nem lépett.
Gazdálkodó paraszt család negyedik
sarja,
legény korában ő is a nyakát vakarta.
Mezőgazdasági munkával
kereste meg a kenyerét,
a kapa nyele sokat kisebesítette a
tenyerét.
Később Kispesti Hőerőműben kapott segédmunkás
állást,
zagyszivattyúknál háromszor tizenkét órás váltást.
Idővel kazángépészeti
tanfolyamot letette,
az ötventonnás kazánok irányítását
végezte.
Szabad idejét a vendéglőkben töltötte el,
nagyon
sokszor a torkát tömény szesszel öntötte fel.
Fogadásból egy liter
pálinkát a torkán leeresztett,
ezt követően a mellkasán vetett
keresztet.
Hát sajnos, ezután jött az igazi nagy
vész,
huszonkilenc évesen kapott agyvérzést.
Jóképű ember, a bolondok
osztályára került,
segítség nélkül elszenderült.
Fegyverneken
két unokatestvéremmel kevesebb lett,
édesanyja halála után Pista
mivé lett?
Mátraderecske, 2010.
január 18.
Edina a család legszebb
gyermeke eladóvá vált,
egy sebészorvos udvarló leánykérésre
várt.
Hamarosan elérkezett az esküvője napja,
a lakodalomban
ott volt az apraja-nagyja.
Férje orvos lévén,
szolgálati lakáshoz jutottak,
Eger városában, a legszebb
környezetben fészket raktak.
Hamarosan következett a gyermekek
áldása,
mint a gyufás dobozból, Edina, Gábor és Andráska.
Szépen alakult a
mintacsalád élete,
három gyermek, a szülők gyöngyszeme.
Édesapa
bizony elég sokszor ügyeletet tartott,
ilyenkor az Édesanya a
gyermekeknek fejet hajtott.
Hétvégén az Édesanyjuk a
gyerekekkel ebédelt,
falatozás alatt az anyjuk félrenyelt.
Sajnos
a gyerekek nem tudtak rajta segíteni,
a fájdalmas és gyötrelmes
fuldoklást enyhíteni.
Szeretetre méltó szülő,
a gyerekei előtt meghalt,
az Édesapa a szomorú hír hallatán
összeroppant.
A három gyermeket az Apjuk pártfogása alá
vette,
szerény körülmények között, őket felnevelte.
Mátraderecske, 2010.
április 5.
Egy szép menyasszony halálos tragédiája
Vers Kocsa Erzsébetről
Édesanya egy
leánygyermeknek adott életet,
az élete során, remélhetőleg hosszú
éveket.
Iskolai végzettsége után varrónőnek tanult,
ruhaneműk
sokasága a keze alatt lapult.
Az életútján általában,
mint ahogy lenni szokott,
tisztességes, rendes, jó állású udvarlót
kapott.
Idővel eljött az igazi leánykérés ideje,
majd a
házasságkötés hűségtétele és esküvője.
Lakodalmat szokás
szerint a fiús háznál tartották,
vacsora után,
tortát-bort-sört-pálinkát bontották.
Éjfélkor elkezdődött a
menyecske tánca,
a sok értékes pénztől, megtelt bizony a tálca.
Meghívott férfi vendég
táncolt a népséggel,
menyecskének ez a tánc, nem járt
szerencsével.
Elejtették és a nyakcsigolyája eltörött,
sajnos,
azon nyomban a túlvilágra költözött.
Édesanyja élete végéig
gyászolta a gyermekét,
és minden évben, a pappal mondatott el neki
misét.
Mátraderecske, 2010.
március 9.
Vers a vőlegényről
Falusi család második
fiú gyermeke,
ki a szüleit mindig nagyon szerette.
Az általános
iskola után gondolkodott, mi lehetne,
szakosított gimnáziumban az
érettségit letette.
Kisebb üzemben a
szakmájában dolgozott,
bank betétben a pénze szépen
gyarapodott.
Úgy gondolta, hogy megtalálta az igazi álmát,
Az
élete során, majd a mellette lévő párját.
Eljegyzés után eljött a
nagy ünnep napja,
a lakodalomban ott volt az apraja-nagyja.
Tíz
évvel ezelőtt történt meg a szomorú eset,
vacsora után, tánc
közben a vőlegény összeesett.
Étel a gyomorból a
szájüregbe felszökött,
gégecsőn keresztül a tüdőbe kikötött.
A
lakodalmi nagy sergést-forgást követően,
az új nősember, élete
ment veszendőbe.
A nagy dínom-dánom
sajnos hírtelen ürömmé vált,
fiatal asszony a lakodalmában
özveggyé vált.
Mátraderecske, 2010.
március 11.
Akik a saját életüket kockáztatták
Vers két szakmunkás tanulóról
Törökszentmiklós két
oldalán temetők vannak,
a sírok mellett a mozdonyok kürt szót
adnak.
Ezerkilencszázhetvenötben történt az eset,
egyik gyerek
a vasúti útátjáróban nagyot esett.
Heteken keresztül a
vonatok előtt robogtak át,
nem féltek attól, hogy valamelyikük
otthagyja a fogát.
Némelyik mozdonyvezető utánuk is szaladt,
a
gyors vonat ez idő alatt bizony nem haladt.
Vasutasok ezt a
veszélyes mutatványt megunták,
el fogják ütni a gyerekeket, ezt
megmondták.
Szajol felől az ingavonat a balvágányon haladt,
az
egyik gyereket elütötte, amelyik ott is maradt.
Gyerek Apja a
mozdonyvezetőt okolta,
ha lemegy a mozdonyról, meg is
pofozza.
Másik gyereket az iskolából kitették,
és örüljön, hogy
hatóságilag meg nem büntették.
Mátraderecske, 2011.
február 4.
Aki figyelmetlenül ment át a vasúti pályán
Vers egy roma gyermekről
Kaposváron gyalogos
vasútátjárón ment át a gyerek,
biztos volt benne, hogy nem jön
vonat, így nem figyelek.
Fülhallgató volt a fején és a zenét
hallgatta,
mozdonyvezető dudált, de a duda szót nem hallhatta.
A vonat halálra gázolta,
ez már szentség,
meg akarták verni érte, Uramisten-mentség.
Ezután
a gyalogos útátjáró előtt,
Lassújelet tettek ki, harmadnap
délelőtt.
Talán felüljáró kellene,
hogy őket el ne üssék,
ahol születtek, megmarad bennük a hűsség.
Mátraderecske, 2010.
február 4.
Vers Kovács Józsefről
Munkás család első
gyermeke, Kovács József,
fürge jó gyermek, szülei és szomszédoktól
szeretve.
Kötelező iskola után, ipari tanuló lett,
villanyszerelő
szakmájában eredményesen szerepelt.
Katonaságnál a két évet
tisztességgel szolgálta,
volt, amikor a laktanyában a világítást
csinálta.
Ezután vasúthoz ment mozdonyvezető gyakornoknak,
hogy
jobb megélhetést tudjon adni majd a családjának.
Egy éves kötelező
tanfolyam letétele után,
villanymozdonyvezetőként ül a
vasparipán.
Időközben a szerettével megházasodott,
Gyermekek
után nagyon vágyott.
Két szép fiú gyermek
jött a világra,
az első, már sajnos elment a
másvilágra.
Valószínű, hogy a Csernobil áldozata lettek,
az
atomrobbanás az emberekben milyen kárt tettek.
Mátraderecske, 2011.
január 23.
Akiknek nem sikerült az életútja
Vers Szombathelyi Ferencről
Szombathelyi Ferenc
Vezseny községének volt lakosa,
tisztelték, szerették volt
számtalan barátja.
Óvoda után általános iskola következett,
hogy
szakmunkás legyen, nagy volt az igyekezet.
Lakatos
szakmunkás-bizonyítvánnyal a zsebében,
betonelemgyárban dolgozott
órabérben.
Ő dolgozott karbantartói beosztásban,
munkaidő
háromszor nyolcórás elosztásban.
Időközben megtalálta az
igazi párját,
a szép hölgynek valóra váltotta az
álmát.
Betervezett házasságkötés előtt álltak,
Lakása, hogy
kész legyen, arra még vártak.
Több köbméteres
betonkeverő gépbe beleesett,
a forgó-gép halálra zúzta, sajnos ez
már baleset.
A sors kegyetlen iróniája közbeszólt,
vőlegény,
házasságkötés előtt elpakolt.
Mátraderecske, 2011.
január 20.
Aki túlkorán otthagyta a családját
Vers Kovács Zoltánról
Kovács Zoltán Miskolcon
élte dolgos napjait,
tervezte életét, imádta szeretteit.
Kijárta
a kötelező iskolát, az érettségit letette,
rendőr lesz, korán
eltervezte.
Rendőrségi egységbe
felvették, iskolába küldték,
jól tanult, szülővárosába
vezényelték.
Miskolcon lovasrendőri beosztást kapott,
reábízott
területnek védelmet adott.
Időközben a kedvesével
házasságot kötött,
dolgoztak, s vártak örököst.
Öt éven belül
fiú helyett született két szép lánygyermekük,
ők bizony az
Édesapjuknak lettek kedvencük.
Zoltán az egyik ferde
emelkedőn a lóról leesett,
az állat megijedt, fejére lépett,
megtörtént a baleset.
A ló súlya alatt a halál
bekövetkezett,
hiába volt számára a segítő igyekezet.
Mátraderecske, 2011.
január 22.
A hűséges
kutya tragédiája
Mátraderecskén fiatalon került a
családba,
jókat pihent a számára elkészített házában.
Gazdájától
igen szép keresztnevet kapott,
szeretet jeléül, komoly védelmet
adott.
Kapcsolatuk kitartóan
hosszú ideig tartott,
gazdája András, sokszor simogatta és fejet
hajtott.
Családfő sajnos menthetetlen betegségben elhunyt,
ezt
követően Virág a kifestett házában elbujt.
Megérezte, hogy a Vezér
nincs tovább, így elszökött,
temetőben a gazdija sírhalmára
feküdött.
Virágot a virágok közt érte a végzet,
hűséges
kutyának a lelke mennyországba lépett.
Mátraderecske, 2010.
március 13.
Vers egy Puli kutyáról
Kovács Gyula Ajkán, az
Erdészetben dolgozott,
munkája során az erdő szépen gyarapodott.
A
Puli kutyája kikísérte az erdőbe,
olykor néha, az erdő mellett
lévő mezőre.
A kis kutya szépen
növekedett,
óvta és védte a reábízott területet.
Idők múlásával
Gyula távozott az élők sorából,
ezután ő már kimaradt a közös
vacsorából.
Naponta kiment sírjához
a Gyuri kutyája,
de amikor megéhezett visszament a tanyára.
Amikor
érezte azt, hogy ő is el fog menni,
Gazdája sírjára feküdt és
többet nem ment el enni.
Mátraderecske, 2010.
április 11.
A hűséges családtagom életútja 1995-2009-ig
Vers "Lali" kutyusról
Szomszédom nőstény puli
kutyája házasságra lépett,
kani foxi kutyám lába alatt a talaj is
égett.
A többszöri együttlétből utódok is születtek,
az anyjuk
mellett a kiskutyák többször ülhettek.
Lali kutyus életútja
Fegyverneken kezdődött,
később az anya hiányába beletörődött.
A
szomszéd családjáé lett a Lalika,
család legkisebb lánya ápolta,
Valika.
Kutyaól hiányában a
küszöbre telepedett,
télen is a gyékény lábtörlőn
melegedett.
Amikor mozdonyvezető voltam a gyárnál,
éjszakából
jövet mindig megálltam e háznál.
A péküzletben vettem
számára kiflit,
ő már várt a kapunál és megkapta a
reggelit.
Amikor a család több hétre elment nyaralni,
Lali
egyedül nem igazán akart maradni.
Nyaralási időre
vendégségbe hozzám került,
amikor megtudta, hogy nálam maradhat,
nagyon derült.
Így lett nekem három kutyám a kettő helyett,
amikor
meglátták, sokan hajtottak fejet.
Lalikának TV-asztalból
csináltam házat,
hungarocellel béleltem és elfoglalta a várat.
A
ház a gang végében lett elhelyezve,
megbíztam a virágoskert,
előudvar őrzésére.
Sokat sétáltam
kutyáimmal a Holt-Tisza partján,
bogarásztak-nézelődtek és
átmentek a Holtág hídján
Derecskén szinte naponta sétáltam
Lalival,
a hegyeket is megmásztuk vele és Katival.
Az idő kegyetlen foga,
sajnos rajta is fogott,
fiú létére végbélrák betegséget
kapott.
Ezidáig ő volt a legkedvesebb kutyám,
örök nyugalmat
adjál neki Atyám!
Mátraderecske, 2009.
június 28.
Vers Lali kutyusról
Lali kutyus
kilencvenötben Fegyverneken született,
bizony sokszor velem
ülhetett.
Puli ösztöne és foxi termete a génje,
az állatok
terelése az igazi énje.
Amikor a szomszédasszony
a krumplit vetette,
Lali két méter távolságból követte.
Szeretett
a két kutyámmal és velem sétálni,
Tizedik éve már a hegyeket is
megmászni.
Velem jött akkor is, ha
kilométereket sétáltam,
máig is ülve figyelte azt, amit
csináltam.
Ha apró munkát végeztem az udvaron,
ő mellettem ült
és elárasztotta a nyugalom.
Az élete során, ember-
és macskabarát lévén,
sokat pihen, a számára kialakított
széken.
Idők múlásával az öregség határát elérte,
sajnos a
végbélrák betegséget is megélte.
Életemben ezidáig ő a
negyedik kutyám,
ki a leghűségesebben ragaszkodott hozzám.
Ha
igaz a mondás, kutyának is mennybe száll a lelke,
a hűséges
családtagnak porrá válik a teste.
Mátraderecske, 2009.
január 28.
Meghalt "Lali" a költő kutyája
A hűséges családtagom
komoly beosztást kapott,
az élete során a ház őrzésében védelmet
adott.
Nem tudta a házat védeni a betörőkkel szemben,
ezért
élete végéig gátlásai lettek rendre.
A betörőktől oldalborda
törést szenvedett,
az ilyen emberekkel szembeszállni nem
merhetett.
A szomszéd méregkanáljából neki is jutott,
ezután
sajnos a Lali egy hétig nem futott.
Az éles hangját
messzebbről is lehetett hallani,
kik jöttek be a házba, arról nem
tudott vallani.
Naponta elvittem sétálni különböző helyekre,
volt
úgy, hogy velem együtt felmászott a hegyekre.
Napi séta során
csipkodta a lábam szárát,
volt, amikor megette a kenyerem
árát.
Amikor elmondtam Lalinak hová megyünk,
biztos volt benne,
hogy vendégségben leszünk.
Tudta, hogy hol van az
ismerősöknek a háza,
barátok vára előtt gyökeret vetett a lába.
Az
allergiát, tudást a gazditól örökölte,
esténként a szobában a
küszöböt könyökölte.
Mici cica a kutyus
házában többször szült,
Lalika vigyázott a kiscicákra, rá nem
ült.
Végtelen ember-kutya-macskabarát lévén,
sokat pihen a
végbélrák betegsége végén.
Betegsége utolsó
fázisában magába fordult,
halála előtt fél órával már nem
mozdult.
A búcsúzás igen nehéz perceit töltöttem vele,
Simogattam,
vigasztaltam, rám nézett és Isten vele.
Koporsóban fekszik,
magyar zászló a szemfödője,
kedvenceivel együtt a kert vége a
temetője.
Úgy temettem el, mint az embert a temetőben,
sírján
fejfa, virág és egy családtag veszendőben.
Mátraderecske, 2009.
június 5.
Lali lelke a Matyi cicába szállt
Lali kutyus velem
tizennégy és fél évet élt,
kis termete ellenére a nagyobb
kutyáktól nem félt.
Amikor a Mici cica a házában szült,
Lalika
a kiscicák közé nagyon sokat ült.
Volt, amikor
ápolta-gondozta és velük játszott,
ez a gondviselés a kiscicákon
meg is látszott.
Szerettek a nagyobb gondviselőnél melegedni,
ebéd
osztásnál őket nem mindig engedte enni.
A Matyi cirmos
serdülőkorát is elérte,
Lali barát öregkorában ezt is
megélte.
Sajnos a sors kegyetlen iróniája közbeszólt,
betegség
végett a kutyám a túlvilágra elpakolt.
Három nap múlva Matyi
cicába szállt a lelke,
kutyámnak is idővel porrá válik a
teste.
Ezután a cirmos cica ugató hangokat adott,
világra szóló
viselkedést a lelkétől kapott.
A kutya összes jó
tulajdonságát örökölte,
volt, amikor mellettem a széket is
könyökölte.
Mátraderecske, 2010.
augusztus 31.
Mici cica a szomszéd
házának a padlására szült,
négy kiscica közé naponta igen keveset
ült.
Máig is tartózkodó az idegen emberek láttán,
így a
kiscicák nagyon sokat maradtak árván.
Fejlődésben a legkisebb
nagyon lemaradt,
az éltető anyatejből neki már nem maradt.
Akkor
adták át az Árvácskát, aki menni nem tudott,
mellettem egyelőre a
kiscica nem futott.
Az igen szép kislány
lassan fejlődni kezdett,
de a puha ennivalót szájába adni
kellett.
Konyhában tartózkodik a tél zenéje alatt,
a
súlygyarapodással igen szépen haladt.
Öthónapos létére már a
fára is felmászik,
a másfél éves bátyjával igen sokat játszik.
Az
egyedül létemben sok boldogságot adott,
máig is mellettem alszik,
így szeretetet kapott.
Mátraderecske, 2011.
január 20.
Egy postagalamb különleges élete
Hazánk valamelyik kiugró
szögletében,
a férfi sokat galambászott életében.
Fajtiszta
postagalambokat röptetett,
idegen galambokat közülük szöktetett.
Külön épületben tartotta
a galambjait,
kedvelte és szerette a kiválasztottjait.
Sajnos a
sors kegyetlen iróniája közbeszólt,
így a gazda, akarata ellenére
is elpakolt.
Ketrecbe rakták az
összes galambjait,
búcsúztatás után, kiengedték a
kedvenceit.
Temető felett, több kört keringtek a galambok,
neki
életében ezek voltak az aranyok.
Közülük egy kedves
galamb kivált,
halottnak a koporsója tetejére szállt.
Koporsó
hantolása során a galamb egy keresztre ült,
temetés befejezése
után a kedvenc elrepült.
Ez is azt bizonyítja,
hogy porrá válik a teste,
az igazi kedves galambjába, beleszállt a
lelke.
Mátraderecske, 2010.
március 14.
Szabó András eddig megjelent művei
- Idővonat
- Idővonatok
Sínen
haladunk, vezérelt az életünk.
Életemnek zakatolásai rímekké váltak, a rímek tükörré, amelyet odatartok saját életem, környezetem elé. Valódi szélvető alkat vagyok, bátor rímfaragó, a kapcsolataimra érzékenyen reagálok. Megpróbáltatásaim ellenére is derűs, vidám ember maradtam. Nyílt, őszinte ember vagyok.
A harmadik kötetes költő versei, sokatmondó ciklusokban rendezve kínálják magukat az olvasóknak.
Fegyverneken születtem 1943. október 27-én. Édesapám mezőgazdasági munkás, majd a vasútnál dolgozott. Édesanyám otthon nevelt bennünket. Az általános iskola elvégzése után kitanultam a géplakatos szakmát. 1962-ben az első munkahelyem Budapesten, a Kispesti Erőműben volt. Ezután MÁV dolgozóként - a szakosító vizsga elvégzése után - dízelmozdony vezető lettem Szolnokon. 1973-ban kerültem a Szolnoki MÁV Járműjavítóba mozdonyátvevőnek. 1982-től a Törökszentmiklósi Állami Gazdaságban, ezt követően a Szolnoki Betonelemgyárban dolgoztam mozdonyvezetőként 1986-tól 1994-ig. A szállítási üzem fölszámolása után sikerült újra a vasúthoz menni dolgozni, és innen mentem nyugdíjba 1997-ben.
Fiatalságom ideje alatt önszorgalomból megismertem az órák szerkezetét és különböző típusú órákat javítottam negyven éven át.
Egészségi okok miatt a szülőföldemet el kellett hagynom 2000-ben. Így kerültem az ország legmagasabb és legszebb hegyéhez, a Mátra lábához: Mátraderecskére.
Verset
1986 óta írok, remélem életem végéig. Harmadik verseskötetemet
ajánlom minden olyan embernek, akik szeretnek őszinte verset olvasni
és van humorérzékük.
Mátraderecske,
2010
Szabó
András
MÁV nyugdíjas