Tétel adatlapja

CÍMLAP

Izsáki kalendárium, 2005

TARTALOM, BEVEZETÉS



Tartalom

BEKÖSZÖNTŐ

M. Takács Etelka: Emelkedőben

KALENDÁRIUM 2005
KISKALENDÁRIUM

M. Takács Etelka: Fényemlékezet

IZSÁKI PORTRÉK
Családok
  Mátyási család
  Szappanos család
  Családi hagyományok
  Madarassy család
  Uzovics család
  Szily család
  Reviczky család
  Böszörményi család
  Takaró család
Női sorsok
  Puskás Rozália legyezője
  Benyovszki Mária kézfogója
  Hornyák Erzsébet könnyei
  Dalmady Anna jegygyűrűje
  Dediczki Ilona kötőtűi
  Nagy Erzsébet köténye
  Papp Erzsébet imakönyvei
  Csepela Verona tudománya
  Varga Irma kottái
  Magyar Zsófia hajtűi
  Czemniczky Györgynő kocsisa
  Dobos Mária dédunokái
  Dingha Karolina öröksége
  Kostka Paula Tamási Áron társaságában
  Leányszöktetés Fejszés Terézia házából
  Jávorka Margit könyvtára
  Galgóczy Vilma zarándoklata
  Végh Terézia imái
  Kovács Anna fekete tulipánja
  Pintér Jolán szalonja

Csokonai Vitéz Mihály: A reményhez

TÖRTÉNELMI VISSZATEKINTÉS ADATOKKAL

TÖRTÉNELMI OLVASMÁNYOK
Ősi magyar mondák
A magyarok eredete
A Csodaszarvas
Isten kardja
A vérszerződés
A fehér ló mondája

SZÁLL A REGE VÁRRÓL VÁRRA
Revistye
Fülek
Krasznahorka
Pozsony
Komárom
Az avar fejedelem palotája
Rodostói kakukk - A bujdosók élete

Ady Endre: A perc-emberkék után

KITEKINTÉS MAGYARHONBÓL EURÓPÁRA

HIMNUSZOK
Kölcsey Ferenc: Himnusz
Székely himnusz
Boldogasszony Anyánk
Assisi Szent Ferenc: Naphimnusz
Szeretethimnusz
Nagyboldogasszony Himnusza

ÍRÁSOK, SZEMELVÉNYEK
Kovács Gyulára emlékezünk
Hörcsök Imre igazgató úr ünnepi beszédéből (részlet)
A primadonna unoka sikerei
Izsáki Képzőművész Alkotótábor 2002
Pünkösd csodája
Igazi város Izsák?
Az én békémet
Az Európai Unióról
Lelki nap Pálosszentkúton
Máriazelltől Csíksomlyóig
Élő mitológia
Izsák és környéke erdélyi magyarok közhasznú egyesülete
Fejvadászat
Gyermekkorom boldog idejében
Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne
Emlékezzünk - 60 év
Diófa az udvaron
A jókedvű adakozás eredményei

József Attila: Tél

Közvéleményt foglalkoztató bűnesetek
Osztálytalálkozó
Régi históriák
Hol vagytok ti régi játszótársak?
Családi kirándulás
Megálljunk, mert itt van már a Kánaán?!

Arany János: Epilógus

Irodalom


Bevezetés

Változnak az idők és velük együtt változunk, ez a gyakran idézett klasszikus mondás érvényes részben mai életünkre. A gyakori ideológiaváltások következtében az értékválság korát éljük.

Nagy technikai fejlettség teszi a munkát és otthonunkat kényelmessé.

Távoli helyszínek azonnal elérhetőek a világhálón, ill. mobiltelefonon.

Felgyorsult a világ, másként kell élni, mint eleink éltek. Szükséges értékes hagyományaink megőrzése.

Ugyanakkor megfeledkezünk az emberhez méltó életvitelről, az erkölcsi tanítások szükségességéről, az értékek megőrzéséről, a környezetvédelemről. Az utódok számára minden generációnak kötelessége élhető létfeltételeket átadni. Nagymértékű környezetrombolás folyik sok területen, ellazultak az emberi kapcsolatok. Tömegesen jelentkeznek a magányos gyermekek, felnőttek és idősek problémái. Fejlődés, ugyanakkor visszafejlődés érhető nyomon. A mezőgazdaságban, a családi gazdálkodóknak bizonytalan a megélhetése.

A bankkoncentráció a pénzemberek érdekeit szolgálja, a tömegek jelentékeny része leszakad, elnyomorodik. Budapesten rendeletileg oldották meg a hajléktalanok tartózkodását, így nem látja most az utazó a sok nehéz sorsú embert az aluljáróban. A karitatív tevékenység nem tudja ezt a problémát megoldani. A világban háborús gócpontok jöttek létre.

Ökumenikus találkozón vettek részt sokan az "Együtt Európáért" rendezvényen. A nemzetközi találkozón Andrea Riccardi főpap vélekedése szerint Európa történelem és lélek. Európa, ez a különleges földrész sokféle örökséggel rendelkezik, különböző a történelmi örökség, különböző a vallási örökség. A nagy európai gondolkodók évtizedekig fáradoztak az egységről, látva a háborúk pusztításait... A lélekből való Európa a lélek gyümölcseit kell, hogy teremje a világ életében - az apostol szavaival: szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás... A társadalomban élő világi emberek szerint bizony egyre nehezebb így élni. Az Európai Unió tagjai lettünk. Megszavaztuk a 24 képviselőt, akik Brüsszelben dolgoznak az érdekünkben. Remélhetőleg általuk sikerül jobban felmutatni kultúránkat, értékeinket. A Magyarországról elkészített ismertető anyag egyes vélemények szerint nagy kihagyásokkal mutatja be történelmünket. Többen érdeklődnek történelmi múltunk, őstörténetünk, családtörténetünk iránt. Ennek a kiadványnak a célja a hagyományápolás mellett megismertetni a helyi, eddig nem ismert dokumentumokat is.

A kalendárium, évkönyv szerkesztőit a sok adat, emlékanyag könnyen mellékutakra csábítja. A magyar szentek életét, munkásságát szintén fontos emlékezetben tartani, csakúgy, mint a jelentős évfordulókat. A jeles napok elsősorban kitüntetett, hagyományos ünnepeket kívántak, a jelen körülmények között megőrizni.


  
×