EMLÉKSOROK.
Lovag TÓTH ISTVÁNNAK
BARÁTI KÉZSZORITÁSUL.
AZ EGRI ÉRSEKI LYCEUMI NYOMDA
ÚJ
GYORSSAJTÓJA BEÁLLÍTÁSA ALKALMÁBÓL
IRTA
RÉPÁSSY JÁNOS.
AZ ÚJ GÉP ELSŐ NYOMÁSA.
Eger, 1896. márczius 26-án.
Lovag TÓTH
ISTVÁNNAK
BARÁTI KÉZSZORITÁSUL.
Lesz hát új gépetek? - Köszöntlek: pá,
Pista!
S te örűlsz?... no akkor nem vagy jó pápista.
(Azért is
rim-tréfát űzök, im, neveddel;
De bocsásd meg s rólam szép szemed
ne vedd el!)
Te örűlsz?... no akkor nem vetéd még latra,
Hogy
sok gép mellett is ez a kor mily gyatra!
Vagy nincs-e hát sok gép?
Nincs-e pokol-gép is?
Mi zúg minden zugban? Gép - gép! -
Több kell mégis?
Hisz' törvényt, jogot is szavazógép
gyárt mán,
Becsület, hit, jellem pókszövedék-gyártmány!
Ugyan
mit örülsz hát egy új gép szereztén?
Bár ne volna annyi! - én
jobban szeretném.
*
* *
Jaj, mit mondtam, pardon! Ez a
gép kivétel,
S ha te örülsz neki, egy csöppet se vétel.
Mert e
gép szent fa lesz (kertje a nagy terem);
Ez tiltott gyümölcsöt,
bűnt sohase terem.
Élet fája lesz ez új paradicsomban,
Tündérszép
almákkal, üde árnyas lombbal.
Az áldást, malasztot naponkint
hullatja:
Egyház s hon reménye mannát szed alatta.
Egyház
s hon reménye: ifju, szűz... virágok!
S te a szebb jövőbül már
mindezt kilátod.
*
* *
Hogyne áradozna hát jó szived
kedve,
Ily Túba-fa árnyán buzgón kertészkedve?
Hisz'
régi kertész vagy: verejtéked harmat
Volt zsenge növényén a
"tisztes iparnak."
S hogy örűlni műved láttán ne
felejts el,
Róma jutalmaz meg diszes nefelejtssel.
Csak örűlj,
örülj hát jó "öreg" barátom:
Ugy sem sok a tiszta öröm
e világon.
*
* *
Aztán te lovag vagy, szent
ügynek lovagja:
Jóért, igazért vívsz, soha nem lohadva.
Te
tudod, mily hasznos harczban a jó fegyver,
A hol hússzor
annyi ellenség küzd eggyel.
Mikor a halálnak véres
Furiája
Iszonyatos tánczát körülöttünk járja.
Hogy' rúg
mellbe-hátba! hogy' sujt agyba-főbe!
Aprít a sorok közt,
mint kaszás a fűbe'...
*
* *
Mindez vala tudva már akkor
előtted,
Mikor a hont védve "sógorékat"
lőtted.
Ónbetűd golyó lett akkor a csövedben,
Mennyi vágy,
reménység fiatal szivedben!
Névtelen hősöknek már akkor
bajtársa,
Névtelen vagy ma is: a sajtó
munkása.
*
* *
Most is háború van: küzd pokol az éggel;
Reszket a
föld; csoda, hogy nem robbant még fel.
Foly az akna-munka;
hull, pattog a bomba,
Trónokat és oltárt hányva, döntve
romba.
Börtönre, kinpadra hurczolják a szentet,
Mint ama
rabszolgát, ki egyet tüsszentett!
*
* *
S mindez a szabadság, a törvény nevében,
Mely
boszorkány-üstön forrt ki - hagymalében,
Igy kívánja ezt a
kulturharcz, hon-érdek,
Modern államisten s millénium! Érted?...
*
* *
Nos, te kit e látvány úgy bánt s tán lehorgaszt,
Vedd
föl az új fegyvert; itt az új gép, forgasd!
Villogtasd,
irányozd bölcs lovagi tűzzel,
Új szaraczén-tábort, kultur-hadat
űzz el!
Riogasd a vak éjt vótumodhoz hiven,
Milliárd
betűvel, milliónyi iven...
Legyen világosság, győzzön az
igazság;
Vámpirok, lidérczek vérét ne
ihassák!
*
* *
S az győzni fog. Biztat sz. György és sz. László,
No
meg ősz bajtársad, kinek neve - zászló!
Jőni kell,
jőni fog az a boldog éra,
Mikor elpusztul a gyilkos
filoxéra;
Mikor a szent tőke, Krisztusnak keresztje
Ujabb
gyökeret hajt, duzzad sok gerezdje:
Áldás, béke bora csillog ki
belőle...
Sionunk Nagy Őre látja ezt előre;
Azért szerez
új prést... és (le a kalapot!)
Szőlőmivelésnek azért vet
alapot. -
*
* *
Oh áldja meg érte az a Szőllősgazda,
Ki isteni
mustot véréből fakaszta!
S áldja meg a sajtót; kis, nagy
katekizmust,
Melyek által erjed, terjed s hat e szűz must!