
CÍMLAP
Balo Benjámin - Demeter Lajos - Tokaji János
Kegyeletkoszorú, melyet M.-Németi gróf Gyulay Lajos feledhetlen szülei emlékére, azok születésének századfordulatán a fiui hála virágaiból szentel
TARTALOM, BEVEZETÉS
Tartalom
Előszó
Tiszteld atyádat és anyádat
Az igazak háza virágzik
A házi és iskolai nevelés
Az igaznak emléke áldott
Bevezetés
...
Maros-németi gróf Gyulay Lajos, a szülék iránti mély és forró kegyeletnek
olyan példáját láttatja, melynek párját, anyagbálványimádó korunkban, a
hajdan kor történelmében kelle keresnem. Nemes ösztöne lévén, mint
méhnek a mézgyüjtés, a jót tenni, a közre áldozni, ha csak a dolog nem
halaszthatlan, az évnek oly napját választja e végre, mely üdvözült szüléi
élettörténetére vonatkozik. így tette a közelebbi években is, a fenirt
egyházközségeknek adományozott alapitványait. - A határozat meg volt már
egy nevezetes teendőjére, hanem napját várta! - Maros-Németiben, honnan a
család előneve iratik, e század elején, a család templomot, lelkészt
tartott, de az uraság, mint fölebb láttuk, Andrásfalván lakván, az egészen
oláh népességű Maros-Németiben, a reformált egyházi élet, szükségességével
együtt megszűnt, templom és lelkészlak elromlottanak. - De minden éjnek van
viradása, ha kel a nap, és a fényes nap fölkelt e romok fölött is. Gróf
Gyulay Lajos a romokból diszes uj templomot emeltetett. Kik a Maros ezen
szép völgyén átutaznak, azoknak kellemes látást nyújt az Isten imádásának
ez uj hajléka. - 1866. év október 4-kén, édes atyja nevenapján a szép sugár
torony csúcsára a gombot ünnepélyes közima után az épület köré egybegyűlt
vidékiek és község nép örvendezése között föltétette, azután a templom
belsejét fölszereltetvén, a régiekből még fenlevő szent edényeket ujakkal
kiegészítvén, várta a napot, melyen a templomot az egyház rendes
szertartása szerint fölszenteltesse. Ez a nap eljött. Nagy nap, régen várt
áldott nap az emlékért, melylyel kapcsolatba hozta a fiúi kegyelet: a nemes
gróf édes anyja 1767. szept. 27-kén történt születésének századfordulati
napja. - Édes atyja születésének hasonló napja azelőtt két évvel (1865.
jan. 4.) megjött volt, hanem a fiúi hála, a kettőt együttesen kívánta
megünnepelni, mert együttesen őrzi szivében azok emlékét. A m.-németi
megujult ref. imaház tehát, 1867. szept. 27-én templomszentelési és század
fordulási ünnepélylyel lön átadva rendeltetésének, és hogy többé némaság ne
borongjon fölötte, hogy mindenkorra legyen igehirdetője, a lelkészfizetés
megalapítására e nevezetes emlékünnep alkalmából, a nemes gróf 10,000
forintról szóló alapítványi okmányt adott át egyházmegyénk levéltárába,
mely a m.-németi ref. lelkész tartására kamatozzék. így lőn a szép
emlékünnepély megkoronázva! A templomi ünnepély után harmadnapon, az
emléknap, a község oláh népességére - a gróf egykori jobbágyaira is,
meghozta áldását. Vidám népünnep rendeztetett, a helységbeli igavonó marhák
és női munkák kiállítóinak, a gróf bőkezű jutalmakat osztogatott, és ilyen
népünnepnek, ezentulra évenkint, szeptember 27-én tartását, megalapította.
Így ünnepelte meg gróf Gyulay Lajos üdvözült szülei születésének
századfordulati napját Maros-Németiben. Az emlékünnepély megtartatott a
Gyulay-család által jótéteményezett m.-bogáti, kis-solymosi, nagy-pacali
reformált községekben is. Ez az eredete az itt kiadott templomi beszédeknek
és imáknak. A füzet a gróf költségén kinyomattatván, annak eladásából
befolyandó egész jövedelmét a gróf a m.-bogáti ref. egyházközségben
építendő népiskola számára rendelte.
Adjon a jóságos ég, a magyar hazában, mind olyan szüléket, mint üdvözült
gróf Gyulay Ferencz, és hitvese, üdvözült Kohányi Kácsándy Zsuzsánna volt!
s oly honfiakat mint a nemes gróf Gyulay Lajos, aki éljen, mert a honnak
él!
Áldás a magyar hazán és a nemzeten, legyen magasztalva neve, hire,
dicsősége a föld kerekségén!
Baló Benjámin.