Tétel adatlapja

CÍMLAP

Jogi lexikon

ELŐSZÓ



E lexikon első kiadása 1999-ben látott napvilágot, s a munka mind szakmai körökben, mind pedig az olvasóközönség részéről kedvező fogadtatásra talált. Talán ez az oka annak, no meg a mögöttünk hagyott évtized jogfejlődése, hogy sor kerülhetett a kötet második, átdolgozott és bővített kiadására.

Mint ismeretes, a 21. század első évtizede Magyarország számára rendkívül érdekes és izgalmas időszak volt, hiszen az hazánknak az Európai Unióhoz való csatlakozásra való felkészülésének, majd pedig 2004-től kezdődően a teljes jogú taggá válás és annak kiteljesedésének évei voltak. Uniós tagságunkból következően a magyar jogrendszer jelentős változásokon ment át, s az évtized végén elmondható, mára szinte minden jogágat átsző az uniós jog. Az elmúlt évek során azonban - a bővülési folyamaton túlmenően -, magában az Unióban is számottevő átalakulások történtek. Mindezek következtében, valamint a hazai jogban bekövetkezett jogfejlődésre tekintettel, a lexikon anyaga a második kiadásra több száz új szócikkel bővült, s több mint félezer szócikk került átdolgozásra. A munka közreadói szomorú kötelességüknek tettek eleget, amikor a második kiadás anyagába beiktatták azon kiváló jogászokról szóló szócikkeket, akik az első kiadás óta távoztak az élők sorából. Külön fájdalom, hogy többen közülük az első kiadás szerzői, illetve szerkesztői voltak.

A második kiadáshoz az új szócikkeit, a kiegészítéseket és az átdolgozásokat kizárólag az MTA Jogtudományi Intézetének kutatói végezték. A szerkesztő ezúton szeretne köszönetet mondani mind az 1999-es kiadás, mind pedig a mostani, második kiadás szerzőinek, szerkesztőinek és az összes közreműködőnek gondos és odaadó munkájukért.

Külön köszönet illeti a CompLex Kiadót, hogy vállalkozott a munka újbóli megjelentetésére, továbbá a Kiadó munkatársait türelmükért és segítségükért.

A lexikon valamennyi közreműködője őszintén reméli, hogy jelen munka közreadásával nem csak a joggal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek számára biztosítanak hasznos segédeszközt, hanem a nagyközönség jogi műveltségét és tájékozottságát is segítik.

Budapest, 2009. november
Lamm Vanda


  
×