P. Szathmáry Károly
Balassa Bálint
TARTALOM, ELŐSZÓ
Tartalom
Előszó.
Az ifju bünös.
A czéllövés.
Az ifju kobzos.
Az éji dal.
Az álomfejtés.
A búcsu.
Az egri vitézek.
Egy szál rózsa.
Meglepetések.
Előkészületek.
"A bécsi szép Zsuzsánna."
A legjobb tánczos
Az egri szép napok.
A szerelmes Fatime.
Erdély bérczei között.
A halál torkában.
A beteg költő.
A titkos szabaditó.
Az élet prózája.
A kisértés.
Az idegen.
A bujdosó.
Hittéritő és lelkipásztor.
Az eltört vándorbot.
Utóirat.
Előszó
E kis regény a könnyengyuló vér tragédiája.
Egy férfi balsorsának rajza, ki egy-egy szép asszony közelében nem tud vére hullámzásának parancsolni s e miatt keményen lakol. Ezért jön összeütközésbe önmagával és a külvilággal; e miatt kell elvesznie. Nem egészen következetes regényhős, de következetlensége éppen az emlitett emberi gyarlóság természetében fekszik, melyben sokan leledzenek, kik azt be nem vallják; titokban olyanok is, kik nyilván elitélik. Krisztus még a nőnél sem itélte azt el.
E regény hőse a költő I. Balassa Bálint, ki költészetében korát egy századdal előzte meg. Emberi természetében sokkal gyarlóbb, mint a szerző festi; de koránál még ugy is sokkal jobb.
Talán lesz olvasóim között, ki érdekkel fogja kisérni e régi, jeles lantos költőnk és hősünk regényes életrajzát és sajnálkozni fog az elesett ember fölött, s ez nekem elég jutalom.
Budapest, 1887.
Szerző.