Bráda Gábor
Borsod-Abaúj-Zemplén megye legszebb várai, kastélyai
BEVEZETŐ
A ma létező Borsod Abaúj Zemplén megyéről 1950-től kezdve beszélhetünk. A három külön vármegye összevonásával létrejött megye történelme messzire nyúlik vissza. A megyében rengeteg vár, várrom, és kastély található, melyek vagy védelmi célokból épültek, vagy nemesi családok lakhelyéül szolgáltak.
A könyvben szereplő várakat, és kastélyokat utazásaim során kerestem fel, és a könyvben szereplő fényképek nagy része saját készítésű fotó, melyeken keresztül szeretném bemutatni az általam meglátogatott régi építményeket, és az ezekből látható csodálatos kilátást, és tájat.
A megyében mindig is jelentős gazdálkodás folyt. Egészen a 16. századtól a mai napig jelentős, és híres bortermelő vidék (tokaji borvidék). A rendszerváltás előtti időkben a megye ipara jelentős volt, kohászata nagyon jelentős volt. Manapság az ipar jelentősen leépült, napjainkban nagyobb jelentőséggel bír a térségben a turisztika. A nyári időszakban rengeteg belföldi, és külföldi turista látogatja a történelmi épületeket, főként az uniós, valamint állami támogatásokból szépen felújított, vagy újjá épített kastélyokat, és várakat.